Προς το περιεχόμενο

PlayStation Plus [PS Plus]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Steam υπερέχει ίσως λόγω προσφορών, όπου παίρνεις κάτι σε εξευτελιστική τιμή και το έχεις για πάντα, ανεξαρτήτως συνδρομών. 

Συμφωνώ πάντως ότι η MS πρέπει να ανασκουμπωθεί λίγο στην επόμενη γενιά. Λειτουργικά ακόμα θεωρώ ότι είναι καλύτερο το Live, αλλά δε δικαιολογεί την τιμή πλέον σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Steam ποτέ δεν θα έδινε δωρεάν ΑΑΑ παιχνίδια όμως. Για μένα το να έχεις κάθε μήνα τσάμπα καινούργια (κυριολεκτικά) παιχνίδια όπως το Sleeping Digs, είναι πολύ πιο σημαντικό απο μια οποιαδήποτε προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, όταν σου βγάζει Fallout με 3μισι ευρώ σχεδόν δωρεάν είναι, αν και δε τα βγάζει τόσο φτηνά στον πρώτο χρόνο της κυκλοφορίας τους.

Πάντως, είμαι περίεργος να δω πώς θα διατηρηθεί ισορροπία με αυτό το μοντέλο της Sony. Δηλαδή, με το ρυθμό που δίνει τα παιχνίδια κι με τόσο πρόσφατες κυκλοφορίες που έχει αρχίσει να δίνει τώρα, η λογική λέει ότι σταματάς να αγοράζεις οτιδήποτε και σε 1-2 χρόνια έχεις όλα τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει. Είναι περίεργο επιχειρηματικό μοντέλο ή εμένα μου φαίνεται έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, όταν σου βγάζει Fallout με 3μισι ευρώ σχεδόν δωρεάν είναι, αν και δε τα βγάζει τόσο φτηνά στον πρώτο χρόνο της κυκλοφορίας τους.

Πάντως, είμαι περίεργος να δω πώς θα διατηρηθεί ισορροπία με αυτό το μοντέλο της Sony. Δηλαδή, με το ρυθμό που δίνει τα παιχνίδια κι με τόσο πρόσφατες κυκλοφορίες που έχει αρχίσει να δίνει τώρα, η λογική λέει ότι σταματάς να αγοράζεις οτιδήποτε και σε 1-2 χρόνια έχεις όλα τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει. Είναι περίεργο επιχειρηματικό μοντέλο ή εμένα μου φαίνεται έτσι; 

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι κέρδος έχει με όλη αυτήν την ιστορία η Sony. Δεν ξέρω μου φαίνεται περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι πολυ περιεργο μοντελο αλλα ειναι ωραιο :P Δεν ξερω πως γινεται να δουλευει επιχειρηματικα για την sony, αλλα για εμας δουλευει αψογα(φανταζομαι και για αυτους ,αλλα το πως και το γιατι δεν μας ενδιαφερει :D).

Αν μου ελεγαν πριν ενα χρονο οτι θα υπαρξει καποτε τετοια υπηρεσια δεν θα το πιστευα.

Δεν θα πιστευα οτι γινεται.

Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν καιγομαι να μαθω κιολας τι συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι πολυ περιεργο μοντελο αλλα ειναι ωραιο :P Δεν ξερω πως γινεται να δουλευει επιχειρηματικα για την sony, αλλα για εμας δουλευει αψογα(φανταζομαι και για αυτους ,αλλα το πως και το γιατι δεν μας ενδιαφερει :D).

Αν μου ελεγαν πριν ενα χρονο οτι θα υπαρξει καποτε τετοια υπηρεσια δεν θα το πιστευα.

Δεν θα πιστευα οτι γινεται.

Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν καιγομαι να μαθω κιολας τι συμβαινει.

