Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, lara_gr είπε

\

Ευχαριστώ! Αν μου στείλει φίλος από Αμερική συμπληρώματα σε πακέτο θα το σταματήσουν και θα πληρώσω τελωνείο? Υποτίθεται είναι δώρο.

προσεχε γιατι για τα χαπια ισχυουν αλλα πραγματα. μπορει να μην στα περασουν ποτε. ειτε θα τα κρατησουν ή θα τα στειλουν πισω. μιλαω απο εμπειρια.  το ατομο που τα ηθελε μιλησε με ΓΕΤΑ και περασαν. ηταν φαρμακευτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

προσεχε γιατι για τα χαπια ισχυουν αλλα πραγματα. μπορει να μην στα περασουν ποτε. ειτε θα τα κρατησουν ή θα τα στειλουν πισω. μιλαω απο εμπειρια.  το ατομο που τα ηθελε μιλησε με ΓΕΤΑ και περασαν. ηταν φαρμακευτικα

αντιστοιχο θεμα εχω κι εγω αυτες τις μερες (iherb δεμα), εστειλα στο ΓΕΤΑ την υπευθυνη δηλωση μoυ μου ειχαν στειλει και τωρα ζητουν και proof για την χρεωση.

Φανταζομαι printscreen  απο το site που φαινεται η συνολικη χρεωση τους κανει, σωστα?

Επεξ/σία από razkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, razkal είπε

αντιστοιχο θεμα εχω κι εγω αυτες τις μερες (iherb δεμα), εστειλα στο ΓΕΤΑ την υπευθυνη δηλωση μoυ μου ειχαν στειλει και τωρα ζητουν και proof για την χρεωση.

Φανταζομαι printscreen  απο το site που φαινεται η συνολικη χρεωση τους κανει, σωστα?

Απόδειξη κάρτας ή paypal ακόμα καλύτερα. Printscreen από την τραπεζική χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Απόδειξη κάρτας ή paypal ακόμα καλύτερα. Printscreen από την τραπεζική χρέωση

οταν λεμε αποδειξη καρτας ή paypal? πχ εμενα δεν μου ερχεται ποτε αναλυτικη ενημερωση σπιτι. ολα ειναι ονλαιν. print screen και αυτα, τα θελουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχει αγοράσει κανείς από www.sourcemore.com. Έχει αποστολή με ολλανδικό ταχυδρομείο και θέλω να μάθω αν παρήγγειλε κανείς από εκεί κι αν πλήρωσε τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείτε εδώ να γελάσετε. ΜΕΣΩ ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΩΣΙΑΣ.

 

n263aJt.png

Επεξήγηση: Πήρα ένα φτηνό backcover για ένα κινητό (ούτε με ενδιαφέρει αν αργήσει) και του έβαλα να μην έχει full tracking (μόνο μέσα στην κίνα).
Αλλά, έχει από ότι φαίνεται περισσότερο tracking από το parcelsapp.com και αποδεικνύει γιατί κάποια untracked αργούν περισσότερο 😁

ΥΓ. Δεν έχει γίνει λάθος διεύθυνσης παραλήπτη διότι το σάιτ δείχνει προορισμό ελλάδα κανονικά.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με αγορά προϊόντος από κίνα. 

 
Πρόκειται για το παρακάτω προϊόν από το κινέζικο ηλεκτρονικό κατάστημα aliexpress στην τιμή των € 314,54.
 
 
Θα ήθελα να μάθω εάν το συγκεκριμένο προϊόν έχει κάποια επιβάρυνση και αν ναι ποια θα είναι αυτή ώστε να υπολογίσω εάν τελικώς η τελική τιμή με συμφέρει να το αγοράσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Ψάχνοντας βγήκα αυτό 
Η χρέωση είναι 24% ΦΠΑ στην μεικτή αξία του εμπορεύματος, 3,5 % δασμοί  και 20 ευρώ είναι τα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει μου φαίνεται αυτοί εκεί στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν τι τους γίνεται που ρώτησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, moutsa είπε

Το κόστος που θα χρειαστεί να πληρώσεις πιθανόν να ξεπεράσει τα 150€ όποτε άστο καλύτερα εκτός και αν θες να πληρωσεις τον οβελία στην DHL.

