Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα μένω σε πολυκατοικία... και αν ήταν κάτι ακριβο; Ένα Logitech mouse είναι. Μου φαίνεται ηλιθιο να το αφήνουν χύμα... μάλλον επειδή είναι κάπως ογκώδες ίσως να μη το αφήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, makfil είπε

Εξαρτάται από το μέγεθος του δέματος.

Εάν είναι μικρό, θα το το αφήσει, αφού δεν χρειάζεται την υπογραφή σου.

Εάν είναι μεγάλο, δεν θα το φέρει και θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Υπαρχουν και μικρα που ερχονται συστημενα και χρειαζονται υπογραφη (αυτα στα φερνει).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Υπαρχουν και μικρα που ερχονται συστημενα και χρειαζονται υπογραφη (αυτα στα φερνει).

Αυτό που συζητάμε δεν έχει κωδικό παρακαλούθησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πάλι ξεπέρασαν τον εαυτό τους τα ΕΛΤΑ. Επειδή το ξέρω το παιχνιδάκι πια βλέπω το πρωί γράμμα (κοιτάω καθημερινά το γραμματοκιβώτιο όποτε δεν ήταν χθεσινή παράδοση) λέω πέρασε ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ δεν έφερε αυτά που περιμένω. Επειδή όμως το κάνει συχνά περνάω από το κέντρο διανομής τους λέω έχουμε τίποτα; Ναι ναι φυσικά μου λέει και με φορτώνει με 3 επιστολές μεταξύ αυτών και αυτή που περίμενα.

 

ποσο μα ποσό τραγικοί πια; Ταχα μου περνάει ο ταχυδρόμος αλλά με ποιο κριτήριο φέρνει το 1/4 των επιστολών; Ούτε συστημένα της, ούτε δέματα, ούτε βαριά.. τους βαρέθηκα πια ειλικρινά, ας ιδιωτικοποιηθούν να τελειώνουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, specre είπε

Εγώ από 23/12... υπομονή.

Ξεκόλλησε σήμερα: 🐢

16/1/2019, 14:29:56 Κ.Α.Τ. ΑΦΙΞΗ ΣΕ
16/1/2019, 13:13:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)
16/1/2019, 10:32:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
23/12/2018, 15:38:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
22/12/2018, 10:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια παρατηρώ κράτηση στο τελωνείο και sms για αποστολή αποδειξης αγορας σε περισσοτερα δεματα που τους φαινονται πανω απο 22€.Οποτε μεγαλυτερη καθυστερηση...επισης τωρα πια τα ελτα σκαναρουν και τα μη συστημενα δεματα οπως μου ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα βγηκε ο ανεξαρτητος συμβουλος που εβαλε το ΥπερΤαμειο (νομιζω η PwC) και ειπε οτι πρεπει λεει να απολυθουν τουλαχιστον 1.000 ατομα χαχαχαχα και να γινουν περικοπες δαπανων

Αυτοι οσοι ειναι και δεν προλαβαινουν να διεκπεραιωσουν τα δεματα εξωτερικου στην ωρα τους. Να γινουν και απολυσεις?

Την ιδια ωρα το κρατος ξανατσονταρε οικονομικα τα ΕΛΤΑ τον Δεκεμβρη γιατι δεν εβγαιναν και εισηγουνται και προσθετες προσληψεις.

Ποιον να πιστεψεις τελικα? Τον συμβουλο οτι χρειαζεται εξορθολογισμος κοστους και προσωπικου ή τη διοικηση οτι απαιτουνται και αλλες προσληψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sebu είπε

Την ιδια ωρα το κρατος ξανατσονταρε οικονομικα τα ΕΛΤΑ τον Δεκεμβρη γιατι δεν εβγαιναν και εισηγουνται και προσθετες προσληψεις. 

Είχα μια υποψία ότι όλο αυτό το μπάχαλο έγινε επειδή έκοψαν τις υπερωρίες (γιατί δεν εξηγείται αλλιώς ότι τώρα τα καθαρίζουν σφαίρα) στα ΕΛΤΑ και με αυτό που γράφεις μάλλον επιβεβαιώνεται η υποψία μου.

