Προς το περιεχόμενο

Διακόπτονται οι πωλήσεις των Mac Pro στην Ευρώπη


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν κατάλαβα γιατι τόσος κόσμος παρασύρεται και αγοράζει apple desktop ή laptop. Για παράδειγμα, το imac 21.5'' με κάρτα γραφικών nvidia 640 κοστίζει 1500ε. Με 1500ε αγοράζω τον ισχυρότερο υπολογιστή. Τα ίδια και στα laptops. Το mac pro κοστίζει διπλάσια απο ενα lenovo και ας εχουν τα ίδια χαρακτηριστικά(επεξεργαστή,σκληρο κ.τ.λ)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα κατασκευής του Mac Pro είναι αξεπέραστη. Υπάρχει κόσμος που ακόμα δουλεύει με τον θρυλικό Mac Pro G5. Γενικά στον χώρο των desktop ο Mac Pro σήκωσε ψηλά τον πήχη καθώς και την τιμή.

Σίγουρα δεν είναι για όλους. Πόσους εργοστασιακούς desktop που να πωλούνται ευρέως, γνωρίζεται να έχουν Intel Xeon επεξεργαστή. Μάλλον κανένα. Πρέπει να ψάξεις καλά , μόνο για να βρεις μητρική για Xeon cpu.

Δεν έχω mac pro και μόλις τα τελευταία τρία χρόνια είμαι ενθουσιώδης χρήστης των mac. Από γνωστούς γνωρίζω καλά πως από την εποχή των G3 mac pro δεν είναι ότι καλύτερο για αναβάθμιση. Πλέον τα πράγματα κάπως έχουν βελτιωθεί . Αυτό είναι καλό και κακό.

 

Καλό γιατί ένα μέτριο τροφοδοτικό μπορεί να δημιουργεί περιοδικά πολύ εκνευριστικά προβλήματα ενώ της μάνα του είναι εγγυημένο. Το ίδιο και διάφορες κάρτες επεξεργασίας ήχου, βίντεο, δικτύων και λοιπών λειτουργιών.

 

Κακό γιατί οι συμβατές κάρτες είναι λίγες, από τους καλύτερους κατασκευαστές και αναγκαστικά πολύ πολύ ακριβότερες. Είναι αδύνατο από απλό χρήστη να αλλάξει τροφοδοτικό για μία κάρτα γραφικών με μεγάλες απαιτήσεις σε watt.

 

Η πολιτική της ασυμβατότητας της apple στους mac pro κρατά δεκαετίες και πριν την επανεμφάνιση του Τζομπς. Προσωπικά πιστεύω πως όταν υπάρχουν τα χρήματα ένας συμμαζεμένος υπολογιστής χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα είναι ότι καλύτερο για έναν επαγγελματία. Για αυτό και ονομάζονται mac pro αντί απλά mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλούνται τα μέλη να μην συνεχίζουν προσωπικές αντιπαραθέσεις στο topic - υπάρχουν και τα pm για να τα πείτε μεταξύ σας. 

 

[αφαιρέθηκαν επτά (7) μηνύματα]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος είναι άκυρος, φθηνού δημοσιογράφου.

 

Θα βάλουν προστασία στους ανεμιστήρες και καλύτερη προστασία σε κάποιες θύρες

http://www.pcpro.co.uk/news/379645/apple-mac-pro-too-dangerous-for-europe

 

"At issue are the large fans within the Mac Pro. Since they are unprotected, it would be possible to touch the fan blades,"

 

"According to Apple, the new requirements necessitate fan guards and some increased protection on the ports on the electrical system."

 

Ποτε δεν κατάλαβα γιατι τόσος κόσμος παρασύρεται και αγοράζει apple desktop ή laptop. Για παράδειγμα, το imac 21.5'' με κάρτα γραφικών nvidia 640 κοστίζει 1500ε. Με 1500ε αγοράζω τον ισχυρότερο υπολογιστή. Τα ίδια και στα laptops. Το mac pro κοστίζει διπλάσια απο ενα lenovo και ας εχουν τα ίδια χαρακτηριστικά(επεξεργαστή,σκληρο κ.τ.λ)

Άμα σε έναν υπολογιστή βλέπεις μόνο CPU + GPU + σκληρό, δεν θα καταλάβεις ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν κατάλαβα γιατι τόσος κόσμος παρασύρεται και αγοράζει apple desktop ή laptop. Για παράδειγμα, το imac 21.5'' με κάρτα γραφικών nvidia 640 κοστίζει 1500ε. Με 1500ε αγοράζω τον ισχυρότερο υπολογιστή. Τα ίδια και στα laptops. Το mac pro κοστίζει διπλάσια απο ενα lenovo και ας εχουν τα ίδια χαρακτηριστικά(επεξεργαστή,σκληρο κ.τ.λ)

Δεν μπορεις να συγκρινεις το OSX με τα κοινα Windows φιλε μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος είναι άκυρος, φθηνού δημοσιογράφου. Θα βάλουν προστασία στους ανεμιστήρες και καλύτερη προστασία σε κάποιες θύρες http://www.pcpro.co.uk/news/379645/apple-mac-pro-too-dangerous-for-europe "At issue are the large fans within the Mac Pro. Since they are unprotected, it would be possible to touch the fan blades," "According to Apple, the new requirements necessitate fan guards and some increased protection on the ports on the electrical system." Άμα σε έναν υπολογιστή βλέπεις μόνο CPU + GPU + σκληρό, δεν θα καταλάβεις ποτέ.

