Προς το περιεχόμενο

Don't Starve


Greygore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αλλά δεν έχω ιδιαίτερα θερμές εντυπώσεις από το παιχνίδι ως τώρα. Η αρχή του δεν είναι τόσο δύσκολη όσο περίεργη.

Τα προβλήματα που συνήθως έχω είναι να βρω σταθερό απόθεμα κοπριάς, ώστε με φάρμες να εξασφαλίσω τροφή΄και να μεταφυτεύσω θάμνους, και η υγεία μου. Έχω βρει καλό ρυθμό για τα υπόλοιπα εισαγωγικά και στην τελευταία απόπειρα μάντρωσα δύο ελέφαντες στη βάση μου οπότε έλυσα πολλά θέματα, αλλά (ούτε που θυμάμαι πού) είχα χάσει αρκετή ζωή. Εκεί που πήγαιναν όλα ρολόι, πετάχτηκαν δύο αγριογούρουνα και με φάγανε. To φαγητό θεραπεύει ελάχιστα, φυλαχτό δεν υπήρχε και σε 20 - 30 μέρες παιχνιδιού όλο και σε κάποια μανούρα θα μπλέξεις οπότε θα μείνεις χωρίς ζωή. Δεν ξέρω...

Είναι και πολύ απογοητευτικό να πηγαίνει όλο το παιχνίδι πολύ καλά, να έχεις τα σχέδιά σου και να χάνεις όχι από λάθος αλλά από φθορά για την οποία μπορείς να κάνεις ελάχιστα.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

ALt +f4 is your best friend σε τέτοιες περιπτώσεις! 😄

Μα είναι πραγματικά να σου σπάνε τα νεύρα!

Στο τελευταίο playthrough έχω περιφράξει ωραία ωραία μια μεγάλη παραθαλλάσια έκταση με δέντρα, βλαστάρια, χόρτα και θάμνους. Μου είχε βγάλει γουρουνοτοτέμ περιτρυγιρισμένο από berry bushes οπότε σκότωσα το γουρούνι, τα μεταφύτευσα λίγο παραπάνω και έλυσα το πρόβλημα του φαγητού. Έχω τρεις ελέφαντες για μόνιμο απόθεμα κοπριάς, η έκταση είναι αρκετά μεγάλη ώστε να βρίσκω πάντα σπόρους, ελέγχω καλά και την αναδάσωση, κυνήγησα ή σκότωσα τις γαλοπούλες από τους θάμνους, έφτιαξα μαγέρικο και προσπαθώ να ισορροπήσω την κατάσταση στον πρώτο χειμώνα. Ευτυχώς μέσα σε αυτή την έκταση βγάζει πολλούς πιγκουίνους, όπου μου χαλάνε το φράχτη μεν αλλά δίνουν αυγά δε. Έχω αρκετά ξύλα οπότε κομπλέ και ταλαιπωρούμαι λίγο με τη ζημιά στο health λόγω κρύου (με αιφνιδίασε σα μηχανισμός αλλά έφτιαξα thermal stone) και το sanity, που λύνεται όμως εύκολα.

Περπατώ στη φάρμα κι ακούω γρούτσου γρούτσου. "Αγριογούρουνα", λέω, "ας φάω αυγά με μπέικον να στρώσω λίγο το health". Μου πετάγονται τρία. Τα σκοτώνω και μένω με πολύ λίγο health. Μαζεύω το κρέας τους, πάω να το ψήσω, ψήνω τα δύο πρώτα και χωρίς καν να μετακινήσω τον κέρσορα κάνω κλικ να ψήσω το τελευταίο. Και το τρώω. Και δηλητηριάζομαι. Και πεθαίνω. Και το κάνω uninstall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tobajara είπε

Μα είναι πραγματικά να σου σπάνε τα νεύρα!

Στο τελευταίο playthrough έχω περιφράξει ωραία ωραία μια μεγάλη παραθαλλάσια έκταση με δέντρα, βλαστάρια, χόρτα και θάμνους. Μου είχε βγάλει γουρουνοτοτέμ περιτρυγιρισμένο από berry bushes οπότε σκότωσα το γουρούνι, τα μεταφύτευσα λίγο παραπάνω και έλυσα το πρόβλημα του φαγητού. Έχω τρεις ελέφαντες για μόνιμο απόθεμα κοπριάς, η έκταση είναι αρκετά μεγάλη ώστε να βρίσκω πάντα σπόρους, ελέγχω καλά και την αναδάσωση, κυνήγησα ή σκότωσα τις γαλοπούλες από τους θάμνους, έφτιαξα μαγέρικο και προσπαθώ να ισορροπήσω την κατάσταση στον πρώτο χειμώνα. Ευτυχώς μέσα σε αυτή την έκταση βγάζει πολλούς πιγκουίνους, όπου μου χαλάνε το φράχτη μεν αλλά δίνουν αυγά δε. Έχω αρκετά ξύλα οπότε κομπλέ και ταλαιπωρούμαι λίγο με τη ζημιά στο health λόγω κρύου (με αιφνιδίασε σα μηχανισμός αλλά έφτιαξα thermal stone) και το sanity, που λύνεται όμως εύκολα.

Περπατώ στη φάρμα κι ακούω γρούτσου γρούτσου. "Αγριογούρουνα", λέω, "ας φάω αυγά με μπέικον να στρώσω λίγο το health". Μου πετάγονται τρία. Τα σκοτώνω και μένω με πολύ λίγο health. Μαζεύω το κρέας τους, πάω να το ψήσω, ψήνω τα δύο πρώτα και χωρίς καν να μετακινήσω τον κέρσορα κάνω κλικ να ψήσω το τελευταίο. Και το τρώω. Και δηλητηριάζομαι. Και πεθαίνω. Και το κάνω uninstall.

Χαχαχα, εντάξει, εάν δεν διαβάσεις είναι πολύ trial and error το παιχνίδι μέχρι να μάθεις πως λειτουργεί τι. Δεν σου δίνει και κάποια πληροφορία εντωμεταξυ. Η καλύτερη λύση πάντως για τα αγριογούρουνα είναι να φτιάχνεις παγίδες από τα δόντια που πέφτουν όταν τα σκοτώνεις. Τις βάζεις σε σειρά και αναγκάζεις τα γουρούνια να περάσουν από πάνω τους όταν σε κυνηγάνε. Έτσι το να τα δίνεις γίνεται τυπική διαδικασία. 

Το alt + f4 πάντως δεν το λέω για λόγους rage quit, εάν το κλείσεις έτσι το παιχνίδι, δεν το κρατάει τον θάνατο. Όταν ξαναμπείς θα σε βάλει από το προηγούμενο save. Εάν έχεις φτιάξει βάση που σου αρέσει κ εξοπλισμό κ δεν θέλεις να τα χάσεις από μαλακίες της στιγμής είναι μονόδρομος. Εγώ το έκανα συνέχεια. Ελπίζω μονο να μην το έχουν αλλάξει με νεότερο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...