Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις περιθώριο 2 ημερών αφού κλείσεις το dispute να το ανοίξεις πάλι.

 

 

***Edit: Refunded ήδη από το Paypal ΟΛΑ τα λεφτά.Τώρα τα βρήκαν ε....Α ρε λαμόγια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση παιδεια απο αμεικη εχεται δεματα; εχω μερικά απο 12 Σεπτεμβρίου και ακομα τιποτα;;

Καθυστερουν κάπου; Περιμενω κάποια απλα απο 11 εμώ τα συστημένα ειναι απο 30 άφιξη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις περιθώριο 2 ημερών αφού κλείσεις το dispute να το ανοίξεις πάλι.

 

 

***Edit: Refunded ήδη από το Paypal ΟΛΑ τα λεφτά.Τώρα τα βρήκαν ε....Α ρε λαμόγια..

Απλά να ξέρεις ότι και πάλι θα περάσουν 4-5 μέρες για να εμφανιστούν στον λογαριασμό σου.

Απατεώνες οι τύποι. Γι αυτό δεν πρέπει να πιστεύουμε μόνο στα λόγια.

Είπαν ότι ακυρώθηκε η παραγγελία... Ε και; Πρέπει και στο PayPal να γράφει canceled. Μόνο τότε είμαστε καλυμμένοι.

Γι αυτό, προσοχή στις λεπτομέρειες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα έγραψε η magdalhnh,και ευτυχώς που συμμετείχε στην κουβέντα,αλλιώς ο φίλος θα είχε περαιτέρω ταλαιπωρία αν άκουγε τις λάθος συμβουλές που του δίνονταν.

 

Τελικά άλλος δεν είχε διαβάσει σωστά την περίπτωση,και για πολλοστή φορά φάνηκε ότι αν δεν έχουμε επαρκή εμπειρία,καλύτερα να μην απαντάμε σε όλες τις ερωτήσεις που γίνονται.Ή έστω αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη,ας κρατάμε και μια πισινή μήπως έχει αυτός δίκιο.Η magdalhnh προς τιμήν της,δεν απάντησε στην μομφή και έδωσε ουσιαστική βοήθεια,μπράβο!

 

On topic,πάντα κοιτάμε το status της παραγγελίας στο paypal και μόνο,αν έγινε cancelled ή refunded.Δεν στεκόμαστε σε πιθανά mail του πωλητή ή status στη σελίδα του,μας απασχολεί μόνο το PayPal,από εκεί θα πάρουμε τα λεφτά μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμη στην κάρτα μου από το refund του paypal, λογικά αύριο.Και ναι η Μαγδαληνή βοήθησε πολύ στην περίπτωσή μου και την ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα χρήματα δεν έχουν μπει ακόμη στην κάρτα μου από το refund του paypal, λογικά αύριο.Και ναι η Μαγδαληνή βοήθησε πολύ στην περίπτωσή μου και την ευχαριστώ.

 

Γι αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε!

 

Επιμένω πάντως, πως τα χρήματα θα τα δεις μερικές μέρες μετά στον λογαριασμό σου και όχι αύριο.

Ακούστε επιτέλους και τις γυναίκες :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τσακάλια έχω μια εύλογη απορία και θα ήθελα την βοήθεια σας....


Έχω  κάνει μια παραγγελία μέσω ebay ένα κινητό αξίας 260€ kai 19€ έξοδα αποστολής της EMS..


Το κινητό μου έφτασε Ελλάδα και τώρα βρίσκεται στο τελωνείο και απλά περιμένω να εκτελωνιστεί 


θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πληρώσω τελικά παραπάνω λόγο του εκτελωνισμού ...


Σας ευχαριστώ


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα τσακάλια έχω μια εύλογη απορία και θα ήθελα την βοήθεια σας....

Έχω  κάνει μια παραγγελία μέσω ebay ένα κινητό αξίας 260€ kai 19€ έξοδα αποστολής της EMS..

Το κινητό μου έφτασε Ελλάδα και τώρα βρίσκεται στο τελωνείο και απλά περιμένω να εκτελωνιστεί 

θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πληρώσω τελικά παραπάνω λόγο του εκτελωνισμού ...

Σας ευχαριστώ

 

 

Ολα τα δέματα με EMS μπαίνουν στο τελωνείο, αλλά δεν εκτελωνίζονται όλα.

Αν σε ειδοποιήσαν οτι θα εκτελωνιστεί, τότε θα πληρώσεις 23% ΦΠΑ ( απο όσο γνωρίζω τα κινητά δεν έχουν δασμούς ) πάνω στην αξία του κινητού μαζί με τα μεταφορικά, συν τα έξοδα εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛ.ΤΑ.

Τα τέλη που προβλέπονται στον τιμοκατάλογο των ΕΛ.ΤΑ. είναι:

  • «Τέλος εκτελωνισμού» : 8€ για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι' αυτά τελωνειακή διασάφηση, ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου ή δέματα.
  • «Τέλος διαχείρισης δασμών» : 4€, πλέον των τελών εκτελωνισμού, για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι' αυτά τελωνειακή διασάφηση, η οποία δεν είναι "ατελής" αλλά προβλέπει την είσπραξη από τον παραλήπτη τους και την απόδοσή τους στις Τελωνειακές Αρχές δασμών ή φόρων από τα ΕΛΤΑ.
  • «Τέλος αναθεώρησης δασμών» : 10€ πλέον των τελών εκτελωνισμού και των τελών διαχείρισης δασμών μόνο  στην περίπτωση που ο παραλήπτης επιθυμεί την αναθεώρηση των δασμών που περιλαμβάνονται στην τελωνειακή διασάφηση για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει κάτι με δέματα από Αμερική τους τελευταίους μήνες;

Περιμένω ένα t-shirt, από 15/07 (έχω επικοινωνήσει δύο φορές μέσω email μαζί τους κ λένε ότι στις 90(!!) μέρες θεωρείτε "χαμένο" και είτε το ξαναστέλνουν άμα υπάρχει σε stock ή σου κάνουν refund) και κάτι άλλο (μικρής πάλι αξίας) από eBay, από τις 25/09.

Από Κίνα πριν λίγες μέρες μου ήρθε κάτι σε λιγότερο από 10 μέρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα κ εγω περιμενω απο αμερικη 3 δενατα με ακουστικα κ θήκες απο 16 -9 και τιποτα απο αμερικη! Δεν εχω αριθμό αποστολής αλλα σίγουρα στάλθηκαν.γαιτι αργούν απο αμερικη ενώ απο κινα οχι;

Αντίστοιχα κ εγω περιμενω απο αμερικη 3 δεματα με ακουστικα κ θήκες απο 16 -9 και τιποτα απο αμερικη! Δεν εχω αριθμό αποστολής αλλα σίγουρα στάλθηκαν.γιατι αργούν απο αμερικη ενώ απο κινα οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ενδιαφερομαι να αγοράσω ένα τηλεκατευθυνόμενο απο Αμερική αξίας περίπου 900-1000 ευρω γιατί Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερο.Την αγορά θα την κάνει απο την Βοστώνη μια ξαδέρφη μου και θα μου το στείλει εκεινη απ το σπίτι της και όχι απευθείας το κατάστημα.Θα περάσει όμως τελωνείο ;σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...