Προς το περιεχόμενο

Έγγραφα που διέρρευσαν τοποθετούν την άφιξη του Android Key Lime Pie την Άνοιξη


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονος οτι το android αναβαθμιζεται συχνα μονο ως θετικο μπορει να χαρακτηριστει. Θυμηθειτε πριν 1.5 χρονο το ανδροιδ πως ητανε. Πλεον, υπερτερει του ανταγωνισμου και απο πλευρα ταχυτητας και απο πλευρας λειτουργιων. Συγκρινετε το 4.1 με οποιοδηποτε αλλο mobile λειτουργικο. Με δυο λεξεις το android πλεον κανει οσα κανουν ολα τα αλλα λειτουργικα μαζι plus έχει και ενα σωρο παραπανω λειτουργιες που δε συναντιουνται πουθενά (ενδεικτικα: torrent, emulators, υποστηριξη ολων των τυπων αρχειων, swype πληκτρολογιο, πληρης παραμετροποιηση, κλπ). Οσο για το ζητημα της αναβαθμισης τουλαχιστον στα samsung οι ρομ ειναι απιστευτα καλες και σαφως πιο γρηγορες απο τα στοκ. Το γεγονος αυτο σε συνδυασμο με το πολυ δυνατο hardware εγγυωνται τη ακωλυτη μακρα λειτουργια του προιοντος εναρμονισμενο παντοτε με την εκαστοτε τελευταια εκδοση του λογισμικου. Συνεπως οι αναβαθμισεις καλο ειναι να γινονται και η δυναμικη του τελευταιου ετους να μην ανακοπει γιατι ετσι απλα το ανδροιδ συνετριψε τον ανταγωνισμο μεσα στο τελευταιο χρονο.

Αν δεν μιλούσες για custom rom δεν θα απαντούσα στο μύνημα σου αλλά μιας και μιλάς σε jailbroken ios έχεις και torrents και emulators και ότι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirileman

εχεις κανει αυτη τη συγκριση με παρομοιες συσκευες και το λες ?

Περίμενε λίγο,για την απαντηση του,γιατί υπάρχει μια Α καθυστέρηση στο σήμα μεταξύ των δυο συμπάντων!;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

 

 

 

 

Το γεγονος οτι το android αναβαθμιζεται συχνα μονο ως θετικο μπορει να χαρακτηριστει. Θυμηθειτε πριν 1.5 χρονο το ανδροιδ πως ητανε. Πλεον, υπερτερει του ανταγωνισμου και απο πλευρα ταχυτητας και απο πλευρας λειτουργιων. Συγκρινετε το 4.1 με οποιοδηποτε αλλο mobile λειτουργικο. Με δυο λεξεις το android πλεον κανει οσα κανουν ολα τα αλλα λειτουργικα μαζι plus έχει και ενα σωρο παραπανω λειτουργιες που δε συναντιουνται πουθενά (ενδεικτικα: torrent, emulators, υποστηριξη ολων των τυπων αρχειων, swype πληκτρολογιο, πληρης παραμετροποιηση, κλπ). Οσο για το ζητημα της αναβαθμισης τουλαχιστον στα samsung οι ρομ ειναι απιστευτα καλες και σαφως πιο γρηγορες απο τα στοκ. Το γεγονος αυτο σε συνδυασμο με το πολυ δυνατο hardware εγγυωνται τη ακωλυτη μακρα λειτουργια του προιοντος εναρμονισμενο παντοτε με την εκαστοτε τελευταια εκδοση του λογισμικου. Συνεπως οι αναβαθμισεις καλο ειναι να γινονται και η δυναμικη του τελευταιου ετους να μην ανακοπει γιατι ετσι απλα το ανδροιδ συνετριψε τον ανταγωνισμο μεσα στο τελευταιο χρονο.