Εγώ πάντως έχω αυτήν την απορία. Είναι όντως κάτι που κανείς δεν το περίμενε και ιδιαίτερα από την Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι περίεργος πάντως. Επειδή αν το δω πολύ κυνικά, μου βρομάει λίγο για δημοσιοσχεσίτικο κόλπο όλο αυτό. Σκέψου το. Εγινε 1-2 χρόνια πριν ανακοινωθεί το PS4 και με μεγάλη επιθετικότητα (πολλά παιχνίδια, καινούργιες κυκλοφορίες, προσφορές). Ολο αυτό έχει γλυκάνει πολύ κόσμο - ακόμα κι εμένα - με αποτέλεσμα να βλέπει θετικά μια αγορά της επόμενης κονσόλας τους. Αν καταφέρει και πάρει το προβάδισμα στις αρχές της γενιάς και το κρατήσει για άλλα 1-2 χρόνια το έχει κερδίσει το παιχνίδι. Θα πάρει exclusives, multiplatforms ίσως να αναπτύσσονται με βάση το PS4 και μετά μπορεί πολύ άνετα να βγει κ να σου πει, "λυπόμαστε, δεν είναι πια βιώσιμο αυτό το μοντέλο, καλά τα χαρήκατε τα παιχνίδια, δε πουλ". 'Η μπορεί να το κόψει για το PS3 και να το συνεχίσει πολύ πιο ήπια (1-2 παιχνίδια άνα τρίμηνο) στο PS4.

 

Edit: Ισως να είναι κι απλώς παιχνίδια για μετόχους. Ισως χρειάζεται να μην τερματίσει τρίτη σε αυτή τη γενιά για διάφορους λόγους κι αυτό να είναι το ζητούμενο πίσω από αυτό το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ των πραγματων ειναι αδυνατον να συνεχισει με αυτον τον ρυθμο στο ps4.Αν βγαλει 5 παιχνιδια στο launch, θα δωσει 10?Δεν γινεται.

Δλδ το οτι σιγουρα δεν θα ειναι ιδιο το Plus στο ps4 δεν αποδεικνυει την παραπανω θεωρια σου ,που την πιστευω σε καποιον βαθμο(κυριως το πρωτο κομματι) και κατέμε καλα κανει.

Το plus σημερα λειτουργει με βαση τα 6-7 χρονια του ps3 και με βαση τον 1 χρονο σχεδον του vita.

Πιστευω οτι στα μισα της ζωης του ps4 το plus θα δινει περισσοτερα απο την αρχη του ps4,αλλα λιγοτερα απο αυτα που δινει στο ps3 σημερα και καποια στιγμη θα φτασει να δινει τα σημερινα του ps3 για το ps4.

Νομιζω οτι ειναι λογικο αυτο.

Απο την αλλη συνδιαζει και αυτο που ειπες.Ουσιαστικα σε δενει για να πας στο ps4.Εγω θα πηγαινα ετσι και αλλιως σε ps4 οποτε δεν εχω να σκεφτομαι οτι με κραταει με το ζορι :P

Απλα θα εχω μια τεραστια βιβλιοθηκη ως συνδρομητης και σε περιπτωση που εχουμε bc, τα πραγματα θα ειναι ακομα καλυτερα.

Καθε φορα που βλεπω προσφορα προσθετω μηνες και τελικα εχω πληρωσει πολυ λιγα για αυτα που θα παρω.

Εχω δωσει 80 περιπου ευρω για 2 χρονια και 9 μηνες που αντιστοιχει σε περιπου 140+ παιχνιδια.Μαζι με vita παιχνιδια ειναι παραπανω νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ότι θα το μειώσει στο PS4 είναι αυτονόητο. Τι θα κάνει με ό,τι έχεις ήδη στο λογαριασμό σου στο PS3 είναι το θέμα. Και τι θα κάνει αν δεν έχεις PS4. Εμένα δε με καίει πολύ, επειδή αυτά που θέλω πολύ και ξέρω ότι θα ξαναπαίξω κάποτε τα αγοράζω ακόμα και τώρα και τα πιο πολλά από τα υπόλοιπα τα έχω στο 360. Οπότε το plus με εξυπηρετεί για παιχνίδια που ήμουν αναποφάσιστος, σε φάση θα τα έπαιζα αν μου τα έδιναν, αλλά μάλλον δε θα τα αγόραζα. Αυτά και να τα χάσω μετά δε θα με πειράξει ιδιαίτερα. Αλλά δεν είμαι μόνο εγώ συνδρομητής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα συνεχισει για αρκετο καιρο να δινει ps3 games.

