Προς το περιεχόμενο

Πρώτες φήμες για τη 5η γενιά του iPad και για μοντέλο των 128GB [Επίσημη επιβεβαίωση]


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το ipad μάλλον θα δούμε και iphone 5s με 128 γίγα εσωτερικής μνήμης. Σ'ένα χρόνο θα υπάρχουν έξυπνες συσκευές με 128+128=256 γίγα συνολικής μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ θετική εξέλιξη η αύξηση τησ χωρητικότητας. Το μόνο άσχημο είναι ότι τα 800 δολλάρια θα γίνουν στην πτωχευμένη Ελλάδα 800€ στην καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι από το πρώτο iPod,  iPhone , iPad, macbook με SSD η Apple έχει εξωφρενικές χρεώσεις στην επιλογή μεγαλύτερης χωρητικότητας. Σαν να σου λέει πως δεν σου φτάνει η βασική χωρητικότητα , πλήρωσε αδρά την περισσότερα GBytes άπληστε. 

 

Πάντως τα 128 GByte τα έχει καθυστερήσει για πολλά χρόνια και ας το επέτρεπε η τεχνολογία. Το μέγεθος του iPad σε σύγκριση με το iPhone επιτρέπει μεγαλύτερες χωρητικότητα από τα 128Gbyte .  

 

Με 16 GByte στα iPod touch, iPhone, iPad την δουλειά σου την κάνεις και μπορείς να εγκαταστήσεις πλήθος μεγάλων προγραμμάτων.

 

Από την άλλη έχεις τον μπελά να προσθαφαιρείς αρχεία ήχου, βίντεο κάθε λίγο και λιγάκι. Τα πολλά GByte είναι άνεση. Αγόρασα την πρώτη γενιά iPad 3G με 64 GByte δύο μήνες μετά την εμφάνιση του iPad 2 στην Ελλάδα με έκπτωση 250 ευρώ. Με 50 ευρώ λιγότερα θα αγόρασα το iPad 2 16 Gbyte. Δεν το μετάνιωσα. Τα 64 GByte είναι άνεση και πολύ περισσότερο τα 128 GByte.

Σε σύγκριση με τα 16 Gbyte τα οποία στην πράξη είναι το πολύ 10 Gbyte λόγω του λειτουργικού, βασικών προγραμμάτων , με τα 128 Gbyte θα  έχεις όλη την συλλογή μουσικών αρχείων στο tablet. Πολύ περιστασιακά θα χρειάζεσαι να αφαιρείς αρχεία. 

 

H τιμή είναι τσουχτερή αλλά ποιος περιμένει κάτι φτηνό από την Apple. Αν πράγματι σε βάθος χρόνου χαρείς το iPad και σου φανεί ουσιαστικά  χρήσιμο, πέρα από την φιγούρα και τον αρχικό ενθουσιασμό, αξίζει την οικονομική επιβάρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που απαντησα με αυτον τον τροπο ειναι διοτι προκαλεσε οταν λεει για φαν μποις και νεφρα και αλλες τετοιες αηδιες που λενε τα 15 χρονα και οι καθυστερημενοι.Αρκετα με τους κομπλεξικους και τις προσβολες τους.

Μήπως έχεις κάνα-δυο νεφρά για πέταμα; Γιατί δεν είδα να το σχολιάζεις αυτό.

 

Δε το σχολίασα,γιατί είναι το κλασσικό αστειο(που περιέχει και την υπερβολή του),για τα προϊόντα της apple!

Αυτό δε σημαίνει,ότι συμφωνω και ούτε πρέπει να τα παίρνουμε στα σοβαρά!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέξους 4 και 10 είναι προϊόντα-φαντάσματα.

 

 

 

800 δολάρια = 592 ευρώ, οι τιμές Ελλάδας θα είναι πολύ πιο πάνω αλλά και στα 650 ευρώ να παίξει στην Ευρώπη θα είναι μια χαρά. Αν το χρήμα είναι ανεπαρκές υπάρχουν λύσεις με 32 γίγα εσωτερικής συν 64 γίγα sd card = 96 γίγα, ακόμα και λύσεις με 64+64 αν και δύσκολο να βρεθούν αυτή τη στιγμή. Π.χ. Note 2 και Note 10.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα σχόλια περί SD, είναι προφανής η άγνοια του πως λειτουργεί το iOS και της διαφοράς μεταξύ SD και ενσωματωμένης μνήμης. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει, το Google Search ήταν ακόμα δωρεάν υπηρεσία την τελευταία φορά που το τσέκαρα.

