Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καθοδόν συστημένο από Γερμανία  με Deutsche Post AG το οποίο δεν παίζει να ξεπερνά τα δύο κιλά (μια κούπα είναι). Από τη στιγμή που έφθασε Ελλάδα, το βλέπω κανονικά στο tracking των ΕΛΤΑ. Τα προηγούμενα βήματα δεν εμφανίζονταν πουθενά, ούτε στο 17net, παρά μόνο στο ίδιο το γερμανικό site, στο οποίο τώρα δεν εμφανίζονται τα στάδια εντός Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, anaximandros είπε

Έχει παραλάβει κανένας δέμα από Γερμανία μετά τον Γενάρη;

Μου είπαν ότι δεν στέλνουν πλέον συστημένα για κάτω από 2 κιλά.

Μητρικη.

Παραγγελια τον Φλεβαρη και ηρθε κανονικα. Σιγουρα κατω απο δυο κιλα μαζι με το πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 ώρες πριν, anaximandros είπε

Έχει παραλάβει κανένας δέμα από Γερμανία μετά τον Γενάρη;

Μου είπαν ότι δεν στέλνουν πλέον συστημένα για κάτω από 2 κιλά.

Όχι δεν έχω παραλάβει, περιμένω από αρχές Φλεβάρη κάτι και δεν έχει έρθει κάτι, απλό και όχι συστημένο και γύρω στο κιλό.

Ποιο σου το είπε;

Έδω μου είπαν ότι περνάνε και από το τελωνείο, δεν βγάζω άκρη πλέον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Όχι δεν έχω παραλάβει, περιμένω από αρχές Φλεβάρη κάτι και δεν έχει έρθει κάτι, απλό και όχι συστημένο και γύρω στο κιλό.

Ποιο σου το είπε;

Έδω μου είπαν ότι περνάνε και από το τελωνείο, δεν βγάζω άκρη πλέον....

Tελωνειο; ακομη και τα εντος ΕΕ;  Να τρωει υγειηνα αυτος που στο ειπε, και οχι καταχρησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Loinen είπε

Tελωνειο; ακομη και τα εντος ΕΕ;  Να τρωει υγειηνα αυτος που στο ειπε, και οχι καταχρησεις.

Ταχυδρόμος το είπε όταν τον ρώτησα γιατί καθυστέρησε το δέμα...

Ο νοών νοείτω

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

> Μου είπαν ότι δεν στέλνουν πλέον συστημένα για κάτω από 2 κιλά.

Ανοησίες σου είπαν. Δηλαδή αν θέλει ο πρέσβης της Αυστρίας να στείλει συστημένο στην κυβέρνησή του, θα του πουν "όχι, δυστυχώς, βάλε λίγο βάρος μέσα";

Πολλές φορές αναρωτιέμαι πως έχουν την ικανότητα της χρήσης γλώσσας αυτοί που τα σκαρφίζονται.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πωλητής μου το είπε, ότι πλέον δεν στέλνουν συστημένα από τον Γενάρη και μετά, έχει λέει αλλάξει η διαδικασία. Επέμενα για συστημένο, αλλά μου είπε δεν υπάρχει τρόπος εκτός από άλλη μεταφορική τύπου DHL κλπ. To έψαξα και λίγο σε αντίστοιχα forum εξωτερικού και πράγματι λένε ότι άλλαξε η νομοθεσία. Δεν ξέρω τι γίνεται, μου έδωσε και απόδειξη.

Το DHL Packen σημαίνει ότι θα έρθει με DHL;

 

01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, skar1983 είπε

Ταχυδρόμος το είπε όταν τον ρώτησα γιατί καθυστέρησε το δέμα...

Ο νοών νοείτω

Ο ταχυδρομος μαλλον σε εμπαιζει. Γιατι σε αλλη πυλη ερχονται τα δεματα απο ΕΕ και αλλη απο τριτες χωρες που γινεται το αδιαχωρητο.

12 ώρες πριν, anaximandros είπε

Το DHL Packen σημαίνει ότι θα έρθει με DHL;

ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εχει γινει με το τελωνειο?!

Εχω παραγγείλει 5 πραγματα, αξίας 2 ευρω τα 4 και 30 ευρω το αλλο.

Το ενα βλεπω οτι εφτασε στο ελτα της περιοχης μου σημερα και τα αλλα 4 λενε "αναμονή παρουσιασης στο τελωνείο"!

Απο Aliexpress Ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2019 στις 8:39 ΜΜ, Salvation81 είπε

Θα σου ζητησουν κινηση καρτας, δεν παιζει ρολο το invoice τι θα λεει, πλεον τα εχουν μαθει αυτα τα κολπα.

Μην το σκέφτεσαι...ψάχνουν τα πάντα..ακόμα και φθηνοπράγματα κατω των 22€ που ερχονται συστημενα και τους φαινονται ακριβα ζητανε σποδεικτικο καρτας η paypal.οποτε μην ακους κανενα πωλητη που σου λεει διαφορα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, flo1 είπε

Τι εχει γινει με το τελωνειο?!

Εχω παραγγείλει 5 πραγματα, αξίας 2 ευρω τα 4 και 30 ευρω το αλλο.

Το ενα βλεπω οτι εφτασε στο ελτα της περιοχης μου σημερα και τα αλλα 4 λενε "αναμονή παρουσιασης στο τελωνείο"!

Απο Aliexpress Ολα.

Εφοσων ειναι σε αναμονη περιμενε τουλαχιστον 10+ μερες.Παντα καθυστερουν οποτε υπομονη.Αν και τα 4 κανουν 2ευρω δεν θα εχεις θεμα τελωνείου.Το αλλο με τα 30ευρω ειναι πανω απο τα 22ευρω που ειναι το οριο για να μην πληρώσεις τελωνείο.Αν εχει ψευτικη αξια στο πακετο,οπως παντα που βαζουν οι κινεζοι δεν θα εχεις θεμα.Αλλιως υπολογισε στα 30ευρω +15ευρω εξοδα εκτελωνισμου +αξια του αντικειμενου ×24% Φπα.

 

 

 

 

 

 

Παιδια για ενα φιλο που θελει να παρει απο αμερικη αντικειμενο αξιας εως 200€ ολα μαζι,θα ισχύσει το κλασικο +15ευρω εκτελωνισμος +24%φπα?

Επεξ/σία από risingsun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...