Προς το περιεχόμενο

Διακόπτονται οι πωλήσεις των Mac Pro στην Ευρώπη


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω βρίσει την apple ούτε και σε ένα θέμα! Απλά δε τη γουστάρω, γι'αυτό που αντιπροσωπευει, για το τρόπο που συμπεριφέρεται σαν εταιρία και τα παραμύθια που προσπαθεί να μας πουλησει,αυτή και οι οπαδοί της, για τα "υπερτατα" προϊόντα της!

 

Sent from GT-I9300 using Insomnia

 

Τι να πω τότε ένας από τους δυο μας πρέπει να 'ναι σε άλλο forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αγαπητέ φίλε atsddd θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω ότι τα mountain lion είναι όπως το παρουσιάζεις. Για παράθυρα ούτε συζήτηση θα τολμούσα να πώ. Ναί παραδέχομαι ότι κι εγώ επιμένω στο FCP7 χωρίς όμως αυτό να πάει να πεί ότι δεν προσπαθώ να κατανοήσω το νέο. Όταν έχεις μάθει και συνηθήσει σε συγκεκριμένο workflow, set up και κανόνες στο μοντάζ είναι φυσικό να σε ξενίσει.Αυτό ακριβώς πάει να αλλάξει η apple και κατα την γνώμη της να το κάνει πιό παραγωγικό πλέον (βλεπε philip bloom).Σε καμία περίπτωση δεν είναι imovie. 

 

 

Εννοείς ότι απλά θα ρίξουν την ποιότητα της δουλειάς τους και των νεύρων τους η υπάρχει και η λύση hackintosh?

 

όπως και να χει σέβομαι τις επιλογές του κάθε δημιουργού κι έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι, τουλάχιστον μεταξύ μας που ''νοιώθουμε''.

Καλή δύναμη σε όλους έτσι κι αλλιώς.Cheers

Δεν ξερω ισως να μαι ατυχος? Αλλα και λογο πιθανοτητων να το παρουμε επειδη το δουλευω αλλα και το βλεπω να το δουλευουν αλλοι κι ακουω συνεχεια τα παραπονα τους μιας κι οταν λειπει ο βασικος τεχνικος εγω τους τα επιδιορθωνω οτι κι αν παθουν, το mountain δεν μου εχει αφησει καθολου καλες εντυπωσεις. Με clean install σε ολα τα imac στο γραφειο με 8gb ram μοντελα του 11 και του 12 οπως ανεφερα, αλλα και στο mac pro που εχω σπιτι. Απο κει και περα το final cut x ναι ειναι θεμα συνηθειας και δεν λεω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απ αυτο, αλλα οχι για επαγγελματικη δουλεια μιας και οι ελλειψεις του ειναι ακομα τεραστιες σε σχεση με avid και final cut 7. Ακομα και το premiere πλεον ειναι πιο δυνατο και με περισσοτερα χρησιμα plugins. 

Οσον αφορα τους υπολοιπους που λες οτι θα ριξουν την ποιοτητα δουλειας, δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει το adobe suite cs6, αλλα σε pc ειναι αρκετα πιο γρηγορο σε σχεση με το αντιστοιχο για mac. Ναι ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο κι εγω ημουν δυσπιστος στην αρχη αλλα ετσι ειναι, Ακομα και στο ιδιο μηχανημα βαζοντας windows μέσω bootcamp η διαφορα ειναι ορατη. Κι επισης ενας βασικος τομεας που η apple παντα ηταν πισω αλλα στις τελευταιες εκδοσεις φαινοταν να τα παει καλυτερα, ειναι η autodesk και ολα τα προγραμματα της.

 

Δεν λεω ολα τα παραπανω για ν ανοιξω flame μαζι σου, ουτε για να κατηγορησω τα μηχανηματα της apple. Εχω επενδυσει υπερογκα ποσα πανω τους, Αλλα η αληθεια ειναι οτι ολος ο pcοκοσμος προχωραει ενω η apple περα απο design και consumer προιοντα δεν εξελησεται οπως παλιοτερα σε οτι αφορα τους υπολογιστες της. Τους δυνατους επαγγελματικους υπολογιστες, κατι που δεν ειναι ουτε ο imac ουτε o macbook retina οσο και να τους φορτωσουμε στα specs.