Ευχαριστώ για την απάντηση, εάν μου κόψουν παραστατικό 80-100 $ που μου πρότεινε ο Κινέζος? αλλά φοβάμαι να μην μπλέξω. 
Η άλλη μου επιλογή είναι να παραγγείλω από ebay (UK αποθήκη) https://www.ebay.com/itm/223230056763?ul_noapp=true που εκ των πραγμάτων είναι πολύ μεγαλύτερο το κόστος στην περίπτωση αυτή όμως ίσως μπορέσω να πάρω το ΦΠΑ πίσω αν το δηλώσω στα έξοδα τις επιχείρησης. Αυτοί μου είπαν χαρακτηριστικά, "we can give you VAT" που δεν είμαι και πολύ σίγουρος τι σημαίνει , αλλά στα 450 περίπου που βγαίνει αν καταφέρω να τα περάσω στα έξοδα θα γλιτώσω 108 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vNeverMore είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, εάν μου κόψουν παραστατικό 80-100 $ που μου πρότεινε ο Κινέζος? αλλά φοβάμαι να μην μπλέξω. 
Η άλλη μου επιλογή είναι να παραγγείλω από ebay (UK αποθήκη) https://www.ebay.com/itm/223230056763?ul_noapp=true που εκ των πραγμάτων είναι πολύ μεγαλύτερο το κόστος στην περίπτωση αυτή όμως ίσως μπορέσω να πάρω το ΦΠΑ πίσω αν το δηλώσω στα έξοδα τις επιχείρησης. Αυτοί μου είπαν χαρακτηριστικά, "we can give you VAT" που δεν είμαι και πολύ σίγουρος τι σημαίνει , αλλά στα 450 περίπου που βγαίνει αν καταφέρω να τα περάσω στα έξοδα θα γλιτώσω 108 ευρώ. 

Θα σου ζητησουν κινηση καρτας, δεν παιζει ρολο το invoice τι θα λεει, πλεον τα εχουν μαθει αυτα τα κολπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Θα σου ζητησουν κινηση καρτας, δεν παιζει ρολο το invoice τι θα λεει, πλεον τα εχουν μαθει αυτα τα κολπα.

Κατάλαβα. Με την εκτελωνηση θα μπορέσω κανονικά πιστεύω να το περάσω στα έξοδα τις επιχειρήσεις όποτε ίσως το κάνω από Κίνα να σχολάω. Αλλά πουθενά δεν έβγαλα άκρη πόσο θα μου πάει τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vNeverMore είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, εάν μου κόψουν παραστατικό 80-100 $ που μου πρότεινε ο Κινέζος? αλλά φοβάμαι να μην μπλέξω. 
Η άλλη μου επιλογή είναι να παραγγείλω από ebay (UK αποθήκη) https://www.ebay.com/itm/223230056763?ul_noapp=true που εκ των πραγμάτων είναι πολύ μεγαλύτερο το κόστος στην περίπτωση αυτή όμως ίσως μπορέσω να πάρω το ΦΠΑ πίσω αν το δηλώσω στα έξοδα τις επιχείρησης. Αυτοί μου είπαν χαρακτηριστικά, "we can give you VAT" που δεν είμαι και πολύ σίγουρος τι σημαίνει , αλλά στα 450 περίπου που βγαίνει αν καταφέρω να τα περάσω στα έξοδα θα γλιτώσω 108 ευρώ. 

Στην περίπτωση που κάνεις την αγορά από Κίνα αναγκαστικά δεν το γλιτώνεις τι καπέλο γιατί μόνο τέλη εκτελωνισμου αν στο εκτελωνισουν από την DHL είναι πάνω από 100€ συν το ΦΠΑ στο δηλωθέν ποσό αν το πιστέψουν.

Επισης ο το λινκ από το αγγλικό ebay να ξερεις οτι ο πωλητής βρίσκεται στην Κίνα και όχι στο Ηνωμένο βασίλειο όποτε ξεχνά το ΦΠΑ που υποτιθεται οτι θα γλυτωνες και υπολόγιζε ότι και σε αυτήν την περίπτωση θα έχεις τελωνείο.

Δες αν το έχουν τα μεγάλα κινεζοκαταστηματα και στείλτο με τριγωνική αποστολή η αγόρασε το από Ευρωπαϊκή αποθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vNeverMore είπε

Κατάλαβα. Με την εκτελωνηση θα μπορέσω κανονικά πιστεύω να το περάσω στα έξοδα τις επιχειρήσεις όποτε ίσως το κάνω από Κίνα να σχολάω. Αλλά πουθενά δεν έβγαλα άκρη πόσο θα μου πάει τελικά...

Γιατι θελεις Αυτο το συγκεκριμενο κιτ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Γιατι θελεις Αυτο το συγκεκριμενο κιτ;;;;

Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω το συγκεκριμένο , απλά θέλω πάνω από 6 κάμερες  και να γλιτώσω την καλωδιακή εγκατάσταση.  Για αυτό τον λόγο και ψάχνω για κιτ ασύρματο με 6 + κάμερες Αλλά Ελλάδα δυστυχώς δεν εχω βρει κάτι, οπότε έψαξα έξω... Και εγώ προέκυψε το παραπάνω πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...