Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Σου έστειλαν" εννοείς ότι στα έστειλαν με το δέμα ή με το ταχυδρομείο;

Τα ρωτάω αυτά γιατί το τελωνείο υπολογίζει πάντα με την αξία CIF, οπότε τα πράγματα μπλέκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Σου έστειλαν" εννοείς ότι στα έστειλαν με το δέμα ή με το ταχυδρομείο;

Τα ρωτάω αυτά γιατί το τελωνείο υπολογίζει πάντα με την αξία CIF, οπότε τα πράγματα μπλέκονται.

Δεν το διευκρινίζουν, δυστυχώς. 

Στο CIF ελπίζω πως δεν υπολογίζονται τα πρόσθετα.

Πχ, υποθετικά, αν πλήρωνα κάποιον για δικούς μου λόγους, να διασχίσει τις ΗΠΑ για να αγοράσει και να μου στείλει κάτι, η αμοιβή του δεν θα έπρεπε να συνυπολογίζεται στην CIF αξία. 

Όπως και να έχει, μιας και ο ΦΠΑ εκπίπτει επειδή είμαι ΕΕ, δεν έχω και τρελή αγωνία... Φυσικά θα σας ενημερώσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι. 

 

Θελω τη συγκεκριμενη τσαντα http://www.amazon.com/Case-Logic-VNB-217-17-Inch-Backpack/dp/B002J9HBSE που την εχω βρει και ελλαδα αλλα στα 30€. 

 

Ειναι απο το Αμερικανικο αμαζον οπως βλεπω.. Την στελνουν Ελλαδα; Με δωρεαν εξοδα; Και ποσες μερες θα κανει; Τελωνειο δε νομιζω μιας και ειναι μικρο το κοστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη στέλνουν στην Ελλάδα αλλά χρεώνουν

α) σε $ 26,79+15,50 (μεταφορικά) + 9,73 (προκαταβολή ενδεχόμενων εξόδων) = 52,02

β) σε ευρώ (με τη μετατροπή Amazon) 21,35+12,36+7,76 = 41,47

 

ΦΠΑ και λοιπά έξοδα δεν θα καταβληθούν αφού η αξία CIF είναι μικρότερη των 45 ευρώ και γιαυτό το λόγο η προκαταβολή θα επιστραφεί αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Συμπερασματικά, αφού την έχεις βρεις στα 30 ευρώ στην Ελλάδα, μην το συζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει να κανω αγορα απο amazon, και μιας και θα ειναι η πρωτη εχω καποιες ερωτησεις

 

Με super saver delivery σε ποσες μερες περιπου θα ερθει?
Πανω απο πιο ποσο δεν υπαρχουν μεταφορικα?
Και αυτο που διαβαζω και να επιλεξω να πληρωσω ως λιρες τι ειναι?

Πριν τα διαβασω ολα αυτα, απλα θελω μια γενικη ιδεα ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει να κανω αγορα απο amazon, και μιας και θα ειναι η πρωτη εχω καποιες ερωτησεις

 

Με super saver delivery σε ποσες μερες περιπου θα ερθει?

7-10 εργάσιμες εξαρτάτε και το ταχυδρομείο στην περιοχή σου.

Πανω απο πιο ποσο δεν υπαρχουν μεταφορικα?

περίπου 20 λίρες δοκιμάζεις και βλέπεις.

Και αυτο που διαβαζω και να επιλεξω να πληρωσω ως λιρες τι ειναι?

Στο τέλος σε ρωτά να πληρώσεις σε ευρό ή λίρες, επιλέγεις λίρες για να γίνει η μετατροπή στην ισοτιμία από την τράπεζα σου και όχι απο το άμαζον

Πριν τα διαβασω ολα αυτα, απλα θελω μια γενικη ιδεα ^^

 

Ταπεινή μου συμβουλή, πάρε την απόφαση και ψώνισε κάτι "φτηνό" στην αρχή δοκιμαστικά και όλες οι απορίες θα σου λυθούν. Διάβασε και τον οδηγό είναι πολύ καλός και πληρέστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω μια εξωτερικη μπαταρια για να φορτιζω το κινητο που κανει περιπου 40 ευρω, οποτε καλα ειναι για αρχη. Λογικα αφου κοστιζει 32 λιρες, σιγουρα δεν θα υπαρξει επιβαρυνση στα μεταφορικα. Που μπορω να δω αν ο πωλητης στελνει στην χωρα μου, και αν στελνει απλα με extra κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις στο καλάθι αυτό που θέλεις να αγοράσεις (με super saver delivery), θα συμπληρώσεις τη διεύθυνση αποστολής και τα σχετικά και όταν φτάσεις δυο βήματα πριν από την παραγγελία (μην φοβάσαι αν θα παραγγείλεις κατά λάθος, γιατί το σύστημα σε ειδοποιεί ότι μπορείς να δεις την παραγγελία πριν την ολοκληρώσεις) και, μετά την επιλογή του τρόπου πληρωμής, σου εμφανίζει είτε ότι το αντικείμενο στέλνεται α) με super saver delivery, β) με κανονικό ταχυδρομείο και γ) με γρήγορη παράδοση, είτε ότι δεν στέλνεται στη διεύθυνσή σου (στις περιπτώσεις που ο πωλητής δεν είναι το Amazon και η πώληση δεν γίνεται μέσω του Amazon).

