Προς το περιεχόμενο

Τα Android malware θα φθάσουν το 1 εκ. το 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως γράφει και o nikoskon πιο πάνω το Android όσων αφορά την ασφάλεια δεν έχει καμία διάφορα από τεχνικής άποψης με το ios ή τα windows phone ή γενικά κάθε σοβαρό λειτουργικό τα οποία σε ιδανική χρήση είναι πρακτικά απόλυτα ασφαλείς.

 

 

Επειδή όμως το μεγαλύτερο bug λέγεται χρήστης και δυστυχώς είναι cross platform, σε όποιο λειτουργικό και να δώσεις πλήρη δικαιώματα σε κάποιες γραμμές κώδικα σίγουρα δε θα ντράπουν να τρέξουν. Και δε χρειάζονται και πολλές για να κάνουν ζημιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πω πω πρέπει να πέσουν πολλά Ban στο insomnia γιατί έχει καταντήσει αηδία το θέμα με όλους αυτούς που γα@#νε όλα τα θέματα. 

Χειρότερα και από το engadget έχουμε γίνει εδώ μέσα μιλάμε.

 

Γιατι ρε πλακα εχει.

Εγω τρελενομαι να διαβασω σχολια απο τους apple fanboys ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω χάσατε την είδηση.

 

Οταν ένας χρήστης,

A)δεν έχει κάνει root

B)κατεβάζει εφαρμογές αποκλειστικά από Google Play

C)δεν εγκαθιστά καμία εφαρμογή από άγνωστες πηγές/τρίτους, δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο.

Αυτο το post παραειναι λογικο και δε συναπτει με το ολο πνευμα του thread που ειναι αφιερομενο στο android bashing. Καλυτερα να σβηστει

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σειρα εχουν οι εταιριες antivirus να αρχισουν να περνουν λεφτα για τις υπηρεσιες τους και στα τηλεφωνα.Αυτο ειναι το εμποριο.Ειτε το θελουμε ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπορούμε να θεωρήσουμε αξιόπιστα τα λεγόμενα εταιρίας που πουλάει AntiVirus και στο Android; Είναι σαν να μας λέει πάρτε και κανένα antivirus ρε παιδιά, γιατί δεν αγοράζει κανένας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.phonearena.com/news/Android-malware-perspective-only-0.5-comes-from-the-Play-Store_id36696

 

Μόνο... το 0, 5% των malware προέρχεται από το play store. Σιγά το πράγμα! 5000 στο 1 εκ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποσότητα των επιβλαβών Android εφαρμογών θα φθάσουν, το 1 εκ. το 2013,

Εεελλλαα

Μα γίνονται αυτά

Χιχιχιχιχιχι :P

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω δεν ειναι το λειτουργικο,ειναι οι χρηστες.Υπαρχουν ατομα που τρεχουν το pc τους χωρις antivirus και δεν εχουν κολλησει ποτε τιποτα και υπαρχουν ατομα με 10 antivirus και σκιζονται στους ιους.

 

Εγω 2 χρονια σχεδον με android δεν κολλησα ποτε τιποτα και ασφαλως κατεβαζω παρανομες εφαρμογες εκτος store.

 

 

Παντως ειναι που μονο το android εχει haters που κραζουν την apple σε καθε θεμα της.Οι της apple παλι ασχολουνται μονο με το λειτουργικο και την συκευη τους.Απλα ετυχε σημερα και οσοι μαζευτηκαν εδω μεσα για να κραξουν,κατω απο το post τους να λεει "Sent from my i-something".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παντως ειναι που μονο το android εχει haters που κραζουν την apple σε καθε θεμα της.Οι της apple παλι ασχολουνται μονο με το λειτουργικο και την συκευη τους.Απλα ετυχε σημερα και οσοι μαζευτηκαν εδω μεσα για να κραξουν,κατω απο το post τους να λεει "Sent from my i-something".

 

Δράση-αντίδραση. Αν πρόσεξες, τα σχόλια αυτά ήταν του τύπου, "μας τα έχετε πρήξει τόσο καιρό, φάτε την τώρα ". Καμία σχέση με τους χαρακτηρισμούς που διαβάζουμε στα i-θέματα από τους αυτόκλητους διαχειριστές των οικονομικών μας και κριτές των πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δράση-αντίδραση. Αν πρόσεξες, τα σχόλια αυτά ήταν του τύπου, "μας τα έχετε πρήξει τόσο καιρό, φάτε την τώρα ". Καμία σχέση με τους χαρακτηρισμούς που διαβάζουμε στα i-θέματα από τους αυτόκλητους διαχειριστές των οικονομικών μας και κριτές των πάντων.

Δεν ειναι δραση-αντιδραση,ειναι κολλημα και φανατισμος και απο τις δυο πλευρες.Οι της apple δεν ελεγαν στα θεματα τους,οτι "αμα δεν σας αρεσει σε αλλο θεμα","εχετε χρησημοποιησει ποτε ios και το κραζετε;" και αλλα τετοια;Τωρα τι ακριβως κανουν;Κραζουν κατι που δεν τους αρεσει.Αληθεια εχει χρησημοποιησει ποτε κανεις απο εσας που κραζετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το android;Το να μπαινεις στο fb και στο internet δεν ειναι χρηση.

 

Επισης μην πω ΞΑΝΑ για τους χαρακτηρισμους απο ατομακια της apple.Φτωχους και κακογουστους μας εχουνε πει,ο ενας(που εχει ποσταρει και εδω μεσα) μου εσουρε χιλιες δυο βρισιες και πολλα αλλα.Αν θυμαμαι καλα μαζι τα ειχαμε ξαναπει.

 

Μην το ψαχνεις και οι δυο πλευρες ειναι για τον......καβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι. Το android μπαζει απο παντου. Αποδοση, ποιοτητα αλλα και ασφαλεια ολα υπο το μηδες. Τελικα apple και παλι apple!

 

Αν το ios ειχε την απήχηση που εχει το android θα σου έλεγα εγω τι ασφάλεια εχει, επιδη δεν εχει κατσει κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά δεν πάει να πει οτι είναι και άτρωτα.

 

Έχω πιάσει iphone και ipad στα χερια μου (φίλων- καθηγητών) ειναι απιστευτα στο θεμα απόκριση και ταχύτητα. Απλά είναι κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν (εκτός απο την τιμη) έλλειψη θύρας usb(θελω να συνδέω φλασακια και κάμερες πανω), flash player (θέλω να βλεπω το live stream του league of legends στο κρεβάτι μου), και έξοδο για tv (ξέρω, υπάρχει εξάρτημα, το οποίο πάλι πρέπει να πληρώσεις.)

 

οσο για το τοπικ,

για αυτό πήρα ταμπλετ και όχι σμαρτφοουν, δεν ήθελα να μπλέξω της κλήσεις μου με το android.

υπάρχουν και διάφορα firewall, που μπορείς να τους πεις ποιες εφαρμογές θες να μπαίνουν στο ιντερνετ. το angry birds δεν έχει καμία δουλειά με το ιντερνετ.

antivirus δοκίμασα μια φορά (το avast) κολαγε απίστευτα και έφαγε φούντο. το συγκεκριμένο firewall δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου πόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβάσει υπέρτατα σχολια! android bashing ftw και Άγιος ο Θεός!

 

όπως είπε σαφέστατα και ο Νίκος πιο πάνω, αν κατεβάζεις τις εφαρμογές σου από το google PLAY (aka google app store) ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΕΕΕΕΝ παιζει θέμα malware.

 

ΜΠΑΟΚ λεμε! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...