Αν δεν μιλούσες για custom rom δεν θα απαντούσα στο μύνημα σου αλλά μιας και μιλάς σε jailbroken ios έχεις και torrents και emulators και ότι θες.
Ναι πραγματι με jailbrake εχεις και widget, εχεις και bluetooth, εχεις και ραδιοφωνο, εχεις και sd card, εχεις και αποσπωμενη μπαταρια, εχεις και gestures, εχεις και multi window, εχεις και psp emulator, εχεις και ds,εχεις και chrome, εχεις και mozilla, έχεις και τορεντ, εχεις και mkv, εχεις και usb reader, εχεις και flash player.. αυτα να τα λετε σε αυτους που δε ξερουν. Επειδη τα χω και τα δυο επετρεψε μου να γνωριζω. Και οσων αφορα το σχολιο σας ''σε ενα παραλληλο συμπαν αυτό θα συνεβαινε" διαπιστωνω οτι η απουσια επιχειρηματων οδηγει σε ποιητικοτητα.. δεδονενου ομως οτι βρισκομαστε σε τεχνολογικο site ας κρατησουμε το επιπεδο, ας μεινουμε στα επιχειρηματα και ας αφησουμε κατα μερος τη ποιηση και την υποφαινομενη ειρωνια. Επεξ/σία από voltes5george
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει χάσει το παιχνίδι το android..update χωρις νόημα και σχεδόν παντα για λίγα τηλέφωνα και ουσιαστικά στα ακριβά μοντέλα της αγοράς!ειναι θεμα χρόνου να καεί!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Καλύτερα να μέινω στην έκδοση με full features, παρά να πάρω την τελευταία έκδοση και να μην έχει τίποτα....

Τουλάχιστον το nexus s που είναι κινητό του 2010 πήρε μέχρι και jelly bean full features....

Το iPhone ούτε κάν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 4 σε 4.1 η διαφορά ήταν το project butter που είναι πολύ σημαντικό. Στο 4.2 δεν υπήρξε ουσιαστική διαφορά γι αυτό και δεν άλλαξε το όνομα. Και καμία σχέση δεν έχει αυτό με το αν πουλάει ή οχι το ios.

 

Βλέπω μπήκαν οι 2 γνωστοί μηλαράδες να υπερασπιστούν το γιωτόφωνο. Ρε παίδες, 2 μείνατε, δεν την κάνετε και εσείς σας τους ομοιδεάτες σας να ησυχάσουμε και εμείς; Αφού το γιωτόφωνο πάει ολοταχώς προς το 5% όπως και το macOS.

 

Πέρα από το γελοίο όνομα η google δεν ακολουθεί σωστη τακτική.

Κάθε τρεις και λίγο νέα έκδοση.

Αφού βλέπει πως οι κατασκευαστές δεν παράχουν υποστήξη στους πελάτες.

Καλύτερο θα ήταν να βγάζει μία φόρα το χρόνο (και πολύ είναι) μια πραγματικά δουλεμένη έκδοση.

Ειδικά από android 4 σε 4.1 και 4.2 ,είναι σαν να έχει γίνει μικροupdate.

Γελοία τακτική ,και μετά αναρωτιούνται γιατί πουλάει το ios.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 με norms

 Απο 4.0.4 σε 4.1.2 η διαφορα χαωδης. Απο 4.1 σε 4.2 μικρες αλλα και παλι τι πειραζει???


Τα μηλαρακια αφηστε τα... Ετσι και αλλιως η ειδηση εδω αφορα τη google, οποτε μην οδηγηθουμε σε flaming απο σχολια χωρις επιχειρηματα. Θα ηθελα ομως χωρις αντιπαλοτητα να μου πει εστω ενας απο τους δυο εαν εχει χρησιμοποιησει JB σε καποια καινουρια συσκευη, ή μας λεει περισυνα νεα. Πιστευω οτι και οι δυο θα εχουν επιχειρηματα, οποτε και αδικουν τους εαυτους τους με τετοια σχολια.

Περιμενω πως και πως το keynote για το Lime pie. Περισυ με Jellybean ειχα ενθουσιαστει με τις καινοτομιες που αφορουσαν την ομαλοτητα και την ταχυτητα των Android, ισως πιο πολυ γιατι εβλεπα το live streaming. Το JB για εμενα ηταν η πρωτη εκδοση που εκανε τα κινητα των συνεργατων της google απο κινητα υψηλων χαρακτηριστων, κινητα υψηλων προσδοκιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android

Ειναι γεγονος οτι τα Android εχουν θεμα με τις αναβαθμισεις και πολλες καθυστερισεις ή ακομα και μη εκδοση καινουργιας Release σε hi-end κινητα 1 χρονου. Σαν κατοχος SGS II εχω να πω οτι η Samsung ειναι τραγικη με τις καθυστερισεις στα Updates και μαλλον η 4.x.x θα ειναι η τελευταια official Rom για key Lime Pie δεν με βλεπω :(.

