Προς το περιεχόμενο

τι χρειαζεται για να ανοιξω επωνυμο μαγαζι ενδυματων και αν συμφερει


Likehouse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται!

 

Ειμαι μολις 21 ετων δεν εχω σταθερη δουλεια στην ουσια 1-2 φορες την εβδομαδα δουλευεω σε νυχτερινο μαγαζι αλλα δεν τα βγαζω περα...εδω και ενα χρονικο διαστημα σκεφτομαι να ανοιξω ενα μαγαζι ενδυματων. Το ενα προβλημα ειναι οτι συνεχως ακους λογο οικονομικης κρισης, πως τα περισσοτερα κλεινουνε. Λογο οικονομικων παλι πολυ δυσκολα, διοτι στην οικογενεια ειμαστε 3 μελοι η μικρη μου αδερφη παει σχολειο ακομα και η μανα μου ειναι μεχρι στιγμης η οποια δουλευει σταθερα σε ενα καφενειο. Για την ιδεα απο τους δικους μου δεν μιλησα με κανενα κοντινο μου ατομο για να συμβουλευτω τελος παντων να μπουμε λιγο στο θεμα. Σε αυτη την κατασταση που σας ανεφερα συμφερει να το ρισκαρεις να ανοιξεις ενα μαγαζι? Ποσα εξοδα χρειαζονται οι πρωτες παραγγελιες που θα κανεις? Π.χ. αν ασχοληθεις με την εταιρεια ποιο συγγεκριμενα με την ''staff & co."?! Ολα τα σχολια ειναι δεκτα ειτε αρνητικα ειτε θετικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα μαγαζιά ενδυμάτων κλείνουν το ένα μετα το άλλο (λογικό) γιατί τη δουλειά όλη την τραβάν τα μεγάλα πολυκαταστήματα που κι αυτά πλέον έχουν προβλήματα. Δε μας λες βέβαια την περιοχή αλλά νομίζω πως τα συγκεκριμένα μαγαζιά είναι από τα πιο κορεσμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να μην προσπαθήσεις καν για μαγαζί με ρούχα! Μόνο και μόνο απο το στήσιμο θα μπεις μέσα και απόσβεση δεν παίζει να δεις, δυστυχώς :(

Αναλόγως κιόλας μιας και δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου.. Δηλαδή αν το ανοίξεις κάπου κεντρικά και το στήσεις με τέτοιον "αέρα" έτσι ώστε να τραβήξεις το νεανικό κοινό, τότε υπάρχει μέλλον!

 

Αν επιτρέπεται επέλεξες την ένδυση για ιδιαίτερους λόγους π.χ. κάποια εμπειρία ή απλώς έτσι;

Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι άλλο στο μυαλό σου που να νομίζεις ότι μπορεί να πετύχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμφιβάλλω αν εμφανιστεί έστω και ένας εδώ μέσα να σου πει ότι είναι καλή ιδέα.

όπως είπε και ο πιο πάνω, τα μαγαζιά με ρούχα είανι απο τα πλεον κορεσμένα.

ο κόσμος δεν αγοράζει πλεον ρούχα εύκολα. περιμένει τις εκπτώσεις αλλά και πάλι....

εσυ θες να ανοίξεις και επώνυμο. καλά κρασιά... θα έχεις χρεωκοπήσει πριν καν ανοίξεις.

 

γνώμη μου: αν είναι να ανοίξεις μαγαζί, κάτι σε σουβλατζίδικο. αυτά βλέπω να κρατάνε ακόμα. όχι ότι δεν έχω δει σουβλατζίδικα να κλείνουν.

αλλά μαγαζί με ρούχα; και μάλιστα επώνυμα; μέχρι και τα κινέζικα κλείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι εκτος θεσσαλονικη για την ακριβεια στον Ν. Πελλας ειμαι. Επιλεγω αυτη την μαρκα διοτι εχει ονομα στην ελλαδα και ειναι δημοφιλης, ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον ο δευτερος λογος που πηγε το μυαλο μου εκει ειναι οτι εδω στην περιοχη μου δεν υπαρχει αυτη η συγγεκριμενη μαρκα, το κοντινοτερο καταστημα ειναι γυρω στα 25κμ και μετα παει θεσσαλονικη τα οποια ειναι 75κμ απο εδω. Καλα συζηταμε ετσι και αλλιως μεχρι στιγμης περνω αποψης, διοτι ειναι δυσκολο τωρα ειδικα ετσι οπως ειναι η κατασταση. Θελω να αναφερω ακομα κατι που ακουσα σημερα, οπως ανεφερα δεν εχω τα λεφτα να αρχισω ενα τοσο τεραστιο βημα, ακουσα πως δινονται επιδοτησεις του ΕΣΠΑ για μικρο-επιχειρισεις και αλλα. Ξερει κανενας τιποτα?

