Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο


Joanna000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη στιγμη σπουδαζω Ειδικος Ενδυματολογιας και Σχεδιασης Μοδας και ενδιαφερομαι για Ενδυματολογια στο μελλον. Βεβαια ειναι νωρις ακομα, αλλα το ψαχνω σιγα σιγα απο τωρα για να λαβω τα μετρα μου και να κανω και τα κουμαντα μου στη πορεια, μην τρεχω τελευταια στιγμη. Δεν ξερω σε τι χωρες παιζει τι σε αυτο το τομεα, εννοω πανεπιστημια κ τετοια, αλλα θα με ενδιεφερε καπου αγγλοφωνα μιας και εχω ενα μετριο επιπεδο στα αγγλικα χωρις να εχω καποιο χαρτι ομως..Για Αγγλια και Γαλλια, ξεροντας οτι ειδικα η αγγλια ειναι ακριβη χωρα,για Γαλλια δεν το χω ψαξει τοσο εις βαθους, και γενικα δεν εχω καποιο ειδικο κολημα κ καπου εκτος πρωτευουσας θα ειμαι οκ που θα ναι κ πιο οικονομικα.

:shifty:  Ερωτησεις: :shifty:
 

  • Να φανταστω, θα πρεπει να εχουμε ενα profyciensy ή IELTS επιπεδο πανω στα αγγλικα ας πουμε για να παμε για μεταπτυχιακο ε?

 

  • Καπου ακουσα οτι θα πρεπει να κανεις ενα προμεταπτυχιακο σταδιο,καποια προετοιμασια πριν πας για μεταπτυχιακο εξω. Γνωριζει κατι καποιος?

 

  • Δεν υπαρχει καποια βοηθεια στο οικονομικο για τα μεταπτυχιακα ?

 

  • Επισης αναγνωριζονται εξω τα πτυχια ΙΕΚ? Γιατι καπου ακουσα οτι των ΤΕΕ δεν αναγνωριζονται, κατι τετοιο..

 

  • Το μεταπτυχιακο ειναι ενα χρονο ή και βαλε?

 

( :-( Συγνωμη παιδια για τις πολλες-μαζεμενες ερωτησεις :huh: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη σπουδαζω Ειδικος Ενδυματολογιας και Σχεδιασης Μοδας και ενδιαφερομαι για Ενδυματολογια στο μελλον. Βεβαια ειναι νωρις ακομα, αλλα το ψαχνω σιγα σιγα απο τωρα για να λαβω τα μετρα μου και να κανω και τα κουμαντα μου στη πορεια, μην τρεχω τελευταια στιγμη. Δεν ξερω σε τι χωρες παιζει τι σε αυτο το τομεα, εννοω πανεπιστημια κ τετοια, αλλα θα με ενδιεφερε καπου αγγλοφωνα μιας και εχω ενα μετριο επιπεδο στα αγγλικα χωρις να εχω καποιο χαρτι ομως..Για Αγγλια και Γαλλια, ξεροντας οτι ειδικα η αγγλια ειναι ακριβη χωρα,για Γαλλια δεν το χω ψαξει τοσο εις βαθους, και γενικα δεν εχω καποιο ειδικο κολημα κ καπου εκτος πρωτευουσας θα ειμαι οκ που θα ναι κ πιο οικονομικα.

 

:shifty:  Ερωτησεις: :shifty:

 

  • Να φανταστω, θα πρεπει να εχουμε ενα profyciensy ή IELTS επιπεδο πανω στα αγγλικα ας πουμε για να παμε για μεταπτυχιακο ε?

 

  • Καπου ακουσα οτι θα πρεπει να κανεις ενα προμεταπτυχιακο σταδιο,καποια προετοιμασια πριν πας για μεταπτυχιακο εξω. Γνωριζει κατι καποιος?

 

  • Δεν υπαρχει καποια βοηθεια στο οικονομικο για τα μεταπτυχιακα ?

 

  • Επισης αναγνωριζονται εξω τα πτυχια ΙΕΚ? Γιατι καπου ακουσα οτι των ΤΕΕ δεν αναγνωριζονται, κατι τετοιο..

 

  • Το μεταπτυχιακο ειναι ενα χρονο ή και βαλε?

 

( :-( Συγνωμη παιδια για τις πολλες-μαζεμενες ερωτησεις :huh: )

 

 

Για τα αγγλικά. Κατα 99% θα σου ζητηθεί κάτι. Σίγουρα όχι proficiency (σε κανένα από αυτά που έχω ψάξει δεν μου ζήτησαν proficiency). Συνήθως toefl, ή toeic ή ielts. Kαι συνήθως σου δίνουν το όριο που σου ζητάν στο επίπεδο. Κατα μέσο όρο θέλουν ένα ielts με 6 (αριστα το 9) και τουλάχιστον 6,5 στην έκθεση.