 

Εάν ο πωλητής στέλνει στην Ελλάδα με πρόσθετη επιβάρυνση θα στο δείξει στην επόμενη κάρτα (τελευταία πριν από την παραγγελία) μαζί με το κόστος των μεταφορικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήρθε το Surface Pro.
Φυσικά σταμάτησε τελωνείο. Μέσα, όπως είχα γράψει πιο πάνω, είχε ένα τιμολόγιο 798,87$ (αντί για 999$) ως αξία του Surface, οπότε σε αυτό φορολογήθηκα. Πλήρωσα:

ΦΠΑ: 143,10

ΕΡΓΑΤΙΚΑ: 13,59

ΕΝΣΗΜΑ: 4,00

ΔΕΤΕ: 3,00

ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΑΤΑΚΤΤΙΚΗΣ: 13,82+φπα

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ: 76,00+φπα

ΣΥΝΟΛΟ: 274,17

 

Συνολικό κόστος: 1040+φπα

 

Φυσικά θα μπορούσα να το εκτελωνίσω μόνος μου και να γλυτώσω κανένα 100ρικο, αλλά δεν μπορούσα να το κάνω λόγο δουλειάς.

 

Συνολική αξιολόγηση της εμπειρίας από το priceusa.com.au, άριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά το "εργαλείο" και καλοδούλευτο ...

 

Τελικά, έγινε όπως το πρόβλεψες, σε ότι αφορά στο δασμό, αλλά πλήρωσες τα εκτελωνιστικά (100 και βάλε τα υπολογίζω) ενώ θα μπορούσες να τα γλυτώσεις, αν είχες διαθέσιμο χρόνο.

 

Το κυριότερο, όμως, είναι ότι απέκτησες την εμπειρία από τη συνεργασία με priceusa.com.au και σε ευχαριστούμε που τη μιοιράστηκες μαζί μας. Επομένως, αφενός επιβεβαιώνονται και στην πράξη, σε γενικές γραμμές, όσα αναφέρονται στον οδηγό, για την εταιρεία αυτή, αφετέρου καταγράφονται αναλυτικά και τα έξοδα για τον εκτελωνισμό του συγκεκριμένου είδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil έκανα απλά register στο site για να σου δώσω τα εύσημα μου!!

 

Αν και το έχω τσεκάρει αρκετές φορές το site για διάφορες πληροφορίες, είναι η πρώτη φορα που ένιωσα την ανάγκη να γράψω για να ευχαριστήσω!!

 

Καθώς ψάχνοντας στο internet για να βρώ συμφέρουσες και οικονομικές μεταφορές στην Ελλάδα έπεσα πανω στον οδηγό σου.

 

Η δουλειά που εχεις κάνει είναι απλά εξαιρετική!! Ο,τι άλλο και να γράψω θα θεωρηθεί απλά "γλύψιμο" :P

 

Keep up the good work man!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νιώθω ικανοποίηση όταν διαβάζω κριτικές σαν τη δική σου και συγκεκριμένα ότι ο οδηγός αυτός γίνεται χρήσιμο εργαλείο σε όσους θέλουν να κάνουν αγορές από το εξωτερικό.

 

Σε ότι αφορά στην τελευταία σου πρόταση, νάσαι σίγουρος ότι κέφι, διάθεση και όρεξη υπάρχουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρίν διαβάσω το άρθρο σου αγαπητέ makfil δεν γνώριζα καν οτι υπήρχαν αυτές οι υπηρεσίες/sites που στην ουσία παρέχουν μια πλασματική διεύθυνση σε ξένη χώρα ώστε να πραγματοποιήθει η μεταφορά ενός αγαθού που μας ενδιαφέρει σε χώρες που ο πωλητής δεν αποστέλει!!

 

Όντας κάτοικος μέχρι πρότινος στο Ηνωμένο Βασίλειο, ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα η μπήκα στον κόπο να ψάξω για μία τέτοιου είδους υπηρεσία. Φαντάσου λοιπόν την απογοήτευση μου -πλέον κάτοικος Ελλάδος- όταν διαπίστωσα οτι το αγαπημένο μου site ειδών πληροφορικής overclockers το οποίο χρησιμοποιούσα, δεν αποστέλει στην χώρα μου!! :mad:

 

Διαβάζοντας το άρθρο σου και συγκεκριμένα στο section που αναφέρεις για αυτού του είδους τις υπηρεσίες μου άνοιξες τα μάτια και διαπίστωσα οτι τελικά θα μπορώ να συνεχίζω να κάνω τις αγορές μου απο το αγαπημένο μου site!! :-D

 

Απο εκείνη τη στιγμή εχω βαλθεί να ψάχνω στο internet και να συλλέξω οσον το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για αυτού του είδους τα sites για να μπορέσω να βρώ το αγαπημένο μου και το οποίο θα χρησιμοποίω όποτε το απαιτεί η ανάγκη. Με μια γρήγορη αναζήτηση και αφού έχω τσεκάρει αυτα που αναφέρεις, έπεσε το μάτι μου και σε μια επιχείρηση με έδρα την Ελλάδα η οποία παρέχει μια τέτοιου είδους υπηρεσία.

 

Αυτή είναι η εξής

 

Γνωρίζεις κάτι η την έχεις ακουστά; Οι υπηρεσίες πακέτων που προσφέρουν και οι τιμές τους φαίνονται αρκετά ελκυστικές και σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω! Παρόλα αυτά μιας και έχεις εμπειρία στο θέμα, θα ήθελα την άποψη σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...