Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μηπως στα πεταει και στα βουτανε; Και μενα τα αφηνει στην πορτα αλλα εχω καμερα στραμενη στο χαλακι οποτε δεν μου εχει τυχει ποτε.

Oχι δεν εχω τετοια θεματα κλοπης.Αν ηταν,εννοειται οτι θα το ειχα αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα στους απανταχού αναγνώστες! 
Θελησα να κανω μια παραγγελια απο ενα site ρουχισμου εξ Αμερικής το οποίο στένει Ελλάδα με ''Next day Air" την επομενη μέρα απο την παραγγελία δηλαδη!
Διαβάζοντας κάποια πράγματα να υποθέσω πως δεν γλιτώνω το τελωνείο και τις μαεστρίες τους;;     *(αξία ρούχων 65 ευρώ )


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα πληρωσεις κανονικα οτι προβλεπεται..φπα και τελος ελτα δλδ

Αμα το στειλουν και με κουριερ ετοιμασου για γδυσιμο αντι για ντυσιμο 

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimi39 είπε

Καλησπερα στους απανταχού αναγνώστες! 
Θελησα να κανω μια παραγγελια απο ενα site ρουχισμου εξ Αμερικής το οποίο στένει Ελλάδα με ''Next day Air" την επομενη μέρα απο την παραγγελία δηλαδη!
Διαβάζοντας κάποια πράγματα να υποθέσω πως δεν γλιτώνω το τελωνείο και τις μαεστρίες τους;;     *(αξία ρούχων 65 ευρώ )


 

Πρόσεξε, γιατί η μέθοδος αποστολής Next day Air είναι με UPS, δηλαδή courier, που σημαίνει ότι τα ρούχα θα σου στοιχίσουν ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ αυτο το οριο στα 22 ευρω εδω μου καθεται..οτι θελω να παρω τελευταια παιζει στα 24-25 απο aliexpress και σπαζομαι,καντε το 30 στρογγυλο τουλαχιστον ρε αρκουδειδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ougxar είπε

Εντωμεταξυ αυτο το οριο στα 22 ευρω εδω μου καθεται..οτι θελω να παρω τελευταια παιζει στα 24-25 απο aliexpress και σπαζομαι,καντε το 30 στρογγυλο τουλαχιστον ρε αρκουδειδες

Η ατέλεια των 22€ πάει για κατάργηση και όχι για αύξηση.

Ήδη έχει προχωρήσει το θέμα στα αρμόδια όργανα της ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Η ατέλεια των 22€ πάει για κατάργηση και όχι για αύξηση.

Ήδη έχει προχωρήσει το θέμα στα αρμόδια όργανα της ΕΕ.

Καλησπέρα πότε να υπολογίζουμε στην πλήρη κατάργηση? από το 2022 νομίζω που εχω διαβάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,μπουφαν αξιας μαζι με ταχυδρομικα 21,30 €απο Ali express μου ηρθε μηνυμα για αποστολη αποδειξης πληρωμης.Πληρωσα με τη visa του πατερα μου και εχω e statement.Να το στειλω ολοκληρο με ολες τις μηνιαιες χρεωσεις ή μονο τη συγκεκριμενη συναλλαγη? Ευχαριστώ για το χρονο σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα πότε να υπολογίζουμε στην πλήρη κατάργηση? από το 2022 νομίζω που εχω διαβάσει?

Κάπου εκεί, αν θυμάμαι καλά.

2 λεπτά πριν, nenela είπε

Καλησπερα,μπουφαν αξιας μαζι με ταχυδρομικα 21,30 €απο Ali express μου ηρθε μηνυμα για αποστολη αποδειξης πληρωμης.Πληρωσα με τη visa του πατερα μου και εχω e statement.Να το στειλω ολοκληρο με ολες τις μηνιαιες χρεωσεις ή μονο τη συγκεκριμενη συναλλαγη? Ευχαριστώ για το χρονο σας.

Θα στείλεις τη χρέωση και όχι τις δόσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λιγο offtopic..

Ηρθε χθες η ταχυδρομος κ αφησε ενα δεματακι που περιμενα.. Ενα φορτιστη.. Το αφηνει μεσα στην πολυκατοικια κ φευγει.. Οταν κατεβηκε μετα απο κανα μισαωρο η γυναικα, δεν υπηρχε τπτ....

