Προς το περιεχόμενο

Corsair 500R.....αξίζει;


dimitris21gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πιστωτικό από το κατάστημα Msystems στα 100€.

Το ποσό αυτό προέρχεται από ένα ssd που μας άφησε χρόνους. Μπορώ να αναβάλω για λίγο την αγορά του νέου ssd και σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση του κουτιού μου.

 

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 50€ ακόμα και η αγορά, όπως καταλαβαίνετε, πρέπει να γίνει από το συγκεκριμένο μαγαζί. Η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι το Corsair 500R.

 

Πιστεύετε ότι αξίζει η αναβάθμιση σε σχέση με το κουτί που έχω τώρα (και φαίνεται στην υπογραφή μου). Έχει καλή ποιότητα ποιότητα κατασκευής; Γενικά αξίζει;

 

Αυτά που με κάνουν να θέλω να αλλάξω κουτί είναι τα εξής:

 

  • Θέλω να έχω απεριόριστο χώρο για την κάρτα γραφικών

  • Το cut για το backplate ψήκτρας να είναι αρκετό ώστε να μην αφαιρώ την μητρική άμα αλλάζω ψήκτρα.

  • Καλό cable management.

  • Να μπορώ αργότερα να βάλω καμιά έτοιμη υδρόψηκτρα, αν θέλω.

Παίρνει ότι κάρτα θες. Άμα βγουν μακρύτερες :P το ένα tray για δίσκους είναι αποσπώμενο

Το cut για το backplate είναι τεράστιο

Άψογο cable management

Μπαίνει έτοιμη υδρόψυξη

(δεν είναι τελείως αθόρυβο με τους stock ανεμιστήρες)

 

Εάν πας για ssd πας εδώ ασυζητητί. http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=15002

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εννοειται τοτε οτι παιρνεις ssd. Aυτος ειναι η καλυτερη περιπτωση για σενα: http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=13962 Αλλιως αυτος αν θες να την βγαλεις φθηνοτερα: http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=14572 αλλα εχει αρκετα χειροτερη τιμη/GB.

 

Αν είναι να δώσει 115+ ας κοιτάξει τον vertex 4 καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να δώσει 115+ ας κοιτάξει τον vertex 4 καλύτερα.

 

Δεν υπαρχει ο vertex4 δυστυχως στο msystems. Η καλυτερη επιλογη ειναι του TEOKOS αλλα ξεφευγει λιγο στο budget που εχει ορισει ο dimitris. Αν όμως αποφασισει να δωσει τα 150 ευρω για τον 330 με 180GB, τοτε σιγουρα αξιζει και με το παραπανω να δωσει αλλα 25 για τον 335 με 240GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ο vertex4 δυστυχως στο msystems. Η καλυτερη επιλογη ειναι του TEOKOS αλλα ξεφευγει λιγο στο budget που εχει ορισει ο dimitris. Αν όμως αποφασισει να δωσει τα 150 ευρω για τον 330 με 180GB, τοτε σιγουρα αξιζει και με το παραπανω να δωσει αλλα 25 για τον 335 με 240GB.

 

 

Ε αν δεν βάλει λεφτά ας κοιτάξει τον 840 που θα χει υποστήριξη από τη samsung ή τον V300.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε αν δεν βάλει λεφτά ας κοιτάξει τον 840 που θα χει υποστήριξη από τη samsung ή τον V300.

 

 

Και εγω μαλλον στον Samsung θα εκλεινα, και οι δυο δισκοι ειναι καλες επιλογες: http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=15002http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=14586

 

Αλλα ο dimitris δεν θελει να δωσει τοσα χρηματα. Αν δεν εχει προβλημα τοτε το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν τελικά πάρω τον ssd (που για εκεί με βλέπω) λέω να πάω για τον samsung 840 στα 120Gb. Δεν χρειάζομαι παραπάνω χωρητικότητα. Με καλύπτουν και οι σκληροί. Οι διαφορές στις ταχύτητες δεν θα φανούν ποτέ στο μάτι από όσα έχω διαβάσει.



