Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω ενα προγραμμα για να σημειωσω τους λογαριασμους μου..


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης προβλημα,εχω δεκαδες λογαριασμους-accounts,κωδικους,pins και αλλα πολλα που ολα ειναι διαφορετικα και παντα πανω απο 8 ψηφια(συνηθως 16με συμβολα αναμεσα).Το προβλημα μου ειναι πως ισως καποια στιγμη ξεχασω καποιο,και αναγκαστικα πρεπει να τα σημειωσω καπου  και αυτο το καπου  πρεπει να ειναι προστατευμενο..Οποτε ψαχνω ενα προγραμμα ωστε να κανω αυτο  που ζηταω αλλα να εχεις τα εξης:

1)Nα ζηταει  3-4 ερωτησεις-απαντησεις που θα επιλεγω εγω..(οπως στα e-mails)

2)Να μπορω να επιλεξω τουλαχιστον 3 διαφορετικους κωδικους(των 32 ψηφιων ο καθενας και θα περιεχει συμβολα-αριθμους-γραμματα)

3)Ολα τα παραπανω να μου τα ζηταει καθε φορα που θελω προσβαση..

4)Να μην μπορει κανεις να αποκτησει προσβαση σε περιπτωση κλοπης με την χρηση διαφορων αλλων προγραμματων κτλ..

5)Το προγραμμα να μην χρειαζεται ιντερνετ,γιατι  ο υπολογιστης δεν εχει ουτε ειχε.

 

Αμα εχετε να προτεινετε κατι αλλο καλυτερο και πιο ασφαλες πειτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο αν εχεις ενα εξωτερικο φλασακι εστο μια καρτα μηνημης κατι τελος παντον...τα βαζεις σε ενα σημηωματαριο και τα αποφηκευης εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο αν εχεις ενα εξωτερικο φλασακι εστο μια καρτα μηνημης κατι τελος παντον...τα βαζεις σε ενα σημηωματαριο και τα αποφηκευης εκει...

Εχω εναν υπολογιστη και τους αποθηκευω εκει..Αλλα θελω να τους ''προστατεψω'' κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι αν το χάσει;

Αν του το κλέψουν; 

Όλα στη φόρα, έτσι; 

 

Ώρες ώρες δεν ξέρω αν διαβάζετε καθόλου το κείμενο ή απαντάτε μόνο βλέποντας τον τίτλο. 

Κι αν το διαβάζετε, κατά πόσο το διαβάζετε όλο.

Κι αν το διαβάζετε όλο κατά πόσο το καταλαβαίνετε.

 

 

Keepass από μένα μιας και το θέλεις offline. Είναι και portable. Ένα master password για να προστατεύεις τα περιεχόμενά του και μετά όλα μέσα.

 

Αν ήταν online θα σου έλεγα lastpass.

 

Άλλος τρόπος: 

 

Truecrypt container και μέσα ένα rar προστατευμένο το οποίο να περιέχει ένα .doc προστατευμένο. (<- too much!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι αν το χάσει;

Αν του το κλέψουν; 

Όλα στη φόρα, έτσι; 

 

Ώρες ώρες δεν ξέρω αν διαβάζετε καθόλου το κείμενο ή απαντάτε μόνο βλέποντας τον τίτλο. 

Κι αν το διαβάζετε, κατά πόσο το διαβάζετε όλο.

Κι αν το διαβάζετε όλο κατά πόσο το καταλαβαίνετε.

 

 

Keepass από μένα μιας και το θέλεις offline. Είναι και portable. Ένα master password για να προστατεύεις τα περιεχόμενά του και μετά όλα μέσα.

 

Αν ήταν online θα σου έλεγα lastpass.

 

Άλλος τρόπος: 

 

Truecrypt container και μέσα ένα rar προστατευμένο το οποίο να περιέχει ένα .doc προστατευμένο. (<- too much!)

 

και μετα αμα ξεχασει τον κωδικο για το rar και το doc  ????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω κάτι τέτοιο!

Πολλοί κωδικοί, κάμποσα emails, άλλα τόσα account σημαντικά και μη, άλλοι κωδικοί για άλλες υπηρεσίες κλπ. κλπ.