Τι άλλο δλδ να κοιτάξω? Τα καλώδια του τροφοδοτικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε φτιάχνετε ένα φακαπλ.gr να "λέτε τη γνώμη σας" εκεί ελεύθερα με άβαταρ ρομποτάκια να κατουράνε ή να πηδάνε ή να κόβουν στη μέση μηλαράκια με φωτόσπαθα, για να μπορούμε εμείς εδώ να διαβάζουμε ακόμα πιο ελεύθερα τα θέματα που μας ενδιαφέρουν; Ε;

 

Ναι πραγματικά... Δεν ξέρω γιατί αλλά οι χρήστες των windows ασχολούνται πολύ με την apple πιο πολύ από τους ίδιους τους χρήστες των προϊόντων της apple. Για κάποιο λόγο ενοχλούνται με ότι κάνει η apple. Ένα κόμπλεξ μου δείχνουν εμένα. Αυτά που βλέπω λέω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δε μπορείς,γιατί είναι υποδιεστερο σαν λογισμικό απ'τα windows!

 

ektor7 δεν έχω δει ούτε ένα θέμα που να μην βρίζεις την apple. Τι σου 'χουν κάνει πες μου να τους εκδικηθούμε μαζί... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ανωτερότητα της κατασκευής και την άψογη συνεργασία hw-sw

αυτον τον παπα που τρωτε για να δωσετε τα παρα πανω λεφτα κρατα τον για σενα!!

Ο μονος λογος που θα επαιρνα apple θα ηταν για τα σαφως καλητερα προγραμματα σε θεμα video/photo editting και τπτ παρα πανω!

Επισεις υπαρχουν και λειτουργικα τυπου Linux....λεμε τωρα....Δεν υπαρχουν μονο windows και ΟS!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk δεκτό.Ήμουν έτοιμος να πάω να πώ στον admin στη δουλειά να αλλάξουμε την φάρμα με τα 50 racks με xeon και redhat, για να βάλουμε macpro και osx, αλλά αφού δεν πρόκειται να καταλάβω...... αστο.

 

Πέρα από την πλάκα στον τομέα high performance workstation, η apple δεν είχε να επιδείξει κάτι και γι αυτό πήγανε άπατα τα macpro. Όταν βρίσκεις με 30% λιγοτερα χρήματα υλοποιήσεις με υποστήριξη κλάσης ανώτερη από dell και hp, ποιος ο λόγος να πας σε apple εκτός και αν δουλεύεις με κάποιο πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν μπορείς να βρείς σε άλλο λειτουργικό.

 

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που πλέον και επίσημα η apple στρέφεται στους απλούς καταναλωτές. Εκεί μπορεί να κάνει marketing για την "ανωτερότητα" των προϊόντων της, στον επαγγελματικό τομέα βάζεις τα κόστη κάτω, την απόδοση, το χρόνο απόσβεσης και την υποστήριξη και αποφασίζεις. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 στον επαγγελματικό τομέα βάζεις τα κόστη κάτω, την απόδοση, το χρόνο απόσβεσης και την υποστήριξη και αποφασίζεις. 

κι ομως το σημα του μηλου προσθετει κατι στο χωρο , κανει πιο ευχαριστη την ατμοφαιρα 

 

δεν ειναι μονο τα κοστη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα κατασκευής του Mac Pro είναι αξεπέραστη. Υπάρχει κόσμος που ακόμα δουλεύει με τον θρυλικό Mac Pro G5. Γενικά στον χώρο των desktop ο Mac Pro σήκωσε ψηλά τον πήχη καθώς και την τιμή.

Σίγουρα δεν είναι για όλους. Πόσους εργοστασιακούς desktop που να πωλούνται ευρέως, γνωρίζεται να έχουν Intel Xeon επεξεργαστή. Μάλλον κανένα. Πρέπει να ψάξεις καλά , μόνο για να βρεις μητρική για Xeon cpu.

Δεν έχω mac pro και μόλις τα τελευταία τρία χρόνια είμαι ενθουσιώδης χρήστης των mac. Από γνωστούς γνωρίζω καλά πως από την εποχή των G3 mac pro δεν είναι ότι καλύτερο για αναβάθμιση. Πλέον τα πράγματα κάπως έχουν βελτιωθεί . Αυτό είναι καλό και κακό.

 

Καλό γιατί ένα μέτριο τροφοδοτικό μπορεί να δημιουργεί περιοδικά πολύ εκνευριστικά προβλήματα ενώ της μάνα του είναι εγγυημένο. Το ίδιο και διάφορες κάρτες επεξεργασίας ήχου, βίντεο, δικτύων και λοιπών λειτουργιών.

 

Κακό γιατί οι συμβατές κάρτες είναι λίγες, από τους καλύτερους κατασκευαστές και αναγκαστικά πολύ πολύ ακριβότερες. Είναι αδύνατο από απλό χρήστη να αλλάξει τροφοδοτικό για μία κάρτα γραφικών με μεγάλες απαιτήσεις σε watt.

 

Η πολιτική της ασυμβατότητας της apple στους mac pro κρατά δεκαετίες και πριν την επανεμφάνιση του Τζομπς. Προσωπικά πιστεύω πως όταν υπάρχουν τα χρήματα ένας συμμαζεμένος υπολογιστής χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα είναι ότι καλύτερο για έναν επαγγελματία. Για αυτό και ονομάζονται mac pro αντί απλά mac.

 

 

Μαλλον δεν εχεις δει τα workstations απο hp και dell και ποσο καλυτερα ειναι, για αυτο και πουλανε πολυ περισσοτερο απο τα mac pro που πανε απατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...