Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμισης καρτας γραφικων σε mobo ASUS m2n-e


vagos1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω αυτη την mobo..

http://www.asus.com/Motherboard/M2NE/#overview
ο cpu ειναι amd athlon 64 3500+ 
2gb ram,λειτουργικο windows 7 32bit

ειναι παλια κ επειδη δεν περισευουνε πολλα χρηματα αν ξερετε τι καρτα γραφικων maximum μπορει να παρει στις μερες μας??
επισης η ραμ ξερω ειναι λιγη να φορτοσω αλλα 2gb και να βαλω τα 64bit λειτουργικο??
δεν εχω τρελες απαιτησεις αλλα να παιζω κανενα παιχνιδακι που κ που.
απλα δεν ξερω αμα αξιζει να το αναβαθμισω η οχι.
ειναι λειτουργικο αλλα αργουτσικο,ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο...!  εχεις μονοπυρηνο επεξεργαστη, και αυτο ειναι το βασικο σου προβλημα. σημερα τα παιχνιδια, απαιτουν τουλαχιστον 2πυρηνο..!!!

 

αλλα...., για πες ακομα,

1 τι οθονη εχεις?

2 τι μπατζετ?

3 ποια παιχνιδια σε ενδιαφερουν?

 

τα 7αρια, αστα οπως ειναι. μην πας σε 64bit, θα γονατισει εντελως το μηχανημα!!

 

 

EDIT.  τωρα ειδα οτι η μητρικη υποστηριζει και νεοτερους επεξεργαστες. μπορεις καλιστα να βρεις εναν Athlon II X3, και να τον βαλεις επανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οθονη εχω μια lg l1917s 
με ενδιαφερουνε fps και στρατηγικης δεν με νοιαζουνε να τρεχουνε τουμπανο αρκει να τρεχουνε νορμαλ.
μαξ κανα 100σταρικο λεω για καρτα.
εσυ λες να αλλαξω και επεξεργαστη εκτος απο καρτα??

αμα βαλω ομως τα 64bita μπορω να του βαλω μεχρι 5-6 gb ram που εχω γιατι με τα 32αρια μεχρι 3gb διαβαζουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οθονη εχω μια lg l1917s 

με ενδιαφερουνε fps και στρατηγικης δεν με νοιαζουνε να τρεχουνε τουμπανο αρκει να τρεχουνε νορμαλ.

μαξ κανα 100σταρικο λεω για καρτα.

εσυ λες να αλλαξω και επεξεργαστη εκτος απο καρτα??

 

αμα βαλω ομως τα 64bita μπορω να του βαλω μεχρι 5-6 gb ram που εχω γιατι με τα 32αρια μεχρι 3gb διαβαζουνε.

Σου ειναι αχρηστη τοση ραμ με το συστημα που εχεις,προσπαθησε να διαθεσεις λεφτα οπως ειπε ο φιλος για επεξεργαστη και καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μαξ κανα 100σταρικο λεω για καρτα.

εσυ λες να αλλαξω και επεξεργαστη εκτος απο καρτα??

 

με 100€ βαζεις και καρτα και επεξεργαστη.

ψαξε καμια αγγελια στο insomnia τουλαχιστον για εναν επεξεργαστη μεταχειρισμένο,  η μητρικη σου περνει ακομα και τον phenom x4 925 !!! 

 

εχεις αρκετες επιλογες αναβαθμισης σε cpu !!!!

 

πρωτα κιτα να δεις τι θα κανεις με αυτο το θεμα και μετα δες για καρτα, για τα παιχνιδια στρατηγικής πχ θέλουν επεξεργαστώ !!! 

 

εδω παιζει ενας athlon x4 630 στα 50€, αρκετα καλος, αυτος παει γαντι και με την μητρικη σου και με μια καρτα γραφικων του ''σημερα'' πχ 7750 η gtx640

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/125959-amd-phenom-ii-x6-1090t-scythe-mugen-3-amd-athlon-ii-630/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 100€ βαζεις και καρτα και επεξεργαστη.

ψαξε καμια αγγελια στο insomnia τουλαχιστον για εναν επεξεργαστη μεταχειρισμένο,  η μητρικη σου περνει ακομα και τον phenom x4 925 !!! 

 

εχεις αρκετες επιλογες αναβαθμισης σε cpu !!!!

 

πρωτα κιτα να δεις τι θα κανεις με αυτο το θεμα και μετα δες για καρτα, για τα παιχνιδια στρατηγικής πχ θέλουν επεξεργαστώ !!! 

 

εδω παιζει ενας athlon x4 630 στα 50€, αρκετα καλος, αυτος παει γαντι και με την μητρικη σου και με μια καρτα γραφικων του ''σημερα'' πχ 7750 η gtx640

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/125959-amd-phenom-ii-x6-1090t-scythe-mugen-3-amd-athlon-ii-630/

 

 

βρηκα αυτον ....

