Προς το περιεχόμενο

laptop disassembly


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Κατά την αποσυναρμολόγηση ενός laptop, απλά ξεβίδωσα τις βίδες που έδεναν το CPU heatsink και το VGA heatsink με CPU και VGA αντίστοιχα. Δεν έβγαλα ούτε heatsink, ούτε φυσικά CPU ή VGA chips. Δε χρειάστηκε.

 

Στη συνέχεια, μετά από περίπου 20 λεπτά, ξαναβίδωσα τις βίδες. Είναι σαν να πήραν τα chips λίγο αέρα, και ξαναμπήκαν σπίτι τους ! :)

 

Αν τα αφήσω έτσι, χωρίς να αλλάξω paste, θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να υπάρχει λόγος απλά να ξεβιδώσεις τη ψήκτρα χωρίς να τη βγάλεις απλά για να "πάρουν αέρα" τα chips.

Αν δεν είχε αλλαχτεί για καιρό η πάστα ή τα pads καλό θα ήταν να τα είχες αλλάξει γιατί ξεραίνονται και με το χαλάρωμα του heatsink δε θα πατάει σωστά όταν το ξανά έσφιξες.



Κάνε στο laptop τη χάρη και ολοκλήρωσε τη δουλειά που ξεκίνησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαρκα παστας προτεινεται για τα φορητα?
Ή αν δεν εχει παστα αλλα pads, υπαρχει καποια μαρκα που θεωρειται καλυτερη απο τις αλλες?

 

Βασικα αν μπορει καποιος να ποσταρει και ενα βιντεο με το πως πρεπει να τοποθετηθει η παστα, θα ημουν υποχρεως γιατι δεν μπορεσα να βρω καποιο στο youtube (μαλλον εκανα "χαζη" αναζητηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καλοφτιαγμένα βιντεάκια που έχω πετύχει. Δείχνει κ τους λάθος τρόπους στην αρχή, η σωστή μέθοδος (2:10) είναι αυτή του "μπιζελιού" ουσιαστικά. Βέβαια την εφαρμόζει πάνω σε desktop cpu, αλλά ίδια διαδικασία είναι και στο λάπτοπ με πολύ μικρότερη ποσότητα πάστας.
http://www.youtube.com/watch?v=-hNgFNH7zhQ

Αυτή μία από τις καλύτερες, και non-conductive: http://www.skroutz.gr/c/678/thermal-paste.html?from=catspan&keyphrase=arctic+mx-4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...