Προς το περιεχόμενο

τι χρειαζεται για να ανοιξω επωνυμο μαγαζι ενδυματων και αν συμφερει


Likehouse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπάρχει ρε μέλλον στην ελλάδα.

αν θες να ανοίξεις μαγαζί καλύτερα άνοιξε το νύχτα με λοστό.

 

αν παρόλο αυτά θέλεις να δοκιμάσεις την τύχη σου, κατα τη γνώμη μου 2 τομείς έχουν μέλλον εδώ: ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ και ΠΟΥΤΑΝΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψάξε λίγο και τον όρο γυναικεία επιχειρηματικότητα αν δεν το έχεις κάνει ήδη έχει πολύ σημαντικές επιδοτήσεις.

 

Κατάστημα με ρούχα μέσα σε κρίση μου φαίνεται εξαιρετικά κακή ιδέα παρεμπιπτόντως.

 

Ένα καλό τυροπιτάδικο ωστόσο, τρύπα ώστε να έχεις χαμηλό κόστος, σε ένα καλό σημείο (κοντά σε σχολεία δημόσιες υπηρεσίες, σταθμό μετρό, λεωφορείων κλπ)  και να δίνεις και καφέδες έξω πιστεύω πως δεν θα πάει άσχημα.

 

Και μπορείς να το δουλεψεις με 1-2 άτομα προσωπικό μόνο εσύ + 1 δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για αρχή σκέφτηκα να βάλω κάτι φθηνό πριν πάω στις μάρκες, για να τραβήξει κόσμο και να κάνεις πελάτες...ξέρει κανείς η πως μπορώ να βρω κινεζικές η ιταλικά προϊόντα από Ιταλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή σκέφτηκα να βάλω κάτι φθηνό πριν πάω στις μάρκες, για να τραβήξει κόσμο και να κάνεις πελάτες...ξέρει κανείς η πως μπορώ να βρω κινεζικές η ιταλικά προϊόντα από Ιταλία?

 

Και σε κανει να πιστευεις οτι θα εχεις κοσμος και θα τραβηξεις πελατες με κινεζιες; Δε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν να σκέφτεσαι για μαγαζί με ρούχα κλείνουν το ενα μετα το αλλο κα μεγάλες αλυσίδες ακόμα, και φθηνά να ειναι τα ρούχα παλι κλείνουν δεν εχει σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε κανει να πιστευεις οτι θα εχεις κοσμος και θα τραβηξεις πελατες με κινεζιες; Δε νομιζω.

ξερω δεν ειναι και η καλυτερη λυση τα κινεζικα...αν ειχα λυσεις δεν θα ειμουνα καν εδω γιαυτο ρωταω εδω περα οσοι εχετε μαγαζι η καμια εμπειρια παραπανω για μια αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τρολαρεις ή απλα δεν σου κοβει? Σε καθε περιπτωση ειμαι υποχρεωμενος να σου πω το παρακατω:

 

Ειμαστε 20 ατομα και σου λεμε μην κανεις την μλκια και ασχοληθεις καν με μαγαζια με ρουχα. Θα το κλεισεις το μαγαζι μετα απο 2 μηνες. Δεν μπορει να στηριξει η αγορα μαγαζια με ρουχα,δυστυχως. Θες να την δεις επιχειρηματιας και οτι κατι γινεται? Ανοιξε καφετεριοφουρνοζαμπονοτυροπιταδικο. Μονο εκει αμα γινει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν πας ετσι απλα να ανοιξεις ενα καταστημα με οτιδηποτε. 

Επισης η λογικη του να βαλεις κινεζικα δε με βρισκει συμφωνο (ειδικα αφου μιλαμε για ρουχα). Εχουν μικρο κοστος αγορας αλλα ΚΑΙ πωλησης. Πραγμα που σημαινει πως για να βγαζεις τα εξοδα σου (ενοικια, ταμεια, ρευμα κλπ) πρεπει να πουλας μεγαλες ποσοτητες. 

Και εδω ειναι το ρισκο, ΔΕΝ ξερεις αν θα σου κατσει να εχεις τοσους πελατες (και νομιζω μιλας για μικρο αγοραστικο κοινο λογω περιοχης).

 

Εγω ειχα παρεμφερες καταστημα για δεκα χρονια περιπου (ηταν παλιοτερο ομως) σε κεντρικοτατο σημειο της Αθηνας. Το εκλεισα το 2010 λογω της γενικης καταστασης. Νομιζω πως ημουν απο εκεινους που "προλαβαν" και δεν ειχα τεραστια ζημια. Μονο στην ιδεα του να ανοιγα ενα καταστημα με αυτα τα δεδομενα (που εχουν επιδεινωθει οι καταστασεις βεβαια) 3 χρονια μετα, με λουζει κρυος ιδρωτας. 

