Προς το περιεχόμενο

Νέος υπολογιστής για μαθητή Λυκείου


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του insomnia.

 

Μου ζήτησε ο γιος ενός φίλου μου να του βρώ υπολογιστή καινούργιο για απλή χρήση, καθώς τα μόνα παιχνίδια που παίζει είναι αυτά του facebook. Έχει έναν υπολογιστή πενταετίας, άρα μάλλον δεν θα κρατήσει τίποτα από αυτόν.Τον υπολογιστή μπορώ να του τον συναρμολογήσω εγώ αν είναι να γλιτώσουμε κάποια χρήματα. Το έχω κάνει πολλές φορές.

 

Σύμφωνα, λοιπόν, με την προτεινόμενη φόρμα αγοράς:

 

Τιμή: μέγιστο ποσό τα 400 ευρώ

 

Χρήση: Διαδίκτυο (fb, youtube), επεξεργασία κειμένου και παρουσιάσεις για το σχολείο, και παρακολούθηση ταινιών. Αν χωράει στα χρήματα μια καρτούλα γραφικών, ίσως χρειαστεί, μήπως με το καινούργιο pc θελήσει να παίξει κανένα παιχνίδι, έστω ένα pro με αξιοπρεπή ανάλυση.

 

Οθόνη: Έχει μια 20άρα viewsonic (δεν την έχω δει, αλλά λέει ότι είναι καλή)

 

Πληκτρολόγιο/mouse κλπ: Έχει

 

Τοποθεσία: Δυσπρόσιτη περιοχή στις Κυκλάδες χωρίς καταστήματα υπολογιστών, άρα είναι καλύτερο να βρούμε είτε έτοιμη σύνθεση, ή να τα πάρουμε όλα από ένα κατάστημα με αντικαταβολή, για να γλιτώσουμε τα μεταφορικά (στα μικρότερα ποσά)

 

Λειτουργικό: Μου είπε για τα windows 8, αλλά δεν τα έχει δει ποτέ, άρα κοιτάμε είτε για 7άρια ή για windows 8. Εννοείται ότι θέλει να είναι αυθεντικά.

 

Αν υπάρχει και πακέτο με Office ακόμα καλύτερα, γιατί υπάρχει μια τάση να παίρνουν καλύτερους βαθμούς στο σχολείο οι παρουσιάσεις που φτιάχνονται στο Office σε σχέση με το Libreoffice που έχει τώρα (πραγματικότητα, δυστυχώς). Και έχουν πολύ συχνά παρουσιάσεις και εργασίες σε powerpoint (συγκεκριμένα).

 

Τρόπος πληρωμής: μετρητά με αντικαταβολή.

 

Αναβαθμίσιμο: όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Εγώ του πρότεινα να πάρει ένα μεγαλούτσικο λάπτοπ από τις προσφορές που βγαίνουν κατά καιρούς, γιατί έτσι όπως τα βάζω εγώ, βγαίνει σχετικά φτηνά.

 

Ευχαριστώ από τώρα για τη βοήθειά σας.

 

 

 

Υ.Γ. Το παιδί έχει περάσει πολύ πρόσφατα μια απίστευτα δυσάρεστη οικογενειακή συγκυρία, άρα θέλουμε κάτι που να του δώσει χαρά και να πιάσουν τόπο τα λεφτά του, καθώς έχει επιλέξει να το πληρώσει με τα χρήματα που έχει μαζέψει, χωρίς να δεχτεί ούτε ευρώ από τους γονείς του. Μαγκιά του, λέω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνησια windows ποσο αναγκαια είναι διοτι αμα χαθεί καμια κατοσταρα μονο για αυτά μετα το budget γινεται πολυ ζορικο!! Για να μην πω και τα αλλα 70+ που θέλει το office!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι με αυτα τα λεφτα πολυ δυσκολο να μπουνε τα windows

μαζι με τα μεταφορικα κοντα στα 400 ευρω βγαινει 
το μαγαζι ειναι στην θεσσαλονικη http://www.visionstudio.gr/

post-238975-0-65875700-1359410209_thumb.png

πιστευω οτι το καλυτερο 

και παιχνιδια μπορει να παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μήπως ο quad core της AMD είναι too much για απλή χρήση, διαδίκτυο και κανένα pro (που ούτε καν αυτό παίζει); Απ' ότι κατάλαβα, για το λειτουργικό είναι απόλυτα βέβαιος ότι θέλει να είναι original, το ίδιο και οι δικοί του. Να μην υπάρχει τίποτα μη αυθεντικό στο σύστημά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι με αυτα τα λεφτα πολυ δυσκολο να μπουνε τα windows

