Προς το περιεχόμενο

θεμα με τη φωτεινοτητα


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μπαρμπα Μητσος ξυνει το κεφαλι του...

 

Αν υποθεσουμε οτι η φωτεινοτητα ελεγχεται απο το acpi, τοτε η τιμη της θα οριζοταν απο μια παραμετρο οπως

 

/proc/acpi/video/κατι/κατι-αλλο/brighness

 

Οποτε, αν δωσεις ενα

ls -R /proc/acpi/video/
θα πρεπει να σου βγαλει οτι εχει ο παραπανω "φακελος" απο "φακελους και υποφακελους", ωστε να δεις αν καποιος εχει το "αρχειο" brightness. Καντο μια, ειναι εντελως ακινδυνη εντολη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα εγω δεν εφταιγα που δεν δουλευε το xbacklight etsi den einai;;;;;

και τι πρεπει να κανω τελικα,....να το απενεγκαταστησω;

 

και αμα μπορεις να μου πεις την λυση γιατι θα σκασει το κεφαλι μου μια βδομαδα ψαχνω και εδω και στο google και ακρη δεν βγαζω...... :-D

 

μηπως πρεπει να εγκαταστησω πρωτα το acpi kai μετα θα λειτουργει το xbacklight;;;;

 

βρηκα στο κεντρο λογισμικου το acpi displays information on acpi devices.

 

ειναι αυτο το σωστο;;;

 

και αν ναι να το εγκαταστησω μηπως καταφερει τελικα να δουλεψει το xbacklight και κανω τη δουλεια μου;;;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το acpi ειναι εξαρχης εγκατεστημενο, παντου. Αυτο ειναι υπευθυνο για οτι αφορα τα περι ενεργειας στο συστημα και διαφορα αλλα οπως πχ να κλεινει το pc οταν πατησεις το κουμπι του.

Το προβλημα σου ειναι πως το acpi, στο λαπτοπ σου, δεν χειριζεται τη φωτεινοτητα της οθονης, οπως πχ και στο pc μου εδω. Βασικα, το μονο που βλεπω να χειριζεται το acpi εδω ειναι το ρευμα που πηγαινει στον επεξεργαστη και ανεβοκατεβαζει τη συχνοτητα του και το power button :P

 

Οποτε αυτο που μενει εινια να βρεις πως ο adeon, ο driver της καρτας γραφικων, χειριζεται τη φωτεινοτη που δινει η καρτα γραφικων στην οθονη. Ετσι ξεκινησα να το χαχνω χτες, αλλα το παρατησα επειδη επρεπε να φυγω. Θα ξαναποσταρω αν βρω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

 

μην το δεσεις κομπο αυτο με το acpi....στο νετμπουκ σε μια σχετικα "μαμα" εγκατασταση arch , δεν ηταν εγκατεστημενο.

 

Το περασα λοιπον , και διαπιστωνω οτι ουτε σε μενα παιζει η φωτεινοτητα!! βγαζει ενα popup οτι αυξομειωνει την φωτεινοτητα..αλλαζουν οι τιμες στο /sys/class/backlight/μπλαμπλα...

αλλα η φωτεινοτητα ΔΕΝ αλλαζει !!!σαν να μην ελεγχεται δηλαδη απο το acpi.

 

Αρα προσανατολιζομαι προς τον οδηγο της καρτας (η δημοφιλης στους κυκλους του λινουξ gma3600 :P )

 

EDIT : η λυση στην περιπτωση μου τελικα ηταν να βαλω στα kernel parameters την παραμετρο

 

acpi_backlight=vendor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το arch το περιλαμβανει στην βασικη εγκατασταση. Προσφατα, σε μια εγκατασταση debian χωρις x, ηταν μεν εγκατεστημενο αλλα δεν ειχε εγκατεστημενο το acpid. Παταγες το κουμπι να κλεισει και σε γειωνε κανονικα :D

 

Περα απο την πλακα τωρα, δεν μπορω να βρω κατι που να σχετιζει τον radeon με τη φωτεινοτητα. Σε λαθος δρομο ειμια μαλλον :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι ακομα.θα συνεχισω και αυριο το ψαξιμο.αν μεχρι τοτε βρειτε τη λυση στειλτε.παντως παιδια εγω νομιζω πως δεν το εχω εγκατεστημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δεις οτι οντως το εχεις εγκατεστημενο, δωσε ενα

dpkg -l | grep acpi
Θα πρεπει να σου βγαλει κατι τετοιο
$ dpkg -l | grep acpi
ii acpi 1.6-1 i386 displays information on ACPI devices
ii acpi-support-base 0.140-5 all scripts for handling base ACPI events such as the power button
ii acpid 1:2.0.16-1 i386 Advanced Configuration and Power Interface event daemon
Το "ii" τερμα αριστερα σου λεει οτι ειναι εγκατεστημενο προβλεπομενα.