Έχει κανένας άλλος δέμα από Αγγλία από τις 21/12 και δεν του έχει έρθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Είχα μια υποψία ότι όλο αυτό το μπάχαλο έγινε επειδή έκοψαν τις υπερωρίες (γιατί δεν εξηγείται αλλιώς ότι τώρα τα καθαρίζουν σφαίρα) στα ΕΛΤΑ και με αυτό που γράφεις μάλλον επιβεβαιώνεται η υποψία μου.

Έχει κανένας άλλος δέμα από Αγγλία από τις 21/12 και δεν του έχει έρθει;

Δεμα απο Αγγλια απο 15/12, και δεν εχει ερθει!!!!!!!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2019 στις 8:29 ΜΜ, makfil είπε

.

Εάν σκεφτείς ότι παράγγειλες σε περίοδο εορτών, θα καταλάβεις ότι πρέπει να κάνεις υπομονή.

Ακόμα σε αυτή την κατάσταση το δείχνει.

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει φτάσει Ελλάδα; Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχει φτάσει και είναι και μικρό πακέτο.

Capture.JPG

Επεξ/σία από anaximandros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου λέει 2-1-2019 ότι στάλθηκε από Πολωνία.

 

Προφανώς και έχει φτάσει απλά δεν έχει σκαναριστει ακόμα ώστε να δείξει ότι είναι Ελλάδα το δέμα.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε σημερα αντικειμενο untracked που περιμενα απο Ευρωπη και το ειχα αγορασει αρχες Νοεμβριου !!!

Τωρα πρεπει να ξαναπληρωσω τον πωλητη που μου ειχε κανει refund και εχασα και λεφτα γιατι αναγκαστηκα και αγορασα το αντικειμενο απο Ελλαδα

Ενα μεγαλο σαρκαστικο μπραβο στα ταχυδρομεια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω αυτόν τον ενισχυτή αυτοκινήτου από το Amazon η αποστολή γίνεται από Βραζιλία 

Το κόστος του αντικειμένου μαζί Με τα μεταφορικά είναι 196 δολάρια περίπου 175 ευρώ,επειδή δεν έχω ξαναπαραγγειλει από το Amazon έχω 2 ερωτήσεις.. 

Με ποια μεταφορική θα ερθει; πχ. Ελτα, acs? 

Εαν θα περάσει τελωνείο και εάν θα περάσει πόσο θα είναι οι δασμοί και ο φόρος (175+24%) +12€;;

Το προϊόν είναι αυτό https://www.amazon.com/Taramp-HD3000-1-Stable-Channel-Amplifier/dp/B00FGULS78/ref=mp_s_a_1_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Θέλω να αγοράσω κάτι ρούχα από εταιρία που στέλνει κανονικά Ελλάδα με DHL e-commerce αλλά οι αποθήκες είναι στην Αμερική και θα τα στείλει από εκέί. Εγώ θα χρησιμοποιήσω μια gift card που έχω χωρίς στην ουσία να πληρώσω κάτι από την τσέπη μου (επίσης τα μεταφορικά είναι δωρεάν). Η ερώτηση είναι θα χρεωθώ έξοδα εκτελονισμού κανονικά με βάση την αξία των προϊόντων (γύρω 57$) ή θα ισχύσει η τελική τίμη μετά την χρήση της δωροκάρτας δλδ 0$. Thankss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, john654321 είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω αυτόν τον ενισχυτή αυτοκινήτου από το Amazon η αποστολή γίνεται από Βραζιλία 

Το κόστος του αντικειμένου μαζί Με τα μεταφορικά είναι 196 δολάρια περίπου 175 ευρώ,επειδή δεν έχω ξαναπαραγγειλει από το Amazon έχω 2 ερωτήσεις.. 

Με ποια μεταφορική θα ερθει; πχ. Ελτα, acs? 

Εαν θα περάσει τελωνείο και εάν θα περάσει πόσο θα είναι οι δασμοί και ο φόρος (175+24%) +12€;;

Το προϊόν είναι αυτό https://www.amazon.com/Taramp-HD3000-1-Stable-Channel-Amplifier/dp/B00FGULS78/ref=mp_s_a_1_1

Μαλλον επειδη ειναι 3ος πωλητης δεν σου βαζει απο πριν τους φορους και εχει τελικη τιμη τα 178.5ε.
Υπολογισε κανα 60αρι ευρω στο τελωνειο για φορο και εξοδα εκτελωνισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...