 

Για μενα δυστηχως πραγματικα κι ελπιζω το καινουριο mac pro να κανει καποια εκπληξη αλλα δεν το νομιζω αν κρινουμε απ τις μεχρι τωρα κινησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα κατασκευής του Mac Pro είναι αξεπέραστη. Υπάρχει κόσμος που ακόμα δουλεύει με τον θρυλικό Mac Pro G5. Γενικά στον χώρο των desktop ο Mac Pro σήκωσε ψηλά τον πήχη καθώς και την τιμή. 

Σίγουρα δεν είναι για όλους. Πόσους εργοστασιακούς desktop που να πωλούνται ευρέως, γνωρίζεται να έχουν Intel Xeon επεξεργαστή. Μάλλον κανένα. Πρέπει να ψάξεις καλά , μόνο για να βρεις μητρική για Xeon cpu.

 

 

Θα συμφωνήσω, μια χαρά είναι η τιμή του (και φτηνό θα έλεγα) για αυτά που προσφέρει και για την ποιότητα κατασκευής του. Στο γραφείο μου για ερευνητικούς σκοπούς έχω ένα HP Ζ800 Workstation http://www8.hp.com/us/en/products/workstations/product-detail.html?oid=3718645 με Xeon CPU, κλπ κλπ (με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά απο το Pro), που στοίχισε μαζί με μία HP 24'' οθόνη, 5500 euro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το mac pro. Desktop που θα κρατησει δεκαετια ειναι και λογω specs αλλα και λογω λογισμικου.

 

Απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα προτιμησης κι επιλογων.

 

Οσον αφορα τα workstation της Dell και της HP που αναφερθηκαν, ειναι απλα για τα μπαζα. Εχουμε στο Πανεπιστημιο Πειραια workstations της Dell με Core 2 Duo  και Windows 7 και καθε φορα που καθομαι σε καθενα απο αυτα σιχανομαι τους υπολογιστες απο τα κολληματα! 2 λεπτα να ανοιξει ενας μαμημενος Chrome ή Firefox!

Βεβαια φταινε και οι admins, αλλα την αξιοπιστια ενος Mac δεν την προσφερει κανενα αλλο workstation.

 

Και για να μη παρεξηγηθω ως fanboy, σας τα γραφω απο το Windows 8 PC μου.

 

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το mac pro. Desktop που θα κρατησει δεκαετια ειναι και λογω specs αλλα και λογω λογισμικου.

 

Απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα προτιμησης κι επιλογων.

 

Οσον αφορα τα workstation της Dell και της HP που αναφερθηκαν, ειναι απλα για τα μπαζα. Εχουμε στο Πανεπιστημιο Πειραια workstations της Dell με Core 2 Duo  και Windows 7 και καθε φορα που καθομαι σε καθενα απο αυτα σιχανομαι τους υπολογιστες απο τα κολληματα! 2 λεπτα να ανοιξει ενας μαμημενος Chrome ή Firefox!

Βεβαια φταινε και οι admins, αλλα την αξιοπιστια ενος Mac δεν την προσφερει κανενα αλλο workstation.

 

Και για να μη παρεξηγηθω ως fanboy, σας τα γραφω απο το Windows 8 PC μου.

 

Αυτα!

Για τα μπάζα δεν είναι (αυτό που έχω εγώ), φοβερό είναι. Απλά είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με το Pro. Δεν ασχολούμαι με windows, σε Linux που παίζω εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μπάζα δεν είναι (αυτό που έχω εγώ), φοβερό είναι. Απλά είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με το Pro. Δεν ασχολούμαι με windows, σε Linux που παίζω εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και είναι ταχύτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι ένα MacBook,χρειάζεται 8gb ram,για να δουλέψει απροβλημάτιστα σε απλή χρήση,ποσά gb χρειάζεται να έχει ένα mac pro,για επαγγελματική χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν υποθέσουμε ότι ένα MacBook,χρειάζεται 8gb ram,για να δουλέψει απροβλημάτιστα σε απλή χρήση,ποσά gb χρειάζεται να έχει ένα mac pro,για επαγγελματική χρήση?