Μέχρι στιγμής απορώ πως δεν τα έχω ξεχάσει.. Περισσότερο τα έχει απομνημονεύσει η κίνηση του χεριού μου παρά το μυαλό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αρκετα ακομα στοιχεια οπωςΕνα καλο προγραμμα που χρησιμοποιω εγω (καθενας πως το βλεπει) ειναι το roboform, εχει ενα master passwοrd και με ενα κλικ κανει αυτοματo log in στις σελιδες, περιεχει ενα απλο σημειωματαριο για να σημειωνεις οτι θελεις εκει και αρκετα ακομα στοιχεια, θα σου προτεινα και την δωρεαν online υπηρεσια last pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα αμα ξεχασει τον κωδικο για το rar και το doc  ????

 

Για κάποιον που είναι συνηθισμένος να θυμάται μεγάλους και πολύπλοκους κωδικούς (όπως ο TS, αν κρίνω από το ερώτημά του), το να χρειαστεί να θυμάται μόνο 3 αντί για 1003 δεν θα του είναι κανένα πρόβλημα. Trust me, I know.

 

 

Πληρωμένο - δωρεάν (και αν σκεφτείτε ότι μπορεί να το βρει από τον θείο, I pity the fool που εμπιστεύεται τους κωδικούς του σε κρακαρισμένα προγράμματα, τη στιγμή που μπορεί να βρει εξίσου καλά με νόμιμο τρόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 ευρώ δεν είναι πολλά ...(νομίζω) υπάρχουν και πολύ απλές λύσεις να δημιουργήσεις ενα txt και κλείδωμα με ενα free encrypter αλλά δεν εχει τόσες δυνατότητες (μιλάω αυτό με τις εικόνες του steganos κτλ που νομίζω ενδιαφέρουν το topic starter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η πολύ απλή λύση του zip/rar/7z με κωδικό. Βάζεις τους κωδικούς σου σε ένα αρχείο κειμένου και το συμπιέζεις με κωδικό στο winrar ή στο 7zip (δωρεάν). Το ζιπαρισμένο αρχείο το ξανακλειδώνεις μέσα σε ένα άλλο zip/rar/7z πάλι με κωδικό.

Αν βάλεις από έναν πολύπλοκο κωδικό στο καθένα το σπάσιμο τους ανοίκει στην σφαίρα της φαντασίας και δεν είναι κάτι που θα μπορεί να το κάνει ο καθένας τυχάρπαστος cracker.

Τώρα αν κάποιος έχει πρόσβαση σε τεράστια ghost networks που αριθμούν σε αρκετές δεκάδες χιλιάδες υπολογιστές και βαλθεί να δει τα email σου ή να κάνει takeover τον λογαριασμό σου στο facebook, ε τότε τι να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 ευρώ δεν είναι πολλά ...(νομίζω) υπάρχουν και πολύ απλές λύσεις να δημιουργήσεις ενα txt και κλείδωμα με ενα free encrypter αλλά δεν εχει τόσες δυνατότητες (μιλάω αυτό με τις εικόνες του steganos κτλ που νομίζω ενδιαφέρουν το topic starter)

 

 

τι να πω 

 

Βασικά, τίποτα. Δεν μου άρεσε που δεν έχει κάποιο page με τα features που προσφέρει -> έπρεπε να τα ψάξω στο google για να τα δω. Και από αυτά που είδα, δεν με εντυπωσίασε και τόσο. Ναι έχει βάλει το PicPass όπως το ονομάζει, αλλά σαν να μου φαίνεται ότι αυτό είναι άλλος ένας εφετζίδικος τρόπος για να ξεκλειδώνεις τα υπόλοιπα. 

 

Με το απλό search που έκανα δεν αναφέρεται πουθενά τι αλγόριθμους χρησιμοποιεί. Επίσης από τα λίγα που είδα δεν υποστηρίζει key files ενώ το keepass το κάνει. 

 

Αν κάνω λάθος σε κάτι από αυτά, πες μου το. Όπως είπα και πριν, όμως, με αυτά που προσφέρει δεν αξίζει ούτε τα 25€ μιας και το keepass προσφέρει πολλά περισσότερα και είναι και δωρεάν.

 

Edit: 

 

Και δίχως να αναφέρω τα plugins που έχει το keepass :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...