Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και χρονια πολλα.

Παραγγελιες που εχουν αποσταλει με Singapore post, οταν τις φερουν στα ελτα αφηνουν χαρτι και παω στα ελτα της γειτονιας και παιρνω τις παραγγελιες ετσι?

Μην αφησει κανα κουτι απο κατω και το ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα και χρονια πολλα.

Παραγγελιες που εχουν αποσταλει με Singapore post, οταν τις φερουν στα ελτα αφηνουν χαρτι και παω στα ελτα της γειτονιας και παιρνω τις παραγγελιες ετσι?

Μην αφησει κανα κουτι απο κατω και το ψαχνω.

Εάν είναι συστημένο ναι σου αφήνουν χαρτάκι και πας την επόμενη εργάσιμη και το παίρνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ξεχωριζω αν ειναι συστημενο η οχι ?

Δεν συζητηθηκε-ζητηθηκε κατι τετοιο απο τον πωλητη.

 

Αν το έστειλε συστημένο θα σου έδωσε tracking number

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες! Σκοπεύω να κάνω μία αγορά από Βέλγιο στα περίπου 220€ + 26 μεταφορικά. Καταρχήν δε πιστεύω να πληρώσω τίποτα για εκτελωνισμό έτσι δεν είναι; Επίσης η πληρωμή θα γίνει μέσω paypal αλλά μέσω debit καρτας eurobank (master card) οπότε ψάχνω πως συμφέρει να κάνω την μετατροπή συναλλάγματος. Το paypal αν δε κάνω λάθος χρεώνει 2,5% ενώ η τράπεζα με τη συγκεκριμένη κάρτα είναι 2,5€ ανεξαρτήτου ποσού; Άρα με συμφέρει να αφήσω την τράπεζα;

Καμιά ιδέα γιατί πρέπει να γίνει παραγγελία; :P

 

Κατατοπιστικοτατη, ευχαριστω.

Τωρα τα δεματα με Singapore post ποσο θα κανουνε περιπου ? 24/12 εφυγαν απο εκει.

Αργούν αρκετά από Ασία... Μέσα Ιανουαρίου ίσως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες! Σκοπεύω να κάνω μία αγορά από Βέλγιο στα περίπου 220€ + 26 μεταφορικά. Καταρχήν δε πιστεύω να πληρώσω τίποτα για εκτελωνισμό έτσι δεν είναι; Επίσης η πληρωμή θα γίνει μέσω paypal αλλά μέσω debit καρτας eurobank (master card) οπότε ψάχνω πως συμφέρει να κάνω την μετατροπή συναλλάγματος. Το paypal αν δε κάνω λάθος χρεώνει 2,5% ενώ η τράπεζα με τη συγκεκριμένη κάρτα είναι 2,5€ ανεξαρτήτου ποσού; Άρα με συμφέρει να αφήσω την τράπεζα;

Νίκο. Το Βέλγιο ανήκει στην ΕΕ. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις να φοβάσαι για τελωνείο.

Το νόμισμα του είναι το ευρώ, οπότε δεν θα γίνει μετατροπή συναλλαγματος, αλλά τα 2.5 της eurobank δεν νομίζω πως θα τα γλυτώσεις γιατί είναι προμήθεια για την συναλλαγή και όχι για την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα γιατί πρέπει να γίνει παραγγελία; :P

 

Αν είναι όντως σε ευρώ η αγορά όπως γράφεις τότε δε χρειάζεται να ανησυχείς για προμήθεια από τη τράπεζα. Αν το main currency on PayPal είναι είναι επίσης σε ευρώ τότε επίσης δε θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.

Οτιδήποτε αγοράζεις από ευρωπαϊκή ένωση τότε δε περνάει τελωνείο. Για τρίτες χώρες υπάρχει φόβος και μόνο αν είναι παραπάνω από 20$(αν δε κάνω λάθος στο ποσό)

 

Γράφαμε ταυτόχρονα με τη Μαγδαληνή:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά τα 2.5 της eurobank δεν νομίζω πως θα τα γλυτώσεις γιατί είναι προμήθεια για την συναλλαγή και όχι για την μετατροπή.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αν πληρώναμε 2,5 για κάθε συναλλαγή με την debit κάρτα μας (π.χ. στο σούπερ μάρκετ), καήκαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Συγγνώμη που δε διευκρίνησα ότι ο χαζος πωλητής το έχει βάλει σαν λίρες οπότε θα γίνει μετατροπή σε ευρώ. Απλά σκέφτομαι πως αν η eurobank πάρει 2,5€ τότε συμφέρει, γιατί το paypal θα πάρει 4-5€ αν υπολογίσουμε το 2,5% σε αυτά τα λεφτά. Απλά δε μπορώ πουθενά να βρω που γράφουν για αυτή την προμήθεια. Βρήκα κάτι pdf που φαίνονται ατελείωτα... Λένε πολλά πράγματα αλλά δε ξέρω πως θα το γράφουν αυτό για την προμήθεια στην συγκεκριμένη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Συγγνώμη που δε διευκρίνησα ότι ο χαζος πωλητής το έχει βάλει σαν λίρες οπότε θα γίνει μετατροπή σε ευρώ. Απλά σκέφτομαι πως αν η eurobank πάρει 2,5€ τότε συμφέρει, γιατί το paypal θα πάρει 4-5€ αν υπολογίσουμε το 2,5% σε αυτά τα λεφτά. Απλά δε μπορώ πουθενά να βρω που γράφουν για αυτή την προμήθεια. Βρήκα κάτι pdf που φαίνονται ατελείωτα... Λένε πολλά πράγματα αλλά δε ξέρω πως θα το γράφουν αυτό για την προμήθεια στην συγκεκριμένη κάρτα.

 

www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStandΕλληνικό_2013.pdf

 

Σελίδα 6/10.

 

Δες και το link στην υπογραφή μου. Για το ποσό αγοράς που αναφέρεις, σε συμφέρει να αναθέσεις τη μετατροπή GBP-->EUR στην τράπεζά σου, αντί για το PayPal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είχα δει πριν λίγες μέρες και με βοήθησε, απλά προσπαθούσα να δω αν ισχύει ακόμα (μπορεί να είχε αλλάξει κάτι, απατεώνες είναι αυτοί όπως και να το κάνεις)

Σ' ευχαριστώ! Βλέπω το έχει στην κατηγορία ΑΤΜ όμως και δε λέει συγκεκριμένα για ποιες κάρτες ισχύει. (για την prepaid Visa για παράδειγμα παίρνει πολύ λίγα, νομίζω 2% και δε το γράφει εκεί) Το POS τι είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τις αλλαγές σε σχέση με τα παλιότερα PDF (αυτό που λίνκαρα είναι το πιο πρόσφατο, Οκτ. 2014), πρέπει να είναι πλέον κοινό για όλες τις κάρτες πλην prepaid.

 

"POS" είναι οποιοδήποτε τερματικό/μηχανάκι/λογισμικό μπορεί να χρέωσει την κάρτα σου, είτε με φυσική παρουσία/swiping σε αυτό της κάρτας είτε απομακρυσμένα όπως π.χ. payment gateways σε ηλεκτρονικές αγορές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αν πληρώναμε 2,5 για κάθε συναλλαγή με την debit κάρτα μας (π.χ. στο σούπερ μάρκετ), καήκαμε!

 

Δεν αναφερόμουν σε κάθε συναλλαγή, αλλά στις συναλλαγές εξωτερικού. Πάω πάσο όμως , γιατί δεν είμαι πελάτης της eurobank και δεν έχω προσωπική χρεωστική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...