 

Για το προμεταπτυχιακό δεν έχω ακούσει τίποτα. Η εμπειρία και η ασχολία με το αντικείμενο βοηθάνε στα cv και στα motivational letters αλλά κάτι υποχρεωτικό δεν έχω ακούσει.

 

Οικονομικές βοήθειες, είτε δάνειο (μπορεί να φτάσει και 20 χιλιάρικα αναλόγως το εισόδημα, προφανώς του γονέα) Και υποτροφίες υπάρχουν πάρα πολλές ωστόσο οι προθεσμίες νομίζω ότι είναι μέχρι και Δεκέμβρη. Ωστόσο πρέπει να το ψάξεις αρκετά γιατί υπάρχουν πολλές και με διάφορα προαπαιτούμενα..

 

Για πτυχία ιεκ δεν έχω ιδέα.

 

Τα περισσότερα είναι 2 χρόνια, υπάρχουν και με ένα, για πάνω απο 2 δεν έχω ακούσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά ζητάνε IELTS ή TOEFL, αλλά πολλά δέχονται και το Proficiency του Cambridge.
Προμεταπτυχιακό κάνεις μόνο εαν η επιτροπή αξιολόγησης κρίνει οτι δεν έχεις 100% τα προσοντα ή τις γνώσεις ή την επαφή με κάποιο απο τα μαθήματα του μεταπτυχιακού, αυτό φυσικά ανάλογα με το πανεπιστήμιο. Δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια pre-master courses.
 

η μεγαλύτερη πλειοψηφία των full-time μεταπτυχιακών στο UK είναι 1 χρόνο, αλλά υπάρχουν και άλλα που είναι δυο χρόνια. Παραπάνω χρόνια πάς για Mphil. ή PhD.

 

στον τομέα σου δεν έχω ιδέα τι παίζει, αλλά απο ΙΕΚ σε ΚΑΛΟ πανεπιστήμιο στο Η.Βασίλειο... δυστυχώς δύσκολα...
γιατι δεν ρωτάς για αρχή το ΙΕΚ στο οποίο πας να σου πουν με ποια πανεπιστήμια εξωτερικού συνεργάζεται; εαν συνεργάζεται, και γενικότερα κάνε μια έρευνα στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων, εκεί θα βρείς όλες τις πληροφορίες για τις προυποθέσεις εισαγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά ζητάνε IELTS ή TOEFL, αλλά πολλά δέχονται και το Proficiency του Cambridge.

Προμεταπτυχιακό κάνεις μόνο εαν η επιτροπή αξιολόγησης κρίνει οτι δεν έχεις 100% τα προσοντα ή τις γνώσεις ή την επαφή με κάποιο απο τα μαθήματα του μεταπτυχιακού, αυτό φυσικά ανάλογα με το πανεπιστήμιο. Δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια pre-master courses.

 

στον τομέα σου δεν έχω ιδέα τι παίζει, αλλά απο ΙΕΚ σε ΚΑΛΟ πανεπιστήμιο στο Η.Βασίλειο... δυστυχώς δύσκολα...

γιατι δεν ρωτάς για αρχή το ΙΕΚ στο οποίο πας να σου πουν με ποια πανεπιστήμια εξωτερικού συνεργάζεται; εαν συνεργάζεται, και γενικότερα κάνε μια έρευνα στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων, εκεί θα βρείς όλες τις πληροφορίες για τις προυποθέσεις εισαγωγής.

Καταλαβα.. Πολυ τρεξιμο... και λεφτα φυσικα..λολ. Λεω να το ψαξω μονη μου γιατι το ΙΕΚ μου παρολο που ειναι πολυ καλο σε γενικες γραμμες, η γραμματεια- διευθυνση ειναι λιγο για το "στα παλια μου τα παπουτσια" ενα πραγμα και δεν βγαζω ακρη μαζι τους, μου σπανε τα νευρα οποτε λεω ασε θα ψαξω παλι μονη μου οπως ανεκαθεν εκανα. Βεβαια δεν ξερω εαν αλλαξει στη κατι στη πορεια σε αυτο.

 

Το ΙΕΚ μου μας ειχε ενημερωσει για ενα προγραμμα "leonardo da vinci" λεγεται κ συμφερε κατα παρα πολυ, ηταν μια βοηθεια, αλλα δεν εκατσε τελικα.

