Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα σας,περιμενω ενα δεμα απο Γαλλια και ερχεται με fedex και στην σελιδα της οπου εκανα αναζητηση με τον αριθμο αποστολης λεει Στις εγκαταστάσεις ταξινόμησης προορισμού-Αθηνα και μετα Δέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό.Επειδη αγχωθηκα τωρα επιβεβαιωστε μου παρακαλω οτι δεν πληρωνουμε τελωνειο αφου ερχεται απο Ε.Ε.. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μη σε πάρω στο λαιμό μου, πολλά πράγματα θεωρούνται σίγουρα και μετά βρίσκεσαι προ εκπλήξεως... ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σε πάρω στο λαιμό μου, πολλά πράγματα θεωρούνται σίγουρα και μετά βρίσκεσαι προ εκπλήξεως... ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί στο θέμα

Φιλε οπου εψαξα στο ιντερνετ αυτο λεει,οτι απο χωρες της ΕΕ δεν πληρωνουμε τελεωνειο.Τι να πω;Θα δειξει..

Παντως αν μπορει τουλαχιστον καποιος που περασε το δεμα του απο τελωνειο επειδη ηταν απο Αμερικη ας πουμε να μου πει τι γραφει στο ιστορικο μετα το ''Δέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό'';Υπαρχει συνηθως μυνημα οτι εγινε ο εκτελωνισμος;Σε παιρνουν τηλ;Εμενα λεει  ''Υπό μεταφορά''

 

Ελπιζω να μην πληρωσω παραπανω αλλιως μπορω να μην το δεχτω ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σε πάρω στο λαιμό μου, πολλά πράγματα θεωρούνται σίγουρα και μετά βρίσκεσαι προ εκπλήξεως... ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί στο θέμα

Από Ε.Ε Δεν πληρώνουμε τίποτα σε τελωνείο μόνο από τρίτες χώρες. Ακόμα και εάν κάποιο μεγάλο δέμα από Ε.Ε και μπει στο τελωνείο θα φύγει άμεσα από εκεί και δεν θα πληρώσεις τίποτα καθώς είναι από Ε.Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 3 Οκτωβρίου(Ημέρα Παρασκευή) έκανα μια παραγγελία για μια κάρτα γραφικών από το Hardwareversand.de, η μεταφορά χρημάτων από το Paypal έγινε κανονικά(Transaction completed) αλλά η παραγγελία μου ακυρώθηκε επειδή η διεύθυνση του Paypal ήταν ελαφρώς διαφορετική.Επικοινώνησα με το Hardwareversan.de μέσω mail και μου είπαν ότι όντως η παραγγελία ακυρώθηκε για το λόγο που έγραψα προηγουμένως.Τα λεφτά όμως, είναι δεσμευμένα στην τράπεζα και δεν μπορώ να ξαναβάλω την παραγγελία.Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα(Πειραώς) και μου είπε εκεί ένα παιδί ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι πρέπει να αναλάβει το Paypal.Παίρνω στο Hardwareversand τηλέφωνο την Κυριακή και μου λέει ένας εκεί ότι τώρα είναι Σ/Κ και δεν μπορεί να γίνει κάτι, αλλά θα αποδεμευτούν τα λεφτά την Δευτέρα και θα ξαναβάλεις την παραγγελία.Σήμερα(Δευτέρα) τα λεφτά είναι ακόμα δεσμευμένα, οπότε πήρα τηλέφωνο στο Paypal να δω τι γίνεται και ο τύπος που το σήκωσε εκεί μου είπε ότι αυτοί τα λεφτά τα έχουν τραβήξει.Τελικά τι συμβαίνει ; Στην Πειραώς μου γράφει ''Λογιστικό υπόλοιπο'' 373 ευρώ(Το ποσό που πλήρωσα), ξέρει κανείς τι παίζει ;

 

Να πω επίσης ότι άνοιξα ''case'' στο Paypal γιατί εγώ άκρη δεν μπορώ να βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄αυτές τις περιπτώσεις, τα χρήματα που πληρώνεις δεσμεύονται για μερικές μέρες.

Θα περιμένεις υπομονετικά και στο τέλος αυτής ή τις αρχές της επόμενης εβδομάδας θα τα δεις στο λογαριασμό σου.

 

Το case που άνοιξες είναι άχρηστο γιατί δεν έχει να κάνει με τη συναλλαγή και τον πωλητή αλλά με το τραπεζικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, δηλαδή καμιά βδομάδα παίρνει για να γίνει το λογιστικό υπόλοιπο διαθέσιμο ; Το θέμα είναι ότι ο ένας πέταγε το μπαλάκι στον άλλο, ενώ όπως τα λες θα έπρεπε από την Πειραιώς κατευθείαν να μου πούνε αυτό που είπες τώρα εσύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το πούμε πιο αναλυτικά, κάθε φορά που κάνουμε μια αγορά, το σύστημα δεσμεύει το ποσό, για να μην χρησιμοποιηθεί αλλού, και όταν ο πωλητής στέλνει το δέμα τότε το εισπράττει. Στις περιπτώσεις ακύρωσης της αγοράς, η δέσμευση είναι ενεργοποιημένη για λίγες μέρες έως ότου πραγματοποιηθεί λογιστικά η ακύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, πόσες μέρες παίρνει όμως αυτή η ακύρωση..Κάπου είδα για 15 μέρες.

 

Εχω προσφατη παρόμοια περίπτωση με Πειραιώς. 5 μέρες μετά αποδεσμέυτηκαν τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...