Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για αγορά ssd!


Duck Dodgers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και γιατί να τα σκάσεις για τον pro τότε?

Μεταξύ μας πάντως επειδή εχω κάποιους 64άρηδες kingston με τους JMicron ε πίστεψε με δεν είναι όλοι οι ssd το ίδιο.

Όλοι οι ssd που δεν ήταν intel πριν απο την sandforce εποχή, jmicron - indilink 2ετίας ήταν έτσι και έτσι.

Σαν να μην εχεις ακριβώς ssd σαν να εχεις hybrid ssd-hdd. 

 

Και ποιός σου είπε να τα σκάσεις? Όλοι οι ssd σήμερα είναι τό ίδιο. Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις τον pro ή κάποιον είναι διττός: α) Τρέχεις benchmarks β) Ψυχολογικοί λόγοι. Αν σε κάνει να νιώθεις καλά, ποιός να πει κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την ανάγκη του καθενός να δικαιολογήσει την επιλογή του και συμπαρίσταμαι. Εγώ να δεις πόσα λεφτά έχω πετάξει. Δύο πράγματα α) Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα πετάξουν κι άλλοι β) Ποιά είναι συγκεκριμένα αυτά τα πράγματα.

 

Τα μόνα που διαβάζω είναι "δεν παω, γουστάρω κτλ του sanforce based ssd" λες και μιλάμε για το μαλλί της ελεονώρας ζουγανέλη.

 

Καταντάει καλτ πια και γραφικό. Διαβάζει κι ο αρχάριος και λέει πωωωω εδώ είμαστε. Σκατά στους τάδε ssd. Aς σοβαρευτούμε.

 

Εγώ είμαι τρελός και θέλω να αλλάξω τη μητρική μου μόνο για το χρώμα της. Ε δεν θα το προτείνω και σε άλλους όμως. Μέχρι εκεί μπορώ να καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πχ remuxing mkv, δλδ incompressable data, εκεί ένας Sandforce controller είναι πιο αργός

 

τα έχουμε ξαναπεί εξάλλου Deino...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι...

 

Στην πράξη? Για ποιές χωρητικότητες μιλάμε και έχεις την πολυτέλεια να κάνεις τέτοιες εργασίες με τον ssd? Και πόσες για να αξίζει? Μην το δικαιολογείς, δεν υπάρχει λόγος. Είσαι της άποψης "παίρνω τον καλύτερο και τέλος" Δεν σε κατηγορώ, κι εγώ της ίδια γνώμης είμαι. Απλά έχω την διάκριση να μην το προτείνω σε άλλους γιατί ξέρω ότι κάνω λάθος. Δεν χρωστάει τίποτα ο χ χρήστης να πληρώνει τη δικιά μου ματαιοδοξία.

 

Αυτά τα λέω γιατί ξέρω ότι έχεις το σθένος να παραδεχτείς ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά στην πράξη.

 

Ο 840pro αυτήν την στιγμή δεν απευθύνεται σε κανέναν. Εδώ είναι το πρόβλημα. Είναι απλά ζήτημα "κύρους". Σαν τον 3960Χ της intel έναντι του 3930Κ. Υπάρχει λόγος να κυκλοφορεί? Όχι, βέβαια. Αυτή είναι η διαφορά του με όλους τους άλλους ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στην πράξη αν πχ το remuxing θέλει κάμποσες ώρες και ο Sandforce παίζει στα μισά MB/sec seq write με το καλημέρα χάνεις αρκετή ώρα...

 

μην τα ξαναλέμε ρε Δεινόσαυρε, διαφορά στη πράξη δεν υπάρχει στην καθημερινή χρήση προφανώς και δεν νομίζω ότι έχω προτείνει για κάτι τέτοιο premium ssd, αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα, αν κάποιος κάνει συγκεκριμένες δουλειές τους εκμετελεύεται και με το παραπάνω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για ποιές χωρητικότητες μιλάμε και έχεις την πολυτέλεια να κάνεις τέτοιες εργασίες με τον ssd?

 

Αυτό το λες τώρα. Που και με αυτό διαφωνώ. Όταν δεν σε ζορίσει κανείς, μια χαρά προτείνεις με βάση τον controller για οποιαδήποτε χρήση και οποιαδήποτε χωρητικότητα.

 

Μέχρι και τον 840 πρότεινες τον απλό. Στο σακούλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή σκέφτομαι να πάρω και εγώ ssd αυτή τη περίοδο και είμαι ανίδεος πάνω στους ssd έχω δει τον intel 330

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305134

Είναι καλός;Υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο 840pro αυτήν την στιγμή δεν απευθύνεται σε κανέναν. Εδώ είναι το πρόβλημα. Είναι απλά ζήτημα "κύρους". Σαν τον 3960Χ της intel έναντι του 3930Κ. Υπάρχει λόγος να κυκλοφορεί? Όχι, βέβαια. Αυτή είναι η διαφορά του με όλους τους άλλους ssd.

ε ναι, διότι τα 215 euro του 840 Pro 256gb στο amazon έχουν τεράστια διαφορά από πχ τον Vertex 4, σαν την διαφορά των επεξεργαστών που ανέφερες μια φάση...

 

 

Μέχρι και τον 840 πρότεινες τον απλό. Στο σακούλι...

για κάτω από 100 euro αυτόν προτείνω συνήθως μαζί με τον V300 για 2η επιλογή, η διαφορά βέβαια είναι ότι ο 840 μπορεί να πάρει firmware και να ανέβουν παντού οι επιδόσεις όπως έγινε με τον 830, ενώ ο V300 είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να δει αντίστοιχο...

 

 

Τι να πω, δεν σώζεσαι..

σωτήρα μου εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή σκέφτομαι να πάρω και εγώ ssd αυτή τη περίοδο και είμαι ανίδεος πάνω στους ssd έχω δει τον intel 330

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305134

Είναι καλός;Υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτόν;

 

ΟΧΙ, φοράει sandforce. Πάρε οτιδήποτε άλλο.

 

ή να στο πω με στυλ enthusiast χρήστη: mehh.. sandforce based..

 

 

Thresh όλοι οι ssd είναι ίδιοι.Το ίδιο και intel-amd cpu για gaming με την ίδια κάρτα  :)

 

 

Απλά τρολ. Ανεμόμυλους κυνηγάς. Έχει λήξει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...