Παίρνει ότι κάρτα θες. Άμα βγουν μακρύτερες :P το ένα tray για δίσκους είναι αποσπώμενο
Το cut για το backplate είναι τεράστιο
Άψογο cable management
Μπαίνει έτοιμη υδρόψυξη
(δεν είναι τελείως αθόρυβο με τους stock ανεμιστήρες)

Εάν πας για ssd πας εδώ ασυζητητί. http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=15002

 

Δεν νομίζω να βγαίνει το tray. Όταν το είχα ψάξει τότε που ήταν να το αγοράσω το κουτί έλεγε ότι δεν αφαιρείται.

Το cut δεν είναι αρκετά μεγάλο και έτσι για να αλλάξω ψήκτρα πρέπει να ξηλώσω την μητρική.

Τώρα για την υδρόψυξη όταν έρθει η ώρα αν τελικά πάω εκεί, θα το συζητήσουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το εν'λογω καταστημα ο 840 φαντάζει πράγματι η καλύτερη επιλογή με δεδομένο οτι δεν θα βάλεις και χρήματα..

 

Ναι, κάπως έτσι το βλέπω και εγώ. Μου μένουν και τα 50 τα οποία μπορώ είτε να τα φάω στις γκόμενες είτε να τα φυλάξω για καμιά καλύτερη ψήκτρα διότι η 212 δεν μου βγήκε καθόλου καλή. :P Βέβαια, η αλήθεια είναι, ότι δεν έπεσα και σε καλό cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαν που έχει από την μάνα της είναι καλό και αθόρυβο. Κάποια στιγμή θα πάω να πάρω και ένα ακόμα φαν από το πλαίσιο που και φθηνά. Αλλά και πόση διαφορά θα δω πια!

Σημειωτέον ότι ο cpu είναι στοκ με τάση 1.25 παρακαλώ. Άλλοι με τέτοια τάση παίζουν στα 4.6... xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oc και ρεύματα δεν έχω ιδέα, αλλά το push pull δίνει πολυ παραπάνω απο αυτο που φαντάζεσαι.. ποσο μάλλον αν το pull είναι αθόρυβο και δυνατό ! δοκίμασε το και θα με θυμηθείς σ'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν τελικά πάρω τον ssd (που για εκεί με βλέπω) λέω να πάω για τον samsung 840 στα 120Gb. Δεν χρειάζομαι παραπάνω χωρητικότητα. Με καλύπτουν και οι σκληροί. Οι διαφορές στις ταχύτητες δεν θα φανούν ποτέ στο μάτι από όσα έχω διαβάσει.

 

 

 

Δεν νομίζω να βγαίνει το tray. Όταν το είχα ψάξει τότε που ήταν να το αγοράσω το κουτί έλεγε ότι δεν αφαιρείται.

Το cut δεν είναι αρκετά μεγάλο και έτσι για να αλλάξω ψήκτρα πρέπει να ξηλώσω την μητρική.

Τώρα για την υδρόψυξη όταν έρθει η ώρα αν τελικά πάω εκεί, θα το συζητήσουμε.

Για το 500R τα λέω όλα αυτά βρε και όχι για το 690 :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα που μου έκοψαν το πιστωτικό και πήρα τον Kingston HyperX 3k 120GB. Καλός δεν είναι; Τον Samsung δεν τον είχαν και ο SanDisk που είχα σε κοντινή τιμή δεν  μου γέμιζε ιδιαίτερα το μάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα που μου έκοψαν το πιστωτικό και πήρα τον Kingston HyperX 3k 120GB. Καλός δεν είναι; Τον Samsung δεν τον είχαν και ο SanDisk που είχα σε κοντινή τιμή δεν  μου γέμιζε ιδιαίτερα το μάτι.

 

Aπο τον SanDisk πρεπει να ειναι καλυτερος. Και ναι αποτελει καλη επιλογη, ετσι κι αλλιως οι διαφορες μεταξυ των ssd ειναι μικρες και δεν αξιζει να περιμενεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...