 

Τα ενα καρο Bloatware οδηγουν σε μικρο βαθμο σε διαφορετικη εμπειρια χρησης. Κατι το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο ομως ειναι ενα γεγονος. Ο ανταγωνισμος απαιτει να ξεχωριζεις καπως και οχι μονο σε H/W.

 

iOS

Ειναι γεγονος οτι η Apple λογω οτι συντηρει στην ουσια μονο μια σειρα χωρις σημαντικες αλλαγες σε H/W*** και bloatware (σ.σ. σαν να λεμε Nexus) εχει καλυτερη διαχειριση των Release.

 

*** Το iPhone 4 ειναι ιδιο για ολους. Δεν εννοω οτι το iPhone 3 δεν εχει διαφορες με το 4 κ.o.κ.

 

Ομως εχει και αυτη τα αρνητικα της οπως:

α) Βγαζει full release που αναλογα με το Μοντελο κοβουν Features. Αυτο σημαινει οτι 2 ατομα που θα που οτι εχουν iOS 6 δεν εχουν την ιδια εμπειρια χρησης οσον αφορα το λειτουργικο. (π.χ SIRI)

 

β) Η αλλαγη στο Aspect Ratio μεταξυ iPhone 4 (960x640 3:2), Iphone 5(1136x640 16:9) οδηγησε σε μαυρες λωριδες πανω και κατω απο την εφαρμογη. Δεν ειναι κατι τραγικο αλλα να τα λεμε ολα!

       http://ahmetalpbalkan.com/blog/how-old-apps-run-on-iphone-5-screen/

 

σ.σ. Κατι μου λεει οτι το Ipad 5 θα εχει 16:9 οθονη

 

 

Windows Phone

Ενα λειτουργικο που, τουλαχιστον ακομα, δεν με πειθει να το δοκιμασω . Παροτι εχω ακουσει απο χρηστες του οτι ειναι καλο και απλο.

 

Αρνητικα

Εκανε το τραγικο λαθος να βγαλει μια σειρα που τρεχει  Windows Phone 7.5 και δεν μπορει να υποστηριξει την νεα εκδοση. Αν ειμουν κατοχος ενος τετοιου κινητου ισως να μην ξαναγοραζα MS κινητο!

 

Θετικα για τον καταναλωτη

H MS δεν το χειριστηκε μαρκετινιστικα σαν την Aplle βαζοντας κομμενη εκδοση Windows Phone 8 στα παλια κινητα.

Αντιθετα κρατησε μια ειλικρινη σταση και αυτη την κομμενη εκδοση την ονομασε Windows Phone 7.8 ωστε οσοι εχουν καποια εκδοση να εχουν το ιδιο λειτουργικο και οχι περιπου το ιδιο.

 

 

Αν η MS δεν ειχε κανει το πρωτο λαθος ισως να με ειχε κανει να την δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αναφέρεις ότι παλαιότερα μοντέλα δεν παίρνουν όλα τα feature μιας νέας έκδοσης του iOS, αλλά, εν αντιθέσει με τα WP, παίζουν τις εφαρμογές που απαιτούν τη νέα έκδοση. Π.χ, η εφαρμογή του Facebook (τυχαίο παράδειγμα) απαιτεί iOS 6 και πάνω για να παίξει. Θα παίξει είτε σε 3GS είτε σε 5 αρκεί να έχει το iOS 6, άσχετα με το τι features έχουν κοπεί.


