Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει προμήθεια για «συναλλαγές εξωτερικού». Τα 2,50 είναι προμήθεια αποκλειστικά για τη διαδικασία μετατροπής συναλλάγματος, εάν αυτή ανατεθεί στην Eurobank:

 

post-43041-0-14516200-1419898020_thumb.png

 

Εάν η χρέωση έλθει στην τράπεζα σε Ευρώ, είτε έχει εγχώρια είτε εξωχώρια προέλευση, δεν επιβαρύνεσαι με κάποια προμήθεια.

 

 

Γιατί προέκυψε τέτοιο θέμα; Υπάρχουν ελληνικές τράπεζες που εφαρμόζουν διάκριση σε συναλλαγές εσωτερικού-εξωτερικού, με λήψη προμήθειας στις δεύτερες; :mellow:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει προμήθεια για «συναλλαγές εξωτερικού». Τα 2,50 είναι προμήθεια αποκλειστικά για τη διαδικασία μετατροπής συναλλάγματος, εάν αυτή ανατεθεί στην Eurobank:

 

attachicon.gifeurobank-exchange-charge.png

 

Εάν η χρέωση έλθει στην τράπεζα σε Ευρώ, είτε έχει εγχώρια είτε εξωχώρια προέλευση, δεν επιβαρύνεσαι με κάποια προμήθεια.

 

 

Γιατί προέκυψε τέτοιο θέμα; Υπάρχουν ελληνικές τράπεζες που εφαρμόζουν διάκριση σε συναλλαγές εσωτερικού-εξωτερικού, με λήψη προμήθειας στις δεύτερες; :mellow:

 

Τι να σου πω...διαβάζω διάφορα κατα καιρούς, με πιο πρόσφατο Link.png Site: αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω...διαβάζω διάφορα κατα καιρούς, με πιο πρόσφατο Link.png Site: αυτό

 

Δεν βλέπω κάτι περίεργο.

 

Ο συμφορουμίτης έκανε αγορά σε USD, επομένως η τράπεζά του τον χρέωσε με «ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ» = «Προμήθεια συναλλάγματος αγοράς», όχι προμήθεια συναλλαγής εξωτερικού!

 

Η σχετική προμήθεια της Πειραιώς για μετατροπή συναλλάγματος είναι ποσοστό 2% επί της αξίας (έχει ένα ανώτατο πλαφόν, αν θυμάμαι καλά) και όντως βγαίνει 144,50 * 0,02 = 2,89.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει καλε σε πιστευω δεν ηταν αναγκη να ψαχνεις email για αποδεικτικα στοιχεια :P Αν η τελευταια ερωτηση σου παει σε μενα, το αρχικο μου θεμα προεκυψε γιατι παρολο που το Βελγιο μπορει να εχει ευρω, ο πωλητης θελει πληρωμη σε GBP οποτε καποιος θα μου παρει προμηθεια για μετατροπη. Θα αφησω την τραπεζα να το κανει λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αγορά, αλλά έχω μία απορία. Τα 2,5€ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ δε μου τα χρέωσε αμέσως! Δηλαδη μου χρέωσε 249€ το πράγμα και έλεγε: διαθέσιμο υπόλοιπο 3,92€ (το λογιστικό υπόλοιπο δεν είχε ανανεωθεί προφανώς). Αλλά σήμερα βλέπω που ανανεώθηκε και το λογιστικό υπόλοιπο αφαίρεσε και τα 2,5€ και το διαθέσιμο υπόλοιπο έγινε 1,42. Τι θα γινόταν αν εγώ μέσα στο λογαριασμό δεν είχα τα 2,5€; Αφού δε τα χρέωνε ταυτόχρονα με την αγορά πως θα ήξερε αν θα υπήρχαν μετά μέσα για να τα τραβήξει την επόμενη μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να σου πω. Όσες φορές έκανα αγορές με μετατροπή νομίσματος, τα ενημερωτικά emails μου έρχονταν πάντα σαν τους Χιώτες (δυο-δυο) κολλητά: ένα για την αξία της αγοράς κι ένα για την προμήθεια των 2,50€.

