Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις για Switch Cisco WS-C2960-24TC-L και Cisco WS-C2960-24TΤ-L


S_DECATHLON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το ποστ με αφορμή την αντικατάσταση των παλιών Switch 3Com Baseline 2126-G με Cisco WS-C2960-24TC-L και Cisco WS-C2960-24TΤ-L

Το δίκτυο μου εχει 34 υπολογιστές οι οποίοι μοιράζονται 17 ανά switch.. Έχουμε 4 γραμμές ADSL 24mb οι οποίες μοιράζονται ανα 2 σε κάθε switch(χρησιμοποιώ routers lynksis WAG320N) .Οι υπολογιστες, ρουτερς και τα switch εχουν ολα static IP τα switch ειναι συνδεδεμένα μεταξυ τους σε 1000 πορτα με straight καλώδιο. Στα cisco switch τα ρύθμισα μέσω express setup, έβαλα ip subnet mask και default gateway την ip του ενος ρουτερ απ τα 2 που ειναι συνδεδεμένα στο switch.Το δυκτιο δουλεύει κανονικά αλλά επειδή τα switch είναι managed και μπορώ να κάνω πολλές περισσότερες ρυθμισεις αλλα δεν εχω τις γνωσεις περιμενω απο οποιον εχει τις γνώσεις να με βοηθήσει..Το δίκτυο βρίσκεται σε ίντερνετ καφέ και θέλω όσο γίνεται καλύτερο διαμοιρασμό Bandwith... Δεκτή η καθε αποψη.. ευχαριστώ εκ των προτέρων smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω αυτό το ποστ με αφορμή την αντικατάσταση των παλιών Switch 3Com Baseline 2126-G με Cisco WS-C2960-24TC-L και Cisco WS-C2960-24TΤ-L

 

Το δίκτυο μου εχει 34 υπολογιστές οι οποίοι μοιράζονται 17 ανά switch.. Έχουμε 4 γραμμές ADSL 24mb οι οποίες μοιράζονται ανα 2 σε κάθε switch(χρησιμοποιώ routers lynksis WAG320N) .Οι υπολογιστες, ρουτερς και τα switch εχουν ολα static IP τα switch ειναι συνδεδεμένα μεταξυ τους σε 1000 πορτα με straight καλώδιο. Στα cisco switch τα ρύθμισα μέσω express setup, έβαλα ip subnet mask και default gateway την ip του ενος ρουτερ απ τα 2 που ειναι συνδεδεμένα στο switch.Το δυκτιο δουλεύει κανονικά αλλά επειδή τα switch είναι managed και μπορώ να κάνω πολλές περισσότερες ρυθμισεις αλλα δεν εχω τις γνωσεις περιμενω απο οποιον εχει τις γνώσεις να με βοηθήσει..Το δίκτυο βρίσκεται σε ίντερνετ καφέ και θέλω όσο γίνεται καλύτερο διαμοιρασμό Bandwith... Δεκτή η καθε αποψη.. ευχαριστώ εκ των προτέρων 

