Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω προϊόν από Amazon.de

 

http://www.amazon.de/Nitro-Mens-Zero-Snowboard-Bindung-Camouflage/dp/B00N3SQY60/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1417888051&sr=8-4&keywords=nitro+zero+bindung

 

Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι αξιόπιστος ο πωλητής? Αν πληρώσω μέσω πιστωτικής και γίνει καμιά στραβή έχει κάποια ασφάλεια το Amazon για επιστροφή χρημάτων? Τέλος, επειδή δεν βλέπω στο checkout την επιλογή PayPal, δεν την υποστηρίζει το Amazon.de?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω προϊόν από Amazon.de

 

http://www.amazon.de/Nitro-Mens-Zero-Snowboard-Bindung-Camouflage/dp/B00N3SQY60/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1417888051&sr=8-4&keywords=nitro+zero+bindung

 

Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι αξιόπιστος ο πωλητής? Αν πληρώσω μέσω πιστωτικής και γίνει καμιά στραβή έχει κάποια ασφάλεια το Amazon για επιστροφή χρημάτων? Τέλος, επειδή δεν βλέπω στο checkout την επιλογή PayPal, δεν την υποστηρίζει το Amazon.de?

Κανένα amazon δε υποστηρίζει την δυνατότητα paypal γιατί έχει δικό του σύστημα πληρωμών και λέγεται amazon payments. Άμα γίνει καμιά απάτη το άμαζον θα σε υποστηρίξει ενώ υπάρχει απευθείας επικοινωνία με το amazon άμεσα. όσον αφορά με την αξιοπιστία του πωλητή  διαβάζεις κριτικές και θα είσαι οκ. όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει κριτικές γιατί μάλλον είναι καινούργιος όμως ότι και να γίνει θα σε υποστηρίξει το άμαζον σε ότι χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα amazon δε υποστηρίζει την δυνατότητα paypal γιατί έχει δικό του σύστημα πληρωμών και λέγεται amazon payments. Άμα γίνει καμιά απάτη το άμαζον θα σε υποστηρίξει ενώ υπάρχει απευθείας επικοινωνία με το amazon άμεσα. όσον αφορά με την αξιοπιστία του πωλητή  διαβάζεις κριτικές και θα είσαι οκ. όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει κριτικές γιατί μάλλον είναι καινούργιος όμως ότι και να γίνει θα σε υποστηρίξει το άμαζον σε ότι χρειαστείς.

Θα με υποστηρίξει σε σημείο να μου επιστρέψει τα χρήματα μου ή απλά θα μου πει καταδικάζουμε την πράξη του πωλητή?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα δεμα (tracking number) εμφανιζεται στα ελτα οταν εχει μπει ελλαδα?

γιατι ενα δεμα που περιμενω λεει εδω http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 04-12-2014 53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ελλαδα ειναι η ολλανδια?

 

απαιχτη η ωρα εννοειται (53:00)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα δεμα (tracking number) εμφανιζεται στα ελτα οταν εχει μπει ελλαδα?

γιατι ενα δεμα που περιμενω λεει εδω http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 04-12-2014 53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ελλαδα ειναι η ολλανδια?

 

απαιχτη η ωρα εννοειται (53:00)!

 

Στην Ολλανδία είναι. Δικό μου δέμα που εμφάνισε αυτό το status, παρέλαβα μετά απο 25 μέρες, μπορεί όμως να είσαι πιο τυχερός.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αγοράσω ένα ipod αξίας περίπου 170€ από Αμερική που θα έρθει με USPS, πιστεύετε ότι πιθανότατα θα το κρατήσουν στο τελωνείο ή αξίζει τον κόπο να το διακινδυνέυσω;  :huh:

 

Η χώρα από την οποία στέλνεται ένα προϊόν επηρεάζει το κατά πόσο υπάρχει πιθανότητα να κρατηθεί στο τελωνείο ή δεν έχει καμία σημασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς ιδέα από dpd uk τι σημαίνει το παρακάτω, γιατί πήγε UK-Βέλγιο-UK και μετά ποιός ξέρει;

 