 

Πάει λίγος καιρός τώρα, ίσως έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έρχονται email, το είδα από το ebanking μόνο και ακόμα και μετά από πολλές ώρες (χτες έκανα την αγορά) στο διαθέσιμο υπόλοιπο δεν είχαν φανεί τα 2,5€. Σήμερα που ξανακοίταξα είχαν αφαιρεθεί και από το διαθέσιμο υπόλοιπο, είχε ανανεωθεί και το λογιστικό. Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά δε το σκέφτηκα :P ίσως τα παίρνει από άλλο λογαριασμό αν υπάρχει; Ή σε βγάζει σε μείον και τα παίρνει στην επόμενη κατάθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά!
Περιμένω ένα δέμα από αμερική, σταλμένο 9 δεκέμβρη με Priority mail international.

στο tracking της usps φαίνεται..

post-228733-0-05148700-1420201333_thumb.png

 

Πήρα σήμερα στα ΕΛΤΑ και σύμφωνα με αυτούς ακόμα δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα..

Πως μπορώ να επικοινωνήσω με την usps? Δεν βρίσκω κάπου επικοινωνία για international.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά!

Περιμένω ένα δέμα από αμερική, σταλμένο 9 δεκέμβρη με Priority mail international.

στο tracking της usps φαίνεται..

attachicon.gifΧωρίς τίτλο.png

 

Πήρα σήμερα στα ΕΛΤΑ και σύμφωνα με αυτούς ακόμα δεν έχει φτάσει στην Ελλάδα..

Πως μπορώ να επικοινωνήσω με την usps? Δεν βρίσκω κάπου επικοινωνία για international.

 

Για να είναι επίσημα για τα ΕΛΤΑ το δέμα σου στην Ελλάδα, θα πρέπει κάποιος υπάλληλος να ανοίξει τον σάκο που περιλαμβάνει το δέμα σου και να σκανάρει το barcode. Τοτε θα φανεί στο site των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι επίσημα για τα ΕΛΤΑ το δέμα σου στην Ελλάδα, θα πρέπει κάποιος υπάλληλος να ανοίξει τον σάκο που περιλαμβάνει το δέμα σου και να σκανάρει το barcode. Τοτε θα φανεί στο site των ΕΛΤΑ.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει φτάσει στο Ελ. Βενιζελος στις 22 και ακόμα να μην έχει ανοιχτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει κατι απο το amazon και επρεπε να ειχε ερθει μεχρι τις 24 Δεκεμβριου...Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι επρεπε να εχει ερθει..Παιζει να υπαρχει καθυστερηση απο τα ΕΛΤΑ λογω γιορτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και εγω την εμπειρια μου σχετικα με τις χρεωσεις μιας και χρησιμοποιω και εγω eurobank. Με τη διαφορα οτι δεν εχω debit card αλλα prepaid. Δεν ξερω αν εχει διαφορα στις χρεωσεις. Διαβασα αρκετα σε διαφορα θεματα, και αυτη τη χρεωση 2,5 ευρω δεν την εχω συναντησει ποτε. Το μονο που εχω συναντησει ειναι μια πολυ μικρη χρεωση (απο 0,8 εως 0,30 λεπτα αναλογα με το ποσο) που την αναφερει στο ebanking σαν "Εξοδα Συναλλαγματος". Ειναι το ιδιο πραγμα για το οποιο συζητατε?

 

Εχω κανει πολλες αγορες (κυριως σε λιρες αγγλιας) και εχω χρησιμοποιησει και τους 2 τροπους μετατροπης. Ενδεχομενως να εχω κανει λαθος μερικες φορες και να επρεπε να κανω τη μια αντι για την αλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...