χωρις να σου πω πως γινεται διοτι δεν ξερω εν τουτοις κατι που μπορει να σου φανει χρησιμο αναλογα βεβαια θα ηταν ανα Port του switch να μπει καποιο policy ωστε ο καθε χρηστης που ειναι πανω να μην μπορει να ξεπερασει καποια ταχυτητα download/upload.δηλαδη αν σε καποια pc  ο χρηστης εχει την δυνατοτητα να κατεβασει torrents εκει θα μπορουσε να φανει χρησιμο αν εχει γινει τετοιος διαμοιρασμος μεσα στο ιντερνετ καφε σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω για την απαντηση..Το θεμα που αναφερεις το χω ψαξει αλλα δεν ειχα βρει κατι...αυτη την ρυθμιση πως θα μπορουσα να την κανω ?? αν κ ειχα την εντυπωση οτι αυτη την δουλεια την κανει το switch..ειναι πολλες φορες που τα παιδια που παιζουν online games να ανεβαζουν ping και να λαγκαρουν με συνεπεια να ψαχνω ολα τα pc να δω ποιος κατεβαζει και να τους λεω να χαμηλωσουν ταχυτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα οτι qos εχω δει να σεταρουμε σε πελατη, παντα σχετικα με bandwidth allocation, το εχω δει να το σεταρουμε σε layer3 switch η router.. σε layer2 switch συνηθως γινεται prioritize στο traffic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν δυκτιο ειναι σωστα συνδεδεμενο τι συμβουλες θα μου δεινατε? επισης ειναι σωστα τα ρουτερ να ειναι μισα στο ενα switch και τα αλλα μισα στο αλλο?? τελευταια ψάχνομαι κ πειραματίζομαι στα δίκτυα .αυτο που θελω να χω για να χω το κεφαλι μου ήσυχο ειναι διαμοιρασμένο bandwith σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο QoS μπορείς στην παρούσα κατάσταση να κάνεις με τα cisco switches. Δεν γίνεται διαμοιρασμός bandwidth με τα ρουτεράκια αυτά.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις (μία τελείως μπακαλίστικη λύση) είναι να ρυθμίσεις τα pc να έχουν static ip στο ίδιο δίκτυο και να τα μοιράσεις όσο αφορά το gateway. Δηλαδή, το 1/4 των υπολογιστών να έχει gateway τον ίδιο router. Αυτό προυποθέτει ότι έχεις ρυθμίσει και τους ρουτερ να έχουν διαφορετική ip. Κλείσε και το dhcp service σε όλα τα ρουτεράκια αν δουλευεις με στατικές (ή μπορείς να αφήσεις μόνο σε ένα ρουτεράκι να λειτουργεί).

Το gateway στο switch χρειάζεται μόνο όταν θέλεις να το διαχεριστείς από υπολογιστή που βρίσκεται εκτός του δικτύου σου. Αν δεν το κάνεις αυτό τότε καλύτερα να αφήσεις κενό στη ρύθμιση αυτή.

 

ΥΣ: Βάλε κωδικο στα switches γιατί εαν οι πιτσιρικάδες πάρουν χαμπάρι τι γίνεται μπορεί να χαλάσουν τον προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα οτι qos εχω δει να σεταρουμε σε πελατη, παντα σχετικα με bandwidth allocation, το εχω δει να το σεταρουμε σε layer3 switch η router.. σε layer2 switch συνηθως γινεται prioritize στο traffic..

οπως ειπα δεν εχω ψαξει για να πω κατι παραπανω απλα θυμαμαι οτι σε cisco 3400 ειχα δει κατι σαν policy.Οχι qos απλα η θυρα μεχρι ποσα mbit θα παιζει.χωρις να δινω ορκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα,

 

Δεν θα έλεγα να περιορίσεις μια θύρα να έχει πχ τόσα mbit, γιατί όταν θα χρειαστείς να παίξεις local ένα game?

Anyway είναι πολλά τα σενάρια που μπορείς να φτιάξεις και να υλοποιήσεις όποιο θέλεις.

 

 

Μια λύση για μένα θα ήταν ένας proxy server.

 

Επίσης μια ανέξοδη λύση, χρονοβόρα μεν, αποδοτική σίγουρα, είναι να ορίσεις εσύ στατικά σε κάθε μηχάνημα τί και σε ποιο router θα δρομολογεί την κίνηση το κάθε μηχάνημα. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να κάνεις μια έρευνα και να μάθεις τι ΙΡ έχει το κάθε πρόγραμμα/game/κτλ που τρέχει. (Είσαι επηχειρηματίας, θα πρέπει να εκμηδενίσεις τυχόν έξοδα με απεριόριστο προσωπικό χρόνο δυστυχώς)

 

Μία άλλη λύση που θα σου έδινα είναι να προσθέσεις ένα ROUTER(Cisco 1801, *877) στο δίκτυο σου που θα το έχεις σαν gateway για τα μηχανάκια σου. Mέσα στο router θα έχεις ορίσει εσύ τί και πού θα δρομολογείς το κάθετί (πχ με qos).

Αυτή η λύση για μένα είναι και η πιο σωστή, βέβαια είναι πιο ακριβή από τις άλλες, καθώς το σημαντικό για το δίκτυο σου είναι ότι πρέπει να είναι διαθέσιμο/αξιόπιστο ;)

 

 

* Mε το Cisco 870 είσαι λιγο περιορισμένος όσο αφορά ρυθμίσεις με vlans ()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Ανοίγω ξανά αυτό το παλιό θέμα γιατί έχω ένα θέμα με ένα Cisco 2960 switch το οποίο δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει.