μαζι με τα μεταφορικα κοντα στα 400 ευρω βγαινει 

το μαγαζι ειναι στην θεσσαλονικη http://www.visionstudio.gr/

attachicon.gifΧωρίς τίτλο.png

πιστευω οτι το καλυτερο 

και παιχνιδια μπορει να παιζει

+φωνω σε ολα μονο μνημες βαζει αυτες http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31811&cat=4&sub=244&pmanuf=0&sort=3&step=2 λογο υψηλοτερου χρονισμου που βοηθαει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον τα windows συμπεριλαμβάνονται στο budjet, για το tower μενουν ~310 ευρό. Οπότε κοίταξε κάτι σαν το εξής απ'το computerbeast της Αθήνας: 

 

case: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=173592&category_id=919 34 Ε

cpu: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=173241&category_id=1142 68 Ε 

mobo: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=173939&category_id=1214 61 Ε 

ram: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=156036&category_id=618 40 Ε

hdd: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=113064&category_id=1195&manufacturer_id=88 50 Ε

psu: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=53995&category_id=896 35 Ε

dvd: http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=73286&category_id=277 19 Ε

 

Σύνολο 307 ευρό. Αλλά όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, αν μπορούν τα windows να εξασφαλισθούν αλλιώς, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. 

 

Επίσης να προσθέσω πως σε υπολογιστή 5ετίας δεν είναι απίθανο να βρίσκεται κάποιος sata σκληρός δίσκος (ή κάποιο sata dvd-r/w), όπως δεν είναι απίθανο να κρατηθεί το κουτί αν είναι στοιχειωδώς αξιοπρεπές, ή ακόμα και το τροφοδοτικό αν υπάρχει κάποιο ποιοτικό. Οπότε αν θέλεις, ρώτησε το παιδί να σου πει αναλυτικά το υπάρχον του σύστημα και πόσταρέ το μας εδώ. Έστω κι ένα part αν μπορεί να αξιοποιηθεί από τα παλιά, είναι κέρδος μεγάλο σε τόσο περιορισμένο budjet. 

Επεξ/σία από GP7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, windows θέλει οπωσδήποτε. Αυτή τη στιγμή δουλεύει με XP και το pc λειτουργεί μεν, αλλά είναι πάρα πολύ αργό, σύμφωνα με το παιδί. Θα του ζητήσω αύριο να μου φέρει τον πύργο να τον δω για να δω τι υπάρχει και τι σώζεται, αφού το συζητήσουμε εδώ, γιατί εσείς ξέρετε πολλά περισσότερα.

 

Off-topic: Όσο για τους καθηγητές που ρώτησε ο φίλος, δεν γνωρίζω τι να απαντήσω. Εγώ πάντως, libreoffice χρησιμοποιώ αλλά παραδέχομαι ότι το powepoint είναι σαφώς πιο εντυπωσιακό σε σχέση με το impress. Εννοώ το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, windows θέλει οπωσδήποτε. Αυτή τη στιγμή δουλεύει με XP και το pc λειτουργεί μεν, αλλά είναι πάρα πολύ αργό, σύμφωνα με το παιδί. Θα του ζητήσω αύριο να μου φέρει τον πύργο να τον δω για να δω τι υπάρχει και τι σώζεται, αφού το συζητήσουμε εδώ, γιατί εσείς ξέρετε πολλά περισσότερα.

 

Off-topic: Όσο για τους καθηγητές που ρώτησε ο φίλος, δεν γνωρίζω τι να απαντήσω. Εγώ πάντως, libreoffice χρησιμοποιώ αλλά παραδέχομαι ότι το powepoint είναι σαφώς πιο εντυπωσιακό σε σχέση με το impress. Εννοώ το αποτέλεσμα.

ναι αλλα δεν μπορεις να ζητας απο ενα μαθητη να ξηλωθεί για τον εντυπωσιασμο..

