Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εγκατασταση των windows 7 σε HDD φορμαρισμενο σε ext4


georgemathios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Εχω ενα θεματακι με 2 σκληρους, οταν παω να κανω εγκατασταση των windows σε 2 διαφορετικα pc. Στους σκληρους αυτους ειχα εγκατεστημενα μονο ubuntu και τωρα θελω να περασω windows 7 αλλα οταν παει να κανει την εγκατασταση μου βγαζει σφαλμα οτι δεν μπορεσε να εγκαταστησει τα windows. Δοκιμασα και με αλλο cd αλλη σιντιερα και παλι το ιδιο. Μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα οτι δεν μπορουν να εγκατασταθουν διοτι εχει αλλαξει απο NTFS σε ext4 λογω linux. Οποτε η ερωτηση ειναι πως αλλαζουμε παλι σε NTFS ωστε να μπορεσει να γινει η εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οποτε η ερωτηση ειναι πως αλλαζουμε παλι σε NTFS ωστε να μπορεσει να γινει η εγκατασταση?

Live cd του Ubuntu, κατεβασμα του GParted και format/partition απο εκει.

Το cd των Windows δεν βλεπει καν το σκληρο, για να τον κανεις ολικο format απο εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την εγκατάσταση των 7 σε καποιο σημείο σου εμφανίζει ένα πάνελ να διαλέξεις δίσκο. Κάτω δεξιά γράφει επιπλέον επιλογές ή για προχωρημένους ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς. Πάτα εκεί και διέγραψε τελείως ότι partitions έχει δημιουργήσει ΤΟ UBUNTU (όλα τα partitions σε ext3, swap) και δημιούργησε ένα νέο partition σε ntfs.

Αυτό θα διαγράψει τελείως τον δίσκο, αν θέλεις να πάρεις κάποια αρχεία κάνε backup πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live cd του Ubuntu, κατεβασμα του GParted και format/partition απο εκει.

Το cd των Windows δεν βλεπει καν το σκληρο, για να τον κανεις ολικο format απο εκει?

εδω ειναι το περιεργο τον βλεπει κανονικα τον δισκο και ενω μου επιτρεπει να κανω την διαμορφωση  απο τις επιλογες που σου εχει οταν παει να ξεκινησει βγαζει το σφαλμα. Το θεμα ειναι οτι οταν τον βγαζω και τον βαζω σε αλλο pc με windows οπως ειπες και εσυ δεν το βλεπει καθολου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows αγνοούν οτιδήποτε διαμόρφωση που δεν χρησιμοποιούν τα ίδια.

Με το gparted που λέει ο gi0 ή με όποιο τρόπο ξέρεις σβήσε τον δίσκο και φτιάξε ένα διαμέρισμα για τα windows μείον τον χώρο που θέλεις να δώσεις στα ubunta π.χ. αν έχει 500gb ο δίσκος φτιάξε 450gb διαμέρισμα ntfs για τα windows και άσε τον υπόλοιπο χώρο χύμα, μην φτιάξεις διαμέρισμα εκεί.

Εγκατέστησε πρώτα τα windows μετά όταν ξεκινήσεις με το ububtu cd θα έχει επιλογή να μπει στον ελεύθερο χώρο,αυτό που άφησες δηλαδή,και θα φτιάξει και το boot menu αυτόματα.



εδω ειναι το περιεργο τον βλεπει κανονικα τον δισκο και ενω μου επιτρεπει να κανω την διαμορφωση  απο τις επιλογες που σου εχει οταν παει να ξεκινησει βγαζει το σφαλμα. Το θεμα ειναι οτι οταν τον βγαζω και τον βαζω σε αλλο pc με windows οπως ειπες και εσυ δεν το βλεπει καθολου. 

...σαν μονάδα δίσκου,αν μπεις στην διαχείριση δίσκων μια χαρά θα τον δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...σαν μονάδα δίσκου,αν μπεις στην διαχείριση δίσκων μια χαρά θα τον δείξει.

 

 

Δυστυχως ουτε εκει μου το βγαζει. Προσπαθησα μηπως και κανω την διαμορφωση απο κει. Ο δισκος παντως λειτουργει κανονικα. Οπως και να εχει θα δοκιμασω την λυσι του Gio και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...