 

http://www.skroutz.gr/s/2832755/AMD-Athlon-II-X4-640-Tray.html

 

και αυτον τον phenom 

 

http://www.amazon.co.uk/AMD-HDZ965FBGMBOX-Phenom-II-965/dp/B002SRQ214/ref=reg_hu-rd_add_1_dp

 

στα 65 ευρο.

απο οτι λεει κανει συμφωνα με το socket της motherboard που ειναι am2+

 

phenom x4 925 δεν βρηκα τιποτα στο skroutz...ειναι καλυτερος απο τον athlon II x4???

 

και μετα για καρτουλα??καλα με βλεπω μια 200αρα να μην με φτανουνε... :'(

 

 

 

Επεξ/σία από vagos1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τον Athlon II X4 640 να κανεις την δουλεια σου.

 

Αντε να πεις οτι ενας Athlon II X4 με εναν Phenom II X4 της ιδιας συχνοτητας, εχει διαφορα σε επιδοσεις χονδρικα 5-10% (πολυ χονδρικα και μπακαλιστικα). Και αυτο οχι σε ολες τις εφαρμογες.

 

Παρε τον Athlon II X4 640, 2GB RAM, (προαιρετικα μια ψυκτρα για τον επεξεργαστη) και μια καρτα γραφικων. Νομιζω οτι ετσι θα το κρατησεις το μηχανημα 2-3 χρονια ακομη.

 

Μια καλη entry level gaming καρτα θα ηταν μια με Radeon HD 7750 gpu. Η οποια καταναλωνει και λιγα Watts, οποτε δεν θα ζοριστει και το τροφοδοτικο.

 

Για να βαλεις τον Athlon II X4 640 επεξεργαστη θα πρεπει να αναβαθμισεις το BIOS της μητρικης τουλαχιστον στην εκδοση 3001 . Διαφορετικα δεν θα δει τον επεξεργαστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τον Athlon II X4 640 να κανεις την δουλεια σου.

 

Αντε να πεις οτι ενας Athlon II X4 με εναν Phenom II X4 της ιδιας συχνοτητας, εχει διαφορα σε επιδοσεις χονδρικα 5-10% (πολυ χονδρικα και μπακαλιστικα). Και αυτο οχι σε ολες τις εφαρμογες.

 

Παρε τον Athlon II X4 640, 2GB RAM, (προαιρετικα μια ψυκτρα για τον επεξεργαστη) και μια καρτα γραφικων. Νομιζω οτι ετσι θα το κρατησεις το μηχανημα 2-3 χρονια ακομη.

 

Μια καλη entry level gaming καρτα θα ηταν μια με Radeon HD 7750 gpu. Η οποια καταναλωνει και λιγα Watts, οποτε δεν θα ζοριστει και το τροφοδοτικο.

 

Για να βαλεις τον Athlon II X4 640 επεξεργαστη θα πρεπει να αναβαθμισεις το BIOS της μητρικης τουλαχιστον στην εκδοση 3001 . Διαφορετικα δεν θα δει τον επεξεργαστη.

νομιζω τον phenom II x4 965 που βρηκα δεν τον σηκωνει η μητρικη...μεχρι τον 945 λεει...εκτος αμα δεν τσεκαρα καλα..οποτε μαλλον τον ξεχναω...

και κοιταω για τον athlon II x4 640 η αμα βρω κανεναν phenom 9950 black edition...

αμα κανω τωρα την αναβαθμιση στην εκδοση 3001 θα εχω προβλημα μεχρι να βαλω τον νεο επεξεργαστη??

 

επισης εχω 4gb ram (1x2gb kingston 800 ddr2 και 2 χ1gb σαν εξτρα αλλα μονο τα 2gb χρησιμοποιουνε λογω των 32bit.....)

 

http://prntscr.com/r535p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε τον αθλον Χ4 , για το σύστημα που έχεις είναι μια χαρά.

και δεν χρειάζεται να δώσεις 200+ για κάρτα.

 

η πέρνεις μια μικρή καινούρια απλά να κανεισ την δουλειά σου, η οποία σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερη από αυτή που έχεις η μαζεύεις κανένα 100αρικο και πέρνεις μια παρά πολύ καλή μεταχείριση απ το insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.  τον 965 τον ξεχνας. δεν υποστηριζεται απο τη μητρικη σου. οπως, σωστα ειδες, μεχρι 945 μπορει.

2. ο 640 ειναι -σχεδον- εξισου καλος, για την χρηση που τον θες.

3  την αναβαθμιση στο BIOS πρεπει να την κανεις ΤΩΡΑ, οπως εισαι, με τον επεξεργαστη που ηδη εχεις επανω. και μετα, κανεις αλλαγη!