Στα WP, εφαρμογές που γράφονται για WP8 δεν παίζουν σε 7.5. Άρα, εσύ μπορεί να το θεωρείς μαρκετινίστικο κόλπο να κόβει features, αλλά πολύ θα θέλανε όλοι οι κάτοχοι παλαιότερων συσκευών να τους έδινε "κομμένα" WP8 και να έτρεχαν οι νέες εφαρμογές. Ενώ τώρα δίνει μια όμοια homescreen και τελείωσε το παραμύθι.

Παρεμπιπτόντως, θεωρώ εξαιρετικό λειτουργικό τα WP8 και κατά 90% στο μέλλον θα είμαι κάτοχος μιας τέτοιας συσκευής. Μέχρι να ωριμάσουν κάποια βασικά apps, όμως, I'll stick with iOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 με norms

 Απο 4.0.4 σε 4.1.2 η διαφορα χαωδης. Απο 4.1 σε 4.2 μικρες αλλα και παλι τι πειραζει???

Τα μηλαρακια αφηστε τα... Ετσι και αλλιως η ειδηση εδω αφορα τη google, οποτε μην οδηγηθουμε σε flaming απο σχολια χωρις επιχειρηματα. Θα ηθελα ομως χωρις αντιπαλοτητα να μου πει εστω ενας απο τους δυο εαν εχει χρησιμοποιησει JB σε καποια καινουρια συσκευη, ή μας λεει περισυνα νεα. Πιστευω οτι και οι δυο θα εχουν επιχειρηματα, οποτε και αδικουν τους εαυτους τους με τετοια σχολια.

Περιμενω πως και πως το keynote για το Lime pie. Περισυ με Jellybean ειχα ενθουσιαστει με τις καινοτομιες που αφορουσαν την ομαλοτητα και την ταχυτητα των Android, ισως πιο πολυ γιατι εβλεπα το live streaming. Το JB για εμενα ηταν η πρωτη εκδοση που εκανε τα κινητα των συνεργατων της google απο κινητα υψηλων χαρακτηριστων, κινητα υψηλων προσδοκιων.

Αν μιλάς για εμένα δεν ειμαι μηλαράς ( την παλεύεις ); Λοιπόν η συσκευή μου ειναι ipad 3 ios 5.1.1 untethered jailbreak greenpoison.

Ακούω ανακρίβειες από ατομα που δεν έχουν πιάσει ποτέ apple συσκευή.

Ο άλλος λεει ότι δεν παίζει το ios mkv αρχεία....

Ναι δεν παίζει με τον ενσωματωμένο player με τον vlc και τα παίζει και τα στριμάρει.

Αλήθεια το android παίζει mkv με τον stock ; Γιατι εμένα το desire s μου δεν.

Σταματήστε να υπερασπίζεται τυφλά εταιρίες κολλοσούς, λες και ειστε μεγαλομέτοχοι κάνετε μερικοί.

Και κατεβάστε και λίγο την google στο μυαλό σας ( πόσο άκυρο ακούγεται το do no evil τώρα πια ε; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για εμένα δεν ειμαι μηλαράς ( την παλεύεις ); Λοιπόν η συσκευή μου ειναι ipad 3 ios 5.1.1 untethered jailbreak greenpoison.

Ακούω ανακρίβειες από ατομα που δεν έχουν πιάσει ποτέ apple συσκευή.

Ο άλλος λεει ότι δεν παίζει το ios mkv αρχεία....

Ναι δεν παίζει με τον ενσωματωμένο player με τον vlc και τα παίζει και τα στριμάρει.

Αλήθεια το android παίζει mkv με τον stock ; Γιατι εμένα το desire s μου δεν.

Σταματήστε να υπερασπίζεται τυφλά εταιρίες κολλοσούς, λες και ειστε μεγαλομέτοχοι κάνετε μερικοί.

Και κατεβάστε και λίγο την google στο μυαλό σας ( πόσο άκυρο ακούγεται το do no evil τώρα πια ε; ).

 

 

Δεν μιλαω για εσενα.... μιλησα για μηνυματα χωρις επιχειρηματα, αρα ναι την παλευω... (εσυ με το συνδρομο καταδιωξης πως τα πας;)

 

Επισης ναι ειχα ios συσκευη και ναι εχω χρησιμοποιησει αρκετα και τις πιο καινουριες, με απογοητευτηκη  για εμενα εμπειρια . Τελος  εκτιθεσαι... Μαλλον εσυ δεν εχεις ιδεα απο android γιατι θα ηξερες οτι ο stock player οχι μονο παιζει mkv αρχεια αλλα μπορει και σε float μορφη πανω απο αλλες εφαρμογες.........

