Προς το περιεχόμενο

pascal και Microsoft Exel


Calculate13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν έχω φτιάξει σε ένα exel 6 πινακες ονομα,τηλ,προορισμός,κωδικος εισιτηρίου,κλπ...

εχω φτιάξει αλγόριθμο στον οποίο δίνω εγώ κάθε φορά αυτα τα στοιχεία και θέλω να φτιάξω καινούριο αλγόριθμο ο οποίος να δίνω τον κωδικό εισιτηρίου και να μου βγάζει τα στοιχεία του πελάτη...

εγω αυτό που θέλω ειναι αν μπορεί να μου πει κάποιος πως θα διαβάζει το πρόγραμμα τους πίνακες απο το exel με εντολή στην pascal .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έχω φτιάξει σε ένα exel 6 πινακες ονομα,τηλ,προορισμός,κωδικος εισιτηρίου,κλπ...

εχω φτιάξει αλγόριθμο στον οποίο δίνω εγώ κάθε φορά αυτα τα στοιχεία και θέλω να φτιάξω καινούριο αλγόριθμο ο οποίος να δίνω τον κωδικό εισιτηρίου και να μου βγάζει τα στοιχεία του πελάτη...

εγω αυτό που θέλω ειναι αν μπορεί να μου πει κάποιος πως θα διαβάζει το πρόγραμμα τους πίνακες απο το exel με εντολή στην pascal .

Από ότι διαβάζω στην Wikipedia εδώ από το Office 2007 και μετά το Excel χρησιμοποιεί το Open Office XML format. Το 1ο από τα δυο αυτά links δίνει κι έτοιμο παράδειγμα ειδικά για το Excel. Επίσης αυτό το pdf αναλύει τα format των προηγούμενων εκδόσεων.

 

Οπότε χρειάζεται να φτιάξεις μια (ή περισσότερες) συναρτήσεις σε Pascal οι οποίες ουσιαστικά θα κάνουν XML parsing τα αρχεία του Excel που σε ενδιαφέρουν αν πρόκειται για 2007 και μετά, ή πιο low-level parsing αν πρόκειται για προηγούμενες εκδόσεις.

 

Ανάλογα με το compiler που χρησιμοποιείς μπορεί να σου παρέχονται ήδη έτοιμοι parsers ή/και generators. Για παράδειγμα, με ένα πρόχειρο googling βρήκα πως η FreePascal παρέχει έτοιμες βιβλιοθήκες:

http://wiki.freepascal.org/FPSpreadsheet

http://wiki.freepascal.org/Office_Automation#Read.2FWriting_an_Excel_file_using_the_SpreadSheet_Interface_Component

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια εκανα το exel σε csv δεν ειδα κάποια διαφορά ...στην pascal πως το περνάω ?

 

 

 

με sql γίνετε ?

Επεξ/σία από Calculate13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια εκανα το exel σε csv δεν ειδα κάποια διαφορά ...στην pascal πως το περνάω ?

 

 

 

με sql γίνετε ?

Βασικά γνωρίζεις Pascal? Αν όχι, πρέπει πρώτα να μάθεις Pascal (ή όποια άλλη γλώσσα θέλεις). Ρωτάω διότι το διάβασμα απλών αρχείων κειμένου αποτελεί θεμελιώδη γνώση σε οποιαδήποτε γλώσσα.

 

Absolutely basic example: http://www.freepascal.org/docs-html/rtl/system/read.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ξερω τόσο καλα pascal ξερω μονο πινακες ,if else ,αναζητηση με flag (την ποιο αργη),ευθεια ανταλαγή,ταξινομιση ευθειας ανταλαγής(φυσαλίδα).

μεχρι εκει ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...