Εγω τρ ποιον να κραξω? Ειναι το 2ο που χανω.. Πηρα κ στα ελτα να κραξω, να ρωτησω τι κανουμε τρ τελος παντων αλλα μιλαγε συνεχως.. Πεφτω απ τα συννεφα.. Καμια λυση!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ενα λιγο offtopic..

Ηρθε χθες η ταχυδρομος κ αφησε ενα δεματακι που περιμενα.. Ενα φορτιστη.. Το αφηνει μεσα στην πολυκατοικια κ φευγει.. Οταν κατεβηκε μετα απο κανα μισαωρο η γυναικα, δεν υπηρχε τπτ....

Εγω τρ ποιον να κραξω? Ειναι το 2ο που χανω.. Πηρα κ στα ελτα να κραξω, να ρωτησω τι κανουμε τρ τελος παντων αλλα μιλαγε συνεχως.. Πεφτω απ τα συννεφα.. Καμια λυση!? 

Να πιάσεις τον ταχυδρόμο σου η να πας στα ΕΛΤΑ και να πεις να τα βάζουν στο ταχυδρομικό κουτί σου η να αφήνουν χαρτί να πηγαίνεις να παραλάβεις εσύ από τα ΕΛΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ενα λιγο offtopic..

Ηρθε χθες η ταχυδρομος κ αφησε ενα δεματακι που περιμενα.. Ενα φορτιστη.. Το αφηνει μεσα στην πολυκατοικια κ φευγει.. Οταν κατεβηκε μετα απο κανα μισαωρο η γυναικα, δεν υπηρχε τπτ....

Εγω τρ ποιον να κραξω? Ειναι το 2ο που χανω.. Πηρα κ στα ελτα να κραξω, να ρωτησω τι κανουμε τρ τελος παντων αλλα μιλαγε συνεχως.. Πεφτω απ τα συννεφα.. Καμια λυση!? 

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι, ο ταχυδρόμος ειδοποίησε (από το θυροτηλέφωνο, μάλλον) ότι έχεις δέμα, αλλά η γυναίκα σου κατέβηκε μετά από μισή ώρα να το πάρει.

Είναι προφανές ότι, αυτός δεν ευθύνεται για το ότι κάποιος, είτε από την πολυκατοικία είτε επισκέπτης, είδε το δέμα και το "απαλλοτρίωσε". Και, φυσικά, ούτε το κράξιμο στα ΕΛΤΑ θα σε βοηθήσει, αφού ο ταχυδρόμος δεν είναι υποχρεωμένος να ανεβαίνει στους ορόφους κάθε πολυκατοικίας.

Φιλική συμβουλή: Εάν αγοράζεις συχνά από το εξωτερικό, "μίλησε", με τον τρόπο σου, με τον ταχυδρόμο, ώστε να βρεθεί μια κοινή λύση για την παράδοση των δεμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, makfil είπε

Από την περιγραφή σου προκύπτει ότι, ο ταχυδρόμος ειδοποίησε (από το θυροτηλέφωνο, μάλλον) ότι έχεις δέμα, αλλά η γυναίκα σου κατέβηκε μετά από μισή ώρα να το πάρει.

Είναι προφανές ότι, αυτός δεν ευθύνεται για το ότι κάποιος, είτε από την πολυκατοικία είτε επισκέπτης, είδε το δέμα και το "απαλλοτρίωσε". Και, φυσικά, ούτε το κράξιμο στα ΕΛΤΑ θα σε βοηθήσει, αφού ο ταχυδρόμος δεν είναι υποχρεωμένος να ανεβαίνει στους ορόφους κάθε πολυκατοικίας.

Φιλική συμβουλή: Εάν αγοράζεις συχνά από το εξωτερικό, "μίλησε", με τον τρόπο σου, με τον ταχυδρόμο, ώστε να βρεθεί μια κοινή λύση για την παράδοση των δεμάτων.

Με την ταχυδρομο εχουμε καλες σχεσεις..Με ειχε παρει κ τηλ γιατι δεν με εβρισκε..Χτυπαει,βγαινει καποιος στο μπαλκονι κ το βαζει μεσα..Απλα θελω να μιλησω με ΕΛΤΑ,αν γινεται να μην αφηνει τπτ πλεον..Αν δν κατεβει καποιος,χαρτακι κ θα πηγαινω εγω..Γιατι ειναι το 2ο που χανω οπως ειπα!Απλα δν εχω το τηλ της πλεον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...