Προς το περιεχόμενο

οκ επισημα εχω προβλημα στο σημα,ζητουνται γνωστες!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα εγώ θα κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή: Το καλώδιο που πάει από την πρίζα, στον αποκωδικοποιητή, το έχεις ελέγξει; Είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά έφταιγε το καλώδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΕΙναι ολοκαινουργιο.

Δεν έχει σημασία.Μπορεί να ακουμπάνε τα τριχίδια στο μπλενταζ και να βραχυκυκλώνει.Πάντως αφού λες δεν γνωρίζεις καλό είναι να φέρεις ηλεκτρολόγο για να κάνει σωστή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι η διαφορά είναι στο buffering και όχι στο σήμα . Και στις 3 συσκευές πρέπει να έχεις μετρητή σήματος δες την στάθμη της καθε συσκευής και πες την μας.. αν η στάθμη σήματος ειναι σχεδόν ίδια με μικρή απόκλιση  τότε ισχύει αυτό που λέω στην αρχή αν έχουν μεγάλες διαφορές οι στάθμες σήματος τότε έλα πάλι να βρούμε που χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Veteranοs123, τι ειναι το μπλενταζ?

 

Moviemakergr,ποιες ειναι Οι Τρεις συσκευες με Δεικτη σηματος. Ο μονος Τροπος που γνωριζω Να δω τη ποιοτητα σηματος Ειναι πατοντας Το info στο κοντρολ του ψηφιακου αποκωδικοποιητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις 2 Tv και έναν αποκωδικοποιητή σωστά ? = 3 συσκευές. αν δεν έχουν ένδειξη σήματος οι Tv  πας τον αποκωδικοποιητή και στις 3 θέσεις και κοιτάς την στάθμη σήματος. Τα τριχιδια με την θωράκιση πάντα ακουμπάνε είναι συνυφασμένα.

post-227308-0-07907400-1359756012_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει και στις δυο τηλεορασεις να δω το σημα με τον ιδια αποκωδικοποιητη ή στην καθε μιαμε τον δικο της?

Εξακολουθω να μην εχω ιδεα τι εστι μπλενταζ.

 

Πρεπει και στις δυο τηλεορασεις να δω το σημα με τον ιδια αποκωδικοποιητη ή στην καθε μιαμε τον δικο της?

Εξακολουθω να μην εχω ιδεα τι εστι μπλενταζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλενταζ είναι τα εξωτερικά συρματακια το αλουμίνιο είναι η θωράκιση.

Θα το πω όσο πιο απλά μπορώ. Το σήμα απο την κεραία είναι μετρήσιμο.

Το πρώτο πράγμα που θα έκανε ένας τεχνικός είναι να το μετρήσει στις καταλήξεις και των 3ων καλωδίων - κεραιών.

Εσύ θα κάνεις την ίδια δουλειά δηλαδή θα μετρήσεις το σήμα με τον αποκωδικοποιητή μιας και δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο.

Αν οι στάθμες είναι ίδιες τότε οι Tv απλά έχουν καλύτερη αποκωδικοποίηση αν έχουν μεγάλη διαφορά στο σήμα τότε δεν μεταφέρεται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να δεις και ότι είναι σταθερό , ότι δεν παίζει δηλαδή το σήμα.

Στους αποκωδικοποιητές συνήθως την στάθμη αν δεν την γράφει με την μία στο infο   την γράφει εκεί που κάνεις χειροκίνητη εγκατάσταση καναλιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ξεκινά πηγαίνοντας σε καθε συσκευή ξεχωριστά, (οπως πολυ σωστά σου προτάθηκε πιο πάνω) και στο μενού ''χειροκίνητου συντονισμού'' δώσε την συχνότητα 47 (642 MHz) για digea 64 QAM και πες μας τα info που αναφέρουν ισχύ και ποιότητα σήματος. Μερικά μοντέλα αναφέρουν και τιμή πριν την viterbi διόρθωση. Θα μου ήταν χρήσιμη και αυτή. Mετα κανε το ιδιο και για την συχνότητα 52 (722 MHz) οπού εκπέμπει η ert digital σε διαφορετική διαμόρφωση QAM 16.

 

Εαν κατάλαβα η πρώτη tv ειναι του σαλονιού που εχει το πρόβλημα η ειναι η τελευταία?

 

Για να κατανοήσουμε το πρόβλημα πρέπει να ξέρουμε το setup

 

Αρα.

* Σε ποια περιοχή είσαι και απο ποιο κέντρο λαμβάνεις?

