Προς το περιεχόμενο

προτασεις για UPS


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτασεις για UPS στο συστημα της υπογραφης μου? δεν ειχα ποτε ups, αυτο που θελω ειναι σε περιπτωση διακοπης ρευματος να εχω καποιο χρονο να τον κλεισω κανονικα. ΤΙ μου προτεινετε? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτασεις για UPS στο συστημα της υπογραφης μου? δεν ειχα ποτε ups, αυτο που θελω ειναι σε περιπτωση διακοπης ρευματος να εχω καποιο χρονο να τον κλεισω κανονικα. ΤΙ μου προτεινετε? ευχαριστω

Ξεχάσες το σημαντικοτέρο....πόσα χρήματα διαθέτεις :P

πιστέυω πως είσαι καλυμενος με 800va

 

**και με ένα καλό πολύμπριζο ασφαλείας μπορεί να κάνεις την δούλεια σου,για να σε προστατέψει σε περίπτωση /υπέρτασης/υπότασης/κεραυνού/ανεπιθύμητες διακοπές/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ups δεν ειναι μονο για να προλαβεις να κλεισεις το Pc αλλα και για τις διακοπες γενικοτερα αλλα και για τα βυθισματα και spikes.

για μενα αν βεβαια το οικονομικο σε αφηνει πας

σε apc sua 1000 αν θες κατι παρα πολυ ποιοτικο απλα οι τιμες ειναι αρκετα ψηλα.κοντα στα 300+ θα σκασεις

μετα σε apc sua 1000 sc αν θες κατι ελαχιστα πιο φτηνο

και τελευταιο

https://www.skroutz.gr/s/294932/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-900-230V.html

η σε ποιο πολλα va

https://www.skroutz.gr/s/420848/APC-BR1500G-GR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με απασχολει το οικονομικο, θελω κατι που να ξερω οτι ειμαι safe πχ. επεσε το ρευμα 2 φορες σε 20 λεπτα μια μερα απο τη ΔΕΗ και μου crashare το RAID 0 και γενικα τον ηπιε ολο το συστημα για λιγο. Δηλαδη το τοπ ειναι αυτο? : http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=6234&cat=26 

 

Και επειδη δεν καταλαβαινω απο τα specs, ας υποθεσουμε οτι τρεχουν ολα cpu/gpu 100% load, ποση ωρα μενει ανοιχτο για να προλαβω να κανω τα backup μου κτλ? θενξ, ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα χεχε



Και επειδη δεν καταλαβαινω απο τα specs, ας υποθεσουμε οτι τρεχουν ολα cpu/gpu 100% load, ποση ωρα μενει ανοιχτο για να προλαβω να κανω τα backup μου κτλ? θενξ, ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με απασχολει το οικονομικο, θελω κατι που να ξερω οτι ειμαι safe πχ. επεσε το ρευμα 2 φορες σε 20 λεπτα μια μερα απο τη ΔΕΗ και μου crashare το RAID 0 και γενικα τον ηπιε ολο το συστημα για λιγο. Δηλαδη το τοπ ειναι αυτο? : http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=6234&cat=26 

 

Και επειδη δεν καταλαβαινω απο τα specs, ας υποθεσουμε οτι τρεχουν ολα cpu/gpu 100% load, ποση ωρα μενει ανοιχτο για να προλαβω να κανω τα backup μου κτλ? θενξ, ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα χεχε

 

Και επειδη δεν καταλαβαινω απο τα specs, ας υποθεσουμε οτι τρεχουν ολα cpu/gpu 100% load, ποση ωρα μενει ανοιχτο για να προλαβω να κανω τα backup μου κτλ? θενξ, ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα χεχε

αν δεν σε νοιαζει το οικονομικο ναι τοτε πας στο apc smart ups sua1000.

αυτο βγαινει σε 2 -3 εκδοσεις αναλογα τι θελει καποιος.εποσης αν καποιος θελει παραπανω va μετα παει στο 1500.

