Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για κάρτα γραφικών...


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Έχω την εξής απορία η οποία αφορά γενικά όλες τις κάρτες γραφικών... Έστω ότι έχουμε την ίδια ακριβώς κάρτα σε δύο εκδόσεις... Μία με 2GB και μία με 4GB... Έχω ακούσει ότι αν ο η μνήμη της κάρτας γραφικών γεμίσει τότε χρησιμοποιεί την μνήμη RAM ισχύει ή όχι; Αν ναι τότε σε ένα σύστημα με αρκετή ram δεν χρειάζεται να πάρεις 4GB στην κάρτα... Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ φυσικά. Για άλλους λόγους χρησιμοποιεί την VRAM (επεξεργασία δεδομένων)και για άλλους την RAM (αποστολή από και προς την CPU των δεδομένων).

 

Εξάλλου η GDDR με την DDR είναι εντελώς άλλη τεχνολογία. Δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καρτες τις sapphire εχουνε μια τετοια πατεντα,Αν ναι τότε σε ένα σύστημα με αρκετή ram δεν χρειάζεται να πάρεις 4GB στην κάρτα... Σωστά;λαθος οι καρτες των 50-90€ (με χαμηλο core clock πχ.650mz)  που εχουνε 4gb το memory clock  ειναι τοσο αργo που ουτε η μιση της μισης δεν γεμιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για φθηνές κάρτες... Συγκεκριμένα αναφέρομαι στην EVGA GTX680... Είμαι ανάμεσα στην 2 gb και στην 4gb.... Και το σύστημα θα έχει 16 ή 32 gb ram... Ο λόγος που θέλω την κάρτα αυτή είναι για επαγγελματική επεξεργασία φωτογραφιών(photoshop) και βίντεο(premier pro) και ελάχιστα για gaming. Συν του ότι το σύστημα προορίζεται για hackintosh στα οποία δεν μπορείς να έχεις sli... Αξίζει να πάω στα 4 gb δίνοντας 100+ επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ Η ΟΘΟΝΗ!ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ , ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ, ΕΝΩ Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ!!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 680?  :P

lol ... θα ηταν τρατζικ.....

 

Έχω ακούσει ότι αν ο η μνήμη της κάρτας γραφικών γεμίσει τότε χρησιμοποιεί την μνήμη RAM ισχύει ή όχι;

γι αυτο το κοματι ελεγα μηπως εννοει turbocache

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...