Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα κάτι απο hong kong και το βλέπω στο elta tracking ώς

 

 

Item to be delivered 05-01-2015 08:18

Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

 

item in Station 05-01-2015 11:22

 

το ταχυδρομείο μου ωστόσο είναι Βριλήσσια και όχι Χαλάνδρι. 

Πως θα το στείλουν αυτοί;


Αντικειμενα με singpost που εφυγαν στις 26/12 απο κινα, ποτε με το καλο θα ερθουν εδω?
Ακομα στο στατους λεει Despatched to overseas (Country code: GR)

σε μια εβδομάδα στο περίπου υπολόγιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Ύστερα από την τολμηρή αγορά των περίπου 250€ από Βέλγιο μέσω ebay (ακόμα περιμένω προφανώς) έκανα κι άλλη μεγάλη αγορά από Αγγλία. Αλλά μόλις μου ήρθε email από UPS με tracking number κλπ. Τι δουλειά έχει η UPS από Αγγλία σε Ελλάδα; Δε πιστεύω να γίνει τίποτα με τελωνεία;;;  :shock:

 

Θα έρθει φορτηγάκι της UPS να το παραδώσει αυτό; Δεν μπλέκονται τα ΕΛΤΑ δηλαδή; Και θα πρέπει να είμαι εγώ στο σπίτι ή το παραδίδουν και σε άλλο άτομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα παρέλαβα το 535 , μπορώ να το στείλω πίσω στο γαλλικό άμαζον και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων? αν μπορώ παίρνω όλο το ποσό πίσω μαζί και τα μεταφορικά ή μόνο την αξία του κινητού? Το έξοδα αποστολής για να το στείλω πίσω είναι δικά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά παιδια... ξέρετε μήπως καμιά ευρωπαϊκή σελίδα με tablet, κινητά κτλ με καλές τιμές ?? Για την ακρίβεια ψάχνω samsung tab s 10.5 .... Ευχαριστώ. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα παρέλαβα το 535 , μπορώ να το στείλω πίσω στο γαλλικό άμαζον και να ζητήσω επιστροφή χρημάτων? αν μπορώ παίρνω όλο το ποσό πίσω μαζί και τα μεταφορικά ή μόνο την αξία του κινητού? Το έξοδα αποστολής για να το στείλω πίσω είναι δικά μου?

πουλησε το.

ετσι δε θα μπεις στην διαδικασια για επιστροφη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά παρακολουθώ το δέμα από Αγγλία που το στείλανε με UPS και λέει ότι σήμερα έφτασε Ιταλία... Τι κάνουν; Μπέρδεψαν την Νεάπολη/Νίκαιας Πειραιάς, GR με την Νάπολη ή την Νίκαια στην Ιταλία; :lol:  Και ξαναρωτώ εγώ, υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ τελωνείο λόγω ότι έρχεται με εταιρία κούριερ; Ή πάλι δε παίζει ρόλο επειδή είναι από Ευρώπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω για τα κουριερ που κάνουν ο,τι θέλουν και λέω μήπως δεν τους ενδιαφέρει που ειναι απο ΕΕ και το περάσουν έτσι γιατί γουστάρουν. Τώρα τι δουλειά έχει στην Ιταλία το δέμα δε καταλαβαίνω. Λες και δεν είχαν αεροπλάνο από Αγγλία σε Ελλάδα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι σωστό να ρωτήσω εδώ αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια μιας και δεν είμαι πολύ έμπειρος με αγορές απο εξωτερικό.

Anyway γύρω στις 20/11 αγόρασα ένα πληκτρολόγιο απο ebay, πλήρωσα και ο πωλητής μου το έστειλε στις 22/11 με china post.Το tracking number δείχνει αυτά:

 

 

 

Year       Status	       Location	     Destination	Date
2014	Received by China Post	Shanghai	Greece	20141122 1255
2014	Export Security Scan	Shanghai	Greece	20141123 2000
2014	Export Customs Scan	Shanghai	Greece	20141124 0905

 

 

 

Δηλαδή απο 24/11 δεν είχα κάποιο νέο.Μιλάω μεσω resolution center του ebay με τον πωλητη και μου λέει να περιμενω λίγες μέρες ακόμα.Πως το βλεπετε, παίζει να παραλάβω?Μου φαίνεται τρομερά μεγάλη η καθυστέρηση και ο μόνος λόγος που δεν έχω ζητήσει τα χρήματα πίσω ακόμα είναι οτι έπεσε πάνω σε περίοδο γιορτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αγγλια δεν το στειλαν;

 

post-121105-0-15726800-1421063199_thumb.jpg

 

 

Δε ξέρω αν είναι σωστό να ρωτήσω εδώ αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια μιας και δεν είμαι πολύ έμπειρος με αγορές απο εξωτερικό.

Anyway γύρω στις 20/11 αγόρασα ένα πληκτρολόγιο απο ebay, πλήρωσα και ο πωλητής μου το έστειλε στις 22/11 με china post.Το tracking number δείχνει αυτά:

 

 

 

Year       Status	       Location	     Destination	Date
2014	Received by China Post	Shanghai	Greece	20141122 1255
2014	Export Security Scan	Shanghai	Greece	20141123 2000
2014	Export Customs Scan	Shanghai	Greece	20141124 0905

 

 

Δηλαδή απο 24/11 δεν είχα κάποιο νέο.Μιλάω μεσω resolution center του ebay με τον πωλητη και μου λέει να περιμενω λίγες μέρες ακόμα.Πως το βλεπετε, παίζει να παραλάβω?Μου φαίνεται τρομερά μεγάλη η καθυστέρηση και ο μόνος λόγος που δεν έχω ζητήσει τα χρήματα πίσω ακόμα είναι οτι έπεσε πάνω σε περίοδο γιορτών.

 

και μένα πάντως δε μου έχει έρθει ένα δέμα από 25/11 βέβαια είναι πολύ μικρό ποσό και δέμα αλλά γενικώς έχει καθυστερήσει πολύ... Ο πωλητής μου είπε ότι δεν έχει τρόπο να το βρει και ίσως χάθηκε, του είπα φυσικά να περιμένω και αυτή τη βδομάδα που επιτέλους τα ταχυδρομία μας θα δουλέψουν όλες τις μέρες και βλέπουμε. Πάντως αν καταλαβαίνω καλά από το tracking σου, έχει μείνει στο τελωνείο εκει πέρα και δεν έχει μπει καν Ελλάδα... Έχεις μιλήσει με τον πωλητή μήπως να πάει να το κοιτάξει εκείνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω στείλει 2 μηνύματα.Στις 24/12 μου είπε να περιμενω άλλες 10-15 μέρες και στις 6/1 μου είπε να περιμένω άλλες 7-10 μέρες.Τώρα πάντως που googlara "Export Customs Scan" (δε ξέρω γιατί δε σκέφτηκα να το κάνω πιο νωρίς) μάλλον έχεις δίκιο και το δέμα έχει μείνει στο τελωνείο.Τέσπα, θα μιλήσω ξανά με τον πωλητή για refund.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...