 

Επισης μπορεις να το δεις και ετσι

$ apt-cache policy acpi
acpi:
  Installed: 1.6-1
  Candidate: 1.6-1
  Version table:
 *** 1.6-1 0
        990 http://debian.netcologne.de/debian/ testing/main i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
που διπλα στο installed λεει την εκδοση που εχει εγκατασταθει. Αν δεν ηταν εγκατεστημενο θα ελεγε "(none)", πχ
$ apt-cache policy vlc
vlc:
  Installed: (none)
  Candidate: 1:2.0.5-dmo1
  Version table:
     1:2.0.5-dmo1 0
        990 http://debian-mirrors.sdinet.de/debian-multimedia/ testing/main i386 Packages
        500 http://debian-mirrors.sdinet.de/debian-multimedia/ unstable/main i386 Packages
     2.0.3-4 0
        990 http://debian.netcologne.de/debian/ testing/main i386 Packages

Το οτι το acpi δεν ελεγχει την φωτεινοτητα της οθονης σου δεν ειναι προβλημα που παρουσιαζεται σε εσενα μονο, μην το παιρνεισ πως κανεις κατι λαθος :)

Συμβαινει σε ολους :P

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p  επειδη ειμαι λιγο βιαστικος.....

πριν δω το μηνυμα σου εδωσα την λυση μονος μου.

ειχα linux mint cinammon.

και η λυση που εδωσα ηταν οτι εκανα φορματ και εβαλα linux mint kde και λειτουργουν ολα κανονικα.

ολα ρολοι.ειναι λιγο ποιο βαρυ αλλα ειναι πολυ πληρες και μου αρεσε περισσοτερο.και εννοειτε πως λειτουργει σωστα η φωτεινοτητα.

οπου την ρυθμιζω μενει.

την εντολη που μου εδωσες να την εκτελεσω την δοκιμασα στο linux mint kde και μου εβγαλε το δευτερο.οτι δεν υπαρχει δηλαδη.

και η απορια μου ειναι οτι αφου δεν υπαρχει...πως λειτουργει σωστα η φωτεινοτητα.ρωταω γιατι δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p  επειδη ειμαι λιγο βιαστικος.....

πριν δω το μηνυμα σου εδωσα την λυση μονος μου.

ειχα linux mint cinammon.

και η λυση που εδωσα ηταν οτι http://www.crypto.gr/gr/manuals/PL14E_GR_M.pdf και λειτουργουν ολα κανονικα.

ολα ρολοι.ειναι λιγο ποιο βαρυ αλλα ειναι πολυ πληρες και μου αρεσε περισσοτερο.και εννοειτε πως λειτουργει σωστα η φωτεινοτητα.

οπου την ρυθμιζω μενει.

την εντολη που μου εδωσες να την εκτελεσω την δοκιμασα στο linux mint kde και μου εβγαλε το δευτερο.οτι δεν υπαρχει δηλαδη.

και η απορια μου ειναι οτι αφου δεν υπαρχει...πως λειτουργει σωστα η φωτεινοτητα.ρωταω γιατι δεν ξερω.

 

 

το φορματ δεν ειναι λυση , ειναι "δεν μπορεσα να βρω την λυση και τραβηξα φορματ" :)

 

ενα 2% των προβληματων των Η/Υ εχουν σαν λυση το φορματ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες την ιδια εκδοση, δηλαδη εβγαλες πχ το mint 14 cinnamon και εβαλες mint 14 kde? Και τωρα δουλευει? Γιατι δεν βγαζει νοημα!

Ειναι σαν να εχεις ενα πρασινο αυτοκινητο το οποιο δεν μπορει να ανεβει απο καποιο δρομο, να το αλλαζεις με το ιδιο ακριβως μοντελο αλλα σε κοκκινο και να ανεβαινει!

 

Παντως μου ακουγεται παρα πολυ περιεργο να μην εχει acpi. Ειδικα για λαπτοπ, ειναι σημαντικοτατο στοιχειο για την διαχειρηση της ενεργειας, αρα και της καταστασης του. Θα παρατηρουσες πχ οτι ζεσταινεται παραπανω απο οσο ζεσταινοταν με windows...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου συμφωνω απολυτα για αυτο δεν βγαζω ακρη για το πως δουλευει αφου δεν εχει acpi.

και για αυτο το ρωτησα πριν αλλα

na δες τι βγαζει ακριβως......

 

blackm76@blackm76-Compaq-615 ~ $ apt-cache policy acpi
acpi:
  Εγκατεστημένα: (κανένα)
  Υποψήφιο:      1.6-1
  Πίνακας Έκδοσης:
     1.6-1 0
        500 http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ quantal/universe amd64 Packages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...