Επεξ/σία από Likehouse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιγμα καταστήματος σε τέτοιες εποχές από όλες τις απόψεις δεν σε συμφέρει. Ξέρεις τί εφορία και τί χαράτσια έχεις να αντιμετωπίσεις εκεί έξω; Υπαλλήλους δεν θα χρειαστείς; Αμα το μαγαζί δεν πάει καλά θα μπείς και μέσα και πολύ πιθανόν να σε πνίξουν τα χρέη. Εγώ στην θέση σου θα άνοιγα σουβλατζίδικο, με φθηνές τιμές. Είναι μια επιχείρηση που ανθεί τελευταία στην Ελλάδα, χωρίς φυσικά κάτι τέτοιο να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κεφαλαιο?Πως θα ανοιξεις μαγαζι?Ενοικια,φπα,εφοριες,μηχανες,υπαλληλους[αν μιλαμε για οικογενειακη επιχειρηση βγαλτο].Ειδικα αν πας για επωνυμο τα κερδη σου απο μια πωληση θα ειναι ελαχιστα[3-4 ευρω για κατι που ιθα κανει 60 ευρω].Δεν αξιζει.Σουβλακια ή κατι ηλεκτρονικο[πωληση κινητων,service κινητω υπολογιστων,κατι σαν το ebw ].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι γνωμες σας δεκτες. Ετσι και αλλιως συζηταμε ακομα δεν εχω καποιο χρηματικο ποσο για να μπω στην διαδικασια αν ομως υπαρχουνε επιδοτησεις θα ειναι εστω μια βοηθεια πιστευω. Ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγαζι με ρουχα ξεχνα το.Καμια καφετερια(κλασικα) ή κανα σουβλατζιδικο να εχεις στο μυαλο σου.

 

btw,τι πληθυσμο εχει η πολη που μενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρααρνητικη ψηφος και απο εμενα.Να ειχες φραγκα και κονε πολλα , πολλα  , να πεις οτι απευθυνεσαι στην υψηλη κοινωνια πια...

 

Οτι ειπε ο απο πανω , μικρο fast καφε, σαντουιτσαδικο το πολυ πολυ.Να μην εχεις ουτε καν στοκ  , αντε στην χειροτερη να πουλησεις το ψυγειο , την ψησταρια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εχεις καμμια 300αρια χιλιαδες τοτε μονο και σε κεντρικο σημειο αθηνας-θεσ/κης ανοιξε lv,burberry,abercrombie,ysl...-μονο αυτα εχουν αυξηση εσοδων -

-και ολα αυτα μονο αν κανουν franshise γιατι κατα 99.9% δεν κανουν αυτες οι μαρκες-

γενικα πλεον δεν κανουν πιστωση οποτε ολο το εμπορευμα το πληρωνεις.

Εφοσον δεν εχεις αρκετες χιλιαδες για πεταμα, πηγαινε στο αλλο ακρο τυπου ζαρα,σπριντερ .μαξ 10ε ολα τα ρουχα...ναι υπαρχουν απλα θα πηγαινεις να φερνεις απο ιταλια..

και ολα αυτα ΑΝ μπορεσεις να μαθεις τις λαμογιες..

------------

για να ανοιξεις σουβλατζιδικο πρεπει να ξερεις απο που να παιρνεις το σωστο κρεας και την διαδικασια ή να αντιγραψεις ενα πετυχημενο μαγαζι.οχι αλυσιδας.

καφε.ο αλλος πλεον θελει το 1,5-5ε να το δεινει σε καποιον που ξερει να φτιαχνει σωστο καφε!εσυ εμπειρια δεν εχεις.στον μπαριστα με εμπειρια θα του σκας κανα 50ε την βαρδια...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15.000 κατοικους με τα γυρω χωρια μαζι δηλαδη η πολη εχει 8.000-9.000...καλα εσυ το παρακανες ειπαμε επωνυμα ρουχα οχι χρυσαφι :P...στο μυαλο μου ειχα σε στυλ staff η bsb. Για καφε δυσκολα λιγο ο ενας κανει ανταγωνισμο τον αλλον εξαλλου την νεολαια δυσκολα να την εκμαθεις εκει που συχναζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα σχετικα ειναι ολα .Υπαρχουν και μαγαζια-σουδες , με μια βιτρινουλα, ομορφους παγκους και προσιτα τζινακια-μπλουζακια.Αμα δεν εχει και ανταγωνισμο..Αλλα ειναι πιο ρισκο, δεν ειναι καφες που με 3 κουταλιες βγαζεις 3-5 Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...