Υπαρχουν σιγουρα ερωτηματικα για το next-gen plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ οτι το τρέχον μοντέλο θα συνεχίσει στο PS3 ακόμα και μετά την κυκλοφορία του PS4, τουλάχιστον για 1-2 χρόνια ακόμα. Είναι μια καλή ευκαιρία για να συνεχίσει την υποστήριξη μέχρι να κλείσει ο δεκαετής κύκλος της κονσόλας, και να προσελκύσει casual (πλέον) νέους αγοραστές. Όλα αυτά δεδομένου οτι η Microsoft θα παρατήσει το 360 απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του 720.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο κι ακραίο πολύ αυτό (για την MS). Δεν είναι ίδια φάση με το πρώτο χμποχ. Θα είναι τεράστια πατάτα αν εγκαταλείψει στην ψύχρα τόσο userbase. Ισως να παίξει διαφοροποίηση όσον αφορά τις συνδρομές στο Live, αλλά χωρίς καθόλου πληροφορίες για το τι σκοπεύει να κάνει με την υπηρεσία στην επόμενη γενιά είναι δύσκολο να κάνουμε προβλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η σονυ κανει τη μαγκια και δωσει στο ΠΣ4 την υποστηριξη τιτλων του ΠΣ3 μεσω digital download (οπως γινεται τωρα με τα πσπ παιχνιδια στο βητα) εχει κερδισει ενα μεγαλο μερος των χρηστων που θα εφευγαν στην αλλη πλευρα για τον αλφα η βητα λογο. Κατι με κανει να αναρρωτιεμαι αν ειναι ενα σημαδι για backwards compatibility-κατι που φυσικα ακομη και τωρα δε περιμενω για το ΠΣ4. Αλλα λεω  ρε μπας και;;;;;;;;;;;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται οτι το Ps4 θα έχει digital downloads απο ps3, εδώ το Ps3 έχει απο ps2-ps1 και είναι old-gen...

προσωπικά θα μου άρεσε το ps4 να είναι και psp games compatible και cross με το vita, δλδ κατεβάζεις ένα παιχνίδι του psp πχ final fantasy iv,το παίζεις στο ps4 μετά το πέρνεις μαζί στο vita με το ίδιο save,etc.

 

για μένα το Ps plus αυτήν την γενιά θα είναι τοπ αν προσφέρει 1 τίτλο Ps4- 1 ps3- 1 classic(ps2-ps1-psn) κάθε μήνα,δλδ να συνεχίσει να δίνει και στο Ps3 user,αλλα να μπορεί να το παίξει και ο Ps4 user το παιχνίδι.

και κάτι άλλο δεν θα έχει και 5 παιχνίδια μόνο για launch η κονσόλα,και κάθε μήνα βγαίνουν καινούρια, το wii u πως το λανσάρανε μαζί με το nintendoland,θα μπορούσε και η sony τον πρώτο μήνα να δώσει στο Ps plus ένα μέτριο τίτλο για το ps4 για να αυξήσει τις πωλήσεις, δεν χρειάζεται να δώσει τσάμπα το uncharted π.χ. ,ας δίνει τους πρώτους μήνες και παιχνίδια όπως τα lego batman ,αλλα να είναι για ps4. 

 

τοσο καιρό που έχουν οι devs τα kits, περιμένω τουλάχιστον 15games για launch πρώτο μήνα και καμιά 10-15 τους επόμενους 2 τουλάχιστον,αν και στην αρχή πέρνουμε τα Shovelware,πιστέυω ενας-δυο αξιόλογοι τίτλοι θα κυκλοφορήσουν.

 

btw πρέπει να ρίξουν τις τιμές απο τα ps3 games στο psn όταν βγει το ps4, στα 20-30ε max. και θα πουλάνε σαν Hotcakes για κάποιους που θέλουν να τα έχουν στο ps4 και ας τα έχουν και στο ps3 και θα πουλήσουν και στους ήδη κατόχους Ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...