Προς το περιεχόμενο

intel core 2 quad Q6600 vs Q9400


gamingmania-13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Ποιο CPU ειναι καλυτερος Q6600 ή Q9400

Θελω να παρω ενα core 2 quad αλλα δεν ξερω ποιον, εχω ψαξει 

να δω ποιος ειναι καλυτερος τιποτα δεν εβγαλα ακρη.

 

2)Επισης μια καρα γραφικων και ειμαι αναμεσα σε αυτες:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516460

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513588

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Stock o 9400 είναι ελαφρά καλύτερος:

http://www.anandtech.com/bench/Product/76?vs=53

Αλλά με τα 1066 fsb (266) του, o 6600 θα κλοκάρει πολύ ψηλότερα απ ότι ο 9400 με τα 1333. Ειδικά αν βρεις GΟ έκδοση. Οπότε μπορεί να αποτελεί και καλύτερη επιλογή. Ξεκάθαρα καλύτεροι είναι οι Q95xx

 

2) Στις VGA, και ειδικότερα σε αυτήν την κατηγορία όπου το OC είναι σαν να μην υπάρχει, η καλύτερη λύση είναι η πιο φθηνή. Οπότε ξεκάθαρα η ASUS.

(και είμαι σίγουρος ότι αυτό ήθελε να πει και ο συναγωνιστής Area51)

 

Και ακόμα καλύτερα ότι βρεις εδώ:

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=7770

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Asus εχει το συστημα ψυξης DirectCU που νομιζω ειναι και αποτελεσματικο και αθορυβο και ενα χρονο επιπλεον εγγυηση για 10 ευρω παραπανω. εγω θα επελεγα αυτην.

συμφωνω απολυτα για τον επεξεργαστη ή οποιον βρει πιο φθηνα και λιγοτερο ζορισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Asus εχει το συστημα ψυξης DirectCU που νομιζω ειναι και αποτελεσματικο και αθορυβο και ενα χρονο επιπλεον εγγυηση για 10 ευρω παραπανω. εγω θα επελεγα αυτην.

συμφωνω απολυτα για τον επεξεργαστη ή οποιον βρει πιο φθηνα και λιγοτερο ζορισμενο

Αυτό είναι ένα σοβαρό point. Το DirectCU στην 7770 σίγουρα δεν είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα σοβαρό point. Το DirectCU στην 7770 σίγουρα δεν είναι...

 

 

1) Stock o 9400 είναι ελαφρά καλύτερος:

http://www.anandtech.com/bench/Product/76?vs=53

Αλλά με τα 1066 fsb (266) του, o 6600 θα κλοκάρει πολύ ψηλότερα απ ότι ο 9400 με τα 1333. Ειδικά αν βρεις GΟ έκδοση. Οπότε μπορεί να αποτελεί και καλύτερη επιλογή. Ξεκάθαρα καλύτεροι είναι οι Q95xx

 

2) Στις VGA, και ειδικότερα σε αυτήν την κατηγορία όπου το OC είναι σαν να μην υπάρχει, η καλύτερη λύση είναι η πιο φθηνή. Οπότε ξεκάθαρα η ASUS.

 

Και ακόμα καλύτερα ότι βρεις εδώ:

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=7770

(και είμαι σίγουρος ότι αυτό ήθελε να πει και ο συναγωνιστής Area51

Για καρτα σκευτομαι να παρω αυτην https://www.skroutz.gr/s/445749/XFX-Radeon-HD7700-1GB-Core-Edition.html

οσο για το cpu οι q95xx ειναι καλυτεροι απο τη βλεπω,αρα q95xx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DirectCU στην 7770 σίγουρα δεν είναι...

 

Γιατί περικαλώ???

 

Το ότι δεν την ακούω καθόλου και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες με πολύωρο gamind δηλαδή, δεν ενδιαφέρει καθόλου, εκτός απ' το 1 έτος παραπάνω εγγύησης?

 

Εκ πείρας μιλώ ειδικά αυτή τη στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί περικαλώ???

 

Η κάρτα είναι ούτως ή άλλως κρύα και οι περισσότερες υλοποιήσεις εξίσου αθόρυβες. Αυτό δεν είναι κάτι αρνητικό για την asus βέβαια, το αντίθετο. Απλά στη συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι κριτήριο.

 

τωρα εχω core 2 duo e7500

 

Αν βρεις φτηνά κάποιον από αυτούς που λες, οκ. Αν αλλάζεις επεξεργαστή για να μην κόβει την κάρτα, δεν υπάρχει λόγος. Μια χαρά θα τα πάει ο επεξεργαστής σου με την 7770.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και στα δύο που λέει ο από πάνω.