 

Τελος, το jailbreak ειναι ταυτοχρονα και καποιου ειδους παραδοχη οτι το ios θα επρεπε να ειναι καλυτερο και πιο ελευθερο; Οταν ακουω χρηστες να λενε τι κανει το  iphone μετα απο jailbreak, αληθεια πιστευω οτι για android πηγαιναν, με iphone κατεληξαν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει χάσει το παιχνίδι το android..update χωρις νόημα και σχεδόν παντα για λίγα τηλέφωνα και ουσιαστικά στα ακριβά μοντέλα της αγοράς!ειναι θεμα χρόνου να καεί!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ενω το iOS6 ειναι το καλυτερο λειτουργικο που "δεν" κολλαει καθολου και ολοι οι χρηστες ειναι ευχαριστημενοι, ειδικα αν κανεις update στο iphone και δεν σου αρεσει ειναι αυτο το βολικο που μπορεις να κανεις downgrade ευκολα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows Phone

Ενα λειτουργικο που, τουλαχιστον ακομα, δεν με πειθει να το δοκιμασω . Παροτι εχω ακουσει απο χρηστες του οτι ειναι καλο και απλο.

 

Αρνητικα

Εκανε το τραγικο λαθος να βγαλει μια σειρα που τρεχει  Windows Phone 7.5 και δεν μπορει να υποστηριξει την νεα εκδοση. Αν ειμουν κατοχος ενος τετοιου κινητου ισως να μην ξαναγοραζα MS κινητο!

 

Θετικα για τον καταναλωτη

H MS δεν το χειριστηκε μαρκετινιστικα σαν την Aplle βαζοντας κομμενη εκδοση Windows Phone 8 στα παλια κινητα.

Αντιθετα κρατησε μια ειλικρινη σταση και αυτη την κομμενη εκδοση την ονομασε Windows Phone 7.8 ωστε οσοι εχουν καποια εκδοση να εχουν το ιδιο λειτουργικο και οχι περιπου το ιδιο.

 

 

Αν η MS δεν ειχε κανει το πρωτο λαθος ισως να με ειχε κανει να την δοκιμασω.

εγω απο την αλλη το θεωρω τιμιότητα αντι να σου λεει σου βαζω το WP8 πετσοκομμενο να σου λεει σου βαζω την WP7.8 ξερεις τι εχεις μπορει να ειναι και πιο προσεγμενο στο τηλεφωνο σου απο την ios6 που φτιάχτηκε για το Iphone 5 και στο 3gs σερνεται και καταναλωνει ολη την μπαταρια σε λιγοτερο της μερας!  Αρα το αρνητικο σου το βρησκω θετικο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για εμένα δεν ειμαι μηλαράς ( την παλεύεις ); Λοιπόν η συσκευή μου ειναι ipad 3 ios 5.1.1 untethered jailbreak greenpoison.

Ακούω ανακρίβειες από ατομα που δεν έχουν πιάσει ποτέ apple συσκευή.

Ο άλλος λεει ότι δεν παίζει το ios mkv αρχεία....

Ναι δεν παίζει με τον ενσωματωμένο player με τον vlc και τα παίζει και τα στριμάρει.

Αλήθεια το android παίζει mkv με τον stock ; Γιατι εμένα το desire s μου δεν.

Σταματήστε να υπερασπίζεται τυφλά εταιρίες κολλοσούς, λες και ειστε μεγαλομέτοχοι κάνετε μερικοί.

Και κατεβάστε και λίγο την google στο μυαλό σας ( πόσο άκυρο ακούγεται το do no evil τώρα πια ε; ).

παίζει mkv με τον στοκ, αλλά δεν έχει ήχο

 

Και αν έχεις πάνω από έναν player δε χρειάζεται να περνάς πολλές φορές το αρχείο για τον κάθε player όπως στο ios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...