08 Dec 2014 United Kingdom The parcel is in transit on its way to its final destination.
07 Dec 2014 Belgium The parcel is in transit on its way to its final destination.
07 Dec 2014 United Kingdom The parcel is in transit on its way to its final destination.
06 Dec 2014 Hub 3 - Birmingham Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
05 Dec 2014 Hub 3 - Birmingham We have your parcel, and it's on its way to your nearest depot
05 Dec 2014 Hub 3 - Birmingham We have your parcel, and it's on its way to your nearest depot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα μια ερωτηση και απο εμενα εκανα μια παραγγελιά απο το alliexpress μου εστειλαν Tracking number RB128165898CN το οποιο δεν εμφανιζει τπτ πουθενα και διπλα στις παρατηρήσεις γραφει αυτο Tracking website: www.yw56.com.cn Tracking number:8165898B ...Ξερει να μου πει κανενας τι γίνετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα μια ερωτηση και απο εμενα εκανα μια παραγγελιά απο το alliexpress μου εστειλαν Tracking number RB128165898CN το οποιο δεν εμφανιζει τπτ πουθενα και διπλα στις παρατηρήσεις γραφει αυτο Tracking website: www.yw56.com.cn Tracking number:8165898B ...Ξερει να μου πει κανενας τι γίνετε???

Για αρχή πας εδώ και εισάγεις το Tracking number: 8165898B, το πιo πρόσφατο γεγονός που αναφέρει είναι :

Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πας εδώ και εισάγεις το Tracking number: 8165898B, το πιo πρόσφατο γεγονός που αναφέρει είναι :

Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Ναι εκει το ειδα και εγω αλλα αυτο το tracking number εμφανίζεται μονο σε αυτη τη σελιδα πουθενα άλλου,ουτε στα ελτα...το αλλο που μου εδωσε γιατι δεν δουλευει αφου υποτιθετε αυτο στελνουν με την  China Post !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω μερικα πραγματα απο Amazon Αγγλιας αλλα μερικοι ΔΕΝ στελνουν Ελλαδα.

Υπαρχουν νομιζω σελιδες που μπορεις να δηλωσεις διευθυνση Αγγλικη και εκεινοι να σου στειλουν τα πραγματα.

Εχει κανεις τετοια εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω μερικα πραγματα απο Amazon Αγγλιας αλλα μερικοι ΔΕΝ στελνουν Ελλαδα.

Υπαρχουν νομιζω σελιδες που μπορεις να δηλωσεις διευθυνση Αγγλικη και εκεινοι να σου στειλουν τα πραγματα.

Εχει κανεις τετοια εμπειρια?

Είχα παρόμοια εμπειρία με μεγάλο δέμα που οι γνωστές μεταφορικές ζητούσαν κέρατα για να το στείλουν.

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτούς: http://nomad-international.com/

Αυτοί λοιπόν συνεργάζονται με ups και έχουν σαν target group τις μεταφορές στην Ελλάδα. Στην περίπτωση μου ψώνισα κάτι από Γαλλία, το έστειλα σε αυτούς (χωρίς μεταφορικά) και αυτοί το έστειλαν σε μένα. Για να είμαι ακριβής δεν έφτασε ακόμα καθώς βρίσκεται στην Αθήνα και Δευτέρα θα είναι Θεσ/νίκη.

 

Ενδεικτικά για διαστάσεις 170x50x50 η αρχική τιμή ήταν 36 λίρες (άσχετα αν εγώ το έφτασα στις 55 γιατί αγόρασα full compensation insurance και extra safe packaging).

 

Αν θέλεις περίμενε μέχρι να παραλάβω για να δούμε αν όλα πήγαν καλά και δεν ήταν τίποτα απατεώνες. Στην επικοινωνία πάντως φάνηκαν πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί, παρ'όλο που για την όλη ιστορία τους έστειλα 38(!) mails.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όλα καλά, παρέλαβα και όλα είναι κομπλέ. Το extra packaging που πλήρωσα 10 λίρες μετράει. Το φάσκιωσαν άπειρα, έκανα πόση ώρα να το ανοίξω. Οπότε το προτείνω άφοβα σε όποιον χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες! Σκοπεύω να κάνω μία αγορά από Βέλγιο στα περίπου 220€ + 26 μεταφορικά. Καταρχήν δε πιστεύω να πληρώσω τίποτα για εκτελωνισμό έτσι δεν είναι; Επίσης η πληρωμή θα γίνει μέσω paypal αλλά μέσω debit καρτας eurobank (master card) οπότε ψάχνω πως συμφέρει να κάνω την μετατροπή συναλλάγματος. Το paypal αν δε κάνω λάθος χρεώνει 2,5% ενώ η τράπεζα με τη συγκεκριμένη κάρτα είναι 2,5€ ανεξαρτήτου ποσού; Άρα με συμφέρει να αφήσω την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...