(άρα +2? :P )

 

Η έκδοση της XFX είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αθόρυβη. Τώρα το άλλο όμως ότι με 10 ευρώ αγοράζεις +1 χρόνο εγγύηση εμένα με πείθει πάντως.

 

Απλά να υπερθεματίσω πως την 7770 την πάει καλά και ο 6750. Αν παρ' όλα αυτά θες να πάρεις CPU πάνε στην πιο φθηνή Quad που θα βρεις (και αυτή λογικά είναι ο 6600). Την έχει άαααανετα την 7770

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και στα δύο που λέει ο από πάνω.

(άρα +2? :P )

 

Η έκδοση της XFX είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αθόρυβη. Τώρα το άλλο όμως ότι με 10 ευρώ αγοράζεις +1 χρόνο εγγύηση εμένα με πείθει πάντως.

 

Απλά να υπερθεματίσω πως την 7770 την πάει καλά και ο 6750. Αν παρ' όλα αυτά θες να πάρεις CPU πάνε στην πιο φθηνή Quad που θα βρεις (και αυτή λογικά είναι ο 6600). Την έχει άαααανετα την 7770

 7770 εφόσον έχει +1 χρόνο εγγύηση και που δεν υπάρχει πρόβλημα  με τον 6600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Q9400 θα προτιμούσα μάλλον τον Q6600, ιδιαίτερα αν είναι revision GO. Μπορεί να είναι παλαιότερος (65nm αντί 45nm) αλλά θα τον βρεις φτηνότερο, έχει περισσότερη cache (8Μ αντί 6Μ) και υπερχρονίζεται πολύ εύκολα.

Αν πας σε Q9450-Q9550 τότε έχουμε cache 12Μ, οπότε για μένα αξίζουν τα παραπάνω ευρώπουλα και βέβαια τους προτιμάς ...

Σε καρτούλα γραφικών σε 7770, αν δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο θέμα που να μου δημιουργούσε πρόβλημα (όπως διαστάσεις, οπότε πας στην "κοντή" asus), θα έπαιρνα αυτή με τη μεγαλύτερη εγγύηση.

Με τον επεξεργαστή που έχεις δεν νομίζω ότι θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα με την καρτούλα. Όμως, αν δώσεις τον δικό σου και βάλεις μερικά ευρώπουλα ακόμα, μπορείς να βρεις έναν Q9550 και να έχεις ένα αξιοπρεπέστατο συστηματάκι για αρκετό καιρό ακόμα. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια sorry που κανιβαλίζω το θέμα, αλλά ο Q8200 τι λέει, σε σχέση με τους Q6xxx και τους Q9xxx? ¨Επεσε ενας στα χέρια μου και δεν ξέρω αν αξίζει να τον αξιοποιήσω κάπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια sorry που κανιβαλίζω το θέμα, αλλά ο Q8200 τι λέει, σε σχέση με τους Q6xxx και τους Q9xxx? ¨Επεσε ενας στα χέρια μου και δεν ξέρω αν αξίζει να τον αξιοποιήσω κάπου....

Αν είσαι casual user και δεν έχεις καμία extreme κάρτα γραφικών, κράτα τον.. 

Πόσο μάλλον αν τον βρήκες τζάμπα :devil: 

Σε επιδόσεις είναι πάνω κάτω ίδιος με τον Q6600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Q9400 θα προτιμούσα μάλλον τον Q6600, ιδιαίτερα αν είναι revision GO. Μπορεί να είναι παλαιότερος (65nm αντί 45nm) αλλά θα τον βρεις φτηνότερο, έχει περισσότερη cache (8Μ αντί 6Μ) και υπερχρονίζεται πολύ εύκολα.

Αν πας σε Q9450-Q9550 τότε έχουμε cache 12Μ, οπότε για μένα αξίζουν τα παραπάνω ευρώπουλα και βέβαια τους προτιμάς ...

Σε καρτούλα γραφικών σε 7770, αν δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο θέμα που να μου δημιουργούσε πρόβλημα (όπως διαστάσεις, οπότε πας στην "κοντή" asus), θα έπαιρνα αυτή με τη μεγαλύτερη εγγύηση.

Με τον επεξεργαστή που έχεις δεν νομίζω ότι θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα με την καρτούλα. Όμως, αν δώσεις τον δικό σου και βάλεις μερικά ευρώπουλα ακόμα, μπορείς να βρεις έναν Q9550 και να έχεις ένα αξιοπρεπέστατο συστηματάκι για αρκετό καιρό ακόμα. ...

Aπό τη βλέπω αυτό θα κάνω θα πάρω έναν q9550 ή q9450.Αλλα σε τι revision?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...