 

Φυσικα και θα το ψαξω στα 2 site που μου στειλαν να δω τι παιζει και απο κει. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια. Μηπως γνωριζει καποιος περι μεταπτυχιακων στο εξωτερικο εαν υπαρχει καποιο site που να δειχνει ποια ειδικοτητα υπαρχει που κ σε πιο πανεπιστημιο? Κατι, καποια βοηθεια? :-D

 

 

Γεια σου,αν ψαχνεις για

μεταπτυχιακο στη Αμερικη,μπορεις να κοιταξεις εδώ-http://www.utexas.edu/world/univ/state/ οπου μπορεις να δεις μια λιστα από όλα τα

πανεπιστημια στην Αμερικη,ανα πολιτεια.Μπορεις επισης να ψαξεις στο περιοδικο Forbes για την καταταξη των πανεπιστημιων

αν θελεις να δεις τα κορυφαια.Σου προτεινω να μην δωσεις ιδιαιτερη σημασια στην

καταταξη γιατι μερικα πανεπιστημια μπορει να εχουν πολύ ‘’δυνατο’’ τμημα

οικονομικων,αλλα λιγοτερο ‘’δυνατα’’αλλα τμηματα.

 

 

 

 

Καλημέρα, με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα μιας και Σεπτέμβρη φεύγω για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο.

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πως λειτουργούν τα φοιτητικά δάνεια για Master στην Αγγλία και ποιοι τα δικαιούνται;;

 

 

Μπορεις να γραψεις ένα μαιλ στο πανεπιστημιο που θελεις να κανεις την αιτηση και να τους ρωτησεις τι επιλογες προσφερουν για αυτόν τον χρονο.Καθε χρονο ενδεχεται να υπαρχουν αλλαγες στους ορους για τα φοιτητικα δανεια.Γι αυτό είναι καλυτερα να επικοινωνησεις απευθειας με τον πανεπιστημιο για να παρεις πληροφοριες από πρωτο χερι.

 

 

 

 

Ολλανδία μπορείς να βρείς μεταπτυχιακο που κοστίζει 1700ε/χρόνο, αλλά ακόμα και εκεί υπάρχουν διαβαθμίσεις ανάλογα το πανεπιστήμιο. Γενικά βρίσκεις φθηνό μαστερ, αλλά τα περισσότερα θέλουν gmat ή gre

Σουηδία δεν υπάρχουν δίδακτρα για EU πολίτες. (επίσης θέλουν gmat ή gre)

Μ. Βρετανία (Σκωτία, Αγγλία, Ουαλία κτλ) τα μαστερ ξεκινάνε πλέον απο 6500 και σε ορίσμένα πανεπιστήμια ξεπερνούν τα 20000 (λίρες πάντα)

 

**Αναφέρομαι μόνο στα δίδακτρα και όχι στα έξοδα διαμονής, σίτισης κτλ.

 

 

Εξαιτιας την οικονομοκης κρισης στην Ευρωπη τα περισσοτερα πανεπιστημια δεχονται χαμηλοτερα σκορ για τα τεστ GMAT η GRE. Παρολο που αναφερουν στην ιστοσελιδα τους τουλαχιστον 650 για GMAT η τουλαχιστον 300 για το GRE,στην πραγματικοτητα δεχονται φοιτητες με ακομη χαμηλοτερο βαθμο,διοτι δεν εχουν μεγαλη εισροη φοιτητων.

 

 

 

 

Ακριβό σπόρ το άτιμο .. :/

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος αυτα τα δίδακτρα , τα πάνω απο 4-5.000/χρόνο , να μειωθούν κάπως ;

Εννοώ με κάποια υποτροφία - σε μορφή "έκπτωσης" - λόγω καλού βαθμού πτυχίου , απο το πανεπιστήμιο που ενδιαφέρεσαι να πάς , μέσω κάποιου άλλου οργανισμού κλπ κλπ ;;

 

 

Μπορεις να κανεις αιτηση για μερικη υποτροφια για την οποια μπορεις να μειωσεις το κοστος σου ως 70%. Μπορεις ακομη και να παρεις ταυτοχρονα 2 υποτροφιες. Η μια μπορεις να καλυπτει, για παραδειγμα,10% και η άλλη 35% των διδακτρων. Μπορεις να ερθεις σε επικοινωνια με το πανεπιστημιο και να ρωτησεις τι υποτροφιες προσφερουν. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις φοιτητικο δανειο.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...