Προς το περιεχόμενο

PlayStation Plus [PS Plus]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sharing Playstation Plus

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Αγόρασα μια συνδρομή playstation plus στον γιο μου. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω κι εγώ. Έχω ψάξει και βλέπω ότι μπορείς να χρησημοποιείς μία συνδρομή σε διαφορετικούς users αρκεί να είναι από την ίδια κονσόλα. Κάνω τα βήματα που λένε όλοι αλλα δε φαίνεται να λειτουργεί. Μήπως φταίει ότι αγόρασα τη δυνδρομή στο account του γιου μου που είναι ανήλικος και όχι στον δικό μου που έχω και τον έλεγχο σαν γονέας. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music.drops είπε

Sharing Playstation Plus

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Αγόρασα μια συνδρομή playstation plus στον γιο μου. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω κι εγώ. Έχω ψάξει και βλέπω ότι μπορείς να χρησημοποιείς μία συνδρομή σε διαφορετικούς users αρκεί να είναι από την ίδια κονσόλα. Κάνω τα βήματα που λένε όλοι αλλα δε φαίνεται να λειτουργεί. Μήπως φταίει ότι αγόρασα τη δυνδρομή στο account του γιου μου που είναι ανήλικος και όχι στον δικό μου που έχω και τον έλεγχο σαν γονέας. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ!!!!

Το account με την συνδρομή είναι σεταρισμένο ως primary account της κονσόλας; Αν όχι,

Activate as Your Primary PS4 | PlayStation®4 User's Guide

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν ο λογαριασμός είναι child account φτιαγμένος μέσω parenting control.

edit: Καλή χρονιά, επίσης! 🙂

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosmsamo είπε

Το account με την συνδρομή είναι σεταρισμένο ως primary account της κονσόλας; Αν όχι,

Activate as Your Primary PS4 | PlayStation®4 User's Guide

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν ο λογαριασμός είναι child account φτιαγμένος μέσω parenting control.

edit: Καλή χρονιά, επίσης! 🙂

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Το ΄χω δει και αυτό αλλά έχω ps5 και δεν έχει αυτή την επιλογή να κάνω set ως primary account αυτό του γιου μου. Κάτι που βρήκα για ps5 επίσης δε λειτουργεί κι γι'αυτό αναρωτιώμουν αν έπρεπε να χα πάρει τη συνδρομή στο σικό μου λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, music.drops είπε

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Το ΄χω δει και αυτό αλλά έχω ps5 και δεν έχει αυτή την επιλογή να κάνω set ως primary account αυτό του γιου μου. Κάτι που βρήκα για ps5 επίσης δε λειτουργεί κι γι'αυτό αναρωτιώμουν αν έπρεπε να χα πάρει τη συνδρομή στο σικό μου λογαριασμό.

Συγγνώμη, ξέχασα να ρωτήσω για ποια κονσόλα μιλάμε! 😀

Στο PS5 έχει αλλάξει η ονομασία σε Console Sharing and Offline Play.

Console sharing and offline play on PS5™ consoles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosmsamo είπε

Συγγνώμη, ξέχασα να ρωτήσω για ποια κονσόλα μιλάμε! 😀

Στο PS5 έχει αλλάξει η ονομασία σε Console Sharing and Offline Play.

Console sharing and offline play on PS5™ consoles

https://www.playstation.com/en-us/support/subscriptions/share-playstation-plus/

Βρήκα αυτό εδώ αλλά μάλλον έχω κα΄νει βλακεία. Έπρεπε να έχω πάρει τη συνδρομή στο δικό μου λογαριασμό. ότι κι αν κάνω δε μπορώ να χρησημοποιήσω τη συνδρομή στο δικό μου λογαριασμό :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, music.drops είπε

δε μπορώ να χρησημοποιήσω τη συνδρομή στο δικό μου λογαριασμό :-(

Πώς το εννοείς; Όταν κάνεις login με τον λογαριασμό σου σε κονσόλα που έχει ενεργοποιήσει κάποιος το Console Sharing and Offline Play, δεν θα σου δείχνει το σηματάκι του PS+. Θα εξακολουθήσεις να φαίνεσαι ως μη μέλος. Το μόνο PS+ χαρακτηριστικό που μοιράζεται είναι η δυνατότητα για multiplayer παιχνίδι (πέραν της πρόσβασης στην βιβλιοθήκη παιχνιδιών που έχουν αγοραστεί ή εξαργυρωθεί μέσω PS+ κλπ. από τον άλλο χρήστη). Δεν μπορείς να κάνεις claim τα μηνιαία παιχνίδια του Plus ή τα παιχνίδια του Collection στον λογαριασμό σου, να χρησιμοποιήσεις το cloud saving για τα δικά σου saves, να επωφεληθείς επιπλέον έκπτωση για τα μέλη με τον δικό σου λογαριασμό κλπ.

