Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Ενδιαφερομαι να αγοράσω ένα τηλεκατευθυνόμενο απο Αμερική αξίας περίπου 900-1000 ευρω γιατί Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερο.Την αγορά θα την κάνει απο την Βοστώνη μια ξαδέρφη μου και θα μου το στείλει εκεινη απ το σπίτι της και όχι απευθείας το κατάστημα.Θα περάσει όμως τελωνείο ;σας ευχαριστώ

 

Το έχουμε πει πολλές φορές σ' αυτό το θέμα.

Η εισαγωγή δέματος από τρίτες χώρες ακολουθεί άλλη διαδικασία όταν έρχεται με ταχυδρομείο (USPS λέγεται το αμερικάνικο) και διαφορετική όταν έρχεται με άλλο τρόπο (courier κλπ).

 

Παίζει σημαντικό ρόλο το τι θα γράψει ο αποστολέας πάνω στο δέμα (δώρο, αξία κλπ).

Περισσότερα θα μάθεις διαβάζοντας το τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση παιδεια απο αμεικη εχεται δεματα; εχω μερικά απο 12 Σεπτεμβρίου και ακομα τιποτα;;

Καθυστερουν κάπου; Περιμενω κάποια απλα απο 11 εμώ τα συστημένα ειναι απο 30 άφιξη χώρα;

Συνήθως τα δικά μου δέματα από αμερική κάνουν 7-14 μέρες. (με USPS)

Τι δέματα περιμένεις? είναι μεγάλης αξίας? ίσως να έχουν κολλήσει στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !
Ρε παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα για 2 σύντομες ερωτήσεις...

 

Εχω την debit mastercard χρεωστική της eurobank, έκανα λογαριασμό paypal ολα ΟΚ, μετά πάω για verify πριν μερικές ώρες και βλεπω μεσω e-banking πως με αφαιρέθηκαν 2.29 .
1,5 ευρώ χρεώνει το paypal, γιατί αφαιρέθηκαν 2,29 ? :huh:
 

Για να ξέρω τι μου γινεται επειδή είμαι καινούργιος σε ολα αυτα, η τράπεζα κρατάει φόρο μετατροπής συναλλάγματος 1,25% επι του ποσού αγοράς. Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού θα βρεις πληροφορίες για τις προμήθειες της Eurobank στις αγορές σε συνάλλαγμα με τις κάρτες της.και στο κεφάλαιο 4 πληροφορίες για το PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, ευχαριστω για την απάντηση.

 

"Έχει αναφερθεί ότι στη χρεωστική κάρτα χρεώνει 1,50 ευρώ, σε κάθε αγορά, ανεξαρτήτως ποσού."
Αυτο δεν ισχύει στην περίπτωση μου τουλάχιστον, διοτι 1,5 του paypal και 1,5 η "η ελλάχιστη χρέωση" της τράπεζας 3.
Οπότε δεν εγινε τέτοια χρέωση δηλαδή συνολικα οι φόροι για το 1,5 ευρώ ήταν 0,79 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση του paypal είναι δοκιμαστική και δεν νομίζω ότι λογίζεται ως αγορά σε συνάλλαγμα.

Η χρέωση των 2,29 ευρώ θα ξεκαθαρίσει αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επαλήθευσης και επιστροφής των 1,50 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση του paypal είναι δοκιμαστική και δεν νομίζω ότι λογίζεται ως αγορά σε συνάλλαγμα.

Η χρέωση των 2,29 ευρώ θα ξεκαθαρίσει αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επαλήθευσης και επιστροφής των 1,50 ευρώ.

Οπότε λες, οτι το παραπάνω πόσο μάλλον προέρχεται εξ ολοκλήρου απο το paypal ακόμα και αν αναφέρει οτι 1,5 ευρώ ειναι η " επαλήθευση λογαριασμού " (φρικάρω λίγο με την λογική της χρέωσης διοτι αν πχ [λέμε τωρα] κανω μια αγορα των 15 ευρώ θα καταλήξω να πληρώσω extra 7.9 ? :confused:  ) , OK θα κάνω υπομονή να γινει η επαλήθευση και να επιστραφεί το ποσό και μετά ίδωμεν -_- .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου! .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Δεν είπα ότι προέρχεται εξ ολοκλήρου από το paypal αλλά ότι θα ξεκαθαρίσει αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επαλήθευσης.

