Προς το περιεχόμενο

Αγορα Android Κινητου παραεισαγωγης


panosmania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια , λεω και εγω να μπω στο club τον android Κινητων ,η απορεια μου ειναι η εξης αν το android κινητο που αγορασω ειναι παραεισαγωγης θα εχω καποιο προβλημα σχετικα με μετεπειτες αναβαθμισης? οταν θα γινεται η αναβαθμιση θα χανεται και η ελλληνικη γλωσσα οπως συμβαινει και στα νοκια κινητα που ειναι παραεισαγωγης? επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με το android θα παρακαλουσα να με διαφωτισετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βλέπεις ότι θα έχεις θέμα με τα ελληνικά.. Έτσι κι αλλιώς custom rom θα βάλεις.. 

 

Το θέμα είναι η εγγύηση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες custom rom τι ακριβως εννοεις οπως εχω ακουσει κατι και για root αλλα δεν εχω ψαξει τ ακριβως κανουν , σε τι σε βοηθανε , εχει καποιο μειονεκτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες custom rom τι ακριβως εννοεις οπως εχω ακουσει κατι και για root αλλα δεν εχω ψαξει τ ακριβως κανουν , σε τι σε βοηθανε , εχει καποιο μειονεκτημα?

Πολυ καλυτερη αποδοση,ξεκλειδωμα καποιες λειτουργιες και γενικα αμα ασχολησε με το στοιχειο μια custom rom ειναι οτι πρεπει,τωρα στον αντιποδα και αναλογα με το κινητο,πιθανον θα αντιμετωσεις καποια προβληματα αλλα αυτο εξαρτατε με το κινητο που θα παρεις και με την custom που θα βαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω κατι αρθα τα οποια λενε πως αμα κανεις root τοτε χανεται η εγγυηση εκτος και αν του ξαναβαλεις καποιο επισημο λογισμικο , αν αγορασω ενα android κινητο και το αναβαθμησω με νεοτερη εκδοση λογισμικου θα χασω την ελληνικη γλωσσα και για να τν επαναφερω πρεπει να κανω root?

 

αναφερομαι κυριως σε galaxy s3 εκτος και αν περιμενω για το s4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο που δεν καταλαβαίνω ειναι η μανια κάποιον για root kai custom rom.

Και μάλιστα η ευρεση της καλύτερης custom rom έχει γίνει κάτι σαν την αναζήτηση του Αγιου Δισκοπότηρου... (κοινώς : ψαξε-ψαξε δεν θα το βρείς!)

Φίλε μου αγόρασε οποιο κινητο θες, δεν θα έχεις προβλημα με τα ελληνικά. Για rooting κ.τ.λ. περίμενε, δοκίμασε το κινητό , χρησιμοποιησε το κανονικά καποιο διάστημα και ΑΝ αντιμετωπίσεις καποιο πρόβλημα ή θελήσεις κάτι παραπάνω απο αυτά που σου προσφέρει ( που μάλλον δυσκολα θα γίνει αν παρεις οπως λες το s3) τότε ψάχνεσαι για root κ.τ.λ.. Μην αγχώνεσαι με αυτα που διαβάζεις, παρε το κινητό σου και φρόντισε να το χαρείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω κι εγω αποριες για κινητο παραεισαγωγης χωρις να εχω ασχοληθει με android...

Λογικα το κινητο θα εχει firmware αλλης γλωσσας/χωρας και οχι το ελληνικο οποτε:

 

Επηρεαζεται καθολου η διαδικασια root/unroot ?

Δλδ πρεπει να βρεις firmware για την χωρα απο οπου εγινε η εισαγωγη ή περνας την ελληνικη rooted εκδοση του firmware?

 

Και εστω οτι πρεπει να το πας για σερβις , θα πρεπει να βαλεις το αρχικο firmware του κινητου ή , εστω, καποια αναβαθμισμενη εκδοση της ιδιας (αρχικης) χωρας και οχι το ελληνικο, ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθεσω και εγω συμφωνα με ολα τα παραπανω οτι να προσεξεις να ειναι ξεκλειδωτο (unlocked). Γιατι το δικο μου ηταν κλειδωμενο και την πατησα γιατι εγινε update μετα και δεν μπορω τωρα να το ξεκλειδωσω.

Αλλα και παλι μου φαινεται οτι παραειναι ακριβο το s3 αν δεν ασχολεισαι με τα κινητα...



Επειδη εχω κι εγω αποριες για κινητο παραεισαγωγης χωρις να εχω ασχοληθει με android...
Λογικα το κινητο θα εχει firmware αλλης γλωσσας/χωρας και οχι το ελληνικο οποτε:

Επηρεαζεται καθολου η διαδικασια root/unroot ?
Δλδ πρεπει να βρεις firmware για την χωρα απο οπου εγινε η εισαγωγη ή περνας την ελληνικη rooted εκδοση του firmware?

Και εστω οτι πρεπει να το πας για σερβις , θα πρεπει να βαλεις το αρχικο firmware του κινητου ή , εστω, καποια αναβαθμισμενη εκδοση της ιδιας (αρχικης) χωρας και οχι το ελληνικο, ετσι?

 

Στο σερβις βλεπουν τα παντα και εφοσον ειναι εξωτερικου ειναι σχεδον αβεβαιο οτι θα εχεις εγγυηση.

 

Αν το δεχτουν (το οποιο ειναι αναλογα και με το σερβις που θα το πας) μπορουν να κανουν (και θα το κανουν) update με την ελληνικη-ευρωπαικη rom που εχουν και δεν χρειαζεται εσυ να βρεις την εκδοση της χωρας που το πηρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγγυηση θα εχεις σιγουρα αν η συσκευη προοριζεται για ευρωπη. Τα σκρουτζομαγαζα συνηθως (αν οχι παντα) εχουν ευρωπαικες συσκευες.

Η διαδικασια root/unroot δεν επηρεαζεται καθολου. Το root το κανεις πανω στο firmware που φοραει, δεν ειναι αναγκη να βαλεις prerooted firmware, αν και εχεις και αυτη τη δυνατοτητα. 

Γενικα βαζεις ο,τι firmware θελεις που να προοριζεται για το μοντελο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά θα πρέπει να κοιτάξεις το κινητό να προορίζεται για αγορά της Ευρώπης, αν συμβαίνει αυτό, τότε το κινητό θα έχει και την ελληνική γλώσσα. Από εκεί και πέρα δεν σε πολυνοιάζει η χώρα προέλευσης, το κινητό θα αναβαθμίζεται όταν θα αναβαθμίζονται και τα υπόλοιπα της χώρας για την οποία προορίζεται. Έχω γαλλικό τηλέφωνο, έχει κανονικά τα ελληνικά και αναβαθμίζεται όποτε βγαίνει αναβάθμιση για τα γαλλικά τηλέφωνα.

Το rooting είναι μία σχετικά απλή διαδικασία, πλήρως αναστρέψιμη (με λίγη προσπάθεια) αν χρειαστεί. Προσωπικά για δύο λόγους έχω κάνει rooting και μόνο για αυτούς, α)για να διαγράψω σαβουροεφαρμογές από το λειτουργικό που δεν χρειάζομαι και β) για να αυξήσω την ένταση του ήχου. Υπάρχουν και πολλά άλλα τέτοια χρήσιμα πράγματα και ψιλοπειραγματάκια, τα οποία για να γίνουν πρέπει να είσαι rooted. Όλα αυτά είναι πλήρως αναστρέψιμα. Με custom ROMs δεν ασχολούμαι και ούτε το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...