Δοκίμασες να μπεις στο multiplayer κομμάτι ενός παιχνιδιού να δεις αν σε αφήνει ή αν σου πετάει μήνυμα για εγγραφή στο PS+;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

 

Έχω αγοράσει 2 ps5 (ένα για κάθε σπίτι)

Έχουν και τα 2 απο 2 accounts μεσα. Ένα του αδερφού μου και ένα δικό μου.

Το account του αδερφού μου εχει αγορασμένο το fifa 22. 

Το account το δικό μου έχει αγορασμένο ps plus για 12 μήνες.

 

Στο ps5 που έχω σπίτι μου μπορώ να παίξω απο το account το δικό μου fifa 22 και να μπω ονλαιν και στα 2 accounts. 

Στο ps5 που έχω στο άλλο το σπίτι ομως, οταν παω να μπω στο fifa απο το account το δικό μου μου λέει πως δεν έχω αγορασμένο το παιχνίδι. Αν μπω στο account του αδερφού μου απο το ίδιο ps5 με αφήνει να ανοίξω το fifa (λογικό αφου ειναι αγορασμένο με αυτο το account και με αφήνει να παίξω online).

 

Το ερώτημα είναι γιατι απο το ps5 στο σπίτι μου μπορώ να ανοίξω το fifa και απο τα 2 accounts ενώ στο αλλο το σπίτι δεν μπορώ? 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, risk52 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

 

Έχω αγοράσει 2 ps5 (ένα για κάθε σπίτι)

Έχουν και τα 2 απο 2 accounts μεσα. Ένα του αδερφού μου και ένα δικό μου.

Το account του αδερφού μου εχει αγορασμένο το fifa 22. 

Το account το δικό μου έχει αγορασμένο ps plus για 12 μήνες.

 

Στο ps5 που έχω σπίτι μου μπορώ να παίξω απο το account το δικό μου fifa 22 και να μπω ονλαιν και στα 2 accounts. 

Στο ps5 που έχω στο άλλο το σπίτι ομως, οταν παω να μπω στο fifa απο το account το δικό μου μου λέει πως δεν έχω αγορασμένο το παιχνίδι. Αν μπω στο account του αδερφού μου απο το ίδιο ps5 με αφήνει να ανοίξω το fifa (λογικό αφου ειναι αγορασμένο με αυτο το account και με αφήνει να παίξω online).

 

Το ερώτημα είναι γιατι απο το ps5 στο σπίτι μου μπορώ να ανοίξω το fifa και απο τα 2 accounts ενώ στο αλλο το σπίτι δεν μπορώ? 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Η πρώτη μου εικασία είναι ότι στο δικό σου σπίτι, το account του αδερφού σου έχει κάνει enable το Console Sharing and Offline Play, οπότε το account σου έχει πρόσβαση στο FIFA (και στο online, αφού έχει και PS+ το δικό σου), ενώ στο άλλο, το δικό σου account έχει κάνει enable την παραπάνω ρύθμιση, οπότε δεν έχεις πρόσβαση εκεί (αφού δεν το κατέχεις).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς στο δικό σου σπίτι το account του αδερφού σου έχει πρόσβαση στο online (αφού δεν έχει PS+ και δεν μπορεί να την μοιράσει μέσω Console Sharing and Offline Play, ενώ εσύ που έχεις την μοιράζεις στην άλλη κονσόλα). 

Για τσέκαρε εδώ και κοίτα πώς είναι ρυθμισμένες οι κονσόλες.

https://www.playstation.com/en-us/support/account/ps5-console-sharing-offline-play/

Επίσης:

https://www.playstation.com/en-us/support/subscriptions/share-playstation-plus/

Αναφορά σε κείμενο

Can I share PlayStation Plus with a friend on another console?


No. You can only share your games and PlayStation Plus benefits with accounts on one PS5 console with Console Sharing and Offline Play activated and your primary PS4 console.

Επομένως, στην κονσόλα που το δικό account ΔΕΝ έχει ενεργοποιήσει το παραπάνω, θα είναι το μοναδικό με πρόσβαση στο online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οποια κονσολα ειναι ρυθμισμενη ως primary, μπορουν ολοι οι λογαριασμοι που ειναι στην κονσολα να εκμεταλευτουν το online του ps plus.

στην  κονσολα που δεν ειναι primary, online μπορει να παιξει μονο το account που εχει το ps plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...