Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panos999

Προτείνω να μιλήσεις με τον ταχυδρόμο, πολύ περισσότερο, αφού έχεις καλές σχέσεις μαζί του.

Στα ΕΛΤΑ δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί δεν μπορούν να κάνουν αυτό που θέλεις.

6 λεπτά πριν, anaximandros είπε

Είναι λογική η τόση αναμονή;

Capture.JPG

Εάν σκεφτείς ότι παράγγειλες σε περίοδο εορτών, θα καταλάβεις ότι πρέπει να κάνεις υπομονή.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, makfil είπε

Η ατέλεια των 22€ πάει για κατάργηση και όχι για αύξηση.

Ήδη έχει προχωρήσει το θέμα στα αρμόδια όργανα της ΕΕ.

Δηλαδη θα περνανε τελωνειο ολα πλεον?Και του 1 ευρω?

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δηλαδη θα περνανε τελωνειο ολα πλεον?Και του 1 ευρω?

Ναι, αλλάζει το σύστημα (νομοθεσία) της ΕΕ για εισαγωγές από τρίτες χώρες.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω απο banggood και geekbuying 2-3 πραγματάκια απ το καθένα, κάτω των 22€.

Υπάρχει κάποιο όριο στο βάρος ή τον όγκο του δέματος; Έριξα μια ματιά στις ιστοσελίδες τους αλλα δεν βρήκα κάτι.

Αν υπάρχει όριο στο βαρος και ξεπεραστεί θα φανεί κατά την παραγγελία, πριν την αποδοχή του τελικού ποσού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppetr είπε

Ας βαλουν ενα καπελο ΦΠΑ στην τιμη που αγοραζουμε και να το ξερουμε απο πριν

Να μην αργουν μονο

...και φπα θα βάλουμε, και τέλη θα βάλουνε, και θα αργούν, στην ελλαδα είμαστε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Με την ταχυδρομο εχουμε καλες σχεσεις..Με ειχε παρει κ τηλ γιατι δεν με εβρισκε..Χτυπαει,βγαινει καποιος στο μπαλκονι κ το βαζει μεσα..Απλα θελω να μιλησω με ΕΛΤΑ,αν γινεται να μην αφηνει τπτ πλεον..Αν δν κατεβει καποιος,χαρτακι κ θα πηγαινω εγω..Γιατι ειναι το 2ο που χανω οπως ειπα!Απλα δν εχω το τηλ της πλεον..

συνεννοησου με τον ταχυδρομο η νοικιασε θυριδα, αν κανεις τοσες πολλες αγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορές από το αμερικάνικο Amazon με προπληρωμένο τελωνείο και μεταφορική UPS ισχύει ότι και για DHL? Δηλαδή σε παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση στοιχείων χωρίς να πληρώσεις κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πληρώνεις επιπλέον έξοδα  εκτελωνισμού, από όσα έχεις προπληρώσει (που είναι και λιγότερα).

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφέρω κάτι που μου συμβαίνει για 1η φορά από amazon. Την περίοδο των εορτών παρέλαβα μια παραγγελία η οποία ήταν λάθος. Ενημερώνω και μου στέλνουν ετικέτες για επιστροφή. Αυτά στις 18/12/18. Λόγω των εορτών αποφασίζω να την επιστρέψω στις 4/1/19. Με Γενική Ταχ - UPS (κόστος 40Ε) .Στις 8/1/19 με ενημερώνουν από γενική ότι το πακέτο έφτασε Γαλλία και το αρνήθηκαν. Έρχομαι σε επαφή μαζί τους και μου λένε πως θα ενημερωθώ εντός 3 ημερών για το θέμα. Ακόμα τίποτα. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ?. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί.

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Να αναφέρω κάτι που μου συμβαίνει για 1η φορά από amazon. Την περίοδο των εορτών παρέλαβα μια παραγγελία η οποία ήταν λάθος. Ενημερώνω και μου στέλνουν ετικέτες για επιστροφή. Αυτά στις 18/12/18. Λόγω των εορτών αποφασίζω να την επιστρέψω στις 4/1/19. Με Γενική Ταχ - UPS (κόστος 40Ε) .Στις 8/1/19 με ενημερώνουν από γενική ότι το πακέτο έφτασε Γαλλία και το αρνήθηκαν. Έρχομαι σε επαφή μαζί τους και μου λένε πως θα ενημερωθώ εντός 3 ημερών για το θέμα. Ακόμα τίποτα. Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ?. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί.

το μονο που μπορω να σκεφτω αν κολλησαν τιποτε αλλα αυτοκολλητα πανω απο αυτα του amazon και δε μπορουσαν να διαβασουν το δικο τους. η να ηρθε τερμα στραπατσαρισμενο. αλλα δε μου εχει τυχει τις λιγες φορες που εχω στειλει κατι. αν σου πουν, πες μας και μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎11‎/‎1‎/‎2019 στις 1:45 ΜΜ, duende είπε

το μονο που μπορω να σκεφτω αν κολλησαν τιποτε αλλα αυτοκολλητα πανω απο αυτα του amazon και δε μπορουσαν να διαβασουν το δικο τους. η να ηρθε τερμα στραπατσαρισμενο. αλλα δε μου εχει τυχει τις λιγες φορες που εχω στειλει κατι. αν σου πουν, πες μας και μας

Τα νεότερα. Οι Γάλλοι (amazon) ισχυρίζονται ότι δεν παρέλαβαν (συνεπώς αρνήθηκαν) κανένα πακέτο και με προέτρεψαν να ρωτήσω τη UPS για τους λόγους επιστροφής. Μου κάνει εντύπωση πως δεν επιχείρησαν να το δώσουν ξανά. Μετά την 1 και μοναδική προσπάθεια στις 7/1 το πακέτο γυρίζει (με άλλο νούμερο Ελλάδα) από τις 8/1. Με ενημέρωσαν δηλ. εκπρόθεσμα για την άρνηση παράδοσης. Τσάμπα το 40αρι και κακός δεν επέλεξα ΕΛΤΑ έστω και με λίγη καθυστέρηση. Αν η UPS δεν δώσει επαρκής εξηγήσεις για το θέμα υπάρχει δυνατότητα να μου επιστρέψουν το κόστος αποστολής ? Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας.Απο 22 δεκεμβριου συμφωνα με το tracking number απο ελτα μου βγαζει "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" και δεν εχω καποια ενημερωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Καλημερα σας.Απο 22 δεκεμβριου συμφωνα με το tracking number απο ελτα μου βγαζει "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" και δεν εχω καποια ενημερωση

Υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...