Προς το περιεχόμενο

οκ επισημα εχω προβλημα στο σημα,ζητουνται γνωστες!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφοσον δεν υπαρχει πριζα στη ταρατσα, δε νομιζω οτι αξιζει να κατσω να φωναξω ηλεκτρολογους και να κανω ιστοριες για 2 οροφους οπου ο ενας οροφος δεν ειναι καν δικος μου.

Θα με ενιδεφερε λοιπον μια πιο αμεση λυση μονο για τις δυο τηλεορασεις μου και συγκεκριμενα για την μια που εχει προβλημα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι γραμμής οσοι εχω βάλει δεν μου εχουν δώσει αξιοθαύμαστα αποτελέσματα. Το κλικ που χρειάζεται για να δουλέψει λίγο καλύτερα, ίσως στο δώσει. Αλλα σαν λύση το θεωρώ προσωρινή και μεσοβέζικη.

 

Αμα ο ιδιοκτήτης του άλλου ορόφου δεν θελει να συμμετάσχει σε κατι τέτοιο σήκωσε μια δίκη σου κεραία. Λογικά με τρεις πρίζες ισως να μην χρειαστεί ενισχυτής.

 

Από την άλλη ομως καλο θα ηταν να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία καθως δεν νομίζω οτι θα βγάλεις άκρη μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια επειδη τελικα στον επανω οροφο εχουν συνδεσει αλλεσ 3 τηλεορασεις παραπανω αποσες νομιζα και γινεται ψιλο της πουτ@ν@ς τελικα αποφασισα να παρω μια καινουργια κεραια και καινουργιο καλωδιο κεραιας τα οποια θαρχονται μονο στο σπιτι μου.

 

Αφου λαβετε υποψην οτι ειμαι ουτε 2 χλμ απτον υμητο και εχω οπτικη επαφη θελω να μου προτεινετε μια κεραια και επισης απο που μπορω να παρω σε καλη τιμη καλωδιο κεραιας αρκετα μετρα,καμια 20αρια.

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20-25 € την κεραία και 0,50 λεπτά το μέτρο για το καλώδιο.Επίσης θα πρέπει να την τοποθετήσεις σε κάποιον στύλο αλλά μπορείς να την βάλεις στον ίδιο στύλο που είναι οι κεραία.Αν πάρεις δικό σου στύλο (υπολόγιζε κάπου στα 10 € τα 3 μέτρα και 2 δαγκάνες στα 0,80 η καθεμία).

Αυτά που είναι στην παρένθεση ισχύουν μόνο αν πάρεις άλλο στύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια μικρη με μέτρια απολαβή οπως μια μεσαία χελιδόνα που ειπε ο φίλος πιο πάνω. Φθηνή και καλή.

 

Εαν θες καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα παρε μια yagi uda καλής εταιρίας όπως η  Ikusi FLASHD Compact, Εξαιρετική κεραία με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

 

Καλώδιο μπορείς να πάρεις ενα κάλο προς μέτριο όπως το Cosmofon 1800 η το BIOKAL VECTOR SAT 110 η το IKUSI CCI-190. Ειναι σχετικά οικονομικά αλλα ποιοτικά. Μεχρι και 35 μετρα που τα εχω δοκιμάσει ειναι πολύ καλά σε απώλειες.

 

Το ένα και μοναδικό καλώδιο που θα κατεβει στο σπιτι σου θα το μοιράσεις στις 3 tv με ενα παθητικο splitter δορυφορικού τύπου 1:3 με F connectors. Λεγεται και αλλιως 3 way splitter.

 

Πχ. images?q=tbn:ANd9GcQbphkR9Lb0DokYs2vEcWq

 

Λογικά με τοσο καλη απόσταση απο τον Υμηττό το σημα θα φτάσει και τις 3 tv χωρίς πρόβλημα. Αλλα αμα στην χειρότερη θελει ενίσχυση, τοτε μπορεις να βάλεις εναν ενισχυτη ιστού με τον προενισχυτη που τοποθετείται στο κοντάρι και το τροφοδοτικό του καταλήγει μέσα στο σπιτι οπου γίνεται και η διανομή. Αρα δεν θα έχεις και θεμα με τα ρεύματα που έψαχνες στην ταράτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Graphist 83 τα είπες όλα.

 

 

Οι γραμμής οσοι εχω βάλει δεν μου εχουν δώσει αξιοθαύμαστα αποτελέσματα. Το κλικ που χρειάζεται για να δουλέψει λίγο καλύτερα, ίσως στο δώσει. Αλλα σαν λύση το θεωρώ προσωρινή και μεσοβέζικη.

 

Αμα ο ιδιοκτήτης του άλλου ορόφου δεν θελει να συμμετάσχει σε κατι τέτοιο σήκωσε μια δίκη σου κεραία. Λογικά με τρεις πρίζες ισως να μην χρειαστεί ενισχυτής.

 

Από την άλλη ομως καλο θα ηταν να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία καθως δεν νομίζω οτι θα βγάλεις άκρη μονος σου.

 

 

 

Εγώ μπορώ να πω ότι με τον ενισχυτή γραμμής που έβαλα είδα τεράστια βελτίωση.Δηλαδή χωρίς τον ενισχυτή πιάνω μόνο mega, Ant1, Star, Alpha και όλα τα υπόλοιπα με 25% ένταση ενώ με τον ενισχυτή γραμμής τα πιάνω όλα με 79% ένταση και πρόβλημα έχω μόνο όταν ρίχνει καρεκλοπόδαρα στο μπουκέτο του Mad, MTV κτλ κάτι που δεν με πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον γραμμής πήρες και σου έδωσε τόσο gain? Για πες μάρκα μοντέλο??

 

Εαν βρεθει καποιος τοσο καλος με σωζει απο καποιες μανουρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον παιδια επανερχομαι γιατι αγορασα ενισχυτη γραμμης και τι τον εβαλα τι οχι βλεπω οτι ναναι
αυτον πηρα,ton Mistral l269
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=24029

χωρις τον ενισχυτη γραμμης δοκιμαζω το MEGA και βλεπω ισχυ 40% και ποιοτητα 100%.
Βαζοντας επιτοπου τον ενισχυτη βλεπω στο ιδιο καναλι ισχυ παλι 40% και ποιοτητα 60% με φουλ ενισχυση. αμα μειωσω την ενισχυση μειωνεται κατω απτο 60.

Πως γινεται αυτο; με τον ενισχυτη σηματος χειροτερα αποτελεσματα;;;



kατι ακομα υπερβολικα περιεργο παιδια.... τοχω σενα καναλι και βλεπω την ποιοτητα σηματος η οποια εανεβοκατεβαινει απτο 20 ως το 30%.
οταν ακουμπαω με το χερι μου τον αποκωδικοποιητη πισω απτην τηλεοραση (τον crypto redi 170mp εχω) το σημα ανεβαινει αμεσως σχεδον στο 100%. οταν σταματισω να τον αξξιζω με το χερι μου πεφτει παλι τερμα χαμηλα.
Μη μου πειτε οτι ειναι ιδεα μου γιατι εχω μια ολοκληρη ωρα που το κανω αυτο.
 
μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να γινεται εδω περα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι τον ακουμπάς και ανεβαίνει , εννοείς γενικώς και οπουδήποτε ή στην υποδοχή της κεραίας? Πάντως εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις τα καλώδια γιατί λογικά κάποιο δεν έχει φτιαχτεί καλά και χάνει επαφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...