Προς το περιεχόμενο

WordPress ή Custom


sarakinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ο πρώτος μου πελάτης είδε κάποια projects μου και μου ζήτησε site.

Θέλει να είναι δυναμικό ώστε να μπορεί να προσθαφαιρεί περιεχόμενο μόνος του.

Η ερώτησή μου είναι Custom κώδικας ή WordPress?

Ποιο από τα δύο θεωρείτε σωστότερο στον επαγγελματικό τομέα?

Να προσθέσω ότι το site δεν θα είναι κάτι το τρελό...ένα απλό όμορφο site που θα προβάλει την επιχείρησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι να  φτιάξεις την ιστοσελίδα πάνω σε wordpress cms και ο λόγος είναι απλός. Κατά 99% δεν θα μπορέσεις να πληρωθείς για την αντικειμενική αξία του custom cms για τον συγκεκριμένο πελάτη. Και εφόσον πρόκειται για ένα απλό όμορφο site δεν νομίζω ότι υπάρχει και λόγος να μπεις σε τέτοιο κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Για ένα απλό πληροφοριακο site το WordPress θα σε καλύψει μια χαρά. Μια προσέγγιση με custom κώδικα (π.χ. ένα δικό σου CMS) θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο, χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω στο τελικό αποτέλεσμα.

Με το WordPress θα μπορέσεις πολύ εύκολα να απαντήσεις εύκολα τυχόν αλλαγές / προσθήκες που μπορεί να σου ζητηθούν αργότερα.

 

Όσο για την ερώτηση σου σχετικά με τον επαγγελματικό τομέα, θα έλεγα πως το WordPress είναι ένα εργαλείο για επαγγελματίες. Ειδικά αν μάθεις να φτιάχνεις themes και plugins δεν θα έχεις κάποιον περιορισμό στο τι μπορείς να φτιάξεις.

Ένα κακό είναι πως θα πρέπει κάποιος να αναλάβει τη συντήρηση του, όπως να γίνονται τα updates του γιατί αλλιώς κινδυνεύει το site να χακαριστεί.

 

Από την άλλη, ένα custom CMS δεν θα έχει προβλήματα όσο αφορά την ασφάλεια αφού δεν θα τραβάει το ενδιαφέρον των χάκερς σε ένα σύστημα που το έχουν 10, 50 άντε 100 sites.

Ένα δικό σου CMS δείχνει επαγγελματισμό, αλλά για να φτάσεις στο σημείο να έχεις ένα λειτουργικό και ανταγωνιστικό CMS θα πρέπει να αφιερώνεις χρόνο για την ανάπτυξη και συντήρηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας, και εγώ προς WordPress είμαι , λόγο αμοιβής και χρόνου .Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα παρότι έχω γνώσεις σε custom κώδικα.Θεωρείται εύκολη μετάβασή ;

Η ερώτησή μου πάει ως προς την δημιουργία του template και το γράψιμο κώδικα για το site μιας και θέλω να βάλω κάποια custom πραγματάκια μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να το δεις επαγγελματικά το θέμα και να ξεχωρίσεις επένδυσε στο custom.

Θα κάνεις απόσβεση μετά από 3-4 δουλειές, αλλά θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, πιο γρήγορα, πιο εύκολα και θα ξεχωρίζεις από τον ανταγωνισμό.

 

Απλά κοίτα να το κάνεις σωστά, όχι προχειροδουλειές.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σοβαρά με τον τομέα, τότε πήγαινε σε wordpress ώστε αν μετά από 2-3 χρόνια εξαφανιστείς, να μπορεί ο άνθρωπος να συνεχίσει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα CMS είναι ότι έχουν καταντήσει βαρετά, όπου και να μπεις βλέπεις την ίδια δομή...

δεν μπορείς να όμως να ασχοληθείς με ένα Custom CMS για πολλούς λόγους...

 

- Τα λεφτά που θα σου δώσει λογικά θα είναι λίγα και ο χρόνος για να το φτιάξεις πολύς

- Θα πρέπει να μεριμνήσεις για την ασφάλεια της Ιστοσελίδας από διάφορες επιθέσεις, το Wordpress δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με SQLi πχ.

 

Λογικά χάσιμο χρόνου θα είναι ένα Custom CMS, τώρα αν ο τυπάς δίνει κάτι χιλιάρικα και μπορείς να του φτιάξεις κάτι καλό-ασφαλές, κάντο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα CMS είναι ότι έχουν καταντήσει βαρετά, όπου και να μπεις βλέπεις την ίδια δομή...

δεν μπορείς να όμως να ασχοληθείς με ένα Custom CMS για πολλούς λόγους...

 

Νομίζω ότι η αισθητική μιας ιστοσελίδας δεν έχει καμία σχέση με το cms. Είναι στο χέρι του κάθε developer για το πως θα στίσει μια ιστοσελίδα. Δεν νομίζω να σε περιορίζει σε κάτι, κάποιο συγκεκριμένο cms. Βάλε φαντασία και χέρι γραφίστα και δεν νομίζω ότι θα μοιάζει με άλλα websites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι της εμφάνισης δεν με δυσκόλεψε και έχει γίνει γιατί είχα ένα πλάνο στο μυαλό μου , αυτό που μένει τώρα είναι να δω πως δουλεύει το WordPress ώστε να βάλω μέσα το template μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...