Προς το περιεχόμενο

Realtek ALC892 και 5.1 ήχο για games?


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλός ο θείος αλλά δεν βοήθησε :)

το μόνο που χρειάζεσαι είναι το πάνω πάνω από εδώ

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/H77M/?cat=Download&os=Win764

 

ξεκίνα να κατεβάζεις αλλά ΠΡΙΝ το εγκαταστήσεις πρέπει να ακολουθήσεις μερικά βήματα...καν'τα κ τα 6 είναι ΟΛΑ σημαντικά!!!

1) απεγκατάσταση από control panel του realtek high definition audio driver 

2) απεγκατάσταση ό,τι άλλου προγράμματος-driver έχεις βάλει στην προσπάθειά σου να το κάνεις να δουλέψει(realtek,codec packs,creative,προγράμματα τα πάντα)

3) εγκατάσταση cc cleaner

4) μπαίνεις σε safe mode κ με το cc cleaner καθαρίζεις την registry για να φύγει ό,τι έχει μείνει από όσα έκανες unistall k restart

5) εγκατάσταση του driver από το λινκ 

6) ρυθμίσεις στις επιλογές του!

 

τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά θα πάει μην αγχεσαι...τα 1 έως 5 απλά θέλουν χρόνο...το 6 λίγο πειραματισμό!!

 

εν τω μεταξυ, διαβαζα σε διαφορα forums (κυριως ξενα) οτι με το chip που έχω alc892 δεν μπορώ να βγαλω σε παιχνιδια 5.1 ή 7.1 γιατί δεν εχει τα δικαιώματα dolby digital live ή dts connect. εσυ αυτό το chip εχεις και βγαζεις πολυκαναλο στα games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το chip έχω αλλά όπως σου είπα δεν παίζω games καθόλου μα καθόλου!!

οπότε δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτά τα features!!

επίσης από το link που σου έδωσα στο 2ο ποστ 

 

With various software utilities like environment sound emulation, multiple-band and independent software equalizer, dynamic range compressor and expander, optional Dolby PCEE program, SRS TruSurround HD, SRS Premium Sound, Fortemedia SAM, Creative Host Audio, Synopsys Sonic Focus, DTS Surround Sensation | UltraPC, and DTS Connect licenses, the ALC892 offers the highest sound quality, providing an excellent entertainment package and game experience for PC users.

 

τις άδειες τις έχει,τώρα αν έχει κάνει καμία τσιφουτιά η asrock στην υλοποίηση δεν ξέρω...αλλά δεν νομίζω!!

 

επίσης η λύση σου έχει δωθεί συνοπτικά από το ποστ #6

βαριέσαι λίγο να διαβάσεις κ να ασχοληθείς μου φαίνεται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το chip έχω αλλά όπως σου είπα δεν παίζω games καθόλου μα καθόλου!!

οπότε δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτά τα features!!

επίσης από το link που σου έδωσα στο 2ο ποστ 

 

With various software utilities like environment sound emulation, multiple-band and independent software equalizer, dynamic range compressor and expander, optional Dolby PCEE program, SRS TruSurround HD, SRS Premium Sound, Fortemedia SAM, Creative Host Audio, Synopsys Sonic Focus, DTS Surround Sensation | UltraPC, and DTS Connect licenses, the ALC892 offers the highest sound quality, providing an excellent entertainment package and game experience for PC users.

 

τις άδειες τις έχει,τώρα αν έχει κάνει καμία τσιφουτιά η asrock στην υλοποίηση δεν ξέρω...αλλά δεν νομίζω!!

 

επίσης η λύση σου έχει δωθεί συνοπτικά από το ποστ #6

βαριέσαι λίγο να διαβάσεις κ να ασχοληθείς μου φαίνεται!!

 

μην πυροβολειτε τον πιανιστα!!! :shock: :shock: :shock:

θεωρούσα οτι έχω περάσει τους τελευταιους drivers με το driver ginius γι αυτο δεν εδωσα βαση!

απλά μαλλον πρεπει να κανω απεγκατασταση οτι εχω περασμενο οπως είπες και να ξαναπερασω απο την αρχη τους drivers απο το site της realtek!

thanks anyway!!!! :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πυροβολώ καλέ σίγά πλάκα κάνουμε!!

για να τελειώνεις κ εσύ πιό εύκολα το τόνισα!!

άμα μου έλεγες τους πέρασα κατ'ευθείαν χωρίς να απεγκαταστήσω τίποτα ναι εκεί θα σου έριχνα μία ιντερνετική σφαίρα χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός ο θείος αλλά δεν βοήθησε :)

το μόνο που χρειάζεσαι είναι το πάνω πάνω από εδώ

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/H77M/?cat=Download&os=Win764

 

ξεκίνα να κατεβάζεις αλλά ΠΡΙΝ το εγκαταστήσεις πρέπει να ακολουθήσεις μερικά βήματα...καν'τα κ τα 6 είναι ΟΛΑ σημαντικά!!!

1) απεγκατάσταση από control panel του realtek high definition audio driver 

2) απεγκατάσταση ό,τι άλλου προγράμματος-driver έχεις βάλει στην προσπάθειά σου να το κάνεις να δουλέψει(realtek,codec packs,creative,προγράμματα τα πάντα)

3) εγκατάσταση cc cleaner

4) μπαίνεις σε safe mode κ με το cc cleaner καθαρίζεις την registry για να φύγει ό,τι έχει μείνει από όσα έκανες unistall k restart

5) εγκατάσταση του driver από το λινκ 

6) ρυθμίσεις στις επιλογές του!

 

τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!!

 

εκανα όλα τα παραπανω και εγκατεστησα ξανα τους drivers απο το link που μου εγραψες κι αυτο επιμένει να εμφανιζει ακομα μονο την επιλογη 2 channels!!! τι αλλο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο...

στο realtek hd audio manager πάλι μόνο δικάναλες επιλογές σου δίνει στην λίστα??

 

ακριβώς. διαβασα αυτο:

"optional Dolby PCEE program, SRS TruSurround HD, SRS Premium Sound, Fortemedia SAM, Creative Host Audio, Synopsys Sonic Focus, DTS Surround Sensation | UltraPC, and DTS Connect licenses, the ALC892 offers the highest sound quality, providing an excellent entertainment package and game experience for PC users"

και το optional δεν μου αρεσε καθολου!!! μάλλον η asrock τσιγκουνευτηκε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφφ ελπίζω πως δεν είσαι τόσο άτυχος,θα είναι fail της εταιρίας γιατί από την στιγμή που αγοράζει το chip παίρνει κ τις άδειες μαζί!!

μήπως από το ίδιο λινκ πρέπει να εγκαταστήσεις κ το THX TruStudio??

δεν ξέρω

έχει κ αυτό

ASRock MAGIX Multimedia Suite for free
The ultimate solutions to enhance your media

είσαι μπροστά στο pc??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το THX TruStudio το εχω εγκαταστησει αλλα δεν σχετιζεται με τις αδειες. Το άλλο είναι μετατροπεας video και εικονων απο φορμά σε αλλο φορμα... :-( :-(

 

ειμαι στο pc του γραφειου και οχι στο σπιτι δυστυχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...