 

2. Στον οδηγό έγραψα αυτό που έχει αναφερθεί κατ' επανάληψη για τις χρεωστικές της Eurobank, δηλαδή ότι χρεώνει 1,50 ευρώ σε κάθε συναλλαγή σε συνάλλαγμα, ανεξαρτήτως ποσού αγοράς (δεν χρησιμοποιώ χρεωστική και δεν έχω εμπειρία). Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι θα πληρώσεις επιπλέον 7,90 σε αγορά 15 ευρώ;

 

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ok, αν το ποσό δεν προέρχεται εξ ολοκλήρου απο το pp τότε τα 79 cents είναι extra που προέρχονται απο κάπου.

2. Extra 1,5 ευρώ δεν με χρέωσε η eurobank ισως επειδή δεν θεώρησε την χρέωση του pp σαν "αγορά". Το συμπέρασμα το έβγαλα πολλαπλασιάζοντας την χρέωση του pp 1.5 ευρώ, και τα έξτρα 0.79 ευρώ  x10  .

Αnyway, θα ξανακάνω post οταν γινει η επαλήθευση.
thumbs-up-128.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια περιμενω εναν φακελο απο αμερικη ο οποιος εχει φυγει απο τις 15 και δεν εχει ερθει κατι εδω ακομα!
ειναι first class και δεν μπορω να τον αναζητησω ελλαδα επειδη η ελλαδα δεν ειναι στις χωρες που σκαναρουν τα απλα!
να αρχισω να ανησυχω που δεν εχει ερθει μεχρι ωρας?πηρα στα ελτα και ουτε αυτοι δεν γνωριζουν κατι το μονο που μου ειπαν ειναι οτι η αλληλογραφια δεν περναει απο τελωνειο!ξερετε που καθοντε πρωτα πριν ερθουν ελλαδα?κατι ακουσα για φρανκφουρτη κ αμστερνταμ!

εδω ποτε θα ειναι?εχω αγχωθει πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εξοδα τελωνειου που χρεωνει το ebay και το amazon επιστεφονται αν δεν περασουν τελωνειο? επισης ειναι τα μονα εξοδα που θα δωσω με το που αγορασω κατι η θα δωσω κι αλλα αν οντως περασει τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια περιμενω εναν φακελο απο αμερικη ο οποιος εχει φυγει απο τις 15 και δεν εχει ερθει κατι εδω ακομα!

ειναι first class και δεν μπορω να τον αναζητησω ελλαδα επειδη η ελλαδα δεν ειναι στις χωρες που σκαναρουν τα απλα!

να αρχισω να ανησυχω που δεν εχει ερθει μεχρι ωρας?πηρα στα ελτα και ουτε αυτοι δεν γνωριζουν κατι το μονο που μου ειπαν ειναι οτι η αλληλογραφια δεν περναει απο τελωνειο!ξερετε που καθοντε πρωτα πριν ερθουν ελλαδα?κατι ακουσα για φρανκφουρτη κ αμστερνταμ!

εδω ποτε θα ειναι?εχω αγχωθει πολυ!

Καλησπέρα.Θα πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμη καθώς τα δέματα από Αμερική έρχονται γύρω στις 10  με 15 ημέρες. Το first class δεν έχει τράκινγ από την στιγμή που θα φύγει από αμερική παρά μόνο τα συστημένα έχουν τραγκινγκ σε όλη την διαδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα προσφατα την εταιρεια Road solutions  http://transport-to-greece.gr  και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.   

Εξυπηρετικότατοι, άμεση επικοινωνία είτε με τηλεφωνο είτε με email, απαντησαν σε οποιαδήποτε απορία μου σχετικά με την αποστολή των προιοντων και καθησυχασαν τις οποιες ανησυχίες μου για την όλη διαδικασία. Τα αντικειμενα τα αγοραζεις ο ίδιος δηλώνοντας σαν διευθυνση παραδοσης την αποθήκη της εταιρείας στο Μοναχο, και αυτή αναλαμβάνει με την αντίστοιχη χρεωση να τα παραδωσει σπίτι σου. Η παραγγελία μου αφορούσε μεγάλο και ογκώδες προιον (60 κιλά αξίας 1500 ευρώ) το οποίο κανένα γερμανικό e-shop  δεν δεχθηκε με οποιοδήποτε κόστος να παραδώσει στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...