συνηθως υπαρχουν 2-3 μοντελα sua 1000

υπαρχει το sua 1000 που ειναι αυτο που εβαλες και εσυ στο Link υπαρχουν τα sua 1000 SC που το sc ειναι λιγο υποδεεστερο μοντελο και ειναι λιγο πιο φτηνο.(δεν βγαζει τελεια καμπυλη αλλα near sine wave) μετα υπαρχει το sua xl το οποιο αν θυμαμαι σωστα μπορει να παρει και εξτρα battery pack και υπαρχει και εκδοση rack mounted για οποιον εχει rack.λογικα το απλο το sua θα σε καλυψει.μην παρεις το sc δεν αξιζει η διαφορα τιμης .κοινως να ριξεις την ποιοτητα για 20-50 ευρω δεν λεει.επισης το sua ερχεται με προγραμμα μεσα και καλωδιο για να το συνδεσεις με το Pc και να κανεις ολες τις ρυθμισεις απο εκει.πχ να κλεινει αυτοματα το Pc και διαφορα αλλα.to Link σου δεν μου ανοιξε αλλα οκ

επισης στα apc συνηθως οι μπαταριες ειναι User replaceable και επισης και how swap.καποια μοντελα δινουν και εξοδους surge only που δεν παιρνουν απο την μπαταρια με σκοπο να βαλεις βαριες συσκευες εκει που θες να εχουν προστασια αλλα δεν σε νοιαζει να δωσεις απο την μπαταρια οταν κοπει το ρευμα.πχ ενας laser printer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το mustek powermust 1000VA και έχει βγει σκυλί δουλεύει χρόνια μέρα νύχτα και απλώς έχει μειωθεί η μπαταρία με αλλαγή μπαταρίας θα κρατήσει άλλα τόσα χρόνια.Παλιά σε τεστ κάποιου ελληνικού περιοδικού πληροφορικής το είχαν βγάλει πρώτο στην οικονομική κατηγορία. Δεν βλέπω σημεία θανάτου και ανησυχώ  :P  

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200203245

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμωτο δε βλεπω τι γραφεις super goofy.. εχει καποιο προβλημα ο chrome καποιες φορες με το site??

τι να σου πω.με explorer μπαινω.δεν εχει παρει το αυτι μου καποιος να κανει παραπονα για chrome.μηπως κωδικοποιηση πρεπει να αλλαξεις??

 

Εγώ έχω το mustek powermust 1000VA και έχει βγει σκυλί δουλεύει χρόνια μέρα νύχτα και απλώς έχει μειωθεί η μπαταρία με αλλαγή μπαταρίας θα κρατήσει άλλα τόσα χρόνια.Παλιά σε τεστ κάποιου ελληνικού περιοδικού πληροφορικής το είχαν βγάλει πρώτο στην οικονομική κατηγορία. Δεν βλέπω σημεία θανάτου και ανησυχώ  :P  

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200203245

ε η μπαταρια 3-4 χρονια ποσο να βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ poulinos Aaa, εισαι moderator. Ασχετο αλλα πολλες φορες μεσω chrome, δε μπορω να ποσταρω αγγελιες ή μηνυματα, εχε το κατα νου :P 

@Captain nemo: Ποση ωρα σου κραταει οταν πεφτει το ρευμα? Παρεπιπτοντως εχω 2 οθονες 27'' δε ξερω αν παιζει και ποσο ρολο στην  καταναλωση. Δεν εχω θεμα με το οικονομικο ειναι σχετικο χεχε παιρνω και κατι πιο φθηνο αν ειναι καλο και δοκιμασμενο. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ poulinos Aaa, εισαι moderator. Ασχετο αλλα πολλες φορες μεσω chrome, δε μπορω να ποσταρω αγγελιες ή μηνυματα, εχε το κατα νου

@Captain nemo: Ποση ωρα σου κραταει οταν πεφτει το ρευμα? Παρεπιπτοντως εχω 2 οθονες 27'' δε ξερω αν παιζει και ποσο ρολο στην  καταναλωση. Δεν εχω θεμα με το οικονομικο ειναι σχετικο χεχε παιρνω και κατι πιο φθηνο αν ειναι καλο και δοκιμασμενο. ευχαριστω

a οκ θα το αναφερω.

το ποσο θα κρατησει ενα Ups οταν πεσει το ρευμα εχει να κανει με το ποσα va ειναι και ποσο τραβας και αν εχει battery pack εξτρα η οχι.οι 2 27 αρες μπορει πχ μαζι να ειναι 250 watt.ενα 1000va ups σκεψου οτι βγαζει περιπου 600watt.βεβαια η μια οθονη μπορει να παει και στο surge.παντως για μενα αν δεν σε πειραζει το οικονομικο με κλειστα ματια apc.

 

και στο ιντερνετ αλλα και στο manual μπορεις να ποσο watt ειναι μια συσκευη.καλο ειναι να παρεις κατι παραπανω απο αυτο που θες και για μελλοντικη χρηση αν και σου ειπα οτι στα apc μπορεις να βαλεις και συσκευες στις surge θυρες για να εχεις περισσοτερη καβατζα σε va.δεν εχουν ολα τα Ups τετοιες θυρες δυστυχως οποτε αν βαλεις κατι βαρυ θα πρεπει να παει εκτος Ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...