Για καιρό δούλευε άψογα ένα 3com switch 24άρων θέσεων αλλά πρόσφατα ξεκίνησε να δυσλειτουργεί, για παράδειγμα με λίγες συνδεδεμένες θύρες λειτουργούσε κανονικά αλλά όταν του έβαζα περισσότερες κολλούσε.

Έτσι λοιπόν μου έφεραν αρχικά ένα μεταχειρισμένο Cisco 2590 το οποίο όταν σύνδεσα, ενώ όλα τα led ήταν αναμμένα κανονικά πράσινα, δεν έδινε internet. Δοκίμασα άλλα καλώδια... τίποτα. Έκανα και ένα express setup για να μπορώ να το βλέπω από έναν υπολογιστή με συγκεκριμένη IP και το έβλεπα κανονικά στο gui περιβάλλον του μέσω του browser.

Μετά από πολλές δοκιμές, θεώρησα ότι μάλλον είναι προβληματικό σαν μεταχειρισμένο και μου έστειλαν ένα καινούργιο Cisco 2960. Ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Δεν δίνει internet. Βγάζω το καλώδιο και το συνδέω στο παλιό 3com και έχω κανονικά internet.

Τι μπορεί να φταίει; Πρόκειται για κάποια hardware ασυμβατότητα; Δύσκολο. Θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση; Αυτά δεν υποτίθεται ότι είναι απλά plug'n'play;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα show run να δεις τι ρυθμίσεις έχεις. 

Όταν λες δεν έχει ίντερνετ; Οι υπολογιστές βλέπονται μεταξύ τους; Μπορείς να κάνεις ping την gateway? 

Θεωρητικά πάντα θα έπρεπε να είναι plug and play εκτός αν έχει έρθει με κάποιο configuration. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Κάνε ένα show run να δεις τι ρυθμίσεις έχεις. 

Όταν λες δεν έχει ίντερνετ; Οι υπολογιστές βλέπονται μεταξύ τους; Μπορείς να κάνεις ping την gateway? 

Θεωρητικά πάντα θα έπρεπε να είναι plug and play εκτός αν έχει έρθει με κάποιο configuration. 

Απαντάω από κάτω προς τα πάνω... :)

Δεν έχει κάποιο configuration γιατί τα ίδια αποτελέσματα είχα και αφού του έκανα το setup, αλλά και μετά το reset στις default ρυθμίσεις.

Αφου του έδωσα static ip και gateway, μπορούσα να δω τους υπολογιστές που ήταν συνδεδεμένοι στο ίδιο δίκτυο. Δεν έμπαιναν όμως στο internet, ξέρεις στα Windows είχα το θαυμαστικό στο σήμα του δικτύου.

Αν αλλάξω την καλωδίωση από το Cisco και τα βάλω στο 3com, αμέσως έχουν όλοι οι υπολογιστές internet. Με το Cisco τίποτα.

Όταν λες show run; (συγνώμη αλλά δεν είμαι εξοικειωμένος με αυτά τα συστήματα)

Edit: Για να τρέξω αυτή την εντολή, μπορώ όπως είναι συνδεδεμένο το router ή πρέπει να το συνδέσω στη θύρα console του switch σε υπολογιστή με RJ-45; Έτσι έκανα το αρχικό configuration μέσω PuTTy, αλλά δεν έχω κοντά υπολογιστή τώρα που το έχω συνδέσει στο router.

Επεξ/σία από athanaso77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπολογιστές είναι όλοι με τις static ip τους. 
Θα δω μήπως μπορέσω να κάνω κάτι με telnet γιατί το έχω enabled.

Και από το show run τι πρέπει να κοιτάξω από αυτό που θα μου βγάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικα δεν θα ειναι μεγαλο και δεν εχει καποιο ευαισθητο δεδομένο οπότε αν μπορείς ποσταρε το.

Επίσης μια αλλη σκεψη ειναι να δεις και το show version, το license ειναι περασμένο; 

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...