4  τα 32bit windows "βλεπουν" μεχρι 3,2-3,3GB RAM. απο εκει και περα οποιαδηποτε μειωση, καπου αλλου χρησιμοποιειται...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε και εγώ σχεδόν την ίδια μητρική έχω και ψάχνω τον phenom 945 να του βάλω, αγόρασα και μια 6870 και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος.

 

Αποστολή από το ZTE-BLADE με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με τους απλους Phenom της πρωτης γενιας, oi Athlon II ειναι καλυτεροι.

 

Επισης αν δεν θελεις να αγορασεις ψυκτρα και θελεις να χρησιμοποιησεις αυτην της AMD, τοτε μπορεις να παρεις την BOX εκδοση του Athlon II X4 640 επεξεργαστη

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21300&cat=2&sub=319&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

Εχει μονο 2 ευρω διαφορα σε σχεση με τον tray (ο tray ειναι χωρις κουτι), ενω καλυπτεται απο 3 χρονια εγγυηση και εχει και ψυκτρα στο κουτι του,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης καλο ειναι να μας πεις ποιο ειναι το συνολικο μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις για αυτα που χρειαζεται το συστημα σου.

μεχρι στιγμης εχεις αναφερεις €100 για καρτα γραφικων. μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω και για τα υπολοιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε και εγώ σχεδόν την ίδια μητρική έχω και ψάχνω τον phenom 945 να του βάλω, αγόρασα και μια 6870 και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος.

 

Αποστολή από το ZTE-BLADE με τη χρήση Insomnia App

phenom 945 δεν βρισκω πουθενα βρηκα μονο αμαζον με προνομιακη τιμη των....195 λιρων!!!

 

http://www.amazon.co.uk/AMD-Phenom-945-Quad-Core-Processor/dp/B00273JQ26/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1359727970&sr=1-2

 

επισης καλο ειναι να μας πεις ποιο ειναι το συνολικο μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις για αυτα που χρειαζεται το συστημα σου.

μεχρι στιγμης εχεις αναφερεις €100 για καρτα γραφικων. μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω και για τα υπολοιπα?

οπως βλεπω κανα 67αρι να παει ο athlon x4 που πρεπει να αγορασθει....και βαρια αλλα 100 για καρτα και ειμαι οκ.

απο μνημες νομιζω δεν θα χω προβλημα.αγοραζονται κ αργοτερα.

απο καρτες τι πρεπει να κοιταξω??1gb ddr5?οπως ειπατε πιο πανω καμια 7750 η 7770 ας πουμε??

το θεμα ειναι κ να κουμπονει κ στην mobo μου!! :D

σορρυ που δε το κατεχω γι αυτο σας ρωταω ο κλαδος μου ειναι το ps3 κυριως!!

Σε σχεση με τους απλους Phenom της πρωτης γενιας, oi Athlon II ειναι καλυτεροι.

 

Επισης αν δεν θελεις να αγορασεις ψυκτρα και θελεις να χρησιμοποιησεις αυτην της AMD, τοτε μπορεις να παρεις την BOX εκδοση του Athlon II X4 640 επεξεργαστη

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21300&cat=2&sub=319&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

 

Εχει μονο 2 ευρω διαφορα σε σχεση με τον tray (ο tray ειναι χωρις κουτι), ενω καλυπτεται απο 3 χρονια εγγυηση και εχει και ψυκτρα στο κουτι του,

 

για να μην αλλαξω μητρικη πρεπει να παω στον athlon x4 φενεται καλη λυση το θεμα ειναι να κρατησει ασ πουμε 2 χρονακια ακομα.

1.  τον 965 τον ξεχνας. δεν υποστηριζεται απο τη μητρικη σου. οπως, σωστα ειδες, μεχρι 945 μπορει.

2. ο 640 ειναι -σχεδον- εξισου καλος, για την χρηση που τον θες.

3  την αναβαθμιση στο BIOS πρεπει να την κανεις ΤΩΡΑ, οπως εισαι, με τον επεξεργαστη που ηδη εχεις επανω. και μετα, κανεις αλλαγη!

4  τα 32bit windows "βλεπουν" μεχρι 3,2-3,3GB RAM. απο εκει και περα οποιαδηποτε μειωση, καπου αλλου χρησιμοποιειται...!

για να παω στον 965 πρεπει να αλλαξω και motherboard και να παω σε κατι τετοιο στυλ...αλλα θα φυγω πολυ..σιγουρα πολυ καλυτερη απο την δικη μου mobo αυτη..

 

http://www.amazon.co.uk/ADMI-Phenom-Quad-Core-3-4GHz/dp/B00864NORI/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1359725894&sr=8-3

 

σκετη εχει γυρω στις 55 λιρες+κανα 93αρι ο επεξεργαστης απο δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...