 

Εξαρτάται τι χρήση θες να κάνεις, πχ, εγώ για κάποιους αλγορίθμους σε MATLAB θέλω min 12GB+ μνήμη για να μην κρεμάει χρησιμοποιώντας swap, αλλά και επεξεργαστική ισχύ (και cache, βλ. Xeon) για να πάρω γρήγορα αποτελέσματα. Αν το πάμε παρακάτω, σκέψου ότι το cluster που χρησιμοποιώ για έναν γενετικό αλγόριθμο αποτελείτε από 16 τέτοια μηχανάκια και θέλει 10 μέρες για να μου κάνει optimization. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι ένα MacBook,χρειάζεται 8gb ram,για να δουλέψει απροβλημάτιστα σε απλή χρήση,ποσά gb χρειάζεται να έχει ένα mac pro,για επαγγελματική χρήση?

 

 

 

 

 

Λίγα λες, τουλάχιστον 16GB κι άμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ποσο κοστιζει το base mac pro με 8gb ram και 3ετη εγγυηση (οχι βεβαια onsite):

http://www.isquare.gr/store/mac-pro-quad-core.html

 

sqmfdd.png

 

 

 

Παει στα 3240€ !!!

Ενα πιο γρηγορο και με μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο dell workstation(εχοντας μαλιστα επαγγελματικη καρτα γραφικων quadro και οχι μια απλη ati 3 ετων οπως το mac pro) κοστιζει περι τα 1210€ φυσικα με 5ετη εγγυηση onsite next business day (nbd):

http://www.msystems.gr/index.php?category=1015&product=15446

 

 

Εδω κατι ακομα πιο δυνατο(πιο γρηγορος επεξεργαστης, καλυτερη καρτα γραφικων, hardware raid) στα 1930€ :

http://www.mgmanager.gr/dell_precision_t600_mt_xeon_e516208gb2tbquadro_2000dvdrww7pro5y_nbd_pt600e516202tw75/el/pid/11233/

 

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι ελαχιστοι επαγγελματιες προτιμανε για workstation τους mac pro. Οι περισσοτεροι πανε σε κατι με μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο, που θα βγαλει περισσοτερη δουλεια, πιο αξιοπιστο , με σοβαροτερο service και εγγυηση κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που έχουν δίκιο οι ευαγγελιστές της apple,είναι ότι για κάποιον που έχει συνηθίσει με κάποιο πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε macos, δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

 

Απλά τα νούμερα δείχνουν ότι αυτοί οι άνθρωποι αποτελούν τις εξαιρέσεις. Όλοι οι υπόλοιποι θα αφιερώσουν χρόνο να μάθουν τη λειτουργία ενός προγράμματος σε πλατφόρμα πολύ πιο ευέλικτη από το σιδηροφρακτο MacOS. Ειδικά σε επίπεδο workstation οι εταιρείες (dell, lenovo, hp) προσφέρουν εξίσου καλή υποστήριξη σε windows αλλά και σε linux.

 

Γνωστός μου αρνιόταν να φύγει από quark με αποτέλεσμα να τα στάζει στην apple. Όταν παρακολούθησε σεμινάρια για τις λύσεις της adobe για desktop publishing, έφυγε με χίλια από την apple, αφού πλέον με τα μισά κόστη για hardware βγάζει την ίδια (αν όχι ανωτέρου) επιπέδου δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είναι που είναι ξεχειλωμένο το θέμα δεν φτιάχνει το insomnia ένα χώρο  για να ανεβάζουν τα κολλήματα τους με την apple οι κολλημένοι να ηρεμήσουμε και να μη χρειάζεται να διαβάζουμε τρεις σελίδες για να βρούμε τρεις απαντήσεις στο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...