* Τι τύπο κεραίας έχεις?

* Πόσες πρίζες εχει το σπίτι σου? (legrand = μάπα πρίζα...)

* Οι Tv παίρνουν ολες σήμα απο πρίζες η υπάρχει εσωτερικός διακλαδωτήρας? Αν ναι τι τύπου ειναι? (Βγάλε φώτο)

* Η καλωδίωση ειναι εσωτερική με πριζες διελεύσεως και τερματική στο τέλος?

* Ο ενισχυτής τι τύπου μαρκα ειναι και τα ποτενσιόμετρα εξόδου σε τι θέση ειναι? (Βγάλε φώτο)

* Ελεγξε τα φυσακια για τυχων βραχυκυκλώματα. Πχ να μην ακουμπούν οι τριχιτσες του καλωδίου με το μεσαίο χάλκινο σύρμα. (το μπλενταζ με την μεσαία λήψη).

 

Οσο περισσότερα στοιχεία δώσεις τοσο πιο εύκολη η διάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε graphist83, σευχαριστω για την αναλυση αν και τα μισα Αποσα Ειπες Μου Φαινονται κινεζικα.

Αρχικα θα Σου πω οτι Η Η περιοχη ειναι καισαριανη, η τηλεοραση πουχει το προβλημα ειναι η πρωτη του Σαλονιου Ενω η Τελευταια παιζει αψογα,οι Τηλεορασεις περνουν Σημα Κατευθειαν Απο πριζες και τελος η Καλωδιωση Ειναι με Πριζα Διελευσεως Και τερματικη Στο τελος.

Επισης ενισχυτης Δεν υπαρχει αποσο Ξερω.

Θα δω Το Πρωι τη ποιοτητα Και ισχυ Σηματος Και Θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ... εγώ τα μπέρδεψα και νόμιζα ότι η τελευταία είχε πρόβλημα... οπότε μάλλον η legrand διελεύσεως .... Αλλά ας δούμε τί λέει και α graphist83 που ξέρει και καλύτερα από εμάς , όντας επαγγελματίας αν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που εισαι σχεδον κατω απο τον Υμηττό, δεν γινεται να μην εχεις ενισχυτή και η κεραία σου να εξυπηρετει 3 tv δικές σου και άλλες τοσες στον αλλο όροφο. Ποσο μάλλον οταν εχεις απώλειες ανα πρίζα ξεχωριστά καθώς κάνεις διέλευση.

 

Λογικά ο ενισχυτής θα ειναι κεντρικός και θα βρίσκεται στο δώμα της ταράτσας, εκει που θα γίνονται και οι κεντρικες διακλαδώσεις για τα διαμερίσματα.

 

Χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία για να εχουμε εικόνα του προβλήματος.



Ωχ... εγώ τα μπέρδεψα και νόμιζα ότι η τελευταία είχε πρόβλημα... οπότε μάλλον η legrand διελεύσεως .... Αλλά ας δούμε τί λέει και α graphist83 που ξέρει και καλύτερα από εμάς , όντας επαγγελματίας αν δεν κάνω λάθος

Στην περιοχή που ειναι η legrand δεν εινα σε θέση να του δημιουργήσει πρόβλημα. Ειναι κάτω απο τις κεραίες του Υμηττό. (παρόλο που στις πρίζες rf είναι οι χειρότερη επιλογή...) Μάλιστα αντιθέτως μυρίζομαι κλιπαρισμα απο υπεροδηγηση!!!

 

Ναι παλιά ασχολούμουν με κεραιοσυστηματα - δορυφορικά. Πλέον μόνο με το AV κομμάτι με έμφαση στα ηχητικά και το PA.

 

Βεβαία λόγο της εποχης με τα ψηφιακά και τον ντόρο που γινεται μπορει να επανέλθω. Εαν λάβω τέτοια απόφαση θα το κοινοποιήσω και εδώ.. Το μόνο αρνητικό που πούλησα το promax πεδιομετρο μου... :cry: :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την κεραια φευγει ενα καλωδιο που παει στον δευτερο οροφο.

Και Επισης Απτην κεραια Φευγει Ενα Δευτερο καλωδιο που παει σε Εμενα Στον πρωτο.

 

Εφοσον ολες Οι Τηλεορασεις Και των Δυο οροφων παιζουν Τελεια εκτος Απο Τη μια τη Ρημαδα Τη δικια μου...μηπως αρκει Ενας Ενισχυτης γραμμης Σεαυτην? Ή Θα πρεπε ναχω ενισχυση Κεντρικη Πανω Στην κεραια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...