 

Εχεις δίκιο μωρέ , το iOS αν είχε SD δεν θα δούλευε σωστά.

Και η διάφορα της SD με την ενσωματωμένη (εκτός του 100€) είναι η ανυπόφορα αργή ταχύτητα (class 10 ?).

 

Οχι άλλο κάρβουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μάθε να απαντάς με επιχειρήματα. Δώσε μου links με τις ανάλογες μετρήσεις και επιχειρηματολόγησε γιατί θα πρέπει να γίνει Android το iOS και να ψάχνεις να βρεις "γιατί δεν παίρνει άλλες εφαρμογές; Αφού έχω τόσο ελεύθερο χώρο στην SD" και μετά τα συζητάμε. Μέχρι τότε, talk to the hand.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μάθε να απαντάς με επιχειρήματα. Δώσε μου links με τις ανάλογες μετρήσεις και επιχειρηματολόγησε γιατί θα πρέπει να γίνει Android το iOS και να ψάχνεις να βρεις "γιατί δεν παίρνει άλλες εφαρμογές; Αφού έχω τόσο ελεύθερο χώρο στην SD" και μετά τα συζητάμε. Μέχρι τότε, talk to the hand.

Μιλάς,για το jellybean,να υποθέσω!

1.Στα Samsung μολις "γεμίσει" η nand,αρχιζει και τα στέλνει στην sd!

2.Υπαρχουν apps,που προσπερνούν αυτόν το περιορισμό και σου δίνουν τη δυνατότητα,να περνάς χειροκίνητα τα apps,στην sd!

3.Και δες και λιγο πως τρέχει τα jb και τα wp7,ένα κινητό 3ετιας,με όλο το λογισμικό να είναι εγκατεστημένο στην sd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μάθε να απαντάς με επιχειρήματα. Δώσε μου links με τις ανάλογες μετρήσεις και επιχειρηματολόγησε γιατί θα πρέπει να γίνει Android το iOS και να ψάχνεις να βρεις "γιατί δεν παίρνει άλλες εφαρμογές; Αφού έχω τόσο ελεύθερο χώρο στην SD" και μετά τα συζητάμε. Μέχρι τότε, talk to the hand.

 

Μετρήσεις ? Με μια προσθήκη SD γίνεται το iOS -> Android ? Είναι φαντάζομαι δυσκολο για την Apple να υποστηρίξει SD γιατι θα χάνει τα 150 ευρώ που πουλάει τα 32Gb. Εσύ τελικά είσαι υπέρ της τσέπης σου ή της τσέπης της Apple ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα σου; Αν κοιτάζω την τσέπη μου; Σ' ευχαριστώ, αλλά δεν περιμένω από εσένα να με σώσεις. Μετρήσεις, ναι, read/write speed σε SD και στην ενσωματωμένη. Και συχνότητα καταστροφής της SD σε σχέση με την ενσωματωμένη. Μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα σου; Αν κοιτάζω την τσέπη μου; Σ' ευχαριστώ, αλλά δεν περιμένω από εσένα να με σώσεις. Μετρήσεις, ναι, read/write speed σε SD και στην ενσωματωμένη. Και συχνότητα καταστροφής της SD σε σχέση με την ενσωματωμένη. Μπορείς;

Νομίζω,ότι κοροϊδευόμαστε,μεταξύ μας!

Δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Πω πω πρωτοτυπία!

Πες μού ότι θα βάλουν και Bluetooth στις επόμενες συσκευές να πάθω την πλάκα μου.

 

 

 

Ο αποθηκευτικός χώρος είναι ότι φθηνότερο ρε παιδιά, θα μπορούσαν να ήταν πιο "γενναιόδωροι"  σε ότι ήδη έχουν κυκλοφορήσει.

Είναι κλασική τακτική να μην δίνουν πολύ μνήμη, ώστε μελλοντικά να το αυξήσουν και να πάμε πάλι να αγοράσουμε.

Δεν είναι μόνο η Apple έτσι, όλες οι εταιρίες το κάνουν! απλά η Apple μας πουλάει δαγκωμένα μήλα για ολόκληρα (τέσπα)

 

Μιλάμε τώρα για 16-32-64GB, όταν, πριν 5-6 χρόνια που είχαν την τιμητική τους οι εξωτερικές κάρτες για κινητά/φωτογραφικές και ήταν της τάξεως 8-16-32.

Ναι φυσικά! άλλες ταχύτητες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...