Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tobindax είπε

Για αγορά κινητού από "κίνα", εγώ προτείνω συνήθως ..ελλάδα. Δεν ισχύει πάντα αλλά αν το ψάξεις καλά στο skroutz, εμφανίζονται συνήθως διάφοροι που παραγγέλνουν από διάφορες εναλλακτικές αποθήκες του εξωτερικού - π.χ. Ουγγαρία - και τα παίρνεις προσεγγιστικά ίδια τιμή με τους κινέζους (και προφανώς το παίρνεις σε 4 μέρες αντί για 40 και με την εγγύηση της κοντινής απόστασης).

ΥΓ. Αν μάλιστα είναι για επιχείρηση μπορεί να γίνει και έκπτωση φπα και να βγει φτηνότερο και από κινέζους.

Ξεκαθαρα πριν παω και αγορασω απο κινα,ειδα το ιδιο κινητο στο σκρουτζ και η τιμη του ηταν τουλαχιστον 100€ και πανω οποτε δεν με συμφερε να το παρω απο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tobindax είπε

Ε καλά εγώ μιλάω για την απόσταση, ζήσε μάη μου να φας τριφύλλι αν περιμένεις service [ή τουλάχιστον επιστροφή/αλλαγή] από την άλλη άκρη του κόσμου. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν σοβαροί κινέζοι.

Μάλλον δεν έχεις πάρει πολλές φορές. Τα "15 μέρες" των κινέζων άνετα γίνονται 30+ λόγω κωλυσιεργίας του τελωνείου (όχι των ΕΛΤΑ).

Εχω παρει αρκετες φορες.

Δε μιλαω για απλο tracked/untracked αλλα με τα priority τους,που δε μπαινει καν στο τελωνειο.

Με αυτα σε 2 βδομαδες το εχεις το κινητο.

Ενδεικτικα οπως ειπα,νοεμβριο που γινεται και ο πανικος,τοσο μου εκανε αλλα και ολες τις αλλες φορες με κινητο.

Ναι τα απλα δεματα,αμφιβολο ποτε και αν θα ερθουν,αν και τωρα το φλεβαρη απο gearbest(untracked) μου ρθε σε 3 βδομαδες.

Τωρα οσο αφορα την εγγυηση,σιγουρα η αποσταση ειναι θεμα,αλλα εαν το κινητο ερθει οκ,συνηθως αν δε βγαλει θεμα στη πρωτη βδομαδα,δε θα βγαλει κατι στη συνεχεια.Αλλα οπως ειπα και τα σκρουτζομαγαζα,ειδικα αυτα που δεν εχουν φυσικη εδρα,μια χαρα λαχειο ειναι.

Σιγουρα υπαρχουν βεβαια και σοβαρα.Αν ειναι ιδια τιμη η εστω και λιγο ακριβοτερα,προφανως θα το παρω απο εδω,αλλα εαν η διαφορα ειναι 100+ ευρω,τοτε δε το συζηταω.

Πχ pocophone πλεον δε συμφερει να παρεις απο κινα.Ιδια τιμη με τα σκρουτζομαγαζα βγαινει.Αλλα οταν το πηρα εγω ηταν ενα 50αρικο πανω και δεν ειχαν και το χρωμα που ηθελα.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει ξεφτιλισει πλεον η Eurobank με τις καρτες της

 

τον περασμενο μηνα προσπαθησα να κανω καποιες αγορες απο Γαλλικο και Γερμανικο αμαζον με τη prepaid, καθε φορα μου μπλοκαρε τη καρτα "για λογους ασφαλειας" και επαιρνα τηλ να αφησουν τη συναλλαγη. Τη περασμενη εβδομαδα παλι τα ιδια λογω "συστημικου προβληματος του συστηματος, δοκιμαστε αργοτερα". Αναγκαστηκα να πληρωσω με Πειραιως, η οποια φυσικα περασε μια χαρα.

Σημερα, απο aliexpress, παλι μπλοκαρε ολες τις προσπαθειες πληρωμης γιατι "υπαρχει προβλημα με συγκεκριμενα καταστηματα του εξωτερικου και η ενημερωση που εχουμε ειναι οτι οι πελατες πρεπει να βγαλουν αλλη καρτα". Οποτε εφαγα ποση ωρα στο τηλεφωνο για να βγαλουμε αλλη καρτα, να μεταφερω το υπολοιπο και να δοκιμασω ξανα τη πληρωμη. Και τη μπλοκαρε παλι!! Η απαντηση? "Δοκιμαστε αργοτερα, ισως δεν εχει ενημερωθει το καταστημα". Ο,τι να'ναι ειλικρινα

Τελικα Revolut, αμεση πληρωμη και αντε μου στο δια..ο Eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που θα έστελνα στον κινέζο να δούμε τι θα γίνει τώρα που έληξε το δίμηνο (σήμερα)...τσουπ..ταχυδρόμος με το πακετάκι. Δεν καταλαβαίνω γιατί αλλάζουν το τρακινγκ και βάζουν δικό τους μετά. Μάλιστα μόνο ότι έφυγε από το κατάστημα γράφουν και ότι παραδόθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

δε μπαινει καν στο τελωνειο.

