Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, MiP είπε

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Θέλω να αγοράσω κάτι ρούχα από εταιρία που στέλνει κανονικά Ελλάδα με DHL e-commerce αλλά οι αποθήκες είναι στην Αμερική και θα τα στείλει από εκέί. Εγώ θα χρησιμοποιήσω μια gift card που έχω χωρίς στην ουσία να πληρώσω κάτι από την τσέπη μου (επίσης τα μεταφορικά είναι δωρεάν). Η ερώτηση είναι θα χρεωθώ έξοδα εκτελονισμού κανονικά με βάση την αξία των προϊόντων (γύρω 57$) ή θα ισχύσει η τελική τίμη μετά την χρήση της δωροκάρτας δλδ 0$. Thankss

Κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτη χώρα χρεώνεται με έξοδα εκτελωνισμού, ανεξάρτητα αν έχεις πληρώσει ή όχι ή το αγόρασες με έκπτωση (μέχρι και 100%).

Επομένως, πρέπει να έχεις στο μυαλό ότι θα πληρώσεις.

 

@john1234567

Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχεις διαβάσει τους όρους χρήσης του forum και δεν γνωρίζεις ότι απαγορεύονται τα greeklish.

Γράψε αυτό που θέλεις στα ελληνικά για να μπορούμε να το διαβάσουμε.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά,
Έχω παραγγείλει από το Amazon Αμερικής ένα λάπτοπ. Στη συνέχεια βρήκα καλύτερο και προσπάθησα να το ακυρώσω, αλλά η Amazon δεν μου το επέτρεψε αυτό και μου είπε είτε να το επιστρέψω, έιτε να το αρνηθώ στην εταιρεία μεταφοράς. Εγώ όταν με πήραν τηλέφωνο από την εταιρεία ζήτησα να το αρνηθούν, λόγω λάθος παραγγελίας. Πήρα τηλέφωνο μετά απο 5 μέρες για να μάθω για την εξέλιξη της διαδικασίας και μου είπαν ότι η Amazon το αρνήθηκε το προϊόν και αυτό παραμένει στο τελωνείο. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις κινήσεις που μπορώ να κάνω έπειτα από αυτό. Θα πάρω τα λεφτά πίσω? Δεν έχω ξαναπαραγείλει απο το Amazon Αμερικής.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UPS είναι. Τώρα έστειλα μήνυμα στην Amazon μέσω της εφαρμογής για κινητό που έχουν. Και περιμένω.

Επικοινώνησε μαζί μου η Αμαζον και μου έδωσε τα λεφτά πίσω. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ακριβως γινεται στο γετα αλλα το οτι δεν μπορουν η δεν ξερουν η δεν εχουν τα καταλληλα pc

για να ανοιξουν ενα αρχειο pdf και επιπλεον η επικοινωνια να γινεται με ενα email τη μερα, σιγουρα λεει πολλα!

 

Εντωμεταξυ ξαναδιαβασα για τη συμφωνια εε-ιαπωνιας και φαινεται πως αφορα τροφιμα, ειδη σχετικα με

τις εταιριες που φτιαχνουν ρουχα (δερματα κλπ) και αυτοκινητα.

Για προϊοντα τεχνολογιας, cd,dvd κλπ δεν ειδα τιποτα. 

Κριμα καθως ακομα και ενα cd απο Ιαπωνια πλεον ειναι ασυμφορο λογω τελωνειου και πλεον αγοραζω σε ειδικες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δέμα που φαίνεται να έχει φύγει από Φρανκφούρτη στις 22/11 δεν βλέπω καμία κίνηση έκτοτε ! Τι μπορώ να κάνω ? (είναι συστημένο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ... υπομονή.

Υποθέτω ότι ταξιδεύει με ταχυδρομείο και η πιθανότητα είναι να μην έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος από τα ΕΛΤΑ.

Το παρακολουθείς από ένα site ή και άλλα και όλα δείχνουν το ίδιο στάδιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέοι δεν θέλω να αγχώνεστε.... Εδω δεν αγχωνόμαστε εμείς οι παλαίουρες αγχώνεστε εσείς ρε γατάκια με τα 20ήμερα....??? 58 μερούλες μόνο, σήμερα παρέλαβα.  Αυτό ως ενα μάθημα για όσους έχουν αποριούλες εδώ μέσα.... Περαστικά μας σε όλους.

 

Capture.JPG.186d2426f74cd247776f2268c8bdc20b.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...