Προς το περιεχόμενο

Πως να ψηλώσω κιάλο???


johnrock1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακου τι θα κανεις: Καθε μεσημερι 48 λεπτα μετα το φαγητο και 36 λεπτα πριν τον υπνο θα πινεις ενα ποτηρι γαλα ΜΕΒΓΑΛ και αμεσως μετα θα βαζεις στον @#$%& (ξερεις που!) λαδια μπαταριας απο 3θυρο αυτοκινητο! Το εκανε ενας γνωστος και ειδε φοβερα αποτελεσματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ,αμα ειναι να ψηλωσεις,θα ψηλωσεις,ουτε το μπασκετ θα σου δωσει υψος,ουτε το μονοζυγο,απο τα γονιδια σου εξαρτατε ποσο θα ψηλωσεις

Εννοείτε ότι εξαρτάται περισσότερο από τα γονίδια. Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι κάνοντας μονόζυγο ή ότιδηποτε άλλο θα βάλει 10 πόντους ύψος. Μπορεί όμως άμα κάνει μονόζυγο και σωστή διατροφή σε τέτοια ηλικία να πάρει 2-3 πόντους ακόμα.

 

Ένας πολύ απλός τύπος για να βρεις στο περίπου πόσο είναι το μέγιστο ύψος που μπορείς να φτάσεις είναι αυτός:

 

σε εκατοστά

 

[(υψος του πατέρα)+(ύψος της μητέρας)+14] / 2

 

με απόκλιση +- 3-4 πόντους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα Θωμα αν ηταν ετσι, δε θα επρεπε οι ανθρωποι τωρα να ειναι 10 μετρα; Αν τα παιδια ηταν καθε φορα 7 εκατοστα πιο ψηλα απο το μεσο ορο των γονιων τους; (η αποκλιση δεν επηρεαζει, αφου για μεγαλο δειγμα ειναι μηδεν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα Θωμα αν ηταν ετσι, δε θα επρεπε οι ανθρωποι τωρα να ειναι 10 μετρα; Αν τα παιδια ηταν καθε φορα 7 εκατοστα πιο ψηλα απο το μεσο ορο των γονιων τους; (η αποκλιση δεν επηρεαζει, αφου για μεγαλο δειγμα ειναι μηδεν)

Προφανώς αυτός αριθμός έχει παρθεί από μελέτες που έχουν γίνει σε δείγματα αυτής της γενιάς και της προηγούμενης. Για την επόμενη γενιά προφανώς δεν θα είναι και πολύ ακριβής ο τύπος γιατί μπορεί να αλλάξει ο ρυθμός ανάπτυξης τους ανθρώπινου οργανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...
(172(πατερας μου)+164(μανα μου)+14)/2=1.75+-4 το μεγιστο υψος μου....
ειμαι 1.69 και 21 χρονων...ισως οριακα με πιανει. Ο αδερφος μου ομως ειναι 1.92...λες να μην ειμαστε αδερφια τελικα??  :blink:  :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...

(172(πατερας μου)+164(μανα μου)+14)/2=1.75+-4 το μεγιστο υψος μου....

ειμαι 1.69 και 21 χρονων...ισως οριακα με πιανει. Ο αδερφος μου ομως ειναι 1.92...λες να μην ειμαστε αδερφια τελικα??  :blink:  :P

Αυτός είναι ο πιο απλός τύπος που μερικές φορές δεν πιάνει όλες τις περιπτώσεις. Για μεγαλύτερη ακρίβεια πρέπει να ξέρεις το ύψος των παππούδων και των γιαγιάδων σου (τρέχα γύρευε δηλαδη).

 

Αυτός είναι ο αναλυτικός τύπος

 

 

 

Your father's height = F cm (inches)
Your mother's height = M cm (inches)
Your father's father's height = FF cm (inches)
Your father's mother's height = FM cm (inches)
Your mother's father's height = MF cm (inches)
Your mother's mother's height = MM cm (inches)
 
If you are a male:
With 95% certainty,
Your Maximum Potential Height in cm (inches) = (F + M + FF + FM + MF + MM) / 6 * 1.08 + 8.8 cm (3.5 inches)
 
With 99% certainty,
Your Maximum Potential Height in cm (inches) = (F + M + FF + FM + MF + MM) / 6 * 1.08 + 14 cm (5.5 inches)
 
If you are a female:
With 95% certainty,
Your Maximum Potential Height in cm (inches) = (F + M + FF + FM + MF + MM) / 6 * 0.92 + 6.4 cm (2.5inches)
 
With 99% certainty,
Your Maximum Potential Height in cm (inches) = (F + M + FF + FM + MF + MM) / 6 * 0.92 + 11.4 cm (4.5inches)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν διάφοροι τρόποι να ψιλώσεις μέσω θρεπτικών ουσιών κτλ αλλα αυτά πρέπει να συζητήσεις με κάποιον γιατρό μιας και ο κάθε οργανισμός έχει τις ιδιαιτερότητες του ..

 

 

εμπειρικά μπορώ να σου προτείνω να ξεκινήσεις προπονήσεις μπάσκετ....

η τερματοφύλακας σε ομάδα ποδοσφαίρου (τακτικές προπονήσεις όχι για την πλακα σου σε κανένα διάλυμα)

 

 

και γενικότερα η άθληση βλέπω πως δίνει απότομα πόντους σε παιδια και λόγω του μεγάλου ποσοστού που παρατηρείται πιστεύω πως δεν οφείλεται αυτό το ύψος καθαρά στο DNA τους (

 

δηλαδη είτε κάνανε είτε όχι προπόνηση όλοι αυτοί να ψήλωναν απότομα συμπτωματικά κατά την διάρκεια που ξεκίνησαν να ασχολούνται σοβαρά με τέτοια πράγματα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο γαματοι απλα πεθανετε  :P  οσω για την αθληση δεν μου επιτεπεται να κανω ανταγωνιστικα αθληματα οποτε θα ακολουθησω τις αλλες συμβουλες :D ξερω γω 3 σελιδες για μια ακιρη ερωτηση οπως λεει και ο σανταμιρακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ,αμα ειναι να ψηλωσεις,θα ψηλωσεις,ουτε το μπασκετ θα σου δωσει υψος,ουτε το μονοζυγο,απο τα γονιδια σου εξαρτατε ποσο θα ψηλωσεις

 

Ποια γονίδια ρεεεε. Γάλα να πίνει το παλικάρι και να κάνει μονόζυγο και θα δει το μπόι του να μεγαλώνει....

 

Α και να πίνεις πολύ νερό επίσης :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...