Προς το περιεχόμενο

Don't Starve


Greygore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ρε παιδιά π έχω τ giants dlc, για να παίξω το multiplayer πρέπει να περιμένω να τελείωσει τ early release?

Ναι,και θα στο δωσουνε free.Εμεις τωρα το παιζουμε σε beta επειδη ειχαμε παρει μερος με mail.

 

Έχει σπηλιές στο together?Καλό καλό!

Μέχρι στιγμής είμαστε 6 φίλοι που παίζουμε,έβαλα mod πάνω για να βάλω όσα slots θέλω,το αφήσαμε στα 12.

Μιας και είμαστε νέοι παίχτες στο παιχνίδι,όσο και αν μου είχε αρέσει το vanilla,δεν είχα χρόνο.Το μαθαίνουμε ακόμα,ο χειμώνας μας ταράζει..είναι ο 3ος που παιρνάμε...και εννοείται πεθαίνουμε ΑΠΕΙΡΕΣ φορές,μιας και μας βρήκε απροετίμαστους ο πρώτος,λόγο φαγητού...και μετά μας βρήκανε τα τέρατα :P εε από στο 3ο πεθαίνουμε γιατί νομίζαμε ότι είχαμε φαγητά,αλλά...μπαα..Εχει πλάκα.

Είναι το μόνο παιχνίδι που πλήρωσα για support και μόνο,ξέροντας ότι θα είναι free μόλις κυκλοφορίσει οριστικά!

συν ότι διαβάζω το http://dont-starve-game.wikia.com/wiki/Don%27t_Starve_Wikiσα να μην υπάρχει αύριο!Μόνο στο MC είχα ρήξει τόσο διάβασμα

 

Θα ρωτήσω αν είναι να σας το δώσω,αλλά παρακαλώ να υπάρχει fair play,μην βάζετε cheatάκια!

Στο together δεν εχει σπηλιες ακομα.Απλα απαντησα στον φιλο που αναφερθηκε για σπηλιες.

Οσο για το fair play εννοειται.Αν ηταν ετσι θα παιζαμε με τον καθε τυχαιο τρολλ και δεν θα ψαχνομασταν εδω.Και γενικα ειμαι εναντιον των mod και cheats γιατι προτιμω να παιζω το παιχνιδι οπως βγηκε απο την μανα του,"παρθενο" οπως λεμε :X

Αν θελετε ετσι να δοκιμασουμε ενα save να δουμε πως θα παει πειτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το game ποτέ θα είναι free??θα χρειαστεί να αγοράσω το dlc και το together γτ σκέφτομαι να ξεκινήσω άλλα δν ξέρω τι ακριβώς παίζει

 

Αποστολή από το C1505 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σπηλιες με ενα miners hat ή με ενα moggles ειναι ευκολη υποθεση.Δηλαδη περα απο darkness δεν εχει κατι πολυ χειροτερο απο τον εξω κοσμο.Απλα το οτι ειναι παντου σκοταδι σε κανει να το βλεπεις με κακο ματι :devil:

Για έναν, ανεξήγητο για τον μέσο άνθρωπο, λόγο επιδεικνύω κουραστικά μεγάλη φειδώ σε μη ανανεώσιμα υλικά ακόμα και όταν παίζω παιχνίδια!Και γι αυτό δε χαλάω τις πυγολαμπίδες! ^_^

Τα ίδια χάλια έχω και στα resource management strategies γι αυτό δεν είμαι καλός σε δαύτα από άποψη επιδόσεων και ας μου αρέσουν.  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα σε νιωθω στις πυγολαμπιδες.Ειναι πολυτιμες για να τις καψω ετσι απλα.Τις μαζευω και τις αφηνω ελευθερες κοντα στη βαση μου για μονιμο φως.

Παντως εναλλακτικη για fuel στο miners hat ειναι τα lightbulbs.Τα βρισκεις στα caves μεσα και ξαναφυτρωνουν.Αν θες λεπτομερειες τσεκαρε το wiki.Αν δεν θες spoils απλα ψαξου :-D  Εχει πιο πολυ φαση να μην διαβαζεις,παρολο που εγω αν εδινα εξεταστικη στο wiki θα πηγαινα με 10 για μεταπτυχιακο.  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Για κάποιο λόγο δεν είχα ασχοληθεί ποτέ πολύ σοβαρά με το παιχνίδι και το έπιασα τώρα με σοβαρές προθέσεις.

