Προς το περιεχόμενο

Τα Android malware θα φθάσουν το 1 εκ. το 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ποσότητα των επιβλαβών Android εφαρμογών θα φθάσουν, το 1 εκ. το 2013, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Trend Micro. Η Ιαπωνική εταιρεία ασφαλείας ανακοίνωσε ότι το 2012 ανίχνευσε περίπου 350,000 επιβλαβείς εφαρμογές,αριθμός αρκετά αυξημένος σε σχέση με τα 1,000 apps περίπου που αναφέρθηκαν για το 2011.Μάλιστα, η εταιρεία δεν χάνει την ευκαιρία να επισημάνει, ότι ο αριθμός αναμένεται να σημειώσει περαιτέρω αύξηση στα αμέσως επόμενα χρόνια.

 

Αν και τα Windows χρειάστηκαν 14 χρόνια για να το πετύχουν, το Android, το "κατάφερε" μέσα σε μόλις τέσσερα χρόνια. Η Trend Micro αναφέρει συγκεκριμένα ότι λογισμικό με κακόβουλο κώδικα που είχαμε δει παλαιότερα για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, πλέον κάνει την εμφάνισή τους και για το Android, στο δημοφιλέστερο λειτουργικό σύστημα της αγοράς. Ανάμεσα σε αυτά ανήκει και το λογισμικό πώλησης προσωπικών στοιχείων, εκθέτοντας έτσι σε σοβαρό κίνδυνο την ταυτότητα και τα προσωπικά δεδομένα του χρήστη. Συνολικά το 2012 περίπου 605 οικογένειες apps επιβλαβούς λογισμικού έχουν βρεθεί, με τον αριθμό να αναμένεται να αυξηθεί.

 

201301261954.jpg

 

Στην κορυφή της λίστας βρίσκονται adware, λογισμικό υποκλοπής δεδομένων, downloaders με επιβλαβή κώδικα και υπηρεσίες επί πληρωμή που χρησιμοποιούνται από ορισμένους για να στέλνουν κακόβουλα μηνύματα, ένα είδος spam δηλαδή. Τα περισσότερα Android malware κάνουν την εμφάνισή τους ως δημοφιλείς εφαρμογές, κάνοντας έτσι τους ανυποψίαστους χρήστες να προβούν στο download αυτών. Ορισμένες μολυσμένες εκδόσεις apps γνωστών εφαμρογών που κυκλοφορούν, είναι αυτές των Bad Piggies, Angry Birds Space και Instagram.

 

Η Trend Micro θεωρεί επίσης ως adware κάθε λογισμικό που συλλέγει δεδομένα χρηστών, χωρίς προειδοποίηση για κάτι τέτοιο, αλλά και αυτό που προβάλλει διαφημίσεις με την μορφή των κοινών ειδοποιήσεων (notifications). Για το 2013 η εταιρεία μιλάει για τέσσερις νέους τύπους απειλών:

  • Νέοι μέθοδοι παραβίασης των social networking apps και των synced accounts
  • Παραβίαση των QR code
  • Συνδυασμός επιθέσεων mobile/desktop που στόχο έχουν ειδικότερα το online banking
  • Περισσότερα rootkits για την αποφυγή ανίχνευσης του malware
  • Παραβίαση νέων μεθόδων πληρωμής, όπως το NFC

Κλείνοντας, η εταιρεία συμβουλεύει όλους όσους θέλουν να προστατέψουν τις συσκευές τους από απειλές, να χρησιμοποιούν ενσωματωμένες μεθόδους προστασίας, ελέγχοντας τα app permissions, ρυθμίζοντας κατάλληλα την συμπεριφορά της εφαρμογής.

 

Link.png Site: http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-repeating-history.pdf[/url]']Trend Micro (PDF)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux has no viruses :P

Νομίζω πως αυτή η είδηση αποδεικνύει αυτό που λέμε συχνά, ότι κανένα λειτουργικό δεν είναι "απόρθητο από κατασκευής". Πάντα παίζει ρόλο ο παράγοντας χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω report σε τετοιου ειδους posts

 

Τι λέγατε για τα iphone
Androidακηδες;

 

ΚΑΙ

 

Τι λέγατε για τα Androidiphone
iphoneακηδες;

 

 

Εχει καταντησει κουραστικο καθε φορα.

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή μου είχε περάσει η ιδέα, τόσο στο s2 όσο και πρόσφατα στο Note, για ebanking μέσω του κινητού... Και τις δυο φορές μου έφυγε το ίδιο γρήγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή μου είχε περάσει η ιδέα, τόσο στο s2 όσο και πρόσφατα στο Note, για ebanking μέσω του κινητού... Και τις δυο φορές μου έφυγε το ίδιο γρήγορα.

Ebanking μέσω κινητού, great success.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω report σε τετοιου ειδους posts

 

Τι λέγατε για τα iphone

Androidακηδες;

 

ΚΑΙ

 

Τι λέγατε για τα Androidiphone

iphoneακηδες;

 

 

Εχει καταντησει κουραστικο καθε φορα.

Πιάστε τον Symbiανάκη!!!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αλλα αν βαζεις οτι να ναι καλα σου κανουν... Για αυτο ξερουμε τι βαζουμε ή το ελαχιστο διαβαζουμε τα σχολια των χρηστων...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη σε λιγο καιρο θα πρεπει να εχουμε μονιμα καποιο antivirus στα tablet/android phones μας;

ενδιαφερον...

 

Εγώ έχω ήδη :) Kaspersky που μπλοκάρει και κλήσεις!

 

Η αλήθεια πάντως είναι οτι το κακό έχει παραγίνει... Πρέπει να μπει ένα κάποιο φίλτρο, ένας έλεγχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...

 

Τι λέγατε για τα iphone

Androidακηδες;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Τι μερίδιο αγοράς είπαμε οτι έχετε γωτάδες;

Το λειτουργικό με το μεγαλύτερο μερίδιο πάντα θα έχει και τα περισσότερα προβλήματα malware. Εσείς πρέπει να το ξέρετε καλά. 5% έχει το macOS και κανείς δεν ασχολείται μαζί σας τόσα χρόνια. Ενα botnet βγήκε πέρσι και έκανε θραύση στο παντελώς ανέτοιμο λειτουργικό σας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...