Προς το περιεχόμενο

θελω να αλλαξω επιθετο


alex85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άλλαξε η αδερφή μου. έκανε κάνα 6μηνο η όλη διαδικασία. 
Είχε πάει στο Δημαρχείο (στην Ακαδημία) δεν ξέρω αν όλοι πάνε εκεί. 
το είχε αλλάξει για προσωπικούς λόγους, δεν έχει παντρευτεί κτλ. 
Έγραψε μία μεγάααααααααααααλη έκθεση για το λόγο που θέλει να αλλάξει το επίθετό της. Το δέχτηκαν.
Μετά πρέπει να το δημοσιεύσεις σε μία εφημερίδα για να είναι και καλά καταχωρημένο δημόσια, ότι από Πέτρου πχ έγινες Παπαδόπουλος. 
Αλλάζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ! 
Περίμενε πάνω από χρόνο για να της έρθει το νέο Πτυχίο και Μεταπτυχιακό της στο καινούριο όνομα. 
Πας εφορία/τράπεζες/ευδάπ/δεη/οτε/σχολεία/ικα...
Σε οτιδήποτε δηλαδή έχεις που έχει το παλιό σου όνομα, το αλλάζεις και γίνεται με το νέο σου όνομα. 
Νομίζω είχε πληρώσει και κάτι παράβολα, αλλά μη σου πω ψέματα γιατί δεν είμαι σίγουρη. Σίγουρα είχε πληρώσει όμως στα ΤΕΙ/ΑΕΙ για να την έκδοση νέου πτυχίου.

να ξέρεις ότι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σε ρωτήσει γιατί άλλαξες το επίθετό σου πέρα από την έκθεση που γράφεις στο δημαρχείο. Στο λέω αυτό γιατί στο ΤΕΙ επέμεναν να τους πει γιατί το άλλαξε και της έκαναν θέμα επειδή δεν ήθελε να πει και πήγε με απόφαση από το δημαρχείο ότι είναι απόρρητη πληροφορία. 
Προφανώς το έκαναν γιατί δεν τους είχε ξανατύχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πού θα πέσεις, γι'αυτό σ'το λέω :) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μεγάλο μπλέξιμο, αλλά μπορείς...

 

Άντε να ξεμπλέξεις όμως αν κάποιος δεν έχει διαδικασίες ή είναι μπουρδέλο..

 

πχ. οι τράπεζες.. Το πιο πιθανό είναι να ξαναφτιαχτούν όλες οι συμβάσεις και να υπογράψεις τα πάντα από την αρχή, να ακυρωθούν οι κάρτες σου και να γίνει νέα έκδοση (αφού γράφουν ονοματεπώνυμο πάνω).

 

Μην πω για sim, συνδρομές , και γενικά συναλλαγές στις οποίες το ονοματεπώνυμο είναι significant.

 

Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φας πόρτα αν είσαι ελ. επαγγελματίας ή επιχειρηματίας γιατί θα φοβηθούν ότι το κάνεις για άλλους λόγους..

 

Αν το επώνυμο σου βέβαια είναι Μουνής, ή Μιλάκας, ΚΑΝΤΟ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το επώνυμο σου βέβαια είναι Μουνής, ή Μιλάκας, ΚΑΝΤΟ..

 

 

Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο που κυκλοφορούσε και συγκεκριμένα ότι πήγε κάποιος στο δημαρχείο και ζήτησε να αλλάξει το όνομά του. Ο υπάλληλος τον ρώτησε πώς τον λένε και εκείνος απάντησε "Πέτρος Μαλάκας", υπάλληλος πάλι: "και ποιο θα είναι το νέο σας όνομα" και ο άλλος απάντησε "Κώστας Μαλάκας" ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας το δικο σου πρωτα, μπορει σε σενα να μη φαινεται αστειο, αλλα σου υποσχομαι οτι θα γελασουμε αρκετα οι υπολοιποι :)

 

Αααα εγώ δεν έχω τέτοια θέματα... το δικό μου είναι καλλιτεχνικό χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως το σκέφτομαι,αν σε κυνηγάνε(όχι το κράτος) αλλάζοντας όνομα και εμφάνιση παίζει και να τη γλιτώσεις.

 

Άντε να βρει ο άλλος οτι άλλαξες όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα διαβαζω ανδρα να αλλαζει το επιθετο του......

Eχω γνωστο που αλλαξε το επωνυμο του, αμεσως μετα το γαμο του. Πηρε αυτο της γυναικας του προφανως. Το πιο αστειο της υποθεσης ειναι οτι το επωνυμο της γυναικας του ειναι απο αυτα τα γελοια (και δε φταινε και σε τιποτα τα παιδια του), ενω το πρωην δικο του ηταν μια χαρα νορμαλ επωνυμο. (Σκεψου να σε λενε Αντωνοπουλο και να το αλλαζεις σε "Αρακας", ε κατι παρομοιο με αλλα επωνυμα απλως).

 

Δεν συζητησα ποτε για ποιο λογο εκανε αυτην την αλλαγη, αλλα τον υποθετω: Αυτος ηταν μεχρι το γαμο ενας καρμοιρης που δουλευε μερα νυχτα για 3 και 60 σε χειρωνακτικη δουλεια και η γυναικα του ηταν χαι-κλασατη και απο γνωστη και πλουσια οικογενεια μεσα στην επαρχιακη πολη που ζουνε. Καποιες φορες το κομπλεξ κατωτεροτητας, ειδικα μεσα σε γαμους, ειναι θεμα που οδηγει τον αλλο σε περιεργες κινησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλο μπλέξιμο, αλλά μπορείς...

 

Άντε να ξεμπλέξεις όμως αν κάποιος δεν έχει διαδικασίες ή είναι μπουρδέλο..

 

πχ. οι τράπεζες.. Το πιο πιθανό είναι να ξαναφτιαχτούν όλες οι συμβάσεις και να υπογράψεις τα πάντα από την αρχή, να ακυρωθούν οι κάρτες σου και να γίνει νέα έκδοση (αφού γράφουν ονοματεπώνυμο πάνω).

 

Μην πω για sim, συνδρομές , και γενικά συναλλαγές στις οποίες το ονοματεπώνυμο είναι significant.

 

Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φας πόρτα αν είσαι ελ. επαγγελματίας ή επιχειρηματίας γιατί θα φοβηθούν ότι το κάνεις για άλλους λόγους..

 

Αν το επώνυμο σου βέβαια είναι Μουνής, ή Μιλάκας, ΚΑΝΤΟ..

χχαχαχααα εγω πεθανει στο γελιο Μουνης η Μιλακας ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκτος απο αστειο ονομα υπαρχουν και αλλοι λογοι σοβαροι πχ να μην τα πας καλα με τον πατερα σου και να θες να αλλαξεις επιθετο ή καποιο μελος της οικογενειας σου να εκανε κατι πολυ προσβλητικο οπως να ειναι βιαστης ή ακομα να μαθεις οτι εισαι υοθετιμενος κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...