Επισης αν τελικα κανεις το βημα (δε στο προτεινω για κανεναν λογο εννοειται), να θυμασαι πως πρεπει να καταλαβεις σε ποιο σημειο ΠΡΕΠΕΙ να σταματησεις και να βαλεις λουκετο αν χρειαστει. Το εμποριο ειναι μεγαλη πουτανα (pardon my french :P ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Φιλε μου τρολαρεις ή απλα δεν σου κοβει? Σε καθε περιπτωση ειμαι υποχρεωμενος να σου πω το παρακατω:</p>

<p> </p>

<p>Ειμαστε 20 ατομα και σου λεμε μην κανεις την μλκια και ασχοληθεις καν με μαγαζια με ρουχα. Θα το κλεισεις το μαγαζι μετα απο 2 μηνες. Δεν μπορει να στηριξει η αγορα μαγαζια με ρουχα,δυστυχως. Θες να την δεις επιχειρηματιας και οτι κατι γινεται? Ανοιξε καφετεριοφουρνοζαμπονοτυροπιταδικο. Μονο εκει αμα γινει τπτ.</p>

 

Εντάξει ρε μην βαράτε έλεος συμβουλές περνώ...λες και τρέχω τώρα να ανοίξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bussiness plan που μας παραθέτεις μου θυμίζει μπαφοκατάσταση , του στύλ: " Ρε μαλακες , βρείτε κάτι να κάνουμε για να τα κονομήσουμε..."

 

Απλά τραγικός , και φένεται ότι είσαι πιτσιρικάς. Το να μου λες για ΕΣΠΑ , χωρίς να έχεις κεφάλαιο , τραγικός...λες και χαρίζουνε λεφτά...

 

Ακόμη και να το ανοίξεις το μαγαζί , με την έλλειψη ωριμότητας που έχεις , δεν θα αντέξει ούτε ένα μήνα , αφού σκέφτεσαι

 

σαν πιτσιρικάς και ανώριμα , με τα μυαλά πάνω απο το κεφάλι , αντί να είσαι 100% προσγειωμένος στην πραγματικότητα.

 

Ούτε καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είστε πολύ απότομοι μερικοί με το παλικάρι. Έλεος!

έχει ένα όνειρο και το παλεύει.. ακραίο βέβαια αν αναλογιστεί κανείς ότι θα πάει στράφι ένα μεγάλο κεφάλαιο αλλά όχι και να τον λέει ο άλλος καθυστερημένο επειδή θέλει να ασχοληθεί με κάτι.

Εσείς δεν είχατε ή έχετε όνειρα?

 

Φίλε πάνω κάτω σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.. Αν τελικά δεν ανοίξεις το κατάστημα που θέλεις, ίσως να το μετανιώνεις κατα καιρούς και γενικά θα νιώθεις ένα κενό μέσα σου που δεν έκανες αυτό που ήθελες.

Απ την άλλη όμως και να το ανοίξεις το μαγαζάκι, μετά απο κάποιους μήνες θα μετανιώσεις 100% για τον χρόνο που έχασες αλλά κυρίως επειδή θα σου έχει φύγει ένα πολύ μεγάλο χρηματικό ποσό το οποίο θα μπορούσες να το αξιοποιήσεις καλύτερα, συν το ότι δεν αποκλείεται να έχεις βγει και χρεωμένος! Απλά το μόνο που θα σε παρηγορεί, θα είναι το ότι προσπάθησες.. Δεν νομίζω ότι αξίζει ;)  Φιλικά πάντα. 

 

Γενικά η εποχή μπαίνει εμπόδιο στα όνειρα όλων μας.. πόσο μάλλον στην περίπτωση σου που πρόκειται για ολόκληρη επιχείρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν να αναφερω στον τιτλο ''θελω να κανω εναν φονο η μια τραπεζικη ληστεια βοηθηστε με..'' Ελεος λες και αυτοι που κραζουνε στην ζωη τους ολα σαν μελι τους πηγαινε...τι να πεις...τελος παντων ευχαριστω για τις συμβουλες δεν κινουμε προς εκει ακομα θα δειξει στο μελλον που θα καταληξουμε..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η καραμελα της εποχης.εγω θα πω οτι ναι θα χει μειωμενη κινηση κτλ.

αλλα ειναι και η μοναδικη περιπτωση να μπει σε κεντρικο σημειο με φτηνο ενοικιο!τι εννοω, αν μπει τωρα με φτηνο ενοικιο θα το χει για τα επομενα 20χρονια!

αν βρεις απευθειας 1η υλη τοτε θα χεις περισσοτερο κερδος.

στην περιπτωση του παιδιου οχι να μην ανοιξει γιατι σε αυτη την χωρα πρωτα μαθαινεις πως να περιοριζεις τα εξοδα(παρανομα) και μετα τα υπολοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...