Μπαίνει, απλά έχει τη "νόμιμη κομπίνα" ότι μπαίνει στην Ολλανδία. Αν δεν έμπαινε θα ήταν οικονομικό έγκλημα.

Φαντάζομαι ίσως έχουν και την κομπίνα να υποκρίνονται ότι ήταν σε "στοκ" στο κατάστημά τους εκεί (μούφα).

1 ώρα πριν, risingsun είπε

Ξεκαθαρα πριν παω και αγορασω απο κινα,ειδα το ιδιο κινητο στο σκρουτζ και η τιμη του ηταν τουλαχιστον 100€ και πανω οποτε δεν με συμφερε να το παρω απο εδω.

Ναι, είναι σίγουρα μόνο για συγκεκριμένα κινητά. π.χ. η ελλάδα έχει ενίοτε "περσινές ναυαρχίδες" σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές (όταν ο γερμανός τα έχει ακόμα μόνο -15%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christiD είπε

Πάνω που θα έστελνα στον κινέζο να δούμε τι θα γίνει τώρα που έληξε το δίμηνο (σήμερα)...τσουπ..ταχυδρόμος με το πακετάκι. Δεν καταλαβαίνω γιατί αλλάζουν το τρακινγκ και βάζουν δικό τους μετά. Μάλιστα μόνο ότι έφυγε από το κατάστημα γράφουν και ότι παραδόθηκε.

Μου εχει τύχει σε καποια δεματακια να βαζουν τα ελτα το δικο τους tracking με μπλε αυτοκόλλητο και σε καποια αλλα να ερχονται κανονικα.Πραγματικα δεν ξερω πως λειτουργουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα μικρα δεματακια. Επειτα απο...μηνες!!!!

Το ενα ηταν παραγγελια, τελη Γεναρη...

Το αλλο ηταν απο μέσα Δεκέμβρη!!!!!!!  3,5 μηνες!!!!!!!!! Δηλαδη, τι να πει κανεις!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σημερα παρελαβα μικρα δεματακια. Επειτα απο...μηνες!!!!

Το ενα ηταν παραγγελια, τελη Γεναρη...

Το αλλο ηταν απο μέσα Δεκέμβρη!!!!!!!  3,5 μηνες!!!!!!!!! Δηλαδη, τι να πει κανεις!!!!

μια απο τα ιδια, σημερα μου ηρθε αυτο

 

screenshot-5.jpg

 

 

τωρα αρχισε νεα ιστορια,

το προιον το ειχα κανει refund και τα λεφτα τα πηρα πισω.

Εστειλα μηνυμα στο κινεζο να δουμε πως θα παρει τα λεφτα του, μπλεξιμο η ολη φαση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν υπάρχει επιλογή paypal... για μετατροπή συναλλάγματος ποια τράπεζα έχει μικρότερη προμήθεια;

Η Πειραιως χρεώνει το ελάχιστο 1 ευρώ, που είναι τραγικό ειδικά για φθηνές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Οταν δεν υπάρχει επιλογή paypal... για μετατροπή συναλλάγματος ποια τράπεζα έχει μικρότερη προμήθεια;

Η Πειραιως χρεώνει το ελάχιστο 1 ευρώ, που είναι τραγικό ειδικά για φθηνές αγορές. 

Η Εθνική στις πιστωτικές της κάρτες. Δε χρεώνει προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Οταν δεν υπάρχει επιλογή paypal... για μετατροπή συναλλάγματος ποια τράπεζα έχει μικρότερη προμήθεια;

Η Πειραιως χρεώνει το ελάχιστο 1 ευρώ, που είναι τραγικό ειδικά για φθηνές αγορές.

Ανεξάρτητα από το αν ο πωλητής δέχεται Paypal,  ή όχι, η ΕΤΕ, γιατί δεν έχει χρέωση προμήθειας, ακόμη, στην πιστωτική της για τις αγορές σε συνάλλαγμα.

Το θέμα αυτό είναι πολύπλοκο και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.

Σον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου αναγράφονται οι προμήθειες όλων των σημερινών τραπεζών στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω πιστωτική Από χρεωστικές ποια συμφέρει;

Εχω Εθνική-Eurobank-TT και Πειραιώς.

edit: οκ τώρα διαβάζω τον επικαιροποιημένο οδηγό. Η εθνική είναι η μόνη που δεν έχει ελάχιστην προμήθεια.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mindreader είπε

3,5 μηνες!!!!!!!!! Δηλαδη, τι να πει κανεις!!!!

Το τελωνείο συγκεκριμένα αργεί. Τα ελτά φαίνεται να πάνε - σχετικά - οκ μετά από έρευνά μου παρατηρώντας tracking.

ΥΓ. Κρατάω μια πισινή διότι υποψιάζομαι ότι τα συστημένα τα "φοβούνται" στα ελτά περισσότερο, αλλά όχι πάντα.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Επειδή περιμένω εδώ και 2 μήνες κάτι από Γερμανία, ρώτησα ταχυδρόμο και μου είπε κολλάνε όλα στο τελωνείο στο αεροδρόμιο και για αυτό αργούν.

Πως είναι δυνατόν να περνάνε τελωνείο αφού είναι εντός Ε.Ε.;

Τι γίνεται; Έχει γίνει πολύ κουραστικό ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...