 

παντως δεν προλαβαινει με αυθεντικο κλειδι να παρει windows 8 σε αυτη τη προσφορα με 30ευρω που παιζει μεχρι το τελος του μηνα?ή πρεπει μεχρι το τελος του μηνα να εχουν ενεργοποιηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν μπορεις να ζητας απο ενα μαθητη να ξηλωθεί για τον εντυπωσιασμο..

 

παντως δεν προλαβαινει με αυθεντικο κλειδι να παρει windows 8 σε αυτη τη προσφορα με 30ευρω που παιζει μεχρι το τελος του μηνα?ή πρεπει μεχρι το τελος του μηνα να εχουν ενεργοποιηθεί?

 

Πρέπει να έχουν ενεργοποιηθεί

 

 

Φίλε bitgreek ας του αγοράσεις αν είναι τα windows 8 με 30 ευρώ και να μην πληρώσει το παιδι 100αρα...

Επίσης το office άστο να μπει στο μέλλον...

 

Περιμένουμε να μας πεις τι μπορείς να κρατήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πέτα του εκεί πάνω ένα λίνουξακι άντε! και άσε τους καθηγητές να λένε!!! βάλτο το παλικάρι από τώρα στο τρυπάκι και σε 7-8 χρόνια όταν οι άλλοι θα μαζεύουν φασολάκια και θα κάνουν γραμματειακή υποστήριξη αυτός θα γράφει drivers!  :P

 

Με την αναβάθμιση δεν παίζει τίποτα; Επίσης γιατί win8 γιατί τέτοιο σφάλμα; Τα 7αρια είναι πολύ πιο λειτουργικά απλά "βάλτα" και απενεργοποίησε τις ενημερώσεις και τις ειδοποιήσεις των ενημερώσεων(για να μην είναι δέλεαρ). Άμα ποτέ στο μέλλον μαζέψει κάνα ευρο και πιστεύει ότι αξίζει τα αγοράζει....

 

Τσέκαρε τον πύργο, ίσως να μπορεί να κρατήσει κουτί και τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και netbook με dual boot (xp/ubuntu) από εκείνα που είχαν πάρει οι μαθητές. Ούτε να το δει δεν θέλει το linux. και δεν έχει, ούτε και θέλει να έχει ιδιαίτερα καλή σχέση με τους υπολογιστές.

 

Πώς μπορεί να αγοράσει 8άρια με 30 ευρώ μέχρι το τέλος του μήνα; Πρώτον, έχει XP και δεύτερον, αφού θα αλλάξει και μητρική πώς θα γίνει η ενεργοποίηση στο νέο σύστημα;

 

Εγώ του λέω να βάλει 7άρια.

 

Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ...

Έχεις 2 μέρες ακόμα...

Αρκεί να έχεις λειτουργικό απάνω για να τα κατεβάσεις...

Επίσης αν έχεις 32bit windows 7 θα κατέβουν 32 bit windows 8, αν έχεις 64 bit windows 7 θα κατέβουν 64 bit windows 8..

Όταν τα κατεβάσεις σου στέλνουν τον κωδικό και στο e-mail σου και μπορείς ανετα να κάνεις clean install...να το κάψεις σε iso...



Ρε πέτα του εκεί πάνω ένα λίνουξακι άντε! και άσε τους καθηγητές να λένε!!! βάλτο το παλικάρι από τώρα στο τρυπάκι και σε 7-8 χρόνια όταν οι άλλοι θα μαζεύουν φασολάκια και θα κάνουν γραμματειακή υποστήριξη αυτός θα γράφει drivers!  :P

 

Με την αναβάθμιση δεν παίζει τίποτα; Επίσης γιατί win8 γιατί τέτοιο σφάλμα; Τα 7αρια είναι πολύ πιο λειτουργικά απλά "βάλτα" και απενεργοποίησε τις ενημερώσεις και τις ειδοποιήσεις των ενημερώσεων(για να μην είναι δέλεαρ). Άμα ποτέ στο μέλλον μαζέψει κάνα ευρο και πιστεύει ότι αξίζει τα αγοράζει....

 

Τσέκαρε τον πύργο, ίσως να μπορεί να κρατήσει κουτί και τροφοδοτικό.

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΡΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΑ 8 ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!

ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ 7!

ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ 1000 ΦΟΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...