Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο ποδηλατου


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι πολη μονο. Απλα το προτιμω σα μεσο να παω προπονηση μπασκετ και γυμναστηριο.

 

Και εγω που νομιζα οτι οσο πιο σφιχτο τοσο καλυτερο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που πηρες βουνου για πολη.Θα μπορουσες να παρεις ενα τρεκιγνκ να κανεις φθηνα και πιο ανετα την δουλεια σου απο το mtb.Ασε που μπορει να κολλαγες και αντι να χρησημοποιουσες το ποδηλατο ως μεσο για να πας στην προπονηση,θα το χρησημοποιουσες το ποδηλατο για προπονηση.

 

Τεσπα αφου το πηρες,βαλτου λεπτα λαστιχακια και χαλαρωσε σιγουρα τον λαιμο.Περιμενουμε αποτελεσμα απο το βαψιμο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι το πηρα επειδη μαρεσε αυτο το στυλ! Του εβαλε ο ποδηλατας λαστιχα δρομου που κανουν και για οφροουντ(ετσι μου ειπε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να ξερεις οτι η πισω αναρτηση σε κοβει πολυ γιατι οταν κανεις πεταλι χοροπηδας σαν κατσικι.Δεν νομιζω να κλειδωνει.Επισης ειναι εξτρα βαρος.

 

Τεσπα αφου το εχεις ηδη αγορασει,οτι και να λεμε ειναι ασκοπο.Απλα την επομενη φορα,ψαχτο λιγο παραπανω.

 

Λαστιχα λογικα σου εβαλε ημισλικ.Ενταξει κανουν για ασφαλτο και χωματακι,απλα μην φανταστεις οτι θα πας κατσαβραχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που πηρες βουνου για πολη.Θα μπορουσες να παρεις ενα τρεκιγνκ να κανεις φθηνα και πιο ανετα την δουλεια σου απο το mtb.Ασε που μπορει να κολλαγες και αντι να χρησημοποιουσες το ποδηλατο ως μεσο για να πας στην προπονηση,θα το χρησημοποιουσες το ποδηλατο για προπονηση.

 

Τεσπα αφου το πηρες,βαλτου λεπτα λαστιχακια και χαλαρωσε σιγουρα τον λαιμο.Περιμενουμε αποτελεσμα απο το βαψιμο. ;)

Επειδη σε καποια χρονια σκεφτομαι και εγω να αγορασω,παντα για την πολη μεσα,λες να παρω trekking?Αλλα με προβληματιζει επειδη οσο να΄ναι ειμαστε λιγο χωριο στους δρομους,με χωμα,χαλικια,λακουβες,πετρες.νερα κτλ..

 

 

Και τελος,συμφερει να φτιαξω το δικο μου ποδηλατο,κομματι κομματι με παραγγελιες απο το εξωτερικο ή να παω κατευθειαν σε ενα απο τα μαγαζια που πουλανε ετοιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παθει τιποτα το τρεκινγκ σε ολα που λες.Ισα ισα ειναι ποδηλατο πολης αλλα κανει ομαλο χωματοδρομο.Οπως ξαναεχω πει,δεν ειναι κουρσα να πας ανετα και γρηγορα,αλλα ουτε mtb για να πας στα κατσαβραχα.Αλλα δεν κοπαναει τοσο στην πολη οσο η κουρσα και ουτε ειναι τοσο βαρυ οσο το mtb.Ασε που αμα παρεις mtb θα αναγκαστεις να αλλαξεις αμεσως λαστιχα γιατι οσο να ναι τα τρακτερωτα δεν τσουλανε.Δηλαδη οτι πρεπει για πολη το τρεκινγκ.Του κοτσαρεις και κανα λασποτηρα μαζι με μια σχαρα και εχεις ενα πολυ καλο ποδηλατο πολης με μπροστινη αναρτησουλα για τις λακουβες.Απο χαλικια και τετοια δεν παθαινει τιποτα.Επισης μακρια απο δισκοφρενα σε ποδηλατο πολης.

 

 

Παντως ρε παιδια,προς θεου,μην αγοραζετε ποδηλατα με πισω αναρτηση κατω απο 1000 ευρω.Ειναι πραγματικα της πλακας,περιττο βαρος και δεν κλειδωνει οποτε η μιση η δυναμη σας στο πεταλι παει χαμενη.Παντα hardtail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος,συμφερει να φτιαξω το δικο μου ποδηλατο,κομματι κομματι με παραγγελιες απο το εξωτερικο ή να παω κατευθειαν σε ενα απο τα μαγαζια που πουλανε ετοιμα?

 

Σε μαγαζί, αλλά σε καλό μαγαζί. Όχι στον ποδηλατά της γειτονιάς, ούτε στο Praktiker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε αμα παει σε τρεκινγκ δεν νομιζω να αξιζει να το φτιαξει κομματι κομματι.Θα του παει πιο ακριβα πιστευω και δεν αξιζει για την χρηση πολης που το θελει.Αντε μετα να βαλει καμια καλυτερη αναρτηση,αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Επειδή το άρθρο είναι παλιό και για να υπάρχουν ρεαλιστικές προσδοκίες...

Για Αθήνα και περιβάλλοντες περιοχές:

Σε ότι αφορά mountain bike:

Προσωπικά εγώ το έκανα όλο βίδες κι άφησα μόνο σκελετό με πιρούνι συνδεδεμένα... Δεν νομίζω να ασχοληθούν να σας το λύσουν οι ίδιοι. (λογικό είναι...)

50€ θα βρείτε αμοβολή+ηλεκτροστατική βαφή για τον σκελετό και το τιμόνι ξέρω γω, αλλά θα σας πουν ότι δεν βάφονται οι αναρτήσεις. (Άγιος Δημήτριος, πίσω από το Metro Mall)

60€ θα βρείτε αμοβολή+ηλεκτροστατική βαφή για όλο το ποδήλατο, αλλά θα πρέπει να λύσετε την ανάρτηση και να την ανάρτηση μόνος σας... Ή τουλάχιστον αυτό έχει αφεθεί να εννοηθεί από την εώς τώρα επικοινωνία μας, κάνω edit το σχόλιο αν καταλήξουμε κάπου αλλού. (αναρτήσεις δεν έχω ξανά ανοίξει... Θα δείξει...) Να θέσω ότι αυτά τα 60€ είναι τα 25€ που προαναφέρθηκαν στο άρθρο. Οπότε όχι, δεν είναι 25€, είναι 60€. (ΠΑΧΟΣ ηλεκτροστατικές βαφές, Αθήνα). Θεωρητικά 30€ είναι η βαφή και 30€ η αμοβολή, αλλά αυτά πάνε αναγκαία παρέα, οπότε 60€ it is.

Μια τελευταία περίπτωση που επικοινώνησα ήταν βαφή του όλου ποδηλάτου, αυτήν την φορά όχι ηλεκτροστατικά με κάποιον Μίλτο. COLOR ART e-shop ονομάζεται στο Facebook. Βρήκα ένα σχετικά παλιό άρθρο (2014-2015) που για μονόχρωμη βαφή υποστήριζε κόστος 40€. Επικοινώνησα μαζί του, και μου είπε πραγματική τιμή για βαφή σε μαύρο ματτ που ψάχνω: 120€ Ο_Ο Οπότε όχι, ναι μεν βάζει βερνίκι πορσελάνης ή όπως το πε και το ψήνει στους 60°C or something, αλλά ξεφεύγουμε πολύ. Μέχρι και 70€ του τα έδινα, παραπάνω όχι... (κυρίως λόγω της πολύ κατώτερης τιμής των ηλεκτροστατικών βαφών και του γεγονότος ότι το άρθρο για τα 40€ ακόμα υπάρχει...). 

Τα θέλω όλα δικά μου; Probably. Τι θέλω όμως να επιτύχω; Να μην καθήσω και το τρίψω/βάψω μόνος μου και να μην πάει η βαφή πιο πολύ από το ποδήλατο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω παρόμοιος εχω μια απορία αλλα κάπως διαφορετική.Εχω ενα bmx Και δεν ξέρω τι χρώμα να το κάνω τι μου προτείνεται 

 

 

Επεξ/σία από Giannis3600
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...