Προς το περιεχόμενο

Τα Android malware θα φθάσουν το 1 εκ. το 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κατεβάζεις τις εφαρμογές σου από το google PLAY (aka google app store) ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΕΕΕΕΝ παιζει θέμα malware.

 

ΜΠΑΟΚ λεμε! :D

Κι όμως, ψιλοπαίζει. 

http://www.phonearena.com/news/Android-malware-perspective-only-0.5-comes-from-the-Play-Store_id36696

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/google-working-on-android-malware-scanner-for-play-store-1104409

http://blogs.cio.com/mobile-security/17227/android-malware-infiltrates-google-play-store-infects-100k-devices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ βλέπω τεράστια ασχετοσύνη.... 

δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποια «μολυσμένη» εφαρμογή για να την πατήσεις.. μόνο και μόνο η επίσκεψη σε ένα κακόβουλο site και τέλος... ειδικά με Safari ....

 

ΥΓ

Χρησιμοποιώ και iOS και Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επίπεδο εφαρμογών από Google Play και μόνο, δεν τίθεται θέμα. Το εξηγήσαμε το γιατί.

 

Τα links του kirileman τώρα.

το πρώτο αντιστοιχεί στην 'είδηση' που σχολιάζουμε τώρα.

Τα αλλά 2 είναι εκτός θέματος.

 

Επίσης δεν μίλησε κανείς για browsing.

 

Είναι αδιανόητο να μην ελέγχονται οι εφαρμογές πριν ανέβουν στο Google Play.

Επίσης είναι βλακώδες κάποιος να ανεβάσει 'μολυσμένο' app(ακόμα και αν τα καταφέρει ο μπαγάσας) στο Google Play, γιατί δεν το κάνει ανώνυμα.

 

Τέσπα.

Η συγκεκριμένη 'είδηση', δε μου φαίνεται και τόσο είδηση.

 

Καληνύχτα φόρουμ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μερίδιο αγοράς είπαμε οτι έχετε γωτάδες;

Το λειτουργικό με το μεγαλύτερο μερίδιο πάντα θα έχει και τα περισσότερα προβλήματα malware. Εσείς πρέπει να το ξέρετε καλά. 5% έχει το macOS και κανείς δεν ασχολείται μαζί σας τόσα χρόνια. Ενα botnet βγήκε πέρσι και έκανε θραύση στο παντελώς ανέτοιμο λειτουργικό σας.

 

Common sense is like deodorant those that need it most don't use it..

 

Επισης ποσες συσκευες εχει η Apple και ποσες συσκευες χρησιμοποιουν Android?

Kαι το ποιο σημαντικο ποια αγορα περιεχει low end και mainstream συσκευες που ειναι και το πιο πιθανο να δωσει τροφη για να ασχοληθει καποιος και να γραψει κακοβουλο κωδικα ;

Το iOS εχει το καλο οτι ειναι πιο κλειστο σαν λειτουργικο αλλα πλεον ετσι οπως παει θα πρεπει να πληρωνεις μεχρι και για να "πας στην τουαλετα."

Σε λιγο που θα ψαχνουν ολοι την αποδραση απο την φυλακη με το κυαλι, που εγινε ειδος προς εξαφανιση θα δουμε το ποσοστο της Apple ακομη και στις ΗΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το symbian είχε μεγάλο μερίδιο της αγοράς, δεν θα ήταν πλέον "ασφαλές" λειτουργικό.

Οι usual suspects θα το είχαν τιμήσει με την παρουσία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμώτο και εκεί εισχώρησαν οι απατεώνες ?

 

έχω κατεβάσει 2-3 apps απ το http://www.freewarelovers.com/android επειδή δεν είχα wifi σπίτι μου (το modem μου δεν υποστηρίζει) και αυτό το site σε αφήσει να κατεβάσεις κατ' ευθείαν τα apps στο pc όπου μετά μπορείς να τα σύρεις στο κινητό άμα το συνδέσεις με usb.

Είναι ύποπτο αυτό το site ? Μπορεί να έχει ιούς ?

 

Μόνο το Serious Sam: Kamikaze Attack,το Music Volume EQ και το Real Piano έχω εγκατεστημένα.

Είχα εγκαταστήσει και το Nesoid Emulator το οποίο το 'σβησα γιατί τα δάχτυλα μου κρύβαν τη μισή οθόνη και δε μπορούσα να ευχαριστηθώ κανένα παιχνίδι με αυτό.

Λέτε να χω κάνα ιό και να μη το ξέρω ?  :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Symbian είχε κάπου στο 65% marketshare μέχρι το 2010 και δεν είδα να έχει τόσα malware. Δεν ίσχυε τότε ο "νόμος" μεγαλύτερο marketshare -> περισσότερες απειλές; Μετά ψηφίστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...