Έχετε τίποτα συμβουλές για την αρχή? Προς το παρόν γυρίζω γύρω γύρω μαζεύοντας μούρα και ψάχνοντας gold nugget για το πρώτο Science Pack αλλά δεν έχω ξεκάθαρο gameplay στόχο, πέρα από το να επιβιώσω τη νύχτα.

Επίσης υπάρχει κάτι σε στυλ σεντούκι, αποθήκη, βάση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/07/2020 at 02:06, Tobajara said:

Έχετε τίποτα συμβουλές για την αρχή? Προς το παρόν γυρίζω γύρω γύρω μαζεύοντας μούρα και ψάχνοντας gold nugget για το πρώτο Science Pack αλλά δεν έχω ξεκάθαρο gameplay στόχο, πέρα από το να επιβιώσω τη νύχτα.

Συμπτωματικά, το ξεκινήσαμε πριν λίγες μέρες με ένα φίλο (Don't Starve Together), οπότε παραθέτω μερικές παρατηρήσεις απο το δικό μας playthrough (ως αρχάριοι :P)

1. Το πρώτο objective είναι να κρατήσεις το Hunger και Sanity όσο πιο ψηλά γίνεται, καθώς και τα δύο δημιουργούν... παρενέργειες όσο μειώνονται που δυσκολεύουν το παιχνίδι.

  • Καθώς θέλουμε να έχουμε όσο πιο  αποτελεσματική ανάκτηση και των δύο, τα campfires/fire pit είναι ο πρώτος "στόχος" - το campfire είναι πιο φθηνό αλλά και λιγότερο efficient (αν σβήσει η φωτιά κάνει despawn, καίει καύσιμα πιο γρήγορα και έχει κίνδυνο να αρχίσει πυρκαγία αν στηθεί κοντά σε εύφλεκτα υλικά όπως δέντρα ή θάμνους), ενώ το fire pit είναι μια πιο ακριβή αλλά πιο... μόνιμη επιλογή. Με campfire/fire pit έχουμε πλέον κάποια βασική "προστασία" απο το μεγαλύτερο sanity drain του early game, την νύχτα, καθώς και την ικανότητα να μαγειρεύουμε το φαγητό που βρίσκουμε (αρκετά απο τα φαγώσιμα αντικείμενα αναπληρώνουν περισσότερο life/hunger αν είναι cooked - επιπρόσθετα, τα meat-type items διατηρούνται περισσότερο όταν είναι cooked).
  • Μια μικρή παρατήρηση (που δυστυχώς εμείς δεν προσέξαμε αρχικά) είναι πως γενικά είναι "καλό" να αποφεύγουμε να μαζεύουμε flowers/petals αν έχουμε ψηλό sanity (μέχρι ~50%), καθώς κάθε flower αναπληρώνει 5~ sanity (και με 12 μπορείς να φτιάξεις το καπέλο Garland , που δίνει passive sanity restoration).

2. Ο δεύτερος στόχος είναι να ξεκλειδώσεις τις πιο "advanced" crafting κατηγορίες, για το οποίο χρειάζεσαι το Science Machine. Το πιο σημαντικό (και δύσκολο) material για αυτό είναι το Gold Nugget. Απο όσο ξέρω, ανάλογα με ποιά DLC είχες ενεργοποιήσει στην αρχή, υπάρχουν διάφορα source για να βρείς, αλλά τα δύο "βασικά" source είναι τα εξής:

  • Αν είσαι κοντά σε Forest ή Rocky Plains biomes, κατά πάσα πιθανότητα μπορείς να βρεις gold veins - μεγάλους βράχους με χρυσαφί veins - τους οποίους μπορείς να σπάσεις με pickaxe για να πάρεις nuggets.

latest?cb=20130420195421

  • Εναλλακτικά, αν έχεις βρει κάποιο cave entrance, υπάρχουν stalactites τα οποία επίσης μπορούν να γίνουν mine για gold nugget.

3. Με την κατασκευή του Science Machine (και την αρχή της πρώτης σου βάσης, μια και είναι "μόνιμο" structure, όπως και το fire pit), ξεκινάμε στο τρίτο early-game objective, την προστασία απο enemies, καθώς και την εξερεύνηση πιο απόμακρων περιοχών:

  • Για αρχή είναι καλό να δώσεις προτεραιότητα στην κατασκευή / prototyping* ενός Spear και μιάς Log Armor - αυτά σου προσφέρουν μια βασική προστασία απο τα διάφορα είδη άγριων ζώων και εχθρών που πιθανόν να είδες ήδη (π.χ. μέλισσες, pigmen, tallbirds) αν και κατά προτίμηση αποφεύγουμε να κάνουμε aggro αν είναι εφικτό. 
  • Παράλληλα, είναι χρήσιμο να κάνουμε prototype κάποια materials (απο την κατηγορία Refine), συγκεκριμένα Boards, Cut Stone και Rope - αυτά τα υλικά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή πολλών και χρήσιμων αντικειμένων και γίνονται refine απο Wood, Stone και Cut Grass αντίστοιχα.
  • Με τα refined materials μπορούμε πλέον να κατασκευάσουμε κάποια πιο advanced αντικείμενα, όπως Chests (για αποθήκευση, με 3x Boards) και Wood Walls (για άμυνα, με 2x Boards & 1x Rope), ενώ το Science Machine επιτρέπει επίσης την κατασκευή Farms (τα οποία είναι καλή συμπληρωματική πηγή Food με την χρήση Seeds) και Bug Net/Bee Box (για παραγωγή μελιού, το οποίο είναι επίσης μια καλή πηγή Food στο early game).

Απο αυτό το σημείο, το παιχνίδι "ανοίγει" αρκετά - θες ένα καλό balance μεταξύ εξερεύνησης, ανάπτυξης του (πρώτου) base σου και χρήσης του prototyping για να ξεκλειδώσεις recipes και crafting options. 

Τέλος, παραθέτω κάποια γενικά και αόριστα "beginner tips" ή μάλλον "Things I Wish I Knew Before Starting The Game" :P  

  • Το prototyping αναπληρώνει 15 sanity ανά craft.
  • Σχεδόν όλα τα wildlife μπορούν να "εκμεταλλευτούν" προς όφελος του παίκτη (π.χ. τα beefalo παρέχουν έμμεσα προστασία απο hounds**)

350?cb=20160519052537

  • *Prototyping είναι το πρώτο craft που γίνεται για κάθε αντικείμενο - αν έχεις ήδη κάνει prototype ένα αντικείμενο, δεν χρειάζεται πλέον να είσαι κοντά σε Science Machine (και τα αντίστοιχα των υψηλότερων tier) για να το κατασκευάσεις ξανά.
  • **Κάθε λίγες μέρες υπάρχει ένα random event που ονομάζεται hound attack, στό οποίο εμφανίζονται 1-2 hounds και επιτίθονται στον παίκτη. Τα hounds είναι αρκετά δύσκολα encounters, καθώς κινούνται πιο γρήγορα απο τον παίκτη και κάνουν αρκετό damage. Μια καλή μέθοδος αντιμετώπισης είναι η δημιουργία βάσης κοντά σε bee hives ή beefalo herds (ή άλλα neutral wildlife), καθώς τα hound είναι γενικά aggressive προς όλα τα wildlife - τα beefalo είναι ικανά να σκοτώσουν hound χωρίς βοήθεια, ενώ οι μέλισσες λειτουργούν περισσότερο ώς αντιπερισπασμός.

latest?cb=20140709235057

  • Αν και η χρήση trap είναι επίσης ένα καλό early-game food source (μέσω των διάφορων bird και rabbit critter που μπορείς να παγιδεύσεις), υπάρχουν κάποιες... παρενέργειες που ίσως σου κάνουν την ζωή δύσκολη αργότερα, οπότε τείνω να προτιμώ vegetables/berries/monster meat ως πιο "ασφαλείς" εναλλακτικές.
  • Είναι πολύ χρήσιμο να κουβαλάς 1-2 Torch μαζί σου, είδικά αν προσπαθείς να εξερευνήσεις κάποιο απόμακρο σημείου του χάρτη, μια και σε total darkness πεθαίνεις πολύ γρήγορα.

Edit: Διαβάζοντας ξανά τα πιο πάνω και για αποφυγή παρεξηγήσεων :P , να ξεκαθαρίσω πως ενώ είχα παίξει λίγο το game κατά την διάρκεια της beta/1.0, πρακτικά θεωρώ πως είμαι beginner/αρχάριος μια και με τα απανωτά updates και DLC το παιχνίδι είναι πολύ διαφορετικό απο ότι ήταν το 2013-2014 (άσε που με μνήμη χρυσόψαρου δεν θυμάμαι καν τι παιζόταν τόόόόότε :P).

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησα κανά δυο συμβουλές και έγραψες ολόκληρο οδηγό στρατηγικής :D  :D :D

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου, είναι πάρα πολύ χρήσιμο post. Κάποια πράγματα τα είχα ήδη καταλάβει αλλά είχα αγνοήσει το fire pit. Έκανα επίσης μια απόπειρα να κυνηγήσω γαλοπούλες με τσεκούρι, που πήγε άπατη (μα γιατί, στο Diablo γινόταν). Τα κουνέλια ούτε εμένα μου πολυαρέσουν για την αρχή, πρώτον γιατί είναι μανούρα να βρίσκεις καρότα και να πηγαινοέρχεσαι στις παγίδες, και δεύτερον γιατί το μαγειρεμένο κρέας τους δε δίνει κάτι επιπλέον από το βασικό. Προτιμώ κι εγώ τα μούρα και ελπίζω να υπάρχει τρόπος να κάνω μαρμελάδα.

Αν δω ότι κολλάω θα σκεφτώ για τα DLC, που είναι τσιμπημένα για τα μέτρα μου. Ελπίζω να ξηγηθεί το GOG.

EDIT: και μόλις πρόσεξα ότι το Hamlet, το τελευταίο DLC, δεν είναι διαθέσιμο στο GOG και γενικά η Klei το αγνοεί, καθώς ούτε και το remaster του Mark of the Ninja είναι εκεί. Απεναντίας είναι κανονικά διαθέσιμο, και με 25% έκπτωση στο Steam. Ωραίοι τρόποι...

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tobajara said:

Έκανα επίσης μια απόπειρα να κυνηγήσω γαλοπούλες με τσεκούρι, που πήγε άπατη (μα γιατί, στο Diablo γινόταν). Τα κουνέλια ούτε εμένα μου πολυαρέσουν για την αρχή, πρώτον γιατί είναι μανούρα να βρίσκεις καρότα και να πηγαινοέρχεσαι στις παγίδες, και δεύτερον γιατί το μαγειρεμένο κρέας τους δε δίνει κάτι επιπλέον από το βασικό.

Αυτό με την γαλοπούλα το είχαμε και εμείς "καημό", φαντάζομαι πιο μετά με blowdarts ή κάποιο άλλο ranged weapon (ή ίσως με παγίδες) να γίνεται πιο εύκολα η δουλεια.

Όσο για τα κουνέλια, για bait μπορείς να χρησιμοποιήσεις και berries πάντως (όπως και seeds, αλλά εκείνα νομίζω είναι καλύτερα να τα κρατάς για farms/bird traps) - επίσης, αν δεν κάνω λάθος το ωμό κρέας σου κατεβάζει λίγο το sanity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουνέλια μπορείς να τα πιάσεις και χωρίς δόλωμα απ' όσο θυμάμαι. Απλά βάζεις την παγίδα πάνω από την τρύπα τους και όταν τα κυνηγάς και πάνε να μπουν στο λαγούμι τα πιάνει. Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι μια 4ετία πριν που το έπαιξα τελευταία φορά. ^_^

Πωπω, μου έχει λείψει αυτό το παιχνίδι είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα DLC "αξίζουν"; Δίνουν άλλη ζωή στο παιχνίδι;
Λέμε με ένα φίλο να πάρουμε το Don't Starve Together (τώρα που είναι